Водещ: Енергетика, енергийни процеси, потребителски въпроси и разбира се казусът около разширението на Чирен или по-точно скандалът около разширението на газохранилището в Чирен. Гост на предаването е министърът на енергетиката Жечо Станков. Здравейте, благодаря че сте тук господин министър.
Министър Жечо Станков: Здравейте.
Водещ: Ако се разбута и се разследва същински и стигне се до края на казуса с Чирен, според вас какво ще излезе?
Министър Жечо Станков: През последната седмица много се изговори по тази тема. На първо място колегите, които така звучно дигнаха темата, пропускат факта, че точно под тяхно време е подписан този договор. Но може би, ако трябва да започнем с добра новина на днешното интервю, че един от етапите, свързан с разширението именно на земната инфраструктура, нови компресори, са вече инсталирани, което ни дава шанс през този период, пролетно-летния, да нагнетим ефтини количества газ за домакинствата, които пък през зимата да стигнат до тях на нормални цени. С други думи, към днешна дата вече имаме акт 16 за компресорите, които разширяват възможността за съхранение в „Чирен“ с 20%.
Водещ: Доколкото разбрах, казахте, че разширението е започнато по времето на кабинет на „Продължаваме промяната“, предполагам това визирате, през 2022, но след това се случват няколко промени, промени на изпълнители, на обществени поръчки, именно там е проблема. В крайна сметка Европейската прокуратура влезе. Защо влезе в „Булгартрансгаз“?
Министър Жечо Станков: Тук е важно да споменем, че аз много уважавам разделението на властите. Законодателна, изпълнителна, съдебна власт и точно за това пред вас и пред вашите зрители искам да гарантирам, че като министър на енергетиката зорко ще следя да бъде предоставена цялата необходима информация на правораздавателните органи, за да могат те да имат цялата картина и да вземат правилното си решение от гледна точка на разследването, което са започнали. От друга страна, звучното издигане на темата може би цели по-скоро прикриване на това, което колегите от Промяната вършиха 4 години в енергетиката, където източиха 5,4 милиарда лева от нея, за какво ли не, без да могат да дадат обяснение. В момента, моята задача е да стабилизирам сектора, да мога да стартирам ключови проекти, като вертикален газов коридор, 7-8 блок на АЕЦ „Козлодуй“, изграждане на нови павеца, а между другото и по тази тема нищо не казват. Единствено генерал Атанасов предната седмица успя, може би така да всее страх при българските граждани за това, че ПАВЕЦ „Чаира“, единствения работещ хидроагрегат, също не работи. Тук също искам да използвам вашето студио, за да го опровергая. Една от най-важните инсталации, производствена и помпена в енергийната система, хидроагрегат 2 на "Чаира", работи безпроблемно и задоволява нуждите на българските потребители.
Водещ: Разбирам перспективата ви, но едното не изключва другото. Тяхното управление не изключва това да има сериозни проблеми в тези обществени поръчки около разширението на „Чирен“. При няколко дни казахте, че смяна на технологията е провокирала разследването. Какво означава това?
Министър Жечо Станков: Чисто технически, не съм инженер, за да навляза в детайл, но има си технически съвети, които са взели отношения и са разгледали различни варианти, по които може да бъде направено това разширение. Точно в тази връзка, още веднъж, гарантирам пред вас и пред вашите зрители, че от моя страна като енергиен министър, цялата информация, която е изискана от Европейската прокуратура, е предоставена, ако бъде изискана допълнителна и за нея гарантирам, че ще бъде предоставена с цел да бъде показано на българското общество и да бъдат разсеяни всякакви съмнения.
Водещ: Но пък преди малко от предходния гост в предаването чухме, че МВР е дало 5 дни предизвестие на „Булгартрансгаз“.
Министър Жечо Станков: Не мога да го коментирам това, понеже не съм запознат в детайли.
Водещ: Има и едно друго обвинение. В момента начало на „Булгартрансгаз“ отново е Владимир Малинов, бивши служебнистър на енергетиката. Е не е ли той в нарушение на закона там, в нарушение на антикорупционното законодателство, член 86 май?
