Теменужка Петкова: Първо трябва да опитаме да намерим стратегически инвеститор за "Белене"
Водещ: По една от най-коментираните в последни дни тема ще говорим в началото на предаването. Това е желанието, лично изразено, на премиера Бойко Борисов и от управляващите, както знаем и от основните опозиционни сили в парламента, за рестартиране на проекта АЕЦ "Белене". В студиото в момента е колежката Юлияна Корнажева, а на телефона е министърът на енергетиката г-жа Теменужка Петкова. Добър ден.
Теменужка Петкова: Добър ден.
Юлияна Корнажева: Здравейте, г-жо Петкова. Първо да ни кажете какво решение беше взето днес на Министерски съвет за АЕЦ "Белене".
Теменужка Петкова: Вие знаете, че на 2 март тази година Народното събрание прие решение, с което възложи на министъра на енергетиката срок до 30 юни да предприеме необходимите действия и да внесе конкретни предложения, свързани с възможностите за реализация на активите по проекта за изграждане на АЕЦ "Белене". В това число парламента възложи и отделянето на активите и пасивите в отделно, на конкретно юридическо лице. В изпълнение на това решение на парламента в Министерство на енергетиката беше създадена работна група, в тази работна група взеха участие експерти както колеги от Министерство на енергетиката, така и колеги от Българския енергиен холдинг, от АЕЦ "Козлодуй", от Електроенергийния системен оператор, Националната електрическа компания, колеги от държавно предприятие Радиоактивни отпадъци. Те изготвиха доклад, който доклад съдържа подробна информация за проекта, в това число кратка история за проекта, състоянието му към настоящия момент, оборудването, състоянието на оборудването, което, всички знаете, платихме през 2016г. То е доставено от нашите партньори от "Росатом" и се намира и съхранява в момента на площадката на АЕЦ "Белене". Разгледани са различни варианти, свързани с възможността за реализация на проекта така, както парламента възложи като конкретна задача. Ние сме се постарали да направим преглед на различните варианти, да дадем оценка по отношение на техните предимства, по недостатъците на всеки един от тези варианти, да се опитаме да формулираме по някакъв критерий все пак някаква финансово-икономическа роля на тези варианти. Докладът на работната група е готов. На база на този доклад аз днес внесох в Министерски съвет конкретните предложения за възможността на реализацията на активите по проекта АЕЦ "Белене" и вариантът, върху който ние се спряхме и който смятаме, че е икономически най-обоснован, защитава в най-максимална степен нашите интереси както от гледна точка на енергийната сигурност, така и на финансово-икономическите интереси на страната по отношение на този проект. И вариантът е свързан с възобновяване на действията по търсене на възможности за изграждане на проекта АЕЦ "Белене", съвместно със стратегически инвеститор на пазарен принцип и без даване на държавна гаранция чрез отделяне на активите и пасивите в отделен проект на компанията.
Водещ: Това, което казахте, че без държавна гаранция е особено важно. Преди малко точно това си говорихме с Юлияна, че като кажете "без държавна гаранция" това е най-сигурният начин проектът да не стане.
Теменужка Петкова: Аз не бих казала, че това е гаранция, че проектът няма да стане. Само да припомня, че и проектът АЕЦ "Белене" също не включваше опция предоставяне на държавна гаранция.
Юлияна Корнажева: Да, и в предишния вариант не можахте да намерите стратегически инвеститор, г-жо министър, за това и беше спрян проектът, нали така?
Теменужка Петкова: За да предложим ние този вариант, защото вече както отбелязах , разгледахме и доста други варианти, които са свързани с възможността проектът да се реализира изцяло на частен принцип, да се реализира от НЕК и от БЕХ, да се реализира като седми блок на АЕЦ "Козлодуй" и да се реализира по възможния вариант по модела АЕЦ "ПАКШ". Но от всички тези варианти ние се спряхме на варианта, свързан с избор на стратегически инвеститор именно затова, защото през последната година, даже година и половина, е налице заявен сериозен инвеститорски интерес. Така че аз…
Юлияна Корнажева: От кого?
Водещ: Заявен от китайците. Има ли друг интерес от други инвеститори освен от китайската компания?
Теменужка Петкова: Има…
Юлияна Корнажева: Можете ли да кажете, че китайската компания е готова да даде парите си и да започне да строи без държавна гаранция? Това можете ли да го кажете?
Теменужка Петкова: Преди броени дни имахме среща отново аз и вицепремиера Дончев с колегите от CNC. Те препотвърдиха своя интерес към възможността си да участват в този проект. Те много добре знаят какви са условията, които ние ще поставим в една бъдеща процедура, свързана с избор на стратегически инвеститор ако, разбира се, българския парламент одобри моето предложение и ми даде мандат в тази посока. Те знаят много добре какви са условията, никога не сме ги крили, така че аз смятам, че никой от потенциалните инвеститори не би бил изненадан. Просто ситуацията е такава в настоящият момент, знаете, и европейското законодателство по отношение на държавните помощи също е изключително строго и рестриктивно в тази посока. Така че всички тези потенциални инвеститори са запознати с тази фактическа обстановка, те знаят какви са обективните условия и ще участват ако имат такъв инвеститорски интерес, какъвто са заявявали до момента. Сега е така, реалната възможност да проверим до колко той е реален, именно в рамките на една такава процедура.
Юлияна Корнажева: Това, което чухме обаче да споменава премиера Бойко Борисов, един вариант, който бяхме позабравили малко, руснаци плюс французи, плюс германци. Французи и германци – в консорциум. Имахте разговори и с "Росатом", и с "Франатом". Възможен ли е този вариант?
Теменужка Петкова: Ами, всичко предстои да разберем. Предстои да разберем. Вие видяхте и така, нашите колеги от "Росатом" са изключително добронамерени, ние имаме един много добър, много конструктивен диалог с колегите от "Росатом", знаете, че с тях работим по другия много важен проект, свързан с атомната енергетика – именно удължаването на живота на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй". Така че от страна на колегите от "Росатом" налице е желание да участват в проекта, те заявиха, че биха участвали и като изпълнител, и като така, друга опция за участие по самия проект. От страна на "Арева" също има желание за участие в проекта, така че всичко предстои да разберем съвсем скоро, надявам се до края на годината да можем да разработим процедурата за избор на стратегически инвеститор. Това не е лесна задача. Трябва да се направи много прецизно, да има обективни критерии, не дискриминационни, така че да създаде условия за една реална конкуренция, което пък ще бъде един голям плюс за нас, защото ние ще можем да избираме между всички тези предложения най-доброто за България.
Водещ: Г-жа Петкова, има обаче един друг момент. Сега, ако сме пределно искрени, ще си признаем, че последният път проектът АЕЦ "Белене" беше спрян, след като такова беше изразеното желание на тогавашния държавен секретар на САЩ Хилъри Клинтън. Ако сегашния държавен секретар на САЩ пак каже, че не бива да се строи тази централа ако в нея има руско участие, значи тя пак няма да стане. Защото Вие знаете, че в крайна сметка решението е политическо. Икономическите обосновки, да, те са много важни, но в крайна сметка политическо е решението дали да се строи една ядрена централа или не.
Теменужка Петкова: Ами, вижте. Енергийният мит на всяка една държава е нейно лично решение, неин личен избор. Той трябва да бъде съобразен със спецификите на съответната икономика, със спецификите на конкретната държава, така че аз мисля, че ситуацията е доста по-различна и ние трябва да направим, разбира се, това, което защитава в максимална степен нашия национален интерес.