Водещ: Здравейте, гледате "Лице в лице". Днес енергийният министър Жечо Станков подписа договор с Shell за проучване на петрол и газ за нов блок в българската акватория на Черно море. А БСП се похвалиха, че са извоювали реакторите на „АЕЦ Белене“ да не се продадат на Украйна.
За повече подробности по тези и по други теми поканих енергийния министър Жечо Станков.
Водещ: Здравейте!
Жечо Станков: Здравейте!
Водещ: Най-интересно е как БСП убеди Борисов да не продавате реакторите, в които трябваше и Парламентът да гласува да продадем на украинците.
Жечо Станков: Колегите от Българската социалистическа партия са поставили въпроса пред нашия лидер, но знаете, че има Съвет за съвместно управление, който ще вземе това решение. Както и господин Зафиров днес заяви, Народното събрание в зала също трябва да вземе решение.
Водещ: Ама, Вие чухте ли аргументите?
Жечо Станков: Аз ще ви кажа аргументите, които са в момента общо европейски и свързани с това, че Европа се насочила към електрификация. Тази електрификация изживява един нов Ренесанс на ядрените технологии в Европа. По време на срещите си в Съединените американски щати проведох няколко срещи конкретно с инвеститори, които се интересуват от изграждане на огромни дейта центрове на територията на страната. Най-голямото предизвикателство при тях се оказа захранването с голямо количество енергия. Говорим за количество енергия в рамките на час - 1000 до 1500 MВт. Това са реактор до реактори и половина енергия, които трябва да бъдат подавани ежечасно. И тук е важно да кажем, че тези инвеститори търсят възможност тези инвестиции да се случат при нискоемисионни или при зелени източници на енергия. Българската страна трябва...
Водещ: Ядрената енергетика минава за зелена, така ли?
Жечо Станков: Ядрената енергетика вече минава за беземисионна енергия, която в крайна сметка ще е в полза на околната среда.
Водещ: Питам друго. Разбрах, че ни трябва много ток. Ще правим „Белене“ ли, след като няма да продаваме тези реактори?
Жечо Станков: Не. Вижте, продажбата е най-лесното решение. Към момента имаше решение чрез Народно събрание за стартиране на такъв период.
Водещ: Ма, аз помня, едни хора, когато Теменужка Петкова беше енергиен министър. Идваха от Китай, идваха от не знам къде да купуват.
Жечо Станков: В тази връзка, след като има решение за Народно събрание за продажбата, продажбата е най-лесното решение. Ние обаче трябва да разгледаме всички възможни други действия.
Водещ: Белене, вариант ли е?
Жечо Станков: Ще мога да ви кажа след като разгледаме всички възможни решения, които предстоят.
Водещ: Ако, Белене не е вариант Вие като министър, смятате ли, че може по друг начин да се оползотворят у нас тези реактори?
Жечо Станков: За мен, това което е изключително важно е, че към днешна дата реакторите на „Белене“ се съхраняват спрямо всички изисквания, за да могат да бъдат годни, било за продажба, било за реализиране. От тази гледна точка, това пък, което мога да ви гарантирам, е, че абсолютен приоритет за държавата е изграждането на седми и осми блок в „Козлодуй“. За които също проведох голямо количество срещи във Вашингтон, както с колегите от "Уестингхаус“, така и между другото с тяхната Импортна и експортна банка…
Водещ: А тези реактори?
Жечо Станков: … която ни гарантира, че само с попълването на документите към тях ще ни отпусне 8,6 милиарда долара за изграждането на седми и осми блок в „Козлодуй“.
Водещ: Но тези реактори... Възможно ли е да бъдат сложени в „Козлодуй“?
Жечо Станков: Това предстои технически да бъда запознат с този въпрос.
Водещ: Тоест, решено е, няма да продаваме реакторите на „Белене“, въпреки че трябва да се прегласува от Парламента, нали така?
Жечо Станков: Информацията, с която аз разполагам, е, че колегите от БСП са поставили въпроса пред нашия лидер. Предстои този въпрос да бъде обсъден на Съвета, който, така знаете, че коалицията се води от него и след това да влезе в зала в Народното събрание.
Водещ: Защото аз от това, което прочетох, останах с впечатление, че вече всичко е готово. Край. Няма, решено е! Но добре, вашата информация е различна от тази, която е излязла.
Но междувременно излезе още една информация, че българската страна е поискала по-висока цена за тези реактори. Украински депутат го е казал. Вие в течение ли сте? А вие искали ли сте повече пари за тези реактори от украинците отколкото беше договорено?
