Rss абонамент Rss абонамент Tue, 19 Mar 2024 13:31:40 +0200 Zend_Feed_Writer 2 (http://framework.zend.com) https://me.government.bg Представители на Министерството на енергетиката участваха в международен семинар по справедлив преход в Прага Sun, 17 Mar 2024 22:00:00 +0000 https://me.government.bg/bg/news/predstaviteli-na-ministerstvoto-na-energetikata-uchastvaha-v-mejdunaroden-seminar-po-spravedliv-prehod-v-praga-3396.html https://me.government.bg/bg/news/predstaviteli-na-ministerstvoto-na-energetikata-uchastvaha-v-mejdunaroden-seminar-po-spravedliv-prehod-v-praga-3396.html Представители на Министерството на енергетиката участваха в международен семинар по справедлив преход в Прага, Чешка република. Събитието събра на едно място водещи експерти от Европа и Обединеното кралство с регионални власти от въглищните региони, членове на министерства и видни неправителствени организации от цяла Централна Европа.

Целта на международния семинар бе да предостави на заинтересованите страни практически умения и инструменти, които да им помогнат в работата по справедливия преход. В рамките на събитието фокус беше поставен върху инструмента за оценка на готовността за справедлив преход, разработен от Института Вупертал и програмата за изследвания и ангажиране на заинтересованите страни CINTRAN, финансирана от Хоризонт 2020. Акцентирано беше включително върху предварителната оценка на готовността за преход на всеки присъстващ регион или област. Експертите имаха възможност да споделят мнения по различни казуси, както и да обменят добри практики.

В рамките на събитието се проведе и панел по стратегическа комуникация, фокусиран върху комуникацията на справедливия преход и борбата с дезинформацията, както и относно справедливия преход в по-широката стратегия за нулево нетно потребление на енергия.

]]>
0
Две училища в шуменска област се превръщат в сгради с близко до нулево енергийно потребление Wed, 13 Mar 2024 22:00:00 +0000 https://me.government.bg/bg/news/dve-uchilishta-v-shumenska-oblast-se-prevrashtat-v-sgradi-s-blizko-do-nulevo-energiino-potreblenie-3395.html https://me.government.bg/bg/news/dve-uchilishta-v-shumenska-oblast-se-prevrashtat-v-sgradi-s-blizko-do-nulevo-energiino-potreblenie-3395.html Основните училища „Панайот Волов“ в гр. Шумен и в с. Мадара в областта се превръщат в сгради с близко до нулево енергийно потребление с подкрепата на финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство по програма „Възобновяема енергия, енергийна ефективност и енергийна сигурност“, чиито програмен оператор е Министерството на енергетиката.

За изпълнението на проекта община Шумен, като бенефициент, е получила безвъзмездна финансова помощ в размер на близо 2 232 400 лв., което е пълната стойност на проекта. Той е изпълнен в партньорство с норвежката фирма MPENERGY AS. Със средствата е направена топлоизолация на външните стени, покривите и подовете  на сградите, подменена е дограмата и отоплителната система, като са инсталирани ВЕИ за собствено потребление на покривите. В резултат на изпълнените енергоспестяващи мерки се очаква двете училища да спестяват близо 486 хил. kWh електроенергия годишно, като финансовата равностойност е в размер на около 113 хил. лв. на година.

Двете училища – в Шумен и с. Мадара – имат ключова роля в обществения и образователния живот на региона и трансформацията им в сгради с близко до нулево енергийно потребление ще има сериозен принос за постигане на устойчив и декарбонизиран сграден фонд. Изпълнението на проекта осигурява използването в пълна степен на потенциала на енергията от ВЕИ с цел максимална енергийна ефективност на сградите.

Финансовият механизъм на Европейското икономическо пространство включва приноса на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия за изграждане на по-зелена, по-конкурентна и по-приобщаваща Европа. Предоставената по тази линия подкрепа съдейства за намаляване на социалните и икономическите неравенства и укрепване на двустранните отношения между донорите и държавите от Централна и Източна Европа.      