Министър Жечо Станков: Министерството на енергетиката се ангажираме за изпълнение на законите, не за тяхното тълкуване. Именно в тази връзка, компетентен орган е КПК или Комисията за противодействие на корупцията. Към момента нямаме информация там да има проблеми. От тази гледна точка, назначаването на господин Малинов е един акт, който е свързан с... като независим оператор, „Булгартрансгаз“ имат надзорен съвет, който фактически отговаря именно за това. И от тази гледна точка, ако има проблем, то компетентните органи биха ни сигнализирали. Към момента нямаме такива сигнали.
Водещ: Би трябвало да изглежда така, че година след като някой бил в изпълнителната власт, не може да бъде в дружество, което е контролирано от министерството, което той е управлявал.
Министър Жечо Станков: Пак казвам, от страна на компетентни органи нямаме абсолютно никакъв сигнал и от гледна точка на действията на надзорния съвет няма как министърът да се меси там, защото това е независим преносен оператор, който в крайна сметка, ако министърът упражни някакви действия там, можем единствено да си навлечем на главата някакви действия по страна на Еврокомисията за вмешателство в работата на оператора.
Водещ: Добре, не можете да се намесвате и по някакъв начин да контролирате ръководството на „Булгартрансгаз“. Това е разбираемо, но омаловажавате ли казуса с Чирен?
Министър Жечо Станков: По никакъв начин. Още веднъж, като министър на енергетиката, гарантирам, че цялата информация, която е свързана с този проект, с това разширение, е предоставена, ако бъде изискана допълнително такава, гарантирам, че и ние ще я предоставим с една основна цел, европрокуратурата и провораздавателните органи, да имат цялата картина и да могат да излязат с тяхното становище.
Водещ: Защо обвързахте разкритията по това разследване с имиджа на българската енергетика?
Министър Жечо Станков: Защото, в крайна сметка, българската енергетика през последните 4 години беше изложена на огромен брой удари. Финансови такива, имиджови такива. В момента, моята задача като министър е да ги стабилизирам. Успяваме да бъдем първата държава, която да направи правилните стъпки за стартиране на вертикалния газов коридор. Газов коридор, който ни гарантира, заедно с Гърция, Румъния, Украина, Молдова, Унгария, че ще имаме ново трасе по доставка на газ, което ще ни даде шанс да увеличиме с 50% капацитета на българо-гръцката граница и с 100% капацитета на българо-румънската граница. България ще продължи да бъде и ще затвърди позицията си като незаобиколим фактор в транзита както на газ, така и на електрическа енергия. България е, и ще бъде износител на енергия с проекти като Блок 7, Блок 8 в АЕЦ „Козлодуй“, със стратегически технологии на АР-1000 на Уестинхаус, по които работим усилено и на база на срещите си в САЩ. Видях желанието на колегите това да се случи в най-кратки срокове.
Водещ: Ще обсъдим всичко това, господин Станков. Неизменно в рамките на нашия разговор, има достатъчно време, но наистина трябва да изчерпим тази тема с Чирен, защото и преди малко казахте, че ще се гарантира нагнетяване там на газ на ниски цени през лятото, за да бъде използван през зимата. Но цялата критика в целият казус е свързана с обществената поръчка с технологията, която се използва. Която според някои експерти не е най-правилната. Която ще има по-високи разходи по поддръжка. Знаете, че в целият казус е намесено обвинение за политически натиск, за искане на политически лица да бъде извършено на по-ниска цена, има корупционни мотиви и всичко останало. Чирен, в крайна сметка, кога ще бъде с нужното разширение? От колко беше? 1 милиард кубични метри или се бъркам?
Министър Жечо Станков: Точно така. Централната идея с всичките стъпки, които се извършват за разширението на Чирен, е да повишим капацитета му от 550 милиона кубика до 1 милиард кубика. Като тук е важно да кажем, че това гарантира първо енергията на страната, а що се касае за обществените поръчки и всички действия предприети на техническите лица, аз отново ще заявя пред вас, че гарантирам предоставянето на цялата информация, да може да бъдат установени всички факти и обстоятелства. Със сигурност, ако с вас двамата бяхме инженери, ще искараме цялата документация и да минем ред по ред, но това нека да оставим на компетентните органи, в които имам пълно доверие, че ще свършат тази работа.