Жечо Станков: Мандата, който беше даден от Парламента, беше да се водят разговори на техническо ниво и след това, съответно, като се постигне съгласие между двете компании - Национална електрическа компания и съответната компания от украинска страна, отново да бъде внесено решение на Народното събрание, което да, така да се каже, да парафира това финално решение. Тук е важно да споменем, че българската държава заплати 1 милиард и 176 милиона лева за тези реактори. И съответно, това беше минималната цена, която е поставена като репер с решението на Народното събрание. Министри преди мен са възложили съответно преоценка на тези реактори, която е с, ако не се лъжа, с близо 100 милиона по-висока от цената, която ние сме заплатили. Може би тук си представяме, че може би от тази нова цена, която е на база на оценката, са водени преговорите. Но за да бъдем честни, със сигурност поръчвайки към днешна дата, тези реактори ще струват повече от тези 1 милиард и 176 милиона лева.
Водещ: Да, да…, въпросът беше, Вие не сте този министър, който е поискал по-високата цена от украинците?
Жечо Станков: Не, аз като министър не съм искал…
Водещ: А, знаете ли кой е поискал по-високата цена?
Жечо Станков: Пак казвам, тези преговори са водени на техническо ниво между компаниите и не са водени в никакъв случай на политическо ниво.
Водещ: Но, знаете за това?
Жечо Станков: Какво имате предвид да знам?
Водещ: Знаете, че в крайна сметка цената, която бяхме определили в началото, вече не е актуална. И е поискана по-висока цена от украинците?
Жечо Станков: Не, не съм информиран по този въпрос, но съм информиран по въпроса, че от страна на украинската страна, във времето от него, дълго време, докато вземат решение на енергийната си комисия, впоследствие решение на Народното събрание…
Водещ: И Радата гласува за.
Жечо Станков: Но това отне може би около година и половина или две по-късно от решението на нашето Народно събрание.
Водещ: Изпуснали са си шанса, както се казва. Сега към другата новина, която е от днес. А, вие подписахте договор с Shell за проучване за петрол и газ, нали така, с нов блок в българската акватория на Черно море? Разкажете.
Жечо Станков: „Хан Тервел“ е блокът, за който днес подписахме с колегите от Shell, изключително перспективен блок. След четирикратното му обявяване, така да се каже, за търсене проучвания, след като имаме стабилно правителство с ясна политическа програма, една от топ пет световните компании, прояви интерес, кандидатства и днес успяхме да сключим договор. Винаги съм твърдял, че българският газ ще бъде най-евтиният газ, не поради причина, че ще натискаме който и да добива за по-ниска цена, а поради причината, че газът, който достига до българска територия, често 30% от цената му е свързана с таксите, които плащаме през чужди държави. А от друга страна, държавата има право да получава и концесионни плащания от добива на природен газ, който е в рамките на до 30%. Или, разбирайте, че всяка трета молекула газ, която излиза от тези сондажи, впоследствие ще влиза в стойността и ще влиза в държавния бюджет и ще стига директно до българските граждани.
Водещ: Сега, нека да уточним... Ние не знам дали има там... нефт и газ… В монета се проучава, така ли?
Жечо Станков: Аз в момента една карта нося тук, на света, с която да помогна на вашите зрители да придобият представа.
Водещ: Добре.
Жечо Станков: Днес блокът, за който сключихме договор за търсене проучвания, този блок с щриховане – „Хан Тервел“. Този блок граничи с територията на офшорната територия на турците, където се извършват също доста детайлни проучвания, където също Shell извършва такива. На буквално няколко километра, между 30 и 50 км от края на този блок, има установени находища от турската страна. Част от тях вече колегите добиват, друга част тепърва разработват.
Именно в тази връзка смело мога да твърдя, че блокът е изключително перспективен. И с нетърпение очаквам на първо място проучванията. Разбирате, рентгеновите снимки, които ще направят колегите от Shell. Сигурен съм, че те ще привлекат напред във времето и други големи компании, които да се включат съвместно с тях, за което държавата трябва да даде допълнително разрешение. След като направят тези, да ги наречем рентгенови снимки или 3D сизмики, ще вземат решението да започнат и сондирането. Каквото, между другото, предстои да се случи в блока на „Аспарух“, където пък колегите от OMV Петром, съвместно с Ню Мед, там и Българската държава в момента водим разговори с тях.
Водещ: Аз точно това щях да попитам. В предишното правителство на Борисов беше обявена революция с „Хан Аспарух“. Всеки кръщаваме така „Хан Тервел“, „Хан Аспарух“. И щях тъкмо да ви попитам какво стана с „Хан Аспарух“?.