]]>
0
Министерството на енергетиката стартира подбор на предложения за подкрепа на нови мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и съхранение на електроенергия Wed, 13 Mar 2024 22:00:00 +0000 https://me.government.bg/bg/news/ministerstvoto-na-energetikata-startira-podbor-na-predlojeniya-za-podkrepa-na-novi-moshtnosti-za-proizvodstvo-na-elektroenergiya-ot-vazobnovyaemi-iztochnici-i-sahranenie-na-elektroenergiya-3394.html https://me.government.bg/bg/news/ministerstvoto-na-energetikata-startira-podbor-na-predlojeniya-za-podkrepa-na-novi-moshtnosti-za-proizvodstvo-na-elektroenergiya-ot-vazobnovyaemi-iztochnici-i-sahranenie-na-elektroenergiya-3394.html Министерството на енергетиката обяви две процедури за подбор на предложения за подкрепа на нови мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и съхранение на електроенергия по Националния план за възстановяване и устойчивост.
Това са процедури BG-RRP-4.032 „Подкрепа на нови мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и съхранение на електроенергия с инсталирана мощност от 200 kW до 2 MW“ и BG-RRP-4.033 „Подкрепа на нови мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и съхранение на електроенергия с инсталирана мощност над 200 kW“.

Тези процедури са в изпълнение на Инвестиция 6 „Подкрепа за нови мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и съхранение на електроенергия“  (C4.I6) от Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България.

Основната цел на инвестицията е да допринесе за увеличаване на дела на чистата енергия в енергийния микс на България по пътя към климатична неутралност чрез предоставяне на подкрепа за изграждането и интегрирането в електрическата мрежа на нови 1 425 MW мощности за производство на електрическа енергия от възобновяеми източници, заедно с 350 MW съоръжения за съхранение на електрическа енергия.

Процедура BG-RRP-4.032 „Подкрепа на нови мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и съхранение на електроенергия с инсталирана мощност от 200 kW до 2 MW" е с общ бюджет от 107 570 650 лв. Финансирането е предвидено за изграждане на нови мощности за производство на електрическа енергия от слънчева и/или вятърна енергия с локални съоръжения за съхранение (ЛСС), като безвъзмездното финансиране е под формата на инвестиционна помощ за локалните съоръжения за съхранение на електрическа енергия. Процедурата има за цел изграждането на минимум 200 MW производствени мощности от ВИ в комбинация с минимум 100 MW ЛСС. Няма минимален размер на финансиране, а максималният за предложение за един проект за едно предприятие е в размер до 35 854 000 лева. Максималният интензитет на безвъзмездното финансиране е до 50% от допустимите разходи, но не повече от 1 075 706 лева (без ДДС) за 1 МW инсталирана мощност на ЛСС.

За да бъде допустимо предложението за инвестиция, следва да бъде за не повече от 1/3 от общата квота на мощността за производство на електрическа енергия от ВИ за едно предприятие за един или няколко проекта. При изчисляването на 1/3 от общата квота, ще се включват и предложения на  свързаните с кандидата предприятия.

Допустими по процедурата са компании от всички сектори на българската икономика, с изключение на такива от селското, горското и рибното стопанство.
Процедура BG-RRP-4.033 "Подкрепа на нови мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и съхранение на електроенергия с инсталирана мощност над 200 kW" е с общ бюджет от 427 544 438 лв. Предоставянето на средства е насочено единствено към нови мощности за производство на електрическа енергия от слънчева и/или вятърна енергия с локални съоръжения за съхранение (ЛСС), като безвъзмездното финансиране е под формата на инвестиционна помощ за локалните съоръжения за съхранение на електрическа енергия. Процедурата има за цел изграждането на минимум 940 MW производствени мощности от ВИ в комбинация с минимум 200 MW ЛСС. Няма минимален размер на финансиране, а максималният за предложение за един проект за едно предприятие е в размер до 58 674 900 лева. Максималният интензитет на безвъзмездното финансиране за кандидата е до 50% от допустимите разходи, но не повече от 743 215 лева (без ДДС) за 1 МW инсталирана мощност на ЛСС. За да бъде допустимо предложението за инвестиция следва бъде за не повече от 1/3 от общата квотата на капацитета за съоръжения за съхранение по процедурата.