Водещ: Достатъчно ли е просто предоставянето на цялата информация?
Министър Жечо Станков: Към момента, в който правораздавателните органи стартират процедура, единственото, което можем да направим е да предоставим цялата информация, за да могат те да свършат работата. Няма как да се месим в това и всеки един вид намеса би била третирана по неправилен начин.
Водещ: Постъпва ли е по-рано информация за проблеми около този проект? По-рано, през последните месеци, преди влизането на Европейската прокуратура, и ако е постъпвала, кой е предал на службите или на раследващите органи?
Министър Жечо Станков: По времето, когато са стартирали всички действия, аз бях народен представител и в качеството си на народен представител, не съм получал информация. Като министър също от мен не е изискана такава допълнителна информация от първораздавателните органи, но още веднъж гарантирам прозрачност и предоставяне на целият набор документи, който се изисква.
Водещ: За финал по тази тема, да се върнем на казуса с ръководството на „Булгартрансгаз“. Защо е толкова важно Владимир Малинов да бъде на този пост след като е бил министър? Беше председател на управителния съвет там, стана служебен министър, сега се върна пак там. И част от поръчките са приети именно когато е бил или в „Булгартрансгаз“, или като министър.
Министър Жечо Станков: Не разбирам конкретно въпроса ви, но още веднъж министърът на енергетиката няма право да се намесва в оперативната работа и в мениджмънта на дружеството. Още повече, Електроенергийният системен оператор (ЕСО) и газовия оператор са под специално наблюдение на Европейската комисия като независими оператори. И назад във времето сме имали именно стартиране на дела за господстващо положение както в сектор електроенергетика, така и в сектор газ от страна на Европейската комисия, което няма да допусна да стартира отново чрез неправомерни политически действия на министъри или свързани с него лица.
Водещ: Добре, казвате, целият казус може да има не просто ефект върху имиджа на българската енергетика, а и върху Плана за възстановяване и устойчивост.
Министър Жечо Станков: За който, между другото, не знам дали чувате, но позорно мълчат колегите, защото всичките ангажименти, които са поети и не могат да бъдат изпълнени, са поети по тяхно време и в момента именно енергетиката е главният проблем да постигнем второ, трето или четвърто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост. Средства, които трябва да достигнат до българските граждани, до българските общини, до българския бизнес, така че да може икономиката ни да расте и да повишим качеството и стандарта на живота в държавата. Но по тази тема, както виждате и чувате, не се споменава и дума. Поемане на ангажименти за 40% намаляне на емисиите, което, ако се върнем към 2022 година, означаваше към средата на годината да спрат всички въглищни централи и всички въглищни топлофикации. Това означава, че всеки един прожектор във вашето студио в средата на годината щеше да спре. Щяхме да имаме режим на тока, и не само режим на тока, ами хората ще стоят на студено, защото нямаше да имаме пари. Прословутата Пътна карта, заради която помните, че се късаха микрофони и се чупиха тонколони и какво ли още не, също не могат да обяснят по каква причина е поет ангажимента за нея. При условие, че в нея самата не се поема нищо допълнително като ангажимент, освен да дразни политически опонентите, не се поема допълнителен ангажимент, който не е поела държавата много-много назад във времето. Така че са поемани ангажмент след ангажмент или и последната точка фалиране на българската енергетика с изкарване именно на тези два оператора, за които днес говорим, от структурата на Българския енергиен холдинг (БЕХ), с каква цел и те не могат да обяснят, но централната част е, че 42% от имотите на Българския енергиен холдинг се притежават от тези две дружества. Когато ги изкарате извън холдинга, какво ще се случи с всички кредитори на този холдинг? Всички облигационери ще си поискат предсрочно парите, а това са 2,4 милиарда лева, които предсрочно ще станат изискуеми. Ще нарушат и имиджа на енергетиката допълнително, защото всички тези инвеститори ще кажат, че България не е подходящо място, особено да се инвестира в сектор Енергетика. Моята работа е точно обратната с вертикалния газов коридор, с държавните гаранции, които дадохме в бюджета именно да се случат тези проекти, България да затвърди своята позиция и вече получих обаждания както от гръцкия, така и от румънския и от унгарския министър, които ни поздравяват за всички действия във връзка с вертикалния газов коридор. 4000 тръби, които вече са на пристанището в Бургас и част от тях пътуват към 7-те площадки в района на Кулата-Кресна, където очаквайте следващия месец да имаме строително разрешение, а по следващия - ще поканя ваши екипи на място, за да направим и първа копка и да бъдем първата държава, която да започне същинска работа по вертикалния газов коридор. Това е моята работа както министър.