Жечо Станков: В Хан Аспарух вече са направени четири сондажа.
Водещ: И какво показват те?
Жечо Станков: Предстоят... Както казах, в момента аз, като министър, се срещнах с колегите от OMV Петром и Ню Мед. Новият съконцесионер, съоператор на блока за търсене и проучване. Като съм изявил желанието на държавата и в момента колегите от Българския енергиен холдинг водят детайлни разговори, държавата да влезе с участие по време на проучването, без да се налага да плаща разходи напред във времето.
Водещ: То не е ли започнало това проучване?
Жечо Станков: Назад във времето върви проучването, но в момента предстоят...
Водещ: Има ли данни?
Жечо Станков: В момента, през който ще използвам картата, ако позволите, в момента предстоят... Така да се каже, до края на годината, по възможност, да бъдат извършени нови сондажи. Един до края на годината и един следващата година, който да, така да се каже, да сондира отново в перспективна зона, много близка на 5 км от края на блока в турска територия, от които са открити количества газ. Смеем да твърдим, че на българска територия, на база на сизмиките, също има такива количества. И „Винех“ е следващият сондаж или регион, в който ще сондираме, и който може да се окаже перспективен. Може да бъде обявено находище, в което да дадем концесия…
Водещ: Сега…, разбрах. Махаме си от „Хан Аспарух“ и се връщаме на „Хан Тервел“. За днешната новина. Сега, най-кратките отговори Ви моля, защото има няколко детайла, които да изясним. Вероятността е голяма да има находище там, 90%-80%...
Жечо Станков: Днес зададох, същия въпрос, защото колегите от „Шел“ разполагат с информация от двете страни на блока. Очакваме тази по-детайлна информация да я имаме след около година, какви са перспективите. Може би в рамките на до две години, до две години и половина взимаме решение за реален сондаж в самия блок. От страна на българската държава това, което заявих е, че инвестициите, които правим и към момента на сухоземната територия, са инвестиции, знаете, в нови газопроводи, повишаващи свързаността, възможност действително да пренасяме този газ във всички насоки, включително и да го съхраняваме в газовото хранилище. Така че от българска страна изключително с удоволствие има на инвеститорите. И до голяма степен правителството, от една страна стабилното правителство, от друга страна дългогодишните инвестиции в газовата мрежа на страната дават сигурност на инвеститорите в Черно море.
Водещ: Разбирам Ви, но моля за по-кратки отговори…, тъй като имам и други въпроси към Вас.
Казвате, висок процент има находище там. България с какво участва? Пари даваме ли в момента?
Жечо Станков: За „Хан Тервел“ не даваме пари. Държавата предоставя правата за търсене и проучване.
Водещ: За самото проучване ще даваме ли пари? Вече ако се окажете след рентгеновите снимки….
Жечо Станков: За самото проучване не даваме пари. Не, даваме пари за самото подписване на договора. Държавата получава един близо 1 милион лева веднага с подписването.
Водещ: За какво ни дават този 1 милион?
Жечо Станков: То се казва бонус при подписване.
Водещ: „Шел“ ни дава 1 милион.
Жечо Станков: Това е нещо, което се оценява по време на тъжната процедура, колко компанията дават на сляпо, за да влезе в този блок.
Водещ: До тук без нищо и евентуално 1 милион….
Жечо Станков: Евентуално, да.
Водещ: Ако се стигне и има находище
Жечо Станков: Не, в момента, днес, след подписването, те трябва да внесат близо 1 милион по сметки към държавата. Освен това, всяка година за самото, така да се каже, затова право, че те присъстват там, в рамките на пет години, ще платят също около милиони и половина.
Затова, че този блок е резервиран за тях, за да търсят и да проучват там. Допълнително над 30 милиона за всички проучвателни дейности, плюс обучение на персонал от нашата страна. Те са 30 милиона, ще бъдат инвестирани от тяхна страна в търсенията, проучванията, обучение, включително и на наш персонал и всички дейности, свързани с опазването и започване на добив.
Водещ: И, ако всичко е наред и ние започнем добив…
Жечо Станков: Концесионното плащане, то е по формула, която е свързана, да го кажем с така разбираеми думи, извън енергетиката, ако правят един сондаж и открият голямо находище, с други думи, с малки разходи откриват голямо находище, 30% е конституционното, което заплащат. Ако правят много сондажи и намират малки количества, то конституционното е по-малко на база на инвестициите, приспадат се инвестициите, които те са направили.
Водещ: В пари или в продукти…. ще бъдат тези 30%?
