Теменужка Петкова: Арбитражното решение за "Белене" няма да повлияе върху цената на електрическата енергия

Водещ: След като беше обявено, че Българската национална електрическа компания е осъдена да заплати на руската "Атомстройекспорт" 620 млн. евро за реакторите, които ние първо поръчахме, после не ги искахме, в крайна сметка руснаците ни ги продават насила за 620 млн. евро. Един готов реактор и оборудване частично за втори, доколкото разбираме. Енергийният министър ни е на гости, добро утро.

Теменужка Петкова: Добро утро.

Водещ: Добре дошли.

Теменужка Петкова: Благодаря.

Водещ: Да започнем госпожо Петкова от там, вярно ли е, че тази огромна сума – 620 млн. евро е общо с лихви, неустойки и тн. ще се избива по някакъв начин, бил той например поскъпване на електричеството? Възможно ли е да се стигне до там да повишите цената на тока, за да изплатим сумата, за която сме осъдени?

Теменужка Петкова: Преди да стигнем до цената на електрическата енергия, може би е важно да припомним това на българската общественост, че всъщност искът на нашите партньори от "Атомстройекспорт" беше за 1 млрд. и 200 млн. евро. Това, което арбитражът е признал като искове по отношение на претенциите на "Атомстройекспорт" са искове, които са свързани единствено и само с произведено оборудване и дейностите във връзка с това производство.

Водещ: Наполовина от това, което искаха, успяха да ни осъдят за половината от исканата сума.

Теменужка Петкова: Точно така. Всички останали искове, които са свързани с претенциите на "Атомстройекспорт" за ескалация на цената, искове, свързани с претенции за извършени дейности извън предмета на договора, искове, свързани с глоби, неустойки, пропуснати ползи също са отхвърлени изцяло. Иск, който е свързан с необходимостта от извършване на демобилизация по мнение на нашите партньори от "Атомстройекспорт" също е отхвърлен изцяло като неоснователен, тоест това, което арбитражът казва – България ще си плати, НЕК ще си плати това, което по силата на допълнение номер 5, подписано на 05.11.2008 година НЕК си е поръчала.

Водещ: Тоест плащаме си това, което сме си поръчали, после не сме го искали. То е малко, не искам да звучи като в ресторант, но то е като си поръчаш нещо, като ти го приготвят, трябва да си го платиш, това е уважено.

Теменужка Петкова: Да, точно така.

Водещ: Има иронични коментари, че намирате едно осъдително решение, макар и за тази сума, която е по-малка от исканата на 50 %, като добра новина. В смисъл как може да е добра новина нещо, което струва 620 млн. евро и не ти ги дава някой, ами някой ти ги взима?

Теменужка Петкова: Усеща се известна доза ирония, също така се усеща и коментари, които насочват към това доколко далновидни са решенията, които се взимат сега в българската енергетика. Аз само ще се върна няколко години назад и ще се опитам да припомня на нашите колеги, които се опитват да иронизират по някакъв начин или да определят политиката, която в момента се води като далновидна или недалновидна по отношение на това какви действия те са предприемали в близкото минало. Ако някой е забравил какво точно е предприемал като действия, ние можем да му го припомним, тъй като в НЕК са налице всички документи по отношение на това и ако стане възможно това българската страна, НЕК да бъде осъдена да плати 550 млн. евро, то това е благодарение на допълнение номер 5, което е подписано през 2008 година на 5 ноември.

Водещ: Какво означава това?

Теменужка Петкова: С това допълнение номер 5 НЕК си поръчва оборудване, което е свързано с дълъг цикъл на производство, чиято обща стойност е 673 млн…

Водещ: Кой го поръчва оборудването?

Теменужка Петкова: НЕК, двамата изпълнителни директори, без да е налице решение на съвета на директорите.

Водещ: Според Вас вината е тяхна реално за осъдителното решение?

Теменужка Петкова: Това прави възможно този арбитраж и един аванс, който сме превели по отношение на тази поръчка – той е в размер на 84 млн. евро

Водещ: Предварително аванс?