Водещ: Какъв ще бъде обема на въпросния газов вертикален коридор?
Министър Жечо Станков: Ще ни даде възможност да… Първата отсечка е 48,5 км, от границата с Гърция, при Кулата, до Кресна където ще имаме възможност да повишим капацитета от 2,3 милиарда на 3,6 милиарда. По-важната част е другата, от Трупча до Ветрено, където е огромен участък и там ни дава шанс на изходна точка на българо-румънската граница да можем от 5 милиарда кубика да имаме възможност да изнасяме 10 милиарда кубика. Двойно ще повишим трансфера на мрежата.
Водещ: Това са много големи амбиции на фона на колко е нашето потребление?
Министър Жечо Станков: Нашето потребление е около 3 милиарда кубични метра, но България пренася през територията си над 15 милиарда кубика. Стигали сме до 18-20 милиарда кубични метра. И с всички инвестиции, които направихме по време на правителството на господин Борисов II и III, успяхме така да променим инфраструктурата с нови компресори, с нови връзки, така че България още веднъж да е в момента единственото възможно трасе за внасяне на втечнен природен газ в рамките на огромни обеми. От терминалите в Александрополис и в Ревитуза, така и от терминалите в Турция.
Водещ: Имате високата амбиция България да се превърне в газов хъб не само на територията на Балканите, но и в цяла Югоизточна Европа. Сега, как да бием Гърция в това отношение?
Министър Жечо Станков: Много лесно. Колегите от Гърция са много ограничени от към интерконектори със съседните държави. Именно една от най-хубавите връзки, които успяхме да направим назад във времето, беше българо-гръцката връзка IGB, която, между другото, е висше ниво на енергийна дипломация, защото самият интерконектор е собственост на две компании, които пък вътрешно самите те са собственост на три държави членки от Европа - Италия, България и Гърция. Гърците имат единственото предимство, че имат терминали за регазификация. Но пък България има предимство, че участва в един от тези терминали с 20% в Александрополис. И вече първите доставки на втечнен природен газ бяха доставени още по времето на третото правителство на ГЕРБ. В момента продължаваме също ритмично. И България със своите газови връзки си гарантира 100% независимост от който и да е доставчик. Помните 2009 година, как беше спряна голяма част от консумацията на държавата на природен газ заради търкания между Украйна и Русия. Е, към момента в България не се използва договор с която и да е руска компания за доставка на газ. Въпреки това газовата система функционира. Още повече с всички капацитети, които имаме и всички интерконектори, гарантираме не само нашата енергийна сигурността, но и на съседните държави. И разширението на газовото хранилище в Чирен ще ни гарантира допълнителни количества, които да съхраняваме и действително България да е хъб не само на Балканите, но и в цяла Югоизточна Европа.
Водещ: Какво ще правите с договора с Боташ?
Министър Жечо Станков: Имаме една възможност там и тя е свързана с предоговарянето му. Като министър вече организирах среща с посланника на Турция в България. Много конструктивна среща. Колегата, министъра на енергетиката на Турция ще бъде в Азербайджан, където ще пътувам в края на тази седмица. Там ще направим също разговор с него. Оторизирал съм колегите от „Булгаргаз“ и от „Булгартрансгаз“ също да подготвят необходимата документация, за да могат колегите от Боташ, които също ще присъстват, да започнат реални разговори.
Водещ: Неизгоден ли е договорът според вас?
Министър Жечо Станков: Договорът като такъв е с изключително дълъг период от време и това, което за съжаление трябва да кажа е, че е заложена клауза за неговото индексиране. С други думи, тази година ще трябва да платиме близо 20 милиона повече средства или по 50 хиляди лева повече на ден, в сравнение с предходната година, заради това, че е заложена индексация на база на един инфлационен индекс, който е в щатите.
Водещ: Но не казвате, че е неизгоден. Не казвате, че е недалновиден договор. Просто искате да промените параметрите му.
Министър Жечо Станков: Честно да ви кажа, от гледна точка на изгода, по-скоро ще отговоря на вашия въпрос по следния начин. Българското дружество, „Булгаргаз“, последните 9 месеца, не може да продължи да покрива разходите по този договор. С други думи, ние вече дължиме близо 220 милиона, а днес сме 31-во число. Към 31-во число, като излезе фактурата, близо 250 милиона на турската страна, които не можем да си позволим да плащаме. Ако има договор, по който не може да плащате, вие само може да предцените дали е бил изгоден или не е изгоден за вас. От моя гледна точка, като енергиен министър, е изключително важно да стабилизирам българската енергетика, особено и „Булгаргаз“, и гарантират доставките на всеки един битов потребител и на всеки един небитов потребител на територията на страната.
Водещ: Какво точно се крие в договора с Боташ, господин министър?
Министър Жечо Станков: Крие се, че българската страна, без значение дали ползва или не ползва терминалите, газовата инфраструктура и съхранението на територията на турската страна, ние трябва да заплащаме.
Водещ: Това не е ли неизгодно? Защо не го наричаме така?
Министър Жечо Станков: Ами, за мен лично, като енергиен министър, аз не бих сключил такъв договор. И тук ме отчудва, понеже аз бях председател на комисията Боташ и успях да изслушам тогаващия енергиен министр Росен Христов и го попитах да ми разкаже каква му е била идеята, чисто неформално, защото аз не виждам, когато се поема такъв ангажимент и то дългосрочен, ако са имали проблем колегите с доставките на газ в краткосрочен план, е можел да подпишат договор за година или две. Но 13-годишен договор, който няма клауза за неговото разваляне, освен ако не платите на куп цялата сума по договора, която надвишава 2 милиарда и половина, не мисля, че е договор, който трябва да бъде подписван в дългосрочен план.
Водещ: Добре, ще се търси промяна на параметрите. Кажете сега за „Булгаргаз“. В какво финансово състояние е дружеството? Между другото, точно по времето на министър Христов, мисля, че имаше една голяма финансова инжекция. Май почти 1 милиард лева бяха кредитирани на „Булгаргаз“. Може ли да ги изплаща обратно, ако не може да се изплаща дори договорните взаимоотношения с Турция?
Министър Жечо Станков: Ще направя едно кратко сравнение. Докато бях заместник министър на енергетиката, а госпожа Теменужка Петкова, министър на енергетиката, „Булгаргаз“ реализираше печалба в рамките между 50 и 70 милиона лева.
Водещ: Това е 2015-2017?
Министър Жечо Станков: 2015-2021 година. Дружеството е изключително стабилно. Помните, че включително от предоговаряне на съществуващите договори връщаше средства на бизнеса и на потребителите. Токът с днешна дата аз го заварвам в изключително тежко финансово състояние. Загубата за миналата година е 280 милиона лева. Загубата! Това означава, че трябва да се предприемат спешни мерки по оздравяването и стабилизирането на това предприятие предоговаряне на договори, като този с Боташ, за да може да гарантираме, когато говорим за стабилност на доставките, когато обществения доставчик, този, който се грижи във всяко едно домакинство, всеки един бизнес да има природен газ, ако не стабилизираме дружеството, ще бъде застрашено. Но аз съм сигурен, че ще намерим и от тази ситуация.
Водещ: А какво разклати дружеството?
Министър Жечо Станков: Дружеството бе разклатено още по времето на правителството на Кирил Петков. Помните тогава как бе оставено в ситуация, в който да може да получава газ от един доставчик през определени терминали, защото...
Водещ: А преди това с Балканско-Турския поток нямаше ли още там сериозни инвестиции?
Министър Жечо Станков: Балк...
Водещ: И от „Булгартрансгаз“?
