Управление на минните отпадъци

Разрешително № 2/01.08.2014 г.

За управление на минни отпадъци в съоръжение от категория „А” – насипища при Рудничен комплекс, „Елаците-Мед” АД

Основание за издаване на разрешителното:

  1. Закон за подземните богатства
  2. Наредба за специфичните изисквания за управление на минните отпадъци
  3. Заявление от „Елаците-Мед” АД в Министерство на икономиката и енергетиката (МИЕ) за издаване на разрешително за дейности по управление на минни отпадъци, депонирани на насипища, образувани от производствената дейност на Рудничен комплекс на „Елаците-Мед” АД – Софийска област, по чл.22е, ал.4 на ЗПБ (вх.№ в МИЕТ: Е-91-00-177 от 15.12.2011г.) и приложените към него документи, удостоверяващи самоличността на кандидата, одобрен от МИЕ План за управление на минни отпадъци (ПУМО), наличие на права за предоставена концесия за добив на подземни богатства и др. приложени към заявлението документи,

 РАЗРЕШАВАМ

1. На „Елаците-Мед” АД, 2086, с. Мирково, община Мирково, Софийска област, ЕИК 122016037, оператор на съоръжение за минни отпадъци от категория „А” – насипища при Рудничен комплекс, разположени в землището на гр. Етрополе, и концесионер, съгласно сключен договор за концесия от 15.11.1999г., изменен и допълнен с допълнително споразумение №1 от 27.04.2004г., допълнително споразумение №2 от 02.10.2006г., допълнително споразумение №3 от 05.06.2007г., допълнително споразумение №4  от 26.03.2009г., допълнително споразумение №5 от 24.08.2010г. и допълнително споразумение №6 от 05.03.2013г., за добив на подземни богатства по чл.2, ал.1, т.1 от ЗПБ – медно-порфирни златосъдържащи руди от находище „Елаците” – Софийска област

- с начален срок – 13 август 1999 година

- и краен срок  - 13 август 2031 година

да управлява минни отпадъци в насипища при Рудничен комплекс, „Елаците-Мед” АД, Софийска област, съоръжение за минни отпадъци категория „А” при посочените в т. 9 условия и мерки за управление на минните отпадъци.

2. Кратко описание на минните отпадъци и съоръжението, обект на ПУМО: Дейността, пораждаща минните отпадъци е добив на медно-порфирни златосъдържащи руди от находище „Елаците”.  Разстоянието от Рудничен комплекс до гр. Етрополе е 14 км.

Понастоящем минният отпадък се депонира единствено на Западно насипище. Източно насипище е с изчерпан капацитет и е предмет на рекултивация.

Насипищата (Западно и Източно насипище) се характеризират със следните технически данни:

  • Проектна площ – 2 811,5 дка (съответно 2 072 дка - Западно насипище, 739, 5 дка - Източно насипище, в т.ч. хоризонтални площадки, пътни връзки и откоси).
  • Проектен капацитет на СМО – 224 681 000 м3 (595 404 000 тона), депонирани към 01.01.2013 г. – 178 472 519 м3. Депонирани през 2013 г. – 14 597 700 м3 (38 859 110 т).
  • Описание на минния отпадък и технология на депонирането му.  Находище „Елаците” се отработва по открит начин с ясно изразена височинна и дълбочинна част на рудника, като е приета технология на поетапно отработване.

Главните рудни минерали в находище „Елаците” са халкопирит и пирит. Второстепенните са борнит, молибденит, самородно злато, магнетит, сфалерит, галенит и др. Нерудните минерали са представени главно от кварц, калиев фелдшпат, биотит, серицит, хлорит, калцит, манганокалцит, епидот, барит, флуорит и др.

         При динамична експлоатация на рудника се изземват определени количества руда и откривка, в резултат на което се оформя руднично пространство. На всяко работно стъпало фронтът на минните работи се премества хоризонтално, при което се освобождава място за разкриване и подготовка на по-долу лежащи хоризонти. Така се оформя работната зона на рудника. Работната зона се движи в дълбочина, като обхваща нови обеми руда и откривка. В процеса на експлоатация на рудника, ъгълът на работната зона изменя своите стойности, като максималните стойности са лимитирани от минималните ширини на работните площадки.

         Транспортирането на минния отпадък от рудника до насипищата се извършва с автосамосвали.

Наклонът на площадките в зоните на разтоварване на откривката е 3% по посока, противоположна на външния ръб на борда на насипа, насочен към вътрешността на съоръжението (насипището).

Изграждането на съоръжението се изразява в подравняване на площадките с широчина, достатъчна за маневриране и движение на автосамосвалите.

В съоръжението се използват две схеми на работа. Едната се характеризира с нарастването във височина на насипа с постепенно израстване (задигане) по периферията до достигане на проектната кота.

При втората схема на насипване височината на насипа нараства едновременно по цялата площ, като откривката се насипва и се подравнява на слоеве.

  • Управление на инфилтрата от насипищата. Западното насипище е разположено изцяло в дерето на р. Негърщица – десен приток. Образуваният от съоръжението инфилтрат се улавя от изградено за целта водоулавящо съоръжение (бараж) и по специално прокаран хидротунел се прехвърля към Обогатителен комплекс, където се третира и напълно неутрализира посредством заустването му в шламопровода, водещ към хвостохранилище „Бенковски 2”.

         Образуваният от Източното насипище филтрационен поток, заустван посредством т.нар. трите дерета, се насочва и третира в пречиствателно съоръжение.

3. Охарактеризиране на минния отпадък.  Съгласно доклад на „Евротест-контрол” АД за оценка на киселинно-продуциращите свойства на минния отпадък  (2010 г.), той се класифицира според чл.12, ал.4 от Наредбата за специфичните изисквания за управление на минните отпадъци като „опасен отпадък”, поради съдържанието на сулфидна сяра и възможността за генериране на кисели води.

Оценката на излужването на металите, киселинните аниони и на солите във времето показва, че концентрациите на лимитираните елементи в елуата на всички композитни проби са много под нормите за депониране на опасни  отпадъци на депа за неопасни отпадъци. Считано от 2010г. насам, тестовите изпитания се провеждат на всеки три месеца, като резултатите се потвърждават.

4. План за собствен мониторинг. В съответствие с утвърдения План за собствен мониторинг на дружеството, в района на съоръжението за минни отпадъци се извършва ежемесечен мониторинг на заустваните водни потоци и повърхностните води, и четири пъти годишно -мониторинг на подземните води. Резултатите от анализите се изпращат на РИОСВ-София и съответната Басейнова дирекция.

5. Категоризиране на съоръжението за минни отпадъци. Минният отпадък не отговаря на условията по чл. 12, ал. 3, т. 1 и т. 2 от Наредбата за специфичните изисквания за управление на минните отпадъци, поради което същият се класифицира, съгласно чл.12 ал.4  като опасен с код 01 03 04* . В тази връзка и съоръжението за съхранение на мините отпадъци (насипища) се категоризира като „категория А”.

6. Възможни рискове за околната среда в резултат на аварии и превантивни мерки за предотвратяването им.

1 2 3 4
отпечатай тази страница