Жечо Станков: Това, което те ще получат като приходи от газа и като знаменател, съответно разходите,
Водещ: А те ли ще бъдат търговец на този газ?
Жечо Станков: Те ще бъдат по право. Ако открият газ, те по право ще получат концесия и от тази концесия те ще имат право да изградят инфраструктурата. Може би инвестицията би била в рамките на три до четири милиарда, за да може да стигне този газ до сухопътната ни граница, където да бъде включена в мрежата.
Водещ: И от това, което печелят ли ще получим тези 30%?
Жечо Станков: Не, от това, а от стойността на газа който те изкарват ще получаваме до 30%.
Водещ: Добре, благодаря за уточнението. Това ще бъде предмет на следващия преговори, нали така?
Жечо Станков: Това е, пак казвам, те по право, след като открият, българският закон казва, че този, който проучва, ако открие нещо, по право получава и концесия. В концесионния договор директно се залагат условията за наредбата за концесионните, така че те са ясно заложени в момента.
Водещ: И сега, има ли някакъв шанс да предоговорим договора с „Боташ“?
Жечо Станков: Много труден въпрос. Аз, между другото, имам една свободна позиция в Министерството на енергетиката и съм я кръстил главен преговарящ по „Боташ“. Мисля, че се сещам за един човек, може би Вие за него, че примерно мога да поканя днес през вашето предаване Росен Христов да заповяда на тази позиция. И естествено, при позитивен резултат, министерството ще заплати необходимата сума.
Водещ: Ма, Вие какво искате от Росен Христов да разтури договора, който сам подписа ли? Той твърди, че е страшно печеливш, че Вие не се справяте, че с това, че не може да го запълните капацитета… Той така твърди.
Жечо Станков: Това го чух и по време на комисията „Боташ“, където аз бях председател. Има няколко основни проблеми. Първият основен проблем е, че тези твърдения от негова страна на първо място, че българската страна за първи път има достъп до газовата мрежа в Турция, просто не са верни. Българската страна има право на една услуга. Ние да доставим на терминала в Турция и те да ни префактурират този газ на българската граница. Нямаме достъп до тяхната инфраструктура. Другият проблем е, че ние заплащаме без значение дали ползваме или не ползваме тази услуга. Трябва да я платим, или този капацитет, или както ще го кажете. Но аз по-скоро би го нарекъл, което води до приблизително разходи около 1 млн. на ден. Тези разходи след ноември месец миналата година, след инфлационни индекса в Щатите, са осъвременени с още 50 000 лв. на ден или още 20 млн. на ден трябва да платим тази година сравнение с предходната. Тук съм приготвил една таблица за вас, която е също ще ви оставя, за нетния финансов резултат. Компанията, докато ГЕРБ управлява, е била на печалба между 263 милиона. Компанията "Булгаргаз", която е изключила договор, да уточним за зрителите, е била на печалба между 263 милиона лв. След сключване на договора, в момента е на загуба от 282 милиона лв.
Водещ: Тя е фалирала, значи?
Жечо Станков: Ами, това ще оставим на колегите икономисти, които да оценят. Може би за вашите зрители единственият минус през 2018 година във финансовия резултат се дължи на едно осъдително решение от страна на Европейската комисия, където "Булгаргаз" трябва да плати 55 милиона и са приспаднати тогава над 20 милиона.
Водещ: Сега какво казвате, няма разваляне на този договор. Ние ще си плащаме по милион и нещо…
Жечо Станков: Тук е много е важно да уточня нещо, че по никакъв начин турската страна не е коря за каквото и да било, свързано с този договор. Напротив, имах възможността да се видя с моя колега Байрактар в Баку. Това е турския енергиен министър. Имали сме възможност да работим съвместно, имахме възможност да работим и като заместник министри заедно.
Действително, той, както ние, така и те, са в Параграф 22. Те са поставени под угрозата да предоговарят изключително печеливш договор за тях. Ако вие сте на тяхно място, бихте ли предоговаряли?
Водещ: А Вие имате ли козове?
Жечо Станков: Очаквам на първо място тези козове да бъдат технически, да видим какво трябва да направим. Но, нали разбирате, че когато влезеш в преговори по такъв договор, трябва да... За да другата страна започне да преговаря, с това означава нещо, трябва да предложиш. Предлагайки нещо, предлагайки нещо допълнително, се чувствам като на плаващи пясъци, където и да стъпнеш, потъваш. Нали, той е опасно от гледна точка на това, че ти си затънал с 177 милиона долара годишна такса, която плащаш, без значение дали ползваш.
И трябва да предложиш нещо допълнително, за да може да се измъкнеш от тоя капан.
