Министър Петкова: До края на седмицата НЕК ще изплати задължението си към АСЕ по арбитражното дело за Белене

Водещ: За енергетика ще говорим в следващите минути. Втори китайски инвеститор заяви интерес за изграждането на АЕЦ "Белене", този път, това е CNNC – най-голямата държавна енергийна компания в Китай. Представители на компанията имаха среща с министър-председателят в оставка Бойко Борисов и с членове на правителството в оставка. Каква ще е съдбата на централата в Белене, оттук нататък? Колко са офертите за използването на газопровода между България и Гърция? Как енергийното министерство и БАН ще си сътрудничат в бъдеще? И още – каква е оценката за секторът енергетика в края на правителството "Борисов 2"? В студиото е енергийният министър Теменужка Петкова, здравейте.

Теменужка Петкова: Здравейте.

Водещ: Пореден китайски инвеститор проявява интерес към българската енергетика, не само към АЕЦ"Белене", а по принцип. Знак за какво е това?

Теменужка Петкова: Ами, преди да кажем знак за какво е това, бих желала да също да поздравя именниците днес – да им пожелая от сърце здраве, успехи и нека Свети Никола да закриля всички нас.

Водещ: Дано.

Теменужка Петкова: По отношение на вчерашната среща, която имахме при премиерът Борисов, с най-голямата държавна китайска компания, която се занимава с ядрена енергетика. Стана ясно, че тази китайска компания проявява интерес към проекта АЕЦ"Белене" и възможността той да бъде реализиран. На тази среща премиерът Борисов, вицепремиера Дончев и аз, заявихме твърдо позицията на българската страна, че такъв един проект ние виждаме да бъде изграден единствено и само на пазарна основа. Проект без държавни гаранции, без договори за дългосрочно изкупуване на електрическа енергия и, разбира се, с много силното присъствие на стратегически инвеститор. От страна на представителите на компанията беше заявено, че те са склонни и биха желали да се обсъжда този вариант, при условията, които ние поставихме. Но това, разбира се, предстои да се случи. Най-важното, което трябва да се случи в рамките на следващите няколко дни, е на първо място, НЕК да плати своето задължение към"Атомстройекспорт" по решението на международният арбитраж. Това плащане ще се извърши до края на тази седмица, знаете, че то стана възможно затова, защото българският парламент, българското правителство взеха съответните решения. Беше гласуван специален закон във връзка с плащането на задълженията на НЕК, беше осигурено и финансиране под формата на възмездна финансова помощ от държавния бюджет, която НЕК ще върне след 7г. Но, за да станат възможни всички тези неща, за да стане възможно предприемането на тези действия в сравнително кратки срокове…

Водещ: Ни трябваше зелена светлина от Европа…

Теменужка Петкова: …да бъде осигурен ресурса, да. На първо място, това стана възможно, затова, защото публичните финанси в България през последните 2г. се управляват изключително добре и изключително успешно. И това ни позволи да бъде заделен този ресурс, това е над 1,2 млрд., който всъщност ще ни позволи НЕК да плати своето задължение.

Водещ: Т.е. оттук нататък руснаците спират да имат съдебни претенции към АЕЦ"Белене"?

Теменужка Петкова: Ами, още в краят на месец октомври, на 26.10 ние подписахме споразумение между"Атомстройекспорт" и НЕК. В което споразумение"Атомстройекспрот" и НЕК се договориха ,че ако НЕК издължи своето задължение до 15.12. т.г., то"Атомстройекспорт" се отказва от всички лихви, които се дължат от датата на излизане на решението, т.е. от 14.06 до датата на плащане. Това са лихви в размер на 23,8 млн. евро, които лихви ще бъдат на практика опростени. Ние се споразумяхме затова и"Атомстройекспорт" ще изпълни този свой ангажимент, ако НЕК плати до 15.12, нещо, което ще се случи със сигурност. Наред с това, аз имах възможност и преди това да спомена, че ние отправихме искане за корекция към Международният арбитраж по отношение размерът на лихвите, които бяха изчислени в това арбитражно решение. Международният арбитраж уважи 4 от нашите 7 претенции и лихвите всъщност са редуцирани с още 21 млн. евро. Така, че, в резултат на това, което предприехме ние като действия, българското правителство, успяхме да спестим на българските данъкоплатци близо 90 млн. лв. И успяхме да подпишем споразумение с"Атомстройекспорт", в което те декларират, че се отказват от инвестиционни спорове срещу българската държава, което напълно защитава интересите на страната.

Водещ: Какво се случва с реакторите – доколкото знам, единият е на 100% готов, другия е на 90. Оттам нататък, държавата ли е собственик на тези реактор и руснаците могат ли да се месят в бъдещи сделки?

Теменужка Петкова: В преговорите, които проведохме с"Атомстройекспорт" и с"Росатом" ние много ясно дадохме да се разбере, че всъщност плащането ще бъде извършено, едва когато ние имаме яснота и видим, на практика, произведеното оборудване. Вече втора седмица експерти от НЕК, от АЕЦ"Козлодуй" са в Руската федерация и там правят инспекции във всеки един от заводите, където се намира нашето оборудване. Това, което мога да кажа за българските граждани и за тяхна информация е, че оборудването е там, произведено е. В момента се инспектира от наша страна и колегите от"Атомстройекспорт" и от"Росатом" удържаха на своята дума, и дадоха възможност ние наистина да направим инспекция на произведеното оборудване. Така, че преди плащането всъщност да сме сигурни, че това, което плащаме действително е произведено и то отговоря на съответните изисквания за качество.

Водещ: И след като го платим, обаче, какво се случва с него?

Теменужка Петкова: След като го платим оборудването става собственост на НЕК. Това е един реален актив срещу това което ще платим, ние ще получим един актив, който актив представлява оборудването с дълъг цикъл на производство. Оттук нататък, нашата визия като правителство във връзка с възможността за по нататъшно развитие на този проект предвиждаше - надявам се и колегите в следващо правителство, ако българският народ не ни даде на нас отново кредит на доверие – да продължат тази линия, защото смятаме, че тя наистина е най-правилната в тази ситуация. Нашата идея и нашата цел беше да отделим, след като платим, разбира се, тези активи – да отделим активите на площадката на АЕЦ"Белене", активите, които сега ще придобием след плащането като оборудване с дълъг цикъл на производство в една отделна проектна компания. И тази проектна компания да бъде продадена чрез една открита, публична процедура по реда на Законът за приватизация и следприватизационен контрол.

Водещ: И ето, тук идват евентуалните китайски инвеститори?

Теменужка Петкова: Точно така. Както и аз, и премиерът, и вицепремиера Дончев нееднократно сме заявявали, има такъв интерес, инвеститорски интерес от различни компании. Този инвеститорски интерес за да бъде проверен окончателно, трябва да мине през тази законова процедура по приватизация. Тъй като това трябва да се извърши в рамките на една публична процедура, която отговоря на всички изисквания на българското законодателство и такава процедура трябва да стартира. И вече тогава можем да кажем със сигурност, какъв е реалният инвеститорски интерес. Но това, което вече споменах, това, което и вчера най-голямата китайска компания, която се занимава с ядрена енергетика демонстрира, този интерес. Аз съм сигурна, че ако се обяви една такава процедура тя ще приключи с успех.

Водещ: Практически какво означава влизането на една такава голяма, азиатска компания на българският енергиен пазар, до какво би могло да доведе тази инвестиция, не малка?

1 2 3