Теменужка Петкова: Според БАН след 2030 г. ще има дефицит на енергия в България и региона

Водещ: При инвестиционен разход 10,5 млрд. евро, съотношение 70 на сто привлечен към 30 на сто привлечен капитал, лихва максимум 4,5% проектът АЕЦ "Белене" е жизнеспособен. Това сочи част от доклада на БАН. Той беше представен от директора на икономически изследвания на БАН и ръководител на екипа за този доклад – проф. Александър Тасев. Проф. Тасев все пак подчерта, че пазарният иск няма как да бъде отчетен точно и той винаги съществува, но в 2/3 от вариантите на БАН се показва, че има смисъл да се строи ядрена централа и проектът ще е финансово обоснован. Добро утро на Теменужка Петкова – министър на енергетиката. Добре дошла.

Теменужка Петкова: Добро утро. Благодаря.

Водещ: Първо на кратко да уточним. Защо толкова се забави този доклад? очаквахте го още преди две седмици или три.

Теменужка Петкова: Според мен най-важното е какво пише в доклада и какви са анализите и резултатите от него, но БЕХ и БАН имат сключен договор в началото на 2017-та год. – на 30.01. беше подписан този договор. Този договор е много по-мащабен като предмет на договора и той реално трябва да приключи до 31.03.2018-та год. Но имайки предвид важността на темата, свързана с рационалното използване на оборудването за АЕЦ "Белене", необходимостта това по възможно най-бързият начин ние да търсим вариант за това как това оборудване ще се оползотвори – това наложи да изтеглим част от дейностите и да направим възможно така, че този доклад, свързан с проекта АЕЦ "Белене", с оборудването за АЕЦ "Белене", да бъде готов, така, доста преди крайният срок за приключване на договора между БЕХ и БАН свързан със сектор "енергетика", в частност електроенергетика и разбира се свързан с основните акценти в разработваната енергийна стратегия на България – до 2030-та, с хоризонт до 2050-та.

Водещ: Постижими ли са тези параметри, които поставят – разходът да бъде не повече от 10,5 млрд. лв., 70% кредит, 30% национален или собствен ресурс, по някакъв начин и лихва максимум 4,5% върху средствата, които ще бъдат привлечени като кредитиране.

Теменужка Петкова: Аз смятам, че от доклада на БАН стават ясни няколко основни неща. Първото и много важно условие, за да вървим към реализация на такъв проект или да се мисли в тази посока е отговорът на един много важен въпрос и той е – има ли необходимост от нова мощност както в България, така и в региона. Отговорът, който БАН, в своя доклад дава, е че след 2030-та год. ще има такъв дефицит на мощности и в България и в региона, като този дефицит БАН определя на около 2000 мегавата. Това беше първият и много важен въпрос, на който ние търсехме…

Водещ: А колко мегавата ще бъде АЕЦ "Белене" ако се…

Теменужка Петкова: 2000. Така че това беше първият и много важен отговор, който ние очаквахме. Вторият и много важен отговор беше БАН, на базата на анализите, които направи, да даде отговор на въпроса на етапа, на който се намира този проект, с вече вложени 3 млрд. лв. в проекта АЕЦ "Белене" през годините, с платено в края на миналата година и налично вече оборудване на площадката на АЕЦ "Белене" – има ли случаи, има ли варианти, в който този проект би бил жизнеспособен. Отговорът, който БАН даде е, че да – съществуват такива варианти. Червената линия, която БАН постави е свързана с тези параметри, които вие преди малко посочихте.

Водещ: Така, тази червена линия допустима ли е?

Теменужка Петкова: Тази червена линия е постижима. Това разбира се е въпрос на преговори, въпрос на конкретни разговори с инвеститори потенциални. Така че това са параметри, които според мен са напълно постижими.

Водещ: Тоест тези параметри могат да бъдат постигнати, но колко по-добри от тези са възможни според вас?

Теменужка Петкова: Ами всичко това може да бъде предмет на, така, една много сериозна дискусия, много сериозен анализ, едни много сериозни преговори с потенциалните инвеститори, които биха проявили интерес към този проект.

Водещ: Сега, в този капитал какво би могло да бъде държавното участие?...

Теменужка Петкова: Държавата може да…

Водещ: …Защото БАН казват в доклада, че е хубаво да има държавно участие, а не държавни гаранции. Това би било по-добрият вариант за постигане на по-ниска лихва, защото всъщност въпросът е след това как ще се изплащат тези пари и колко ще струва изплащането им.

Теменужка Петкова: Разбира се навсякъде, където участва държавата чрез своите търговски дружества, се има предвид в конкретния случай, това дава на проекта съвсем друг облик и дава възможност за постигане на едни много по-добри финансови параметри при осигуряване на финансирането на такива мащабни проекти. Държавата няма да участва с инвестирането на допълнителен ресурс в този проект. Ние притежаваме най-ценното за проекта – ние притежаваме площадката, притежаваме необходимите лицензи, свързани с нея, притежаваме нотификация за проекта – такава нотификация е извършена в края на 2007-ма год. притежаваме и оборудването за проекта АЕЦ "Белене". Така че българската държава или чрез своите търговски дружества – БЕХ, НЕК или каквото се реши като, в крайна сметка като решение – дали ще има отделна проектна компания и да се участва с апорт на тези активи, които ние вече притежаваме и за които до този момент сме платили 3 млрд. лв. – парите на българските данъкоплатци.

Водещ: Тоест в случая държавата няма да извади допълнителни пари за своето участие?

Теменужка Петкова: Не. Няма вариант в доклада на БАН, който да разглежда необходимостта и възможността за предоставяне на допълнителен ресурс от държавата.

Водещ: Каква е цената на, средната цена на мегават час в момента - колко евро?

Теменужка Петкова: Ами някъде около, борсата, разбира се, това е най-така сериозния индикатор за цената на електрическата енергия, знаем, че това е механизмът, който определя по най-обективен начин цената на електрическата енергия и цената на всеки един продукт – това е пазарът, търсенето и предлагането – приблизително, може би около 40 евро е цената на мегават, цената на електрическата енергия в момента.

Водещ: При тази, при 40 евро на мегават каква ще бъде възвращаемостта? Какво казват специалистите?

Теменужка Петкова: Ами БАН е разработила различни сценарии, с различни прогнози, свързани с цената на електрическата енергия, но както и проф. Тасев отбеляза вчера на пресконференцията – това са едни прогнози, които никой не би могъл да прогнозира с някаква висока степен на сигурност и на вероятност.

Водещ: И каква цена, каква цена би осигурила необходимата възвращаемост?

Теменужка Петкова: Аналогията, която прави БАН е с един проект в Унгария – проектът "Пакш - 2", в който, който проект е нотифициран от ЕК, одобрен, и той е с реални параметри. Цената, при която този проект, който е аналогичен на нашия проект за АЕЦ "Белене" дава възможност за неговата възвращаемост е може би малко над 60 евро.

Водещ: Малко над 60 евро. А тази цена, според вас постижима ли е при положение, че сега е 40?

Теменужка Петкова: Ами всичко е въпрос на това какво ще, как ще диктува пазара. Какво ще каже пазара, какво ще бъде търсенето, какво ще бъде предлагането.

Водещ: Тоест рискът до колкото разбирам в момента е само по отношение на това каква ще бъде цената на електроенергията, когато евентуално…

1 2 3