Водеща: Жечо Станков е тук, министър на енергетиката. Здравейте, моля ви, бърз коментар за това, което чуваме – острите критики от страна на опозицията във философията на бюджета за това, че се взима от едни, дава се на други без обяснение и най-вече: наистина ли сме на дни от това да загубим средствата от ПВУ и че няма да се предоговаря с Европейския съюз?
Министър Станков: Чувството ми за справедливост, когато се говорят неистини е много, много обострено. Позволете ми да не се съглася с преждеговорещия. На първо място, днес лично водих преговори с Европейската комисия – колегите бяха дошли от Брюксел да предоговаряме плана, подаден от правителството на Кирил Петков с всички загробващи България ангажименти, които колегата каза, че трябва да бъдат изпълнени. В енергетиката са загробващи реформи – затваряне на ТЕЦ-ове, приватизация на дружества.
Водеща: Е, нали нямаше да затваряме ТЕЦ-ове, г-н Жечо Станков?
Министър Станков: Директно са записали: 40% трябва да намалим емисиите на всяка една централа. Дори някоя да затвори, няма значение, че тя е намалила със 100%; трябва да намалите другите с 40%. И знаете ли какво казват колегите? Те казват: "Не, те няма да затворят, просто няма да работят." Все едно Вие да имате лек автомобил и държавата да не ви разрешава до горите с него повече от 100 литра гориво на година, след това ще си го имате пред блока, но не може да го карате.
Водеща: Вие какво предоговаряте?
Министър Станков: Ние предоговаряме ангажиментите, поети от правителството на Кирил Петков един ден преди да бъде освободено от Румен Радев на 1 август преди няколко години. Да бъдат те изменени така, че да са приемливи за държавата и да може да бъдат изпълнени. Защото именно тези ангажименти блокират в момента 4,4 млрд. евро, които се равняват на 4% от брутния вътрешен продукт. Когато г-н Сабрутев приказва, че нещо е било замразено, това не е вярно. Напротив, всички решения, свързани със заплати в МВР, с ангажименти за процента на ДДС, са изпълнени в този бюджет. От 1997 до 2021 г. всичките бюджети са балансирани. След това бюджетите от 2021 г. бяха такава дупка, която в момента се чудим как да закърпим, в тази дългова спирала. Благодарение на г-жа Петкова и Министерския съвет в момента имаме един добър бюджет, който отговаря на европейските изисквания и тези, които саботират еврозоната - колегите от ПП, в края на годината със сигурност ще ближат рани, защото ще влезем в еврозоната.
Водеща: Добре, това е вашият отговор на критиките, които чухме преди малко, и по-специално за плана за възстановяване и устойчивост и средствата. Работите по въпроса и не, не е вярно, че е въпрос на дни да изгубим парите. Така ли?
Министър Станков: Ако има загуба на средства, тя ще се дължи на тези изказвания днес. От Комисията, след като ги прочетоха - ние бяхме в среща, когато ги внесоха при нас и те се запознаха с изказванията - казаха, че няма начин да не бъде предоговорен, защото ние вече си говорим. И след като се дават такива грешни сигнали от високо политическо ниво, това носи тотална щета на държавата. И тук вече трябва да се носи лична отговорност от човека, ако има някаква загуба на средства – именно от Кирил Петков.
Водеща: Добре, като заговорихте, ще се търси отговорност. Та на въпроса от последните дни и часове – назначихте проверка в АЕЦ "Козлодуй". Защо и кого проверявате?
Министър Станков: Към всеки един сигнал, без значение откъде идва той …
Водеща: В случая този разбрахме, че идва от "Възраждане", те това обявиха пред журналистите.
Министър Станков: Този идва от "Възраждане". Веднага, след като бях уведомен от колегите и се запознах с техните медийни изяви, възложих още същия ден проверка с моя заповед - колеги от Министерството на енергетиката и от Българския енергиен холдинг да отидат на място, да проверят каква е ситуацията, да вземат всички документи, които са необходими.
Водеща: За какво става дума?
Министър Станков: Става дума за арматура, която се намира в ядрената част, в първи контур.
Водеща: За обществена поръчка, свързана с това, така ли?
Министър Станков: Да, обществена поръчка.
Водеща: И какво не е направено като хората с тази обществена поръчка?