Министър Жечо Станков: По време на правителството на ГЕРБ, с цел предприемане на всички действия и запазване. Помните, че потокът на газ от север на юг, който идваше, се промени от юг на север. С други думи, ние почнахме да транзитираме газ в обратната посока. Но от българо-турската до българо-сръбската граница този проект бе подкрепен от цялото народно представителство, защото тогава направихме точно това. Променихме енергийната стратегия, получихме мандат от Народното събрание, проект, който ни струваше около 2 милиарда и половина, за който в момента вече сме получили огромни средства и има договори, сключени за транзит за много дълги години напред и се изплаща поради факта, че Комисията за енергийно и водно регулиране е взела решение, че възвръщаемостта или обратното изплащане ще се случва с 8,6% на година, ни гарантира не само енергийна сигурност, а допълнителни приходи в дружеството „Булгартрансгаз“. А тези допълнителни приходи през дивиденда влизат в държавния бюджет. През държавния бюджет стигат до общинските проекти, които всички български жители ще се възползват от тях. Пътища, площади, детски градини, училища.
Водещ: Накрая на разговора ни господин Станков все около газа ни върти, пък газа го използва и „Топлофикация София“, която успя да оцеляе още един сезон, макар някои големи авари, някои от тези авари бяха за понякако дни, стара инфраструктура, много стари търби, това чухме като оплаквания, обаче има и още по-стари, по-лоши модела на функциониране. Колко още може да издържи Топлофикация по този видимо неустойчив начин?
Министър Жечо Станков: Столична Топлофикация има своят принципал и това е Столичния общински съвет и кмета на София. Аз ще се радвам да го поканите и него да го разпитате.
Водещ: Този принципиал се е сменил през годините.
Министър Жечо Станков: В момента от страна на българската държава и аз като в качество си на министър никога няма да оставим столичната Топлофикация без газ, защото от нея зависят близо 400 хиляди домакинства, които се отопляват. Тук също е важно да кажем, че в момента, в който столична Топлофикация не захранва с топла енергия столичните домакинства, то ще имаме проблеми с енергийната система, защото самите кабели и трафопостове в София няма как да издържат цялото това количество топлинна енергия да бъде заместено с електрическа. Вие споменахте авариите, незабавно реагирах тогава, изпратих екип от наша страна също на място и следяхме процеса, защото тогава пък 100 хиляди домакинства в един студен период от време бяха оставени без парно. От тук апелирам към кмета на София да стартират процес по оздравяване, да започнат да си плащат ритмично газа към „Булгаргаз“, защото това вреди на инвестициите в сектор енергетика.
Водещ: Ако могат, но това е чудо, не могат. Добре, благодаря Ви за разговора, за всички теми, които наобсъдихме. Зрителите могат да видят и подкаста на БНТ Бизнес БГ, където участвахте преди 10 дни, където засегнахте всичко по-стратегическо, в по-голяма дълбочина. Само изречение за либерализацията на електрическата енергия ще я бъде ли? Кога и кой ще плаща разликата? Държавата ли ще дотира сметката, така както май се дотира и парното на софиянце?
Министър Жечо Станков: В момента Министерството на енергетиката е готово за всички сценарии, защото знаете, че има Закон за енергетиката, който от 1 юли казва, че битовите потребители ще бъдат на свободен пазар. Какво обаче означава свободен пазар? В момента през енергийния микс, който се определя от Комисията за енергийно и водно регулиране, имаме регулирана цена от 138 лева на мегават. Или ако едно домакинство използва 1 мегават час през месеца, означава, че ще получи 138 лева сметка. Това, което сме разработили, след либерализацията на пазара да има компенсации. С други думи, това, което ще получи като допълнителна печалба АЕЦ Козлодуй, през фонд Съгурност на електроенергийната система, отново ще бъде инжектирано във сметките на домакинствата, както, между другото, направихме и с тези 2,2 милиона, които хората получиха като допълнителна помощ, защото останаха без ток, с ред минус. И ако някой плаща 138 лева сметка за ток, но му дойде двойна сметка от 276 лева, то ще има ред минус 138 лева и те отново ще плащат 138 лева.
Водещ: Значи няма да се усети много. Това ли казвате?
Министър Жечо Станков: Въобще не би трябвало да се усети от българските граждани. Тук искам да още веднъж да кажа, че работа на министра на енергетиката е именно това да гарантира енергийната сигурност и достъпна цена на енергията на хората.
Водещ: Жечо Станков, министър на енергетиката. Благодаря ви за разговора.
"Денят започва" , БНТ, 31.03.2025 г.