Министър Петкова: Държавната енергетика изпълнява ангажимента си да предоставя допълнителни количества електроенергия на борсата

Водещ: България ще строи онова отклонение от газопровода Турски поток, на което разчитаме в следващите години, както за транзита на руски газ, така и за захранване на газовия хъб Балкан. Съобщението направи в четвъртък в комисията по енергетика, министърът на енергетиката, г-жа Теменужка Петкова. Сега имаме връзка по телефона  с министър Петкова, за да научим подробностите.

Водещ: Добър ден!

Теменужка Петкова: Добър ден!

Водещ: От третия опит най-накрая постигнахме успех с  резервиране на 100% от количествата газ, които могат да бъдат транзитирани през тази тръба, а това означава, че тя е енергийно и финансово ефективна и можем да си позволим  да преминем към следващата фаза на нейното построяване, нали така?

Теменужка Петкова: Да, точно така. Първо, може би е важно да уточним това, че цялата тази процедура е в съответствие с  европейските правила и европейските регламенти в областта на природния газ. В тази връзка в края на 2018 г., по инициатива на българското правителство,  българският парламент прие програма за промяна в енергийната стратегия на страната. Тази промяна беше насочена именно в областта на проектите, свързани с природния газ. Тази промяна не беше инициирана случайно.  Тя бе в резултат на променената среда, на променената ситуация по отношение проектите в областта на природния газ в Европа и стремежът на България, на българското правителство, да запази своето ключово място на газовата карта на Европа и, разбира се, да можем да реализираме концепцията за изграждане на газоразпределителен център на територията на  България. Тази концепция разработихме заедно с Европейската комисия –Главна дирекция "Енергетика".   Това, което предвиждат европейските правила, е да бъде проведен пазарен тест, който да даде отговор на въпроса – налице ли е икономически интерес и има ли изобщо интерес към реализацията на подобна инфраструктура? Тъй като никой в областта на природния газ не реализира проекти заради самите проекти. Те трябва да имат своята стойност, трябва да имат своята икономическа обоснованост и да гарантират енергийната сигурност и либерализацията на пазара на природен газ. Именно в изпълнение на европейските правила, ние проведохме този пазарен тест при процедура, която е одобрена от КЕВР и  разработена изцяло в съответствие с  европейските правила.  В рамките на третата решаваща фаза на пазарния тест беше ангажиран 100 %, както от входния капацитет на границата с Турция, така и от изходния на границата със Сърбия и Централна Европа.

Водещ: Знаем, че този проект ще струва, без  ДДС,  2.8 млрд. лева. Вие сте изчислили неговата ефективност. Кога започва строителството и кога ще дойдат и първите печалби?

Теменужка Петкова: Това, което трябва да припомня е, че всъщност  с актуализацията на енергийната стратегия на България, ние много ясно заложихме критериите и параметрите  в рамките на които ще бъде даден стартът на строителството, а той е пряко ангажиран именно с успеха на третата фаза от пазарния тест.  Там обществената поръчка, свързана със строителството на този проект, беше поставена под условие, че пазарният тест бъде успешно приключен. В рамките на срока на провеждане на процедурата, към 31 януари 2019 г., стана ясно, че пазарният тест е успешен. В резултат на този успех  "Булгартрансгаз" взе окончателно инвестиционно решение за реализацията на този проект и пристъпи към сключване на договори с участниците, които подадоха ангажиращи оферти в рамките на третата фаза на пазарния тест. Оттук нататък обществената поръчка е в ход и ние очакваме подаването на заявления за участие до 15-ти февруари, така, както предвижда законодателството в областта на обществените поръчки - в рамките на една открита, прозрачна, публична процедура.

Водещ: А кога трябва да потече газ по тази тръба?

Теменужка Петкова: Началото на 2020 г. проектът трябва да бъде въведен в експлоатация.

Водещ: Поправете ме, ако греша, министър Петкова, но, струва ми се, февруари месец беше определен и за старт на друга голяма енергийна тема - тази за АЕЦ "Белене", а именно - процедура за избор на стратегически инвеститор. Кажете ми на какъв етап е ?

Теменужка Петкова: Процедурата за избор на стратегически инвеститор по отношение на проекта  АЕЦ "Белене",  е отново в съответствие с решение на българския парламент от месец юни 2018 г., когато парламентът взе решение при определени параметри да бъде дадена възможност за реализация на проекта, но на пазарен принцип, без предоставяне на държавна гаранция, корпоративна гаранция или сключване  на дългосрочни договори за изкупуване на електрическа енергия. Наред с това парламентът възложи на мен, като министър на енергетиката, да разработя процедура за избор на стратегически инвеститор, която да съответства на параметрите, които той определи. Знаете,  че тази процедура беше разработена и беше приета и от МС. След това беше представена и на българския парламент. Това, върху което в момента работят експертите от Министерството на енергетиката, Националната електрическа компания и Българският енергиен холдинг, е да разработят поканата, която е свързана с първия етап от процедурата. Тази покана ще бъде публикувана в официален вестник на  ЕС и в още два местни ежедневника. До края на месец февруари се надявам да бъде даден старт на процедурата, след което следват останалите етапи, през които тя трябва да премине. Процедурата ще бъде публична, прозрачна, ще даде възможност за участие на всички заинтересовани страни. Ако приключи успешно, това означава, че този проект е икономически жизнеспособен, че е налице необходимост от гарантиране на енергийната сигурност не само на България, но и на целия регион. Аз мисля, че успешното приключване на процедурата би било един добър знак.

Водещ: След колко време ще знаем кои са потенциалните инвеститори в проекта за изграждане на АЕЦ "Белене"?  Дотук сме чували имената на китайска,  корейска и френска компания.

Теменужка Петкова: Да, точно така. Аз и друг път съм имала възможност да споделя, че китайската компания CNNC, която е най-голямата държавна китайска компания в областта на ядрената енергетика, от самото начало прояви интерес  към реализацията на този проект, към участие в проекта като стратегически инвеститор. Френската компания "Фраматом" също е заявила интерес към проекта. Разбира се, интерес има и от конструктора на проекта "Росатом"  -  колегите там  винаги са поддържали своето мнение, че ще подкрепят реализацията на такъв един проект.

През последните дни на 2018 г. постъпи официално писмо и от "Дженерал електрик", в което колегите заявяват интерес към проекта. Те виждат своята възможност за участие като инженер на проекта или като доставчик на турбините. Така че, всичко това, което предстои да се случи в рамките на процедурата, ще покаже доколко този интерес е реален и доколко проектът ще има своята икономическа реализация и жизнеспособност.

Водещ: Ако правилно съм разбрала, февруари наистина тръгва тази процедура. За нея ще е нужна около година, за да мине през деветте етапа.

Теменужка Петкова: Да, приблизително около една година.

Водещ: И след една година ще знаем кой и как ще строи АЕЦ "Белене", в която държавата влиза с апортна вноска на закупеното оборудване?

Теменужка Петкова: Точно така, държавата ще участва с апорт на активите, които притежава във връзка с този проект. Всички относими активи – материални и нематериални. Включва се: инфраструктурата, самото оборудване, което е тук в България, всички лицензи, които притежава проектът. Нашата амбиция и желание е българската държава чрез НЕК да притежава блокираща квота в този проект, която да ни даде възможност да контролираме всички важни процеси, които се развиват в него. Тъй като не бива да забравяме, че  проектът се развива на територията на България и ядреният риск остава за държавата, на чиято територия се развива такъв тип проект. За нас това е изключително важно и ние ще отстоим тази своя позиция в рамките на преговорите.

1 2