Министър Станков: Очаквам от тази проверка да бъде установено какво е направено и след това ще бъде изнесена публична информация. Тя ще бъде предадена където е необходимо, ако има нередности. Но е важно да кажем, че арматурата, която в момента съществува на място – кранове, части, са от създаването на централата. Производителят е изпратил писмо, че вече са негодни. Така че е стартирана процедура по закупуване на нови. Ще проверим цялата документация.
Водеща: Според сигнала са сключвани подозрително бързо - сключване на договор, още по-бърза доставка, не били монтирани, не били платени.
Министър Станков: Имате моя ангажимент, че всичко ще бъде разнищено и ще бъде предоставено на българското общество.
Водеща: За какви средства става дума, какъв е размерът?
Министър Станков: Става дума за средства в рамките на близо 100 милиона, които на фона на бюджета са огромни средства, но на фона на инвестициите, които правим всяка година, за да поддържаме V и VI блок, са нормални като вид инвестиция в ядрената централа.
Водеща: Става дума за поръчка от месец февруари 2024 г. Това е времето, когато директор на АЕЦ "Козлодуй" беше Валентин Николов, който обаче сега е начело на БЕХ. И сега въпросът е в това Вие всъщност конкретно господин Валентин Николов ли проверявате и как Вие проверявате. Служители на БЕХ проверяват сигнала, а пък той в момента е шеф на БЕХ. Нали така?
Министър Станков: Не, служители на БЕХ са част от този екип.
Водеща: Ами именно, няма ли конфликт на интереси?
Министър Станков: Моята информация е, че много преди времето на господин Николов е започнал процесът по възлагане и по пазарни проучвания за тези дейности. Пак казвам, аз съм ангажираният и отговорен човек пред Вас, който ще провери и ще изнесе цялата информация.
Водеща: А, Вие си правите тази вътрешна проверка. Искам да кажа – не знам дали коректно се изразявам "вътрешна", но министерството я прави. А работите ли съвместно с ДАНС и прокуратурата?
Министър Станков: След като съберем цялата информация, ще информирам колегите от ДАНС и от прокуратурата за постигнатите резултати от нея.
Водеща: Очакваме да ги разберем значи и ние.
Министър Станков: Естествено.
Водеща: Добре. Ще си получат ли компенсациите и кога хилядите домакинства, които прекараха на тъмно и студено Коледните празници?
Министър Станков: Още от първия ми работен ден, още на 16 януари, това беше първото нещо, с което се заех. Имаше осигурени 2,2 млн. лева от държавния бюджет за тези компенсации, но нямаше правно основание те веднага да стигнат до хората. В понеделник, на 20-и, направихме среща с крайните снабдители – електроразпределителните дружества, през които да мине плащането, защото разбирате, че електромерът може да бъде мястото, където да приспаднем от сметките. За мен е важно хората да не ходят до офисите да подават каквито и да е документи.
Водеща: В кои сметки? Кога ще ги усетят?
Министър Станков: В сметките си за електрическа енергия.
Водеща: Да, да. Но кога, кой месец трябва да усетят?
Министър Станков: Народното събрание в сряда прие закона, днес бе публикуван в Държавен вестник, в момента взимаме решения на подпис на Министерския съвет, което означава, че ако всичко е нормално, в понеделника фондът, в който са средствата, ще сключи договор с крайните снабдители и се надявам още в сметките на 25 февруари да получат с ред "минус" средствата, които ще получат като компенсация за несгодите. Тук е важно да споменем, че тези средства са допълнителна помощ от държавата – компенсация за това, което са претърпели и по никакъв начин не освобождават електроразпределителните дружества от техния ангажимент по техните правила също да предоставят такава компенсация.
Водеща: Ама те не са съгласни. Вие нали видяхте как реагираха?
Министър Станков: Вижте, ако има някой, който е по-малко харесван от политиците, това са електроразпределителните дружества. Така че бъдете сигурни, че ние ще приложим цялата строгост на закона. И ще изменим този закон. В момента работим по такова изменение, с което да не се налага никой български гражданин да ходи до техен офис когато е останал без ток повече от 24 часа. Напротив, да получи тая компенсация през сметките. С други думи – не хората да гонят ЕРП-тата, а ЕРП-тата да гонят хората, за да си платят.
Водеща: Те казват обаче, че законопроектът е несправедлив, че е правно необоснован, че прехвърля цели социални разходи на държавата върху тях, върху бизнеса.
Министър Станков: Говорим за две различни неща.
Водеща: Да, да, да.
