Министър Петкова: Реалната пазарна цена на електроенергията ще бъде определяна единствено и само от търсенето и предлагането

Водеща: "Бизнес старт" продължава, каква ще бъде за енергетиката ни 2016г., отговорите от енергийния министър, Теменужка Петкова. Здравейте и добре дошли.

Теменужка Петкова: Здравейте, благодаря ви.

Водеща: За много години, много успехи, здраве да ви пожелая и воля за справяне с проблемите, те не са малко.

Теменужка Петкова: Благодаря и от мен пожелания новата година да бъде успешна, да бъде спокойна, да бъдем здрави…

Водеща: Дай боже.

Теменужка Петкова: Благодаря.

Водеща: И да вървим напред.

Теменужка Петкова: Да вървим напред, разбира се.

Водеща: Преди да поговорим за приоритетите, за цената на тока, за повишението след пълната либерализация и проценти, да започнем с казуса "Газпром", "Овергаз" и всъщност, може би, големият въпрос тук е, защо го направиха?

Теменужка Петкова: Ами на мен лично ми е трудно да обясня, защо се стигна до тази ситуация, мога да кажа какво направи българската държава, какво направи правителството и държавните енергийни дружества, в тази наистина сложна ситуация, пред която всички ние бяхме изправени, на прага на новата 2016г. На 30.12, както за всички вече е известно, се получи тридневния график от страна на "Газпром" по отношение на подадените заявки и също заявката на "Газпром" – нямаше количества стоеше нула. Тогава българската държава и българските държавни енергийни дружества нямаха друг избор, освен да предприемат съответните действия за да помогнат на "Овергаз" да се излезе от тази ситуация. И това се случи поради това, че 55 хил. абоната на "Овергаз", което са близо 200 хил. български граждани щяха да останат без отопление на връх Нова година.

Водеща: Чухме опасенията на премиерът, всъщност, че това е заговор срещу държавата, че се е целяло да излязат тези хора на улицата и да бутнат отново правителството.

Теменужка Петкова: Ами факт е, че тази ситуация се случва точно преди новогодишните празници е наистина доста притеснителна и с ясното съзнание, че има информация още на 30.12, може би колегите от "Овергаз" са имали от по-рано информация, че всъщност "Газпром" няма да достави тези количества природен газ за "Овергаз". "Овергаз" трябваше да се обърне може би доста по-рано към "Булгаргаз" за сключването на такъв договор, а не в последния момент, на 31.12, в 18,30ч. се сключи договорът между "Булгаргаз" и "Овергаз" за доставка на тези количества, които да обезпечат клиентите на "Овергаз". Но, аз смятам, че българското правителство, българските държавни енергийни дружества реагираха изключително адекватно и помогнахме на тази компания, "Овергаз" наистина да достави природния газ на своите клиенти. В противен случай…

Водеща: Каква е била целта, според вас, на цялата тази сложна ситуация, чухме изключително много сценарии и сценаристи?

Теменужка Петкова: На мен не ми се иска да влизам, така, конспирации, но това, което със сигурност щеше да се случи, е тези близо 200 хил. български граждани щяха да останат без отопление в новогодишната нощ. А и не само в новогодишната нощ, тъй като договорът, който е подписан между "Булгаргаз" и "Овергаз" е за следващия един месