Петкова: След споразумението между ЕК и Газпром се дава възможност за предоговаряне на цените на природния газ

Интервю с Теменужка Петкова, министър на енергетиката 2018-09-19 /пълен текст/

Водещ: „Тази сутрин“ продължава в разговор с енергийният министър Теменужка Петкова. Добро утро.

Теменужка Петкова: Добро утро.

Водещ: Много са темите – ТЕЦ „Варна“, купен от Ахмед Доган, през парите, които отново трябва да даваме за АЕЦ „Белене“, но сякаш това, което най-много притеснява хората е цената на природния газ и поредното увеличение, което ще предстои. 2,8; 2,6; 2,10 и най-вероятно 14%, които сега ще бъдат одобрени от КЕВР. Това прави 30% повишение за една година. Не е ли много?

Теменужка Петкова: Хубаво е българските граждани да знаят всъщност каква е технологията на определяне на цената на природния газ. Вие знаете, че България доставя природен газ от, за сега един-единствен източник, това е Руската федерация. Всички определени елементи по отношение на цената на природния газ са ясно заложени в договора, който е сключен между „Булгаргаз“ и „Газпром Експорт“ и разбира се, към този договор има методика, на базата на която се определя тази цена.

Водещ: Има формула, нали?

Теменужка Петкова: Има формула, да.

Водещ: Тази формула обаче много хора я оспорват за това, че не е реална, че заради нея се повишава изкуствено цената на природния газ.

Теменужка Петкова: С такава формула работят една голяма част от държавите, така че това е формула, която е общоприета. Тази формула, както вече споменах, има методика към договора, тя е неразделна част от нея, отделно от това цената на природния газ се определя от КЕВР. Тази цена се определя на базата на специална Наредба, свързана с определянето на цената на природния газ, така че всичко това, свързано с цената е много ясно регламентирано и много ясно разписано и в договора, и в Наредбата, по която КЕВР работи.

Водещ: Може ли да кажем елементите на формулата, защото там има цената на долара и курса на долара, цената на петрола… Тя каква връзка има с природния газ?

Теменужка Петкова: Ами формулата е пряко свързана с цената на петролните продукти и с курса на щатския долар. Има зависимости, има определени параметри, в рамките на които се определя тази цена, и цената е такава, каквато всъщност влиза на територията на България на базата на тази формула.

Водещ: Да попитаме реална ли е, защото ето – 30% за тази година, от 1 януари се очаква още по-голямо увеличение, което означава много сметки за парно, топла вода, най-вероятно и по-високи сметки за електроенергия заради компонента, заради това, че тя се произвежда от ТЕЦ-овете, включително на стоките и на услугите.

Теменужка Петкова: Аз вече споменах, че цената на природния газ няма как да зависи от нас, тъй като това е ресурс, който ние не притежаваме за съжаление и няма как да добиваме в нашата страна. Поради тази причина цената е такава, каквато е определена съобразно договора, който е подписан. Такъв договор имаме не само ние, такива договори имат и други държави. Формулата е приета и всъщност зависи от точно тези компоненти, които преди малко споменах – цената на петрола и съответно курса на щатския долар.

Водещ: Притеснява ли ви обаче, че това ще повиши цените на парното, топлата вода, както споменах и на основните хранителни продукти?

Теменужка Петкова: Очакваме КЕВР да излезе със свое решение. На 25 септември ще има обществено обсъждане във връзка с цената на природния газ и вече КЕВР ще каже какво всъщност увеличение ще приеме. Това, което „Булгаргаз“ е предложил, е приблизително 14%. От тези 14%, по изявление на КЕВР, приблизително около 13,89% - такова увеличение ще бъде прието.

Водещ: Много по-скъп живот за хората през зимата. Това Вас не Ви ли притеснява като хора, които са в управлението?

Теменужка Петкова: Няма човек и няма политик, който да не се притеснява от евентуални рискове за увеличаване на цените на енергийните ресурси, тъй като това влияе пряко и върху бизнеса, влияе пряко върху битовите потребители. Няма как да не се притесняваме, но трябва да отчетем и това, че тук става въпрос за едни цени, които цени са определени в рамките на договор, цени, които са много ясно дефинирани от какво точно зависят.

Водещ: Няма къде да мърдаме, това ли да разбирам от думите Ви? Така ли е?

Теменужка Петкова: Но трябва да е ясно следното: трябва да е ясно това, че между ЕК и „Газпром“ се създадоха предпоставки за това всяка една от държавите, които имат договор с „Газпром Експорт“ и смята, че има определени параметри в него по отношение на цена, по отношение на други клаузи от договора, има възможност да бъде стартирано предоговаряне и за нас предстои този процес да започне с „Газпром Експорт“ и „Булгаргаз“.

Водещ: Предоговаряне на цените, което пък може да доведе и до …

Теменужка Петкова: Колегите ще поставят и този въпрос, защото в споразумението, което „Газпром Експорт“…

Водещ: До това да не скачат нагоре, може ли това да се случи или не?

Теменужка Петкова: За това споразумение трябва да бъдат проведени едни преговори, които много ясно да определят какви са параметрите, в които ние бихме желали да се движим, тъй като в споразумението между „Газпром Експорт“ и ЕК ясно са оказани какви хипотези съществуват по отношение на темата, свързана с цените.

Водещ: И тъй като става въпрос за цени, ето една идея на Вашия колега Румен Порожанов: „Агроминистерството ще бори по комунистически поскъпването на хляба, след като се опитва да преговаря г-н Порожанов с  хипермаркетите да натисне цените надолу, а те не знаят за инициативата му.“ Всъщност големите хипермаркети да нямат печалба от продажбата на хляб. Комунистически метод ли е това според Вас? Реален ли е в една обстановка, в която все пак цените се определят и от търсенето, нали така?

Теменужка Петкова: Да, така е. По принцип в една пазарна икономика цените се определят от търсенето и предлагането. Няма нищо по-логично и няма измислен по-добър барометър по отношение на цените от пазара.

Водещ: Е, как така ще караме тези, които продават и търсят печалбата, да се лишат от нея?

Теменужка Петкова: Никога не пречи да се търси диалог с всяка една страна, която има отношение към такъв един въпрос, когато става въпрос наистина за един такъв важен продукт, какъвто е хлябът.

Водещ: 5 % ДДС на хляба като идея на БСП как Ви се струва?

Теменужка Петкова: Когато си в опозиция е много лесно да даваш подобни идеи, защото може би колегите не познават достатъчно добре параметрите на бюджета, но когато управляваш и когато си поел отговорността да управляваш страната и си поел определени ангажименти и се стремим непрекъснато да повишаваме и стандарта на живот на българските граждани, знаете, че от 01.01.2019 година гласувахме решение на Министерски съвет за увеличаване на заплатите в бюджетната сфера, повишаване на пенсиите, увеличаване на заплатите на учителите, знаете и кои са нашите основни приоритети, така че, когато си в опозиция е лесно да се правят подобни предложения, но когато човек се е ангажирал да управлява държавата и то да я управлява разумно…

1 2 3 4