Министър Станков: Тук говорим за изменението между първо и второ четене в Народното събрание. Естествено, народните представители имат право да направят всичките изменения. Аз, като министър на енергетиката, трябва да се съобразя с тях. Но за мен най-важното в случая е максимално бързо, без да ходят до офис, домакинствата да получат своите компенсации и това ще е факт съвсем скоро.
Водеща: А чия е по принцип отговорността за развитието, за модернизацията на мрежата, за поддръжката и контрола – на държавата или…
Министър Станков: Естествено на електроразпределителните дружества. Аз си говорих с председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов: никога те не са си позволявали да режат инвестиции на електроразпределителните дружества. А сега, с новите изменения в закона, които готвим, ще дадем шанс точно там, където винаги в годините са се проявявали най-много аварии, да има шанс и кметовете да казват своята дума, за да могат тези инвестиции да минат по-напред в инвестиционната програма. И ще бъде приложена и мярка, в която възлагането на почистването на просеките – това, което дава шанс, като падне дърво, то да не удари електропровода – да се контролира по-внимателно. Тук има някаква ленивост от страна на електроразпределителните дружества, защото те не го извършват лично, те го възлагат на компания. Друг е въпросът по какъв начин те контролират тия компании, така че ще повишим и там контрола на място.
Водеща: Добре, докато сме на тема ток, има идеи, законопроекти – предлагат либерализацията на пазара за битовите потребители да бъде отложена с една, с две години дори. Вие какво смятате?
Министър Станков: В Министерството на енергетиката сме готови за всички сценарии.
Водеща: Кое е добре според Вас?
Министър Станков: И в двата случая нищо няма да се промени за домакинствата от гледна точка на стойността на сметката, която плащат. Ако вашата сметка е 100 лв. към днешна дата, то след либерализацията ще плащате също 100 лв. Ако е по-висока от 100 лв., сметката ще има отново ред "минус", който Фондът за сигурност на електроенергийната система, чрез повишените приходи на държавните дружества, ще покрива. Защо? Защото в момента има регулирана цена 138 лв. за домакинствата на мегаватчас. Ако пазарната е двойно по-висока, това означава, че държавните дружества, в лицето на АЕЦ "Козлодуй", ще направи два пъти по-голям приход, нали така? Този два пъти по-голям приход ще бъде внесен във фонда и ще стигне до хората през техните сметки с ред "минус". Ако сметката е 200 лв., ще пише 200 лв. сметка за ток минус 100 лв. компенсация от държавата и хората отново ще платят 100 лв. Така че ние гарантираме на българските граждани, че са защитени и по никакъв начин няма да има сътресение.
Водеща: Независимо от това дали ще стане 2026 г. или след две години, ако се приеме такава отсрочка?
Министър Станков: Точно така.
Водеща: Това е гарантирано?
Министър Станков: Имаме механизъм, създали сме такъв, хората трябва да бъдат спокойни.
Водеща: Добре, а преди дни украинската Рада позволи закупуването на двата реактора от "Белене". Нека само да уточним, преди да ви питам пък за българската позиция, в крайна сметка каква е. Да уточним: подаряваме или продаваме?
Министър Станков: Имаме ясно решение на Народното събрание. Там е написано, че стойността, на която реакторите се продават, е минималната стойност, на която те са придобити. Това е 1,176 млрд. лева. В момента текат технически разговори между Националната електрическа компания и дружествата след взимането на това решение. В момента, в който тези разговори приключат, отново парламентът ще вземе решение на база на доклада, който им бъде представен.
Водеща: Дали да ги продадем или не.
Министър Станков: Точно така.
Водеща: И какво всъщност се предлага да се продаде на Украйна – цялото оборудване, част от него или как?
Министър Станков: Стигна се до това решение на Народното събрание, след като беше направено детайлно проучване, след като имаме два реактора, които са готови физически, кой може да ги построи. Защото правата се притежават от самият строител - "Атомстройекспорт". След като те са в черния списък на компании, с които в Европа може да се работи, ние се обърнахме към "Шкода" и към "Фраматом" – големи компании, които имат опит в ядреното оборудване, включително са работили и с такива реактори. Те не успяха да ни гарантират, че могат да участват в изграждането на този проект и да го завършат навреме. Във връзка с това Народното събрание взе решение да се процедира по този начин. В момента изпълнителната власт се съобразява с него.
