Министър Жечо Станков: В Параграф 22 сме с Боташ

Държавната компания "Булгаргаз" е във фактическа несъстоятелност заради резервирания капацитет в Турция и единственият начин да се подобри състоянието е да се осигурят доставки на евтин природен газ от производител и дружеството да възвърне значителна част от загубения си пазарен дял у нас, заяви в интервю за Mediapool енергийният министър на ГЕРБ Жечо Станков. Като в параграф 22 се сме с този договор, който БОТАШ не може да промени лесно, защото и там си имат прокуратура и съд и шефът на компанията ще трябва да обяснява защо е разралил толкова изгодна сделка, обяснява той сложността на казуса.

Как ще подходи държавата с освобождаването на цените на тока за бита, как ще се компенсират небитовите потребители при ектремни борсови цени и в какви инвестиционни проекти ще участва държавната енергетика? Прочетете разговора!

Г-н Станков, разговаряхте с турския си колега Алпарслан Байрактар преди седмица в Баку за злополучното споразумение за резервирания капацитет за газови доставки в Турция, който не ползваме. Дали сте си срок до 2 май да се разгледат вариантите то да стане работещо. Какво всъщност да очакваме след тази дата?

Министър Жечо Станков: Важното, което свършихме в Баку, беше ясно да покажем, че за българската страна този договор създава повече трудности, отколкото възможности. Той ни дава право да доставим в Турция газ, да го продадем на БОТАШ на терминала за втечнен газ, а тя да ни го продаде на входната точка с България. Това че не ползваме капацитета означава финансова тежест за "Булгаргаз" от 177 млн. долара годишно и загуба за 2024 г. от 280 млн. лв. Без да искам да звучи политически, но докато ГЕРБ управляваше, дружеството беше стабилно с печалба между 30 и 64 млн. лв. Но това, което се случи по време на колегите от "Продължаваме промяната" е, че загубата днес надхвърля 280 млн. лв.

Договорът с БОТАШ беше подписан при енергийния министър Росен Христов от кабинета на президента Румен Радев. Какво общо имат от "Продължаваме промяната"?

Министър Жечо Станков: А как се стигна реално до самия договор? Защото колегите от "Промяната", след неизпълнението от руска страна на доставките по договор и след като "Булгаргаз" имаше договорени други доставки, те ги блокираха и създадоха предпоставка да се действа панически. И служебното правителство - не знам в паника или друго, подписаха договор, който обрича "Булгаргаз" на финансов колапс?

Какви се ходовете сега, сред като предшественикът ви Владимир Малинов обяви търгове за преотстъпване на този капацитет, но никой не прояви интерес?

Министър Жечо Станков: Никой не се яви на този търг, защото, ако прекарате газа през алтернативни маршрути, ще намерите цени до 3 пъти по-ниски от по този маршрут. Затова и с господин Байрактар се разбрахме да търсим вариант, в който и двете страни да са по-добре поставени в споразумението, отколкото в момента.

Какво означава това?

Министър Жечо Станков: Първо трябва да обсъдим нещата на техническо ниво. Защото и предходните министри имаха мандата да преговарят, но резултатът е нулев. Като в плаващи пясъци сме.

Представете си - вие сте сключили с мен изключително изгоден договор за вас. Няма да искате да влошите позицията си. Виждайки, че съм отчаян, ще искате още повече да я подобрите, пак за моя сметка. Така че нещата не са добри. Но аз съм амбициозен човек.

Именно в тази връзка и с колегата Делян Добрев на визитата си в Щатите търсихме възможност за доставки на газ на атрактивни цени, които да могат да компенсират донякъде тази висока цена за капацитета в Турция.

Значи вие сте емисарите, за които говори президентът, че са търсили втечнен газ в САЩ?

Министър Жечо Станков: Да. Защото единственият начин за решаване на проблема е да се натовари този капацитет с газ на атрактивна цена. Та в тази връзка търсим възможности, но нещата не изглеждат добре. Защото е налице и казусът с това, че сме резервирали 1.8 млрд. куб. м годишно, а физически можем да внесем 1.3 млрд. куб. м. И остатъчният половин милиард куб. м допълнително вдига таксата от сегашните вече 9.60 долара за куб. м до 15-16 долара като се пресметне цената за реалния капацитет. А при спиране на войната в Украйна и нормализиране на борсовите цени в едни момент може да стане така, че таксата за капацитета да надхвърли цената на газа. Разбирате ли в какъв нонсенс сме?

Вариантът е да се постигне дългосрочен договор с производител за доставки в Турция на добра цена. И може би тези 500 млн. куб. м извън възможностите за внос у нас, които и без това трябва да продаваме на Турция на терминалите, да оставяме на БОТАШ да ги реализира на свои пазари?

Министър Жечо Станков: Търсим всички възможности. Но турската страна по никакъв начин не трябва да бъде корена за това, което се е случило назад във времето. Българската страна е тази, която е подписала неизгоден за нея договор. Защото имаме договор за 1 млрд. кубика от Азербайджан, още 1 млрд. куб. м капацитет на терминала в Александруполис и изведнъж още 1.8 млрд. куб. м приз БОТАШ. Общо 3.8 млрд. куб. м при консумация в страната от 2.8 млрд. куб. м и пазарен дял на "Булгаргаз" от 50-60% от тези общи количества.

С други думи, "Булгаргаз" има три пъти повече капацитет, отколкото въобще му трябва, а това е разход. Сега, като не поръчваме карга, поне Комисията за енергийно и водно регулиране не вкарва разхода в цената на битовите потребители. Но това не означава, че не са ощетени българските граждани, защото средствата на "Булгаргаз" изтичат, вместо да плащат данъци и средствата да отидат за нови пътища, водопроводи, канализации и така нататък.

За да подобрим параметрите на договора, искат ли нещо от нас турците?

Министър Жечо Станков: В момента нямаме нещо нещо сложено на масата, затова очаквам първо на техническо ниво да се изяснят детайлите. Но всеки следващ ден поставя "Булгаргаз" във все по-лошо финансово състояние, а това е едно от дружествата, което гарантира енергийната сигурност на страната. В крайна сметка трябва да намерим вариант, защото "Булгаргаз" е във фактическа несъстоятелност, ако щете.

Ами, в нашия форум вече имаше предложение дружеството да се обяви във фалит – няма правоприемник и страна по договора и се решава проблемът. Това вариант ли е?

Министър Жечо Станков: Трябва да разгледаме всички възможни решения.

Но да се поставим и в техните обувки. Ако изпълнителният директор на БОТАШ промени една перфектна сделка и намали печалбата на дружеството си, нали там също си имат прокуратура, съд и всичко останало? Нали той трябва да даде обяснение?

Колко пък да е перфектна сделка, по която ние не плащаме от девет месеца? И въобще, този дълг, който вие казахте, че е станал 250 млн. долара, как ще бъде урегулиран, ако се стигне до предоговаряне на сделката?

Министър Жечо Станков: Това, че ние не плащаме към момента не отменя нашето задължение и не отменя и тяхната възможност да си поискат парите.

Затова се притеснявам – това тежи много с всеки изминал ден. Затова си поставихме 2 май като дата. Дали дотогава ще има някакъв конкретен резултат, ми е трудно да кажа. Зависи от техническите екипи на "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" – те трябва да предложат варианти и да се намери най-оптималният вариант. Защото имаме право един път да го отворим договора, нямаме възможност да го отваряме 100 пъти.

Може ли да се намали срокът и да не е 13 години? Това беше сред изпратените миналата година искания.

1 2 3