Министър Станков: След сключване на споразумението с „Боташ” Булгаргаз е на загуба от 282 млн. лева

Водещ: Здравейте, гледате "Лице в лице". Днес енергийният министър Жечо Станков подписа договор с Shell за проучване на петрол и газ за нов блок в българската акватория на Черно море. А БСП се похвалиха, че са извоювали реакторите на „АЕЦ Белене“ да не се продадат на Украйна.

За повече подробности по тези и по други теми поканих енергийния министър Жечо Станков.

Водещ: Здравейте!

Жечо Станков: Здравейте!

Водещ: Най-интересно е как БСП убеди Борисов да не продавате реакторите, в които трябваше и Парламентът да гласува да продадем на украинците.

Жечо Станков: Колегите от Българската социалистическа партия са поставили въпроса пред нашия лидер, но знаете, че има Съвет за съвместно управление, който ще вземе това решение. Както и господин Зафиров днес заяви, Народното събрание в зала също трябва да вземе решение.

Водещ: Ама, Вие чухте ли аргументите?

Жечо Станков: Аз ще ви кажа аргументите, които са в момента общо европейски и свързани с това, че Европа се насочила към електрификация. Тази електрификация изживява един нов Ренесанс на ядрените технологии в Европа. По време на срещите си в Съединените американски щати проведох няколко срещи конкретно с инвеститори, които се интересуват от изграждане на огромни дейта центрове на територията на страната. Най-голямото предизвикателство при тях се оказа захранването с голямо количество енергия. Говорим за количество енергия в рамките на час - 1000 до 1500 MВт. Това са реактор до реактори и половина енергия, които трябва да бъдат подавани ежечасно. И тук е важно да кажем, че тези инвеститори търсят възможност тези инвестиции да се случат при нискоемисионни или при зелени източници на енергия. Българската страна трябва...

Водещ: Ядрената енергетика минава за зелена, така ли?

Жечо Станков: Ядрената енергетика вече минава за беземисионна енергия, която в крайна сметка ще е в полза на околната среда.

Водещ: Питам друго. Разбрах, че ни  трябва много ток. Ще правим „Белене“ ли, след като няма да продаваме тези реактори?

Жечо Станков: Не. Вижте, продажбата е най-лесното решение. Към момента имаше решение чрез Народно събрание за стартиране на такъв период.

Водещ: Ма, аз помня, едни хора, когато Теменужка Петкова беше енергиен министър. Идваха от Китай, идваха от не знам къде да купуват.

Жечо Станков: В тази връзка, след като има решение за Народно събрание за продажбата, продажбата е най-лесното решение. Ние обаче трябва да разгледаме всички възможни други действия.

Водещ: Белене, вариант ли е?

Жечо Станков: Ще мога да ви кажа след като разгледаме всички възможни решения, които предстоят.

Водещ: Ако, Белене не е вариант Вие като министър, смятате ли, че може по друг начин да се оползотворят у нас тези реактори?

Жечо Станков: За мен, това което е изключително важно е, че към днешна дата реакторите на „Белене“ се съхраняват спрямо всички изисквания, за да могат да бъдат годни, било за продажба, било за реализиране. От тази гледна точка, това пък, което мога да ви гарантирам, е, че абсолютен приоритет за държавата е изграждането на седми и осми блок в „Козлодуй“. За които също проведох голямо количество срещи във Вашингтон, както с колегите от "Уестингхаус“, така и между другото с тяхната Импортна и експортна банка…

Водещ: А тези реактори?

Жечо Станков: … която ни гарантира, че само с попълването на документите към тях ще ни отпусне 8,6 милиарда долара за изграждането на седми и осми блок в „Козлодуй“.

Водещ: Но тези реактори... Възможно ли е да бъдат сложени в „Козлодуй“?

Жечо Станков: Това предстои технически да бъда запознат с този въпрос.

Водещ: Тоест, решено е, няма да продаваме реакторите на „Белене“, въпреки че трябва да се прегласува от Парламента, нали така?

Жечо Станков: Информацията, с която аз разполагам, е, че колегите от БСП са поставили въпроса пред нашия лидер. Предстои този въпрос да бъде обсъден на Съвета, който, така знаете, че коалицията се води от него и след това да влезе в зала в Народното събрание.

Водещ: Защото аз от това, което прочетох, останах с впечатление, че вече всичко е готово. Край. Няма, решено е! Но добре, вашата информация е различна от тази, която е излязла.

Но междувременно излезе още една информация, че българската страна е поискала по-висока цена за тези реактори. Украински депутат го е казал. Вие в течение ли сте? А вие искали ли сте повече пари за тези реактори от украинците отколкото беше договорено?

Жечо Станков: Мандата, който беше даден от Парламента, беше да се водят разговори на техническо ниво и след това, съответно, като се постигне съгласие между двете компании - Национална електрическа компания и съответната компания от украинска страна, отново да бъде внесено решение на Народното събрание, което да, така да се каже, да парафира това финално решение. Тук е важно да споменем, че българската държава заплати 1 милиард и 176 милиона лева за тези реактори. И съответно, това беше минималната цена, която е поставена като репер с решението на Народното събрание. Министри преди мен са възложили съответно преоценка на тези реактори, която е с, ако не се лъжа, с близо 100 милиона по-висока от цената, която ние сме заплатили. Може би тук си представяме, че може би от тази нова цена, която е на база на оценката, са водени преговорите. Но за да бъдем честни, със сигурност поръчвайки към днешна дата, тези реактори ще струват повече от тези 1 милиард и 176 милиона лева.

Водещ: Да, да…, въпросът беше, Вие не сте този министър, който е поискал по-високата цена от украинците?

Жечо Станков: Не, аз като министър не съм искал…

Водещ: А, знаете ли кой е поискал по-високата цена?

Жечо Станков: Пак казвам, тези преговори са водени на техническо ниво между компаниите и не са водени в никакъв случай на политическо ниво.

Водещ: Но, знаете за това?

Жечо Станков: Какво имате предвид да знам?

Водещ: Знаете, че в крайна сметка цената, която бяхме определили в началото, вече не е актуална. И е поискана по-висока цена от украинците?

Жечо Станков: Не, не съм информиран по този въпрос, но съм информиран по въпроса, че от страна на украинската страна, във времето от него, дълго време, докато вземат решение на енергийната си комисия, впоследствие решение на Народното събрание…

Водещ: И Радата гласува за.

Жечо Станков: Но това отне може би около година и половина или две по-късно от решението на нашето Народно събрание.

Водещ: Изпуснали са си шанса, както се казва. Сега към другата новина, която е от днес. А, вие подписахте договор с Shell за проучване за петрол и газ, нали така, с нов блок в българската акватория на Черно море? Разкажете.

1 2 3 4