Решение № 219/29.03.2016 г. за изменение и допълнение на РМС № 622 от 2009 г. за предоставяне на концесия за добив на неметални полезни изкопаеми – пясъци, годни за шихтоване на меден концентрат, от находище "Манастира Св. Тодор", област София

Р Е Ш Е Н И Е 219

oт       29   март      2016 година

ЗА изменение и допълнение на Решение № 622 на Министерския съвет от 2009 г. за предоставяне на концесия за добив на неметални полезни изкопаеми – индустриални минерали – пясъци, годни за шихтоване на меден концентрат, от находище "Манастира Св. Тодор", разположено в землищата на с. Доброславци и с. Балша, район Нови Искър, област София

На основание чл. 54, ал. 5 и 6 във връзка с чл. 5, т. 3, чл. 6, ал. 3 и чл. 29 от Закона за подземните богатства, § 63 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение на Закона за забрана на химическото оръжие и за контрол на токсичните химически вещества и техните прекурсори (ДВ, бр. 14 от 2015 г.) и мотивирано предложение на министъра на енергетиката

М И Н И С Т Е Р С К И Я Т    С Ъ В Е Т

Р Е Ш И:

1. Точка 6.1 се изменя така:

"6.1. При експлоатацията на подземните богатства да се спазват нормативните изисквания, свързани с опазването на земните недра, околната среда, водите, човешкото здраве, защитените със закон територии и обекти, правата върху горските територии и земеделските земи, културните ценности, националната сигурност, отбраната на страната и обществения ред, пътищата и пътната инфраструктура от републиканската пътна мрежа."

2. Точка 6.3 се изменя така:

"6.3. Добивът на подземното богатство по т. 1 се осъществява след съгласуване от министъра на енергетиката на проектите и плановете по това решение, съобразени с мерките и препоръките от решението по т. 8.1. Концесионерът предприема необходимите процедурни действия пред компетентния орган по околна среда в 14-дневен срок от подписването на концесионния договор. До влизането в сила на концесионния договор концесионерът има права на възложител на инвестиционно предложение по смисъла на Закона за опазване на околната среда."

3. Създава се т. 6.8:

"6.8. При добивните и други съпътстващи дейности концесионерът е длъжен:

6.8.1. да не допуска наднормено натоварване със замърсители на околната среда на обектите, подлежащи на здравна защита съгласно § 1, т. 3 от Допълнителните разпоредби на Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда, приета с Постановление № 59 на Министерския съвет от 2003 г. (ДВ, бр. 25 от 2003 г.);

6.8.2. да не нарушава режима на експлоатация на санитарно-охранителните зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди, съгласно Наредба № 3 от 2000 г. за условията и реда за проучване, проектиране, утвърждаване и експлоатация на санитарно-охранителните зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди (ДВ, бр. 88 от 2000 г.);

6.8.3. да спазва всички правила за радиационна защита, в случай че добивните и други съпътстващи дейности по предоставената концесия за добив на подземни богатства засягат или граничат с бивш обект за добив и преработка на уранова суровина с нисък радиационен риск – обект "Кътина", с. Кътина, район Нови Искър, Столична община, област София град."

4. Точка 7.2.4.2 се изменя така:

"7.2.4.2. изменения и допълнения на цялостния работен проект за добив и първична преработка – при възникнала необходимост от това; при изменения и допълнения на цялостния проект да се уведомява Регионалната инспекция по околната среда и водите – София, за уточняване на необходимостта от провеждане на процедури по реда на нормативната уредба по опазване на околната среда преди одобряването от министъра на енергетиката;".

5. Създава се нова т. 7.2.10:

"7.2.10. да спазва стриктно Закона за културното наследство;".

6. Точки 7.2.10 и 7.2.11 стават съответно т. 7.2.11 и 7.2.12.

7. Точка 8 се изменя така:

"8. Определя за начален срок на концесията датата на влизане в сила на концесионния договор. Концесионният договор влиза в сила от датата, на която са изпълнени едновременно следните условия:

8.1. влизане в сила на положително решение по оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) или на решение, с което е преценено да не се извършва ОВОС, по реда на Закона за опазване на околната среда и оценка за съвместимостта на проекта с предмета и целите на опазване на защитените зони.

8.2. Предоставяне на банковата гаранция по т. 9.1.1."

8. Точка 9.1 се изменя така:

"9.1. Безусловна и неотменяема годишна банкова гаранция, обезпечаваща изпълнението на всички задължения по концесионния договор, в т.ч. концесионно плащане, извършване на годишна вноска от обезпечението по т. 9.2, данък върху добавената стойност (ДДС), лихви за забавено изпълнение на задължението за концесионно плащане, както и неустойки при неизпълнение или при забавено или неточно изпълнение на всяко едно непарично задължение или при нарушаване на условие по концесията.

9.1.1. за първата година от срока на концесията гаранцията е в размер 4613 лв. и се предоставя не по-късно от 7 дни след датата на изпълнение на условието по т. 8.1;

9.1.2. за всяка следваща година банковата гаранция е сума в размер 100 на сто от стойността на концесионното плащане с начислен ДДС за предходната година и се предоставя на концедента до 31 януари на текущата година;

9.1.3. банковите гаранции по т. 9.1.1 и 9.1.2 следва да са валидни до 28 февруари на следващата година;

9.1.4. при усвояване изцяло или на част от гаранциите по т. 9.1 концесионерът е длъжен да възстанови техния размер в 10-дневен срок от уведомлението на концедента за усвояването им."

9. Точка 10 се изменя така:

"10. Определя годишно парично концесионно плащане за единица добито подземно богатство за съответния период, върху което се дължи и ДДС, както следва:

10.1. Парични концесионни плащания за срока на концесията, дължими на 6-месечни вноски, като срокът на плащане е 30-о число на месеца, следващ отчетния период.

10.2. Отчетните периоди се определят от 1 януари до 30 юни и от 1 юли до 31 декември за всяка календарна година от срока на концесията.

1 2
отпечатай тази страница