Допустими по процедурата са компании от всички сектори на българската икономика, с изключение на такива от селското, горското и рибното стопанство.

Подаването на проектни предложения се извършва изцяло по електронен път чрез попълване на уеб базиран формуляр за кандидатстване и подаване на формуляра и придружителните документи чрез Информационната система за Механизма (ИСМ) - Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020), раздел „Национален план за възстановяване и устойчивост“, единствено с използването на валиден Квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез модула „Е-кандидатстване“ на следния интернет адрес:

https://eumis2020.government.bg/bg/s/800c457d-e8be-4421-8ed9-9e78d0a75c39/Procedure/Active  

 

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 16:30 часа на 12.06.2024 г.

 

]]>
0
Заявление за промяна на предназначението на земеделска земя, върху която ще се изгражда обект за производство на енергия от ВЕИ Sun, 10 Mar 2024 22:00:00 +0000 https://me.government.bg/bg/news/zayavlenie-za-promyana-na-prednaznachenieto-na-zemedelska-zemya-varhu-koyato-shte-se-izgrajda-obekt-za-proizvodstvo-na-energiya-ot-vei-3391.html https://me.government.bg/bg/news/zayavlenie-za-promyana-na-prednaznachenieto-na-zemedelska-zemya-varhu-koyato-shte-se-izgrajda-obekt-za-proizvodstvo-na-energiya-ot-vei-3391.html С извършени промени в Закона за изменение и допълнение на Закона за енергетиката (Обн. ДВ, бр. 16 от 23.02.2024 г.) са направени изменения в Закона за опазване на земеделските земи (ЗОЗЗ). С тях се предвижда лице, което ще изгражда обект за производство на енергия от възобновяеми източници, да подава заявление за промяна на предназначението на земеделска земя, придружено, наред с останалите изискуеми документи, и със становище на министъра на енергетиката, съгласно което има необходимост от реализирането на конкретното инвестиционно намерение за постигане на националната цел по чл. 12, ал. 1 от ЗЕВИ.

Образец на заявлението, което е необходимо да попълните, може да намерите тук.

В Министерството на енергетиката могат да се подават заявления, в които се предвижда промяна на предназначението на земеделска земя с площ над 50 дка. Заявленията, които предвиждат промяна на предназначението на земеделска земя с площ до 50 дка се подават в Агенцията за устойчиво енергийно развитие.

Заявленията могат да се подават по електронна поща, по пощата или на място в деловодството на съответната администрация. Заявленията могат да бъдат подписани с квалифициран електронен подпис или саморъчно положен подпис.

Заявлението се подава от заявителя или от упълномощено от него лице.

При констатирана липса на информация или документ по постъпилото заявление, както и при констатирано несъответствие, се изпраща писмо до заявителя. Ако заявителят не подаде исканата с писмото информация, становище не се издава.

]]>
0
Министерството на енергетиката предлага за обществено обсъждане промени в Закона за енергийната ефективност Sun, 10 Mar 2024 22:00:00 +0000 https://me.government.bg/bg/news/ministerstvoto-na-energetikata-predlaga-za-obshtestveno-obsajdane-promeni-v-zakona-za-energiinata-efektivnost-3392.html https://me.government.bg/bg/news/ministerstvoto-na-energetikata-predlaga-za-obshtestveno-obsajdane-promeni-v-zakona-za-energiinata-efektivnost-3392.html Министерството на енергетиката предлага за обществено обсъждане проект за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност, с които се регламентира създаването на Национален фонд за декарбонизация (НФД). Той ще бъде правоприемник на Фонда енергийна ефективност и възобновяеми източници. Националният фонд за декарбонизация ще бъде основна финансова схема в подкрепа на обновяването на сградния фонд в страната. Той ще адаптира наличните финансови инструменти или ще структурира допълнителни такива при необходимост. По този начин ще бъде осигурена необходимата подкрепа за обновяването на сградния фонд в страната, както и за инвестициите в нисковъглеродно развитие с оглед максимално постигане на целите за декарбонизация на българската икономика. Чрез регламентирането на НФД ще бъде осигурена възможност за приоритетно финансиране на проекти за повишаване на енергийна ефективност и за използване на енергия от ВИ при крайното потребление на енергия в сградите. Новите регламенти ще улеснят прехода към нисковъглеродна икономика чрез навлизане на нови специализирани услуги и развитие на финансовите механизми за стимулиране на този процес.  

