Теменужка Петкова: Очаквам следващата седмица НС да реши за АЕЦ "Белене"

Водещ: Министърът на енергетиката Теменужка Петкова ще чуем сега в "Неделя 150". Здравейте, г-жо Петкова.

Теменужка Петкова: Здравейте.

Водещ: Много важни уточнения трябва да направим, разбирам, че разговорът за детайлите по договорките в Москва все още е на много ранен етап, но все пак интересно е да знаем до колко заявеното намерение за обръщане на тръбата, на едната тръба на "Турски поток" към България би могло да отведе газ в хъб "Балкан", Балканския газов хъб, който страната ни подготвя. Дали Русия би била съгласна на този вариант или договореното е само за транзит на руски природен газ по тази тръба към Европа?

Теменужка Петкова: Вие правилно отбелязахте, че беше поставено само началото в рамките на срещата, която беше проведена на най-високо ниво между премиера Бойко Борисов и  президента Владимир Путин. Среща, която премина в един изключително откровен, прагматичен, конструктивен диалог. Диалог, който приключи с конкретен резултат и конкретния резултат е ясното политическо послание от страна на президента Путин, от страна на премиера Борисов за това, че част от "Турски поток" ще преминава през България. Мисля, че това е една изключително добра новина. Новина, която слага едно много добро начало, но от тук нататък предстои работата по техническите детайли, по правните детайли на един такъв проект, нещо, което предстои да уточним както на ниво министри, така и на ниво дружества, "Газпром", "Булгартрансгаз", така че предстои ни изключително много работа. Що се отнася до това каква част от природния газ, който ще идва от "Турски поток" ще бъде транспортиран, каква част ще бъде търгуван през т.нар. "Газов хъб" на територията на България, което на практика представлява налична инфраструктура за това да можем да осигурим доставки на природен газ от различни източници и от друга страна представлява една платформа за търговия на природен газ, но това каква част от този природен газ ще бъде транспортиран, каква част от него ще бъде търгуван, предстои да разберем, да бъде уточнено именно в рамките на тези разговори, които от тук нататък предстои да проведем.

Водещ: Възможно ли е обаче да има комбинация между транзитирането и търгуването, защото възниква въпроса какво се е променило от гледна точка на изискванията на третия енергиен пакет на ЕС от времето на проекта "Южен поток" и сега на "Турски поток"? Настояването на Русия да бъде единствения доставчик на газ за тези тръби влизаше в колизия с европейските изисквания. Сега този газов хъб би могъл да изиграе ролята на алтернатива на източниците.

Теменужка Петкова: Всичко това, което българската страна ще предприеме като действия, разбира се, ще бъде изцяло съобразено с европейското законодателство. Аз вече имах възможност да споделя с Ваши колеги, че така много напоследък се коментира темата, че едва ли не нищо не е подписано на срещата на 30 май, че всъщност тя е без резултат. И тук искам само да припомня няколко факти от миналото и няколко уроци, които би трябвало да сме си научили. Нашата цел не е да подпишем някакъв договор и след това да се чудим какво следва от него и да понесем определени рискове и негативи, които той би могъл да донесе ако всеки един детайл не е обмислен. Ние нямаме необходимост от "n на брой" първи копки или "n на брой" първи заварки. Ние имаме необходимост от едно устойчиво решение. За да бъде взето такова устойчиво решение, всеки един елемент, всеки един детайл трябва да бъде много ясно прецизиран и обоснован. За това, пак ще си позволя да повторя, предстои много сериозна работа, всичко онова, което правим заедно с нашите партньори от руска страна, разбира се, ще бъде изцяло съобразено с изискванията на ЕК по отношение на правилата за конкуренция, по отношение на правилата, свързани с природния газ и по отношение на цялостната визия и концепция на ЕС по отношение на енергетиката. Само ще отбележа и това, че съвсем наскоро стана ясно, че "Газпром" и ЕК са постигнали съгласие, са постигнали споразумение по антимонополното дело, което ЕК водеше срещу "Газпром". Това също е един много добър знак, един много добър индикатор за това, че е налице диалог, че е налице разбиране, че е налице определена договореност, която е постигната между ЕК и "Газпром" по много важни, определени елементи от тези ключови взаимоотношения.

