Министър Петкова: Очакваме докладът на БАН да отговори как най-рационално да използваме оборудването за Белене

Водеща: Добър ден казвам, добър вечер може би, на министъра на енергетиката…

Теменужка Петкова: Добър вечер…

Водеща: Заповядайте г-жо Теменужка Петкова

Теменужка Петкова: Благодаря.

Водеща: Политиката и науката и енергетиката... Доказва се, че трябва да се възроди наистина ролята на науката в енергетиката например.

Теменужка Петкова: Безспорно.

Водеща: И ще дам пример, не в очакванията ни на аналитичния доклад на БАН, както каза академик Ревалски, преди две седмици, тук в студиото, в който ще се разглеждат геополитика, геоикономика, национални интереси т.н. от всички гледни точки ще бъде стереометрично обърнат въпросът за "Белене".

Теменужка Петкова: Така е.

Водеща: Какво очаквате, с едно изречение, от този доклад? Въобще имате ли някакъв "драфт", нещо виждала ли сте?

Теменужка Петкова: Ами очакванията на всички са, така, големи за този доклад. Аз съм виждала междинния доклад, който БАН предостави на БЕХ, но сега това, което очакваме е финалният, окончателният доклад, който е свързан с проекта АЕЦ "Белене" и с това как по най-добрия начин, как най-рационално да се използва оборудването за проекта и разбира се, цялата налична инфраструктура. Като се отчетат всички тези фактори, свързани и с това, че има промени в сектор "енергетика" от гледна точка на изискванията към т. нар. въглищни централи, като се има предвид това, че в целия регион БАН счита, че ще има дефицит на мощности след 2030-та год. Така че ние очакваме отговор на тези много важни въпроси, които БАН се надяваме да даде.

Водеща: Много смело се подценява така, ролята и значението на АЕЦ "Белене" като се казва "ние имаме още мощности в АЕЦ "Козлодуй", които може да удължим и още 10 год.", но построяването на една АЕЦ ще трае най-малко 10 год.

Теменужка Петкова: Така е. И другият много важен фактор, когато говорим за проекта "Белене" е, че нашият проект е в най-напреднала фаза, спрямо всички останали проекти в региона. Ние водим на останалите проекти с близо 5 до 8 год. – тоест имаме инфраструктурата, имаме и необходимите разрешителни и необходимите лицензи. За да стигнат останалите страни, които възнамеряват да изградят подобна мощност до етапа, до който се намира нашият проект, трябва да изминат не по-малко от 8 до 10 год.

Водеща: До къде стигнаха разговорите с Турция за изграждането на, дали ние сме съгласни и те дали ще го осъществят и дали имат възможност за такава инвестиция за изграждането на атомната централа в близост до Резово? На границата.

Теменужка Петкова: Ами там нещата, мисля че са, така, в някакъв застой. Няма някакво движение в последната година – година и половина. Така че ние сме се концентрирали върху нашите проекти, върху нашите енергийни въпроси, които са изключително важни за цялата икономика и са важни за националната сигурност на страната.

Водеща: Но накъде клонят везните? Видяхте, че на азиатско – тихоокеанския форум за икономическо сътрудничество във Виетнам Путин и Тръмп за пореден път, може би, изиграха някакъв публичен театър, но дадоха да се разбере, че те ще се разбират – големите. Докато ние се оказахме малко в небрано лозе. "Южен поток" не се строи, за АЕЦ "Белене " се чудим с кого и как да го правим, до нас се строят различни потоци – "Турски поток", който може да ни заобиколи, "Северен поток", така, да не ги изреждам всичките. Не сме ли ние губещият от това, даже знаете, че американците сега засилиха и санкциите, които ще налагат на европейски компании, за сътрудничество с руски фирми, с нова поправка в този закон.

Теменужка Петкова: На първо място аз смятам, че няма нищо по-хубаво от това ако големите се разбират и намерят общ език помежду си. Това ще бъде добре за всички останали. Това ще даде една гаранция за правилната посока, в която ще се развива нашия свят. Що се отнася до България, аз ,мисля, че премиерът Борисов и цялото правителство отстоява по невероятен начин интересите на България. Вие виждате, че и в ЕК и в разговорите, които се водят и с , така, нашите партньори от САЩ, гласът на премиера Борисов се чува изключително ясно, изключително отчетливо, а той е глас единствено и само в защита на националните интереси на България и разбира се на ценностите, които ние изповядваме като държава членка на ЕС.

Водеща: Да, неговият глас се чува даже и по-нависоко и по-нашироко, като човек, който се опитва в момента да обедини страните на Балканите…

Теменужка Петкова: Западните Балкани, да…

Водеща: … и така да кажа, да уравновеси отношенията между Турция и Европа, но къде се губим ние в превода с Русия? Говори се, че задачата е по-сложна – Русия трябва да бъде изтласкана от Балканите с нейното преимуществено положение на вносител и как се казва…

Теменужка Петкова: доставчик

Водеща: … на газ, да и така, от години се изправя на крака една и съща тема – да получаваме България, Македония, ако щете и другите държави тук в региона втечнен газ. Сега до колкото знам, такъв се получава само в Испания и то в доста малки количества.

Теменужка Петкова: Не, получава се и в LNG-терминалите и в Гърция, в Турция има LNG-терминали. Що се отнася до Русия – аз смятам, че в момента отношенията между България и Русия са на едно много добро ниво. Те са едни прагматични отношения, отношения, които са насочени към това да се реализират наистина взаимноизгодни проекти и от двете страни, така, че ние да работим за защита и на нашите национални интереси и съответно да можем да подсигурим от гледна точка на нашата енергийна сигурност необходимите доставки на енергийни ресурси. Аз мисля, че няма политик, който да отрече ролята на Русия в енергийния сектор за цяла Европа. Повече от…

Водеща: Да, но Путин заяви, извинявайте, че ви прекъсвам, че още не са били решили в какви отношения да бъдат с България и Русия след провала на "Южен поток", цитирам го почит дословно.

Теменужка Петкова: Повече от 42% по отношение на доставките на природен газ в Европа са от Русия, така че аз мисля, че това е достатъчно красноречив факт. Прост с Русия трябва да има едни прагматични, партньорски отношения – такива каквито, за радост, смея да твърдя, че през последните няколко години правителството на премиера Борисов успява да постигне.

Водеща: Искаме ли ние да бъдем партньор в нови проекти с Русия, след като виждате, че самият ЕС вдигна, така, високите си изисквания на Третия енергиен пакет, нали така? Онези възбрани, които важаха, когато се строеше "Южен поток" сега са доста по-толерантни. Поправете ме ако бъркам.

1 2 3