Теменужка Петкова: Точно така.

Водещ: Вашите политически опоненти обаче казват ето, че не трябваше да спирате проекта. Нещо повече господин Ивайло Калфин беше в петък при нас и той каза нека да рестартираме проекта АЕЦ "Белене", така или иначе това, дето си го поръчахме, най-важното като реактор, го имаме доставено и може би ще ни излезе по-евтино сега. Какво мислите Вие за възраждане на "Белене" и ако не го направим, какво ще го правим този реактор?

Теменужка Петкова: По отношение, на първо място, на това допълнение номер 5, свързано с действията, които са предприети през 2008 година, е много важно да се знае следното и мисля, че това е един факт, който българското общество не знае, а пък тези, който са…

Водещ: Кой факт?

Теменужка Петкова: А пък тези, които са предприемали тези действия, нямат интерес да се комуникира. Това е един факт, който е свързан с решението и с мнението на стратегическия инвеститор по проекта, това е компанията "RWE", която е избрана през месец септември 2008 година и само няколко месеца след това на 5 ноември се подписва това допълнение номер 5, свързано с поръчването на оборудването с дълъг цикъл на производство. Компанията "RWE", която ще е стратегически инвеститор в този проект, поставя две много ясни условия – първото условие, за да стартира този проект и да има той бъдеще, е да се изясни как ще бъде финансиран този проект, тъй като българската НЕК няма ресурс да направи това "RWE" - казва откъде вие ще вземете парите, второто, което е изключително важно "RWE" казва нека да се сключи договор с "Атомстройекспорт" за изработка, за доставка, за инженеринг и строителство на атомната електроцентрала в Белене. Това нещо до този момент не е факт и другото нещо, което казват "RWE" – те поставят много ясно условие, че не са съгласни да бъде подписвано споразумение, по силата на което да се поръчва това оборудване предварително, преди да са налице всички останали обстоятелства. Независимо от това, интересно защо…

Водещ: Сега чак Ви разбрах, поръчано е, въпреки че становището е било да се поръча на много по-късен етап, когато е възможно.

Теменужка Петкова: Тези, които са щели да бъдат наш стратегически инвеститор, те са казали нека да уредим другите отношения и тогава да се поръча това оборудване, защото това означава ангажимент, неизвестно защо обаче НЕК, двамата изпълнителни директори пристъпват към подписване на това допълнени 5 и оттук нататък възниква този ангажимент.

Водещ: Да, върнахме се много назад, колегите питат дали сте потвърдили, че скокът на тока ще е факт, за да се плати, или не сте отговорили още на въпроса?

Теменужка Петкова: Цената на електрическата енергия няма как да се повлияе и няма да се повиши във връзка с този арбитраж затова, защото НЕК ще получи един реален актив, тоест реална щета за НЕК от това решение на арбитража няма.

Водещ: Защо няма реална щета? Защото си го имаме този реактор, а какво ще го правим, той има ли тази стойност?

Теменужка Петкова: Точно така, защото срещу тази сума стои един актив, това ще се получи.

Водещ: Той толкова ли струва наистина? Можем ли да го продадем за толкова?

Теменужка Петкова: След като арбитражът така е отсъдил, очевидно това са сумите, които арбитражът е преценил, че са реално извършени. Това, което…

Водещ: Можем ли да го осребрим, да го продадем на някой, който иска да си слага реактор и да си прави ток?

Теменужка Петкова: Това, което оттук нататък предстои да се направи, опциите, които стоят пред НЕК са няколко и арбитражът с своето решение постановява тези възможни хипотези. На първо място НЕК може да вземи тези реактори – единият реактор е изцяло готов, другият, по информацията, която се съдържа в арбитражното решение, е на почти 90 % готов – българската страна може да ги вземе. От друга страна, НЕК може да продаде тези реактори, това оборудване на друга страна.

Водещ: На кого, как се продава, как става това, едва ли е с обява? Как става?