Коментари, мнения и препоръки по предложения проект могат да се изпращат в законоустановения срок на следния имейл адрес: v.ilieva@me.government.bg.

Проект на закон за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност

Мотиви

Оценка на въздействието

Становище на дирекция „Модернизация на администрацията“ в МС

 

]]>
0
Заявление за промяна на предназначението на земеделска земя, върху която ще се изгражда обект за производство на енергия от ВЕИ Sun, 10 Mar 2024 22:00:00 +0000 https://me.government.bg/bg/news/zayavlenie-za-promyana-na-prednaznachenieto-na-zemedelska-zemya-varhu-koyato-shte-se-izgrajda-obekt-za-proizvodstvo-na-energiya-ot-vei-3390.html https://me.government.bg/bg/news/zayavlenie-za-promyana-na-prednaznachenieto-na-zemedelska-zemya-varhu-koyato-shte-se-izgrajda-obekt-za-proizvodstvo-na-energiya-ot-vei-3390.html С извършени промени в Закона за изменение и допълнение на Закона за енергетиката (Обн. ДВ, бр. 16 от 23.02.2024 г.) са направени изменения в Закона за опазване на земеделските земи (ЗОЗЗ). С тях се предвижда лице, което ще изгражда обект за производство на енергия от възобновяеми източници, да подава заявление за промяна на предназначението на земеделска земя, придружено, наред с останалите изискуеми документи, и със становище на министъра на енергетиката, съгласно което има необходимост от реализирането на конкретното инвестиционно намерение за постигане на националната цел по чл. 12, ал. 1 от ЗЕВИ.

Образец на заявлението, което е необходимо да попълните, може да намерите тук.

В Министерството на енергетиката могат да се подават заявления, в които се предвижда промяна на предназначението на земеделска земя с площ над 50 дка. Заявленията, които предвиждат промяна на предназначението на земеделска земя с площ до 50 дка се подават в Агенцията за устойчиво енергийно развитие.

Заявленията могат да се подават по електронна поща, по пощата или на място в деловодството на съответната администрация. Заявленията могат да бъдат подписани с квалифициран електронен подпис или саморъчно положен подпис.

Заявлението се подава от заявителя или от упълномощено от него лице.

При констатирана липса на информация или документ по постъпилото заявление, както и при констатирано несъответствие, се изпраща писмо до заявителя. Ако заявителят не подаде исканата с писмото информация, становище не се издава.

]]>
0
Министър Радев: Гарантирането на достъпна, сигурна и устойчива енергия за всички потребители е основна цел в нашата работа Thu, 07 Mar 2024 22:00:00 +0000 https://me.government.bg/bg/news/ministar-radev-garantiraneto-na-dostapna-sigurna-i-ustoichiva-energiya-za-vsichki-potrebiteli-e-osnovna-cel-v-nashata-rabota-3389.html https://me.government.bg/bg/news/ministar-radev-garantiraneto-na-dostapna-sigurna-i-ustoichiva-energiya-za-vsichki-potrebiteli-e-osnovna-cel-v-nashata-rabota-3389.html Гарантирането на достъпна, сигурна и устойчива енергия за всички потребители  - това е основната цел в работата на екипа на Министерството на енергетиката както през изминалия деветмесечен период, така и в бъдеще. За изпълнението на тази цел ще продължим активните си усилия за завършване на проекта за енергийна стратегия на страната до 2030, с хоризонт до 2050 г. в синхрон с актуализацията на Интегрирания план енергетика и климат, както и на реформата за либерализация на електроенергийния пазар на едро – внимателно и с ясно разбиране за последователност. Това каза министърът на енергетиката Румен Радев, представяйки главните приоритети в работата на Министерството на енергетиката през идните месеци. Днес, 8 март 2024 г., Министерският съвет отчете свършеното до момента и начерта главните задачи в дейността си до края на своя мандат.