Водещ: Имате ли идея? Няма да Ви карам да казвате, ако е търговска тайна….
Жечо Станков: Имаме някакъв подход. Той ще бъде изключително труден, но сме в Параграф 22. Нали, трябва хем колегите... И затова, когато говорихме с колегата министър, казахме, че ще търсим подобряване на позициите на двете страни по договора, защото предоговаряне не звучи добре. Което за някои от страните, когато предоговаряш нещо, означава, че някой трябва да е в по-добра позиция от следващия.
Водещ: Аз се чудя…, Вие казахте, че имате позиция за главен преговарящ, разбирам шегата да викнем Росен Христов, казвате, пак разбирам шегата…. Но защо не го извикате да каже как да запълним този капацитет, след като е подписал този договор и да стане толкова печеливш, питайте го.
Жечо Станков: Нали разбирате, че аз като енергиен министър за да го казвам това нещо, съм проиграл други различни сценарии. Включително с колегата Добрев в Щатите, търсихме възможност за….
Водещ: Радев ви нарече емисари.
Жечо Станков: Въпросът е, че търсим различни възможности да видим, тази врата широко отворена ли е да влиза газ. Но таксата, която трябва да платим, или услугата, която трябва да заплатим през турска територия, е твърде висока. Още повече, единствените невъзможни входни точки, ако можем да ги наречем входни точки, където можем да получим услугата, е само на терминалите за втечнен газ. Не можем да се възползваме от туркменски газ, който да влезе в турска територия. Знаете ли къде виждаме по-големия проблем? Това е първият договор, който виждам, в който няма клауза с едномесечно, тримесечно или едногодишно предизвестие да се откажеш от него. Знаете ли каква е клаузата за прекратяване? Ние... Тя е договора за 13 години. Единствената възможност той да бъде разстроен, държавата днес, ако иска да го разтрогне, да изкара 2,2 милиарда долара, да ги плати на турската страна, които са сумата за 13 години, по 50 по един милион на ден за всеки един ден от тези 13 години.
И да може да бъде тогава прекратен договор. Това как ви звучи?
Водещ: Много симпатично.
Жечо Станков: Ако добавя факта, че този капацитет или тази услуга, която ползваме, понеже заявяваме 53 000 единици всеки ден, но физически не може да ползваме повече от 38 000 единици. Чисто физически ви говоря. Това означава да си пони платите винетката за магистралата. Пък дали може да я ползвате в пълния обем или когато искате да карате колата си. И това ни струва около милиарди 200 милиона лв., пари, които ще платим, без да може да караме по магистралата.
Водещ: Аз разбрах, в момента нямате отговор на нито един въпрос. Как да спрем да плащаме тези милиони всеки ден?
Жечо Станков: Договорът не дава отговор на този въпрос. Аз се надявам, че политически, защото ако го гледаме чисто на корпоративно ниво, не виждам кои управители….
Водещ: Аз, ако съм на ваше място, знам че звучи като шега, но аз лично бих извикала тези, които са го подписали, да кажат как да запълним този капацитет. Викнете ги, може да ви помогнат.
Жечо Станков: Парламентът, на изслушване, на депутатите, надявам се колегите да се явят, ако не тази то поне другата. Аз съм отворен за всякакви помощи.
Водещ: Съвсем, на финала… много още въпроси останаха, но какво... Как гледате на „Чирен“ с оглед на европроект и с разширението и с прекратяването на разширението? Най-кратката версия на тема Чирен?
Жечо Станков: С няколко думи. Покрай действията на европроектите, това, което се случва там, се неглижира един много важен факт. Преди броени седмици, понеже разширението на „Чирен“, някоя етап, нали, надземен такъв и някои и два подземни, поради това, което се случи, и се носи разпродава, да се пропуснат да се каже нещо, което пряко касае българските граждани и фирмите. А именно, че от няколко седмици имаме въведени в експлоатация нови компресори в „Чирен“, които ни дават възможност да разширим вече разширеното газохранилище с 100 милиона кубика. С други думи, през този нагнетателен период, през това лято, ще можем да нагнетим 100 милиона газ, евтин газ, през лятото, повече, който българските домакинства и бизнес ще могат да се възползват. Що се касае до отворените процедури, свързани с разследващите органи от страна и на Министерството, и на дружествата, съм гарантирал и пред вас, и пред народните представители, и пред всички български граждани, че сме предоставили всички материали, така че органите да вземат своето решение.
Водещ: Благодаря ви за този разговор.
Жечо Станков: И аз благодаря.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Лице в лице", бТВ, 16.04.2025