Водещ: Не знам дали, г-жо министър, имахте възможност да слушате предишния ни разговор с президента Георги Първанов. Той каза, че за разлика от мнозина висши европейски политици Путин дори и да не подпише с нас договор, ако е поел ангажимента, ако е обещал дори на думи, то това се изпълнява. От друга страна руски интерес е да транзитира газ по "Турски поток" до Сърбия и Унгария, който вече е договорен и в този смисъл нашето положение на пътя на тези тръби също ни гарантира, че вече поетите политически ангажименти на срещата в Кремъл ще бъдат изпълнени. Въпросът е как да добавим (???) стойност към тази перспектива. Вие казвате, че много ще се работи и групи съвместни ще решават къде да са тръбите, само транзит ли или към хъб Балкан. Има ли България коз в тези разговори?

Теменужка Петкова: Аз имах честта да присъствам на всички разговори на премиера Борисов, които бяха проведени в рамките на това посещение на Москва и смея да твърдя, че това, което чух и това, което всички ние чухме на пресконференцията и от президента Путин, и от премиера Борисов, наистина затвърждава на визията, че е поет политически ангажимент, че е налице политическо съгласие от най-високо ниво във връзка с възможността да се реализира един такъв проект. Това обаче, което трябва да знаем ние е, че, разбира се, Русия има интерес да продава руския природен газ в Европа, ние също пък имаме своя интерес, който трябва да знаем какъв е. Той е България да остане фактор на газовата карта на Европа. За това в рамките на тази среща премиерът Борисов много ясни и отчетливо постави и нашия национален интерес. И смея да твърдя, че от тук нататък имаме една ясна визия как той да бъде защитен, защото с реализацията на проекта "Турски поток" на практика една голяма част от транзита, който към настоящия момент преминава през България, всъщност вече няма да преминава, ако ние не направим така, че да постигнем такива резултати, които да ни дадат възможност да не се окажем заобиколени от големите инфраструктурни проекти в областта на природния газ, които се осъществяват около нас. Всички имат интерес, разбира се, този наш интерес е пречупен през призмата на нашето европейско семейство, през нашите приоритети на ЕС в областта на енергетиката, но на първо място трябва да стои нашия национален интерес и той много ясно беше заявен, беше очертан от премиера Борисов именно в рамките на тази среща.

Водещ: Тази визия за нашия интерес е много важна, защото в Кремъл чухме г-н Борисов да казва, че това, че сме били най-дисциплинираните европейци, всъщност ни е оставило извън газовата карта на Европа и точно за това сега очакваме някакъв вид компенсация. Това може би е нашата засилена позиция сега, няколко години по-късно.

Теменужка Петкова: Ами Вие всички си спомняте как беше спрян проекта "Южен поток", той беше спрян с едно писмо от страна на ЕК и стартирането на наказателна процедура срещу България. Като мотивите на ЕК да спре проекта "Южен поток" са много ясно посочена в тази кореспонденция, която се води. Тя е от юли 2014г. и там е посочено, че проектът "Южен поток" се спира, трябва да бъде спрян поради наличие на много сериозни нарушения в областта на обществените поръчки и неспазване на европейското законодателство в областта на обществените поръчки. Това е аргументът, с който ЕК спира проекта и всъщност стартира наказателна процедура срещу България.

Водещ: Добре, ако сега уроците са научени, чухме политиците ясно да поемат и вина, да отчитат грешки, сега можем ли да сме по-спокойни и за другия важен енергиен проект, този на АЕЦ "Белене"? Набъбва списъка на потенциалните инвеститори за този проект, а парламентът се бави, г-жо Петкова, със свалянето на мораториума на строежа на втората атомна централа. Чухте ли това изявление на г-н Цветанов, който казва, че ГЕРБ няма позиция и може и да не гласува единно за свалянето на този мораториум и бързането от друга страна на БСП да внесе искането, с което да подпомогне правителството да действа експедитивно по казуса "Белене"?

1 2 3