Основно предизвикателство в дейността на Министерството на енергетиката ще бъде също и запазването на решителността и темпото на работа по развитие на проектите за нови ядрени и балансиращи хидроенергийни мощности, както и развитието на преносната инфраструктура.

Това са големите стратегически проекти в дейността на Министерството на енергетиката и усилията за тяхната успешна реализация ще продължат, заключи министър Радев.

]]>
0
Министър Радев към учениците в ПГЯЕ „Игор В. Курчатов“ в Козлодуй: „Перспективите пред вашето професионално развитие са отлични“ Wed, 06 Mar 2024 22:00:00 +0000 https://me.government.bg/bg/news/ministar-radev-kam-uchenicite-v-pgyae-igor-v-kurchatov-v-kozlodui-perspektivite-pred-vasheto-profesionalno-razvitie-sa-otlichni-3388.html https://me.government.bg/bg/news/ministar-radev-kam-uchenicite-v-pgyae-igor-v-kurchatov-v-kozlodui-perspektivite-pred-vasheto-profesionalno-razvitie-sa-otlichni-3388.html „Никоя разработка не е смислена без хората, които я изпълняват. Това е част от цялостното усещане дали дадена професия има перспектива. Убеден съм, че перспективите пред вашето професионално развитие са отлични и вие трябва да бъдете горди с това.“ Това каза министърът на енергетиката Румен Радев пред учениците от Професионалната гимназия по ядрена енергетика „Игор В. Курчатов“ в гр. Козлодуй. Той бе на посещение там заедно с премиера акад. Николай Денков и министъра на образованието проф. Галин Цоков. 

Професионалната гимназия по ядрена енергетика „Игор В. Курчатов“ подготвя специалисти за атомната енергетика. Училището е сред 28-те професионални гимназии в страната, които предстои да се превърнат в Центрове за високи постижения в професионалното образование и обучение с безвъзмездно финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост. 

„Предстои изграждането на два нови блока, това не са просто две постройки, а практически нова централа и в технологично отношение“, каза министър Радев пред учениците от гимназията. По неговите думи, проектът би бил успешен, ако разчита на единомишленици в тяхно лице. 

В инфраструктурно и геоложко отношение площадката за новите блокове в АЕЦ „Козлодуй“ е изключително добре конструирана. Това е предпоставка за изпълнение на проекта в срок и постигане на възможно най-добра цена, изтъкна министър Радев. Той припомни ангажимента договарянето с изпълнителя да е при фиксиран срок и фиксирани цени, както и да се търси максимално участие на български компании като подизпълнители. Министър Радев допълни, че вече има проект и къде ще бъдат разположени блоковете на новата площадка. 

 

]]>
0
Либерализацията на електроенергийния пазар: има нужда от прецизиране на технически детайли в процеса Wed, 06 Mar 2024 22:00:00 +0000 https://me.government.bg/bg/news/liberalizaciyata-na-elektroenergiiniya-pazar-ima-nujda-ot-precizirane-na-tehnicheski-detaili-v-procesa-3386.html https://me.government.bg/bg/news/liberalizaciyata-na-elektroenergiiniya-pazar-ima-nujda-ot-precizirane-na-tehnicheski-detaili-v-procesa-3386.html За да стартира успешно процесът на либерализация на електроенергийния пазар за битовите потребители, е необходимо прецизиране на някои технически детайли по отношение на плащания, фактуриране, подпомагане на ликвидността на крайните снабдители и други. Около това мнение се обединиха участниците в кръглата маса „Промени в електроенергийния пазар на едро и дребно – възможности и проблеми“, организирана от Института за енергиен мениджмънт. От страна на Министерството на енергетиката във форума участваха заместник-министър Ива Петрова и директорът на дирекция „Енергийни стратегии и политики за устойчиво енергийно развитие“ Николай Налбантов.

Законодателството, което регламентира процеса, е факт, предстои приемането на подзаконовата рамка, по която активно работи КЕВР.

По данни на крайните снабдители обаче остава неясно как технически ще се премине към издаване на около 2 млн. фактури в рамките на 2-3 дни, защото билинг-системите им не са настроени за това, а пренастройването ще отнеме време. Отворен е и въпросът с осигуряването на достатъчна ликвидност на тези дружества, защото в момента те купуват електроенергията за регулирания пазар от НЕК и плащат разсрочено. В бъдеще ще бъдат задължени да купуват цялото необходимо количество електроенергия от борсата и да я заплащат ежедневно.

Да се обмислят възможности за безлихвено финансиране чрез Българската банка за развитие или от друг източник, както и за отложено плащане на електроенергията към борсата – това са част от предложенията, обсъдени в рамките на кръглата маса.

Участниците дискутираха и острата необходимост от разяснителна кампания, която да отговори на въпросите на битовите потребители какво и как предстои да се промени за тях от 1 юли.

Диалогът по тези теми не започва от днес, вече сме провели поредица от срещи в Народното събрание и КЕВР. Тези дискусии ще продължат активно, така че съвместно с всички заинтересовани да намерим най-подходящите решения, увери заместник-министърът на енергетиката Ива Петрова.

По данни на председателя на КЕВР доц. Иван Иванов, от 1 юли 2024 г. не се очакват ценови сътресения за битовите потребители. От тази дата предстои Министерският съвет да определя базова цена на електроенергията за битовите клиенти. Върху нея КЕВР ще регламентира допустима надбавка, свързана с разходите на доставчиците.

Според заместник-министър Ива Петрова, фокусът на пазара трябва да бъде потребителя. В този смисъл е необходима още по-задълбочена работа за стимулиране на енергийните общности, активния потребител, за строителство на сгради с близки до нулево енергийно потребление, за трансформация и дигитализация на мрежите и увеличаване на инвестициите в тях. Всичко това е ключово за поставяне на потребителя в центъра на процеса, което е и основната цел на трансформацията, заключи тя. 

]]>
0
Енергийните министри от ЕС обсъдиха значението на гъвкавостта като основен инструмент за енергиен преход Mon, 04 Mar 2024 22:00:00 +0000 https://me.government.bg/bg/news/energiinite-ministri-ot-es-obsadiha-znachenieto-na-gavkavostta-kato-osnoven-instrument-za-energien-prehod-3385.html https://me.government.bg/bg/news/energiinite-ministri-ot-es-obsadiha-znachenieto-na-gavkavostta-kato-osnoven-instrument-za-energien-prehod-3385.html Гъвкавостта като основен инструмент за постигане на енергийния преход бешe сред темите, обсъдени на Съвета по Транспорт, телекомуникации и енергетика в Брюксел на 4 март 2024 г. Министърът на енергетиката Румен Радев изрази позицията на България, че общата европейска енергийна политика трябва да е съобразена с националните специфики на отделните страни, като степен на развитие, конкурентоспособност и енергийна интензивност, енергийна инфраструктура и микс, местни ресурси и зависимост от енергиен внос.

Той подчерта, че за да се отключи гъвкавостта и отговора на търсенето на пазара, е важно да се въведат реформи в енергийния пазар и да се премахнат регулаторните пречки, и акцентира върху нуждата от инвестиции в мрежите.
„Трябва да продължим да разширяваме, надграждаме и дигитализираме мрежовата инфраструктура - както трансграничната, така и местната, с фокус върху сътрудничеството между преносната и разпределителната мрежа. Това е пътят за подкрепа на енергийния пренос, съхранение и интеграция на регионалните енергийни системи”, заяви министър Радев.

Той подчерта, че е нужен целенасочен подход на ЕС към защитата на потребителите, както и да се даде възможност на държавите от общността да прилагат гъвкави решения за управление на търсенето на енергия.

Друг акцент от изказването на министър Румен Радев беше нуждата от анализ на адекватността на общоевропейско ниво за цялата синхронна зона на континентална Европа.

 

 

]]>
0