Водеща: А нали знаете тезата на мнозина експерти, а и политици, че може да се използва част от това оборудване, което е било за АЕЦ "Белене", да се използва в АЕЦ "Козлодуй"?
Министър Станков: Вчера шефът на АЕЦ "Козлодуй" беше при мен.
Водеща: Преди да започнете да проверявате.
Министър Станков: Да, преди да започнем да проверяваме. И това беше единия от въпросите, които му зададох.
Водеща: И?
Министър Станков: Той каза: "Не, не могат да бъдат използвани части."
Водеща: Защо да не могат да бъдат използвани?
Министър Станков: Ами това е мнението на техниците.
Водеща: "Уестингхаус", някъде прочетох новина, че са уверили, че може да се използва тяхно гориво.
Министър Станков: Не става въпрос за гориво? Тук говорим за частите, които са свързани с дълъг срок на производство, произведени от "Атомстройекспорт" и които са на площадката в Белене. Тези части физически не могат да бъдат напаснати на съществуващото оборудване. А ядреното гориво е съвсем отделна част. Там сме направили всички необходими стъпки и вече не зависим само от един доставчик на ядрено гориво. Напротив, имаме договор с още двама такива: единият – "Уестингхаус", другият – "Фраматом". Първият брой касети на "Уестингхаус" - след дълъг период на лицензиране, за да бъдем сигурни, че всичко ще се случи, защото ядрената сигурност ни е най-важна, за да не се случи нещо в блок V и блок VI - изминаха целия процес по лицензиране. В момента са заредени първите шест касети в блок V и върви лицензирането на ядреното гориво на "Уестингхаус" и за VI блок, като имаме успоредно и договор с "Фраматом", с който да си гарантираме, че имаме достатъчно ядрено гориво, България е и ще бъде износител на електрическа енергия и ще гарантира сигурността не само на България, а на целия Балкански полуостров.
Водеща: Ама какво да гарантираме? Вие не чувате ли какво казват, включително и ваши предшественици в министерството, че България се е превърнала от износител във вносител на ток?
Министър Станков: Не е вярно, не е вярно.
Водеща: И че цената е висока на тока заради износа към Украйна? Това го казват включително Ваши предшественици.
Министър Станков: Износ към Украйна има.
Водеща: Има. И заради това цената на тока е висока. И че сме се превърнали всъщност във вносител.
Министър Станков: Ние не сме вносител.
Водеща: Е как?
Министър Станков: Няма как хем да изнасяме ток…
Водеща: Вие не чувате ли какво коментират мнозина от експертите в енергетиката.
Министър Станков: Нека да говорим с цифри. Цифри, които ще Ви предоставя ако искате и лично.
Водеща: Тоест това не е вярно?
Министър Станков: Абсолютна лъжа. Абсолютна лъжа. Към миналата година държавата е изнесла 7 милиона мегаватчаса, а е внесла 6 милиона мегаватчаса. Нетно ние сме изнесли 1 милион мегаватчаса, което е огромно количество енергия. За тази година цифрите са даже още по-добри. Защо цената на енергията е висока? Защото цената на електроенергията винаги е обвързана с цената на газа. Понеже и в региона има големи производители на ток от газ, когато цената на газа е висока, то скача и цената на тока. Във вторник предходната седмица бях в Брюксел при комисаря по енергетика Йоргенсен, с когото директно си казахме: "Трябва да повишим свързаността в региона." България е най-добре свързаната държава със съседните държави, но има места, където мрежата е тясна. Разбирайте, стоим малко откъснати от другия пазар. Така че обещаха от Европа да предвидят мерки още следващата седмица да публикуват възможности, с които това да се промени.
Водеща: Добре, страшно много въпроси ми останаха незададени, г-н министър. Ще се наложи отново да дойдете. Като например - само последно изречение, 20 секунди. Новините от САЩ? И става дума точно за VII и VIII блок.
Министър Станков: VII и VIII блок – лична среща с новия изпълнителен директор на "Уестингхаус".
Водеща: Кога и на каква цена?
Министър Станков: Това предстои да разберем от преговорите, които в момента вървят между АЕЦ Козлодуй Нови мощности и консорциума между "Уестингхаус" и "Хюндай". Там най-доброто е, че ние търсим фиксирана цена.
Водеща: Можете ли параметри вече да ни кажете?
Министър Станков: Не, още нямаме крайна информация.
Водеща: Значи разговор с продължение. Благодаря! Жечо Станков.
"Още от деня", БНТ, 21.02.2025 г.