Теменужка Петкова: Това може да стане с конструктора на проекта, тоест "Атомстройекспорт" – НЕК и "Атомстройекспорт" могат заедно да го продадат на трета страна или…

Водещ: А ако те не им се занимава, те си получават 620 млн. евро, оправяйте се, ето ви реактор, дайте ми парите…

Теменужка Петкова: Само да кажем, че това е сумата, която нашите руски партньори са изчислили към този момент…

Водещ: С лихвите?

Теменужка Петкова: Да, а стойността на иска е 550 млн. 841 хил. евро, така че това са хипотезите пред нас. От една страна ние можем да платим тази сума и да получим оборудването, от друга страна можем да го предоставим, да го предложим на "Атомстройекспорт"…

Водещ: То не се ли плаща със сигурност, пък после да си възстановиш, ако го продадеш?

Теменужка Петкова: Съществуват различни опции. Сега това, което предстои в рамките на 30 дни след като НЕК получи официално решението на арбитража, ние ще инициираме и съответно среща и преговори с нашите партньори от "Атомстройекспорт", за да търсим най-доброто решение и за двете компании.

Водещ: На кого имате идея да го продадете, след като той е реално неизползваем?

Теменужка Петкова: Има пазар за подобно оборудване.

Водещ: Например?

Теменужка Петкова: Доста страни работят с такива реактори или в момента "Росатом" строи подобни атомни електроцентрали.

Водещ: Къде? Дайте опция, за да сме спокойни, че има къде.

Теменужка Петкова: Да речем…, в Иран има такава опция, в Индия, мисля, че "Росатом" строи и там, така че ще се търсят варианти, ще се търсят опции в тази посока.

Водещ: Иран и Индия – възможни варианти?

Теменужка Петкова: Да, ами ще търсим, но нека първо да говорим с нашите партньори от "Атомстройекспорт".

Водещ: И още нещо свързано със сумите – на ден 167 хил. докато не им се издължим напълно. Кога можем напълно да им се издължим, защото ето днес още 167 хил. евро, утре още 167 хил. и така всеки ден, докато се приключи с това плащане?

Теменужка Петкова: НЕК има интерес това събитие да се случи максимално бързо, ето защо аз искам да отправя призив към всички политически партии в страната не да търсим причините, не да търсим възможност да се обвинява някой за това дали е далновидна неговата политика, или не. Всички знаем какви са фактите, всички знаем каква е истината, важното оттук нататък е да обединим своите усилия и да търсим час по скоро решение на този въпрос.

Водещ: Да, разбрах Ви. Накрая, понеже след секунди ще бъдем в Слънчев бряг, отиваме на морето, Цеца Алексова ще ни разкаже какви мерки се взимат на мястото на тема сигурност за туристите, какво се случи след височайшите визити. Включително и на главния прокурор на място, за да се види имало ли е чадър над Митьо Очите, спори ли се за паркомясто, или за наркомясто. Накрая, съвсем накратко, имате ли информация всичко да е наред или не всичко да е наред с инфраструктурата по морето, имаше години, при които токът прекъсва, остават хора в асансьорите, хладилниците и фризерите потичат. Голямото натоварване по курортите предстои тепърва през юли и август.

Теменужка Петкова: По отношение на стабилността на енергийната мрежа мога да кажа следното - още през пролетта ние направихме един преглед по отношение на надеждността на системата. Мрежата, която е собственост на елекроенергийния системен оператор, мога да кажа, че е в изправност, в добро състояние, предприемат се необходимите мерки, за да се инвестира в нейната рехабилитация и в нейната модернизация, така че аз се надявам, че сезонът ще бъде спокоен от гледна точка на електрическо захранване.

Водещ: И ток ще има.

Теменужка Петкова: Ток ще има със сигурност.

Водещ: Да видим от гледна точка и на останалите обстоятелства.

Теменужка Петкова: Мисля ,че всичко е под контрол и ще има един успешен туристически сезон.

Водещ: Теменужка Петкова ни беше на гости, благодаря.

Нова ТВ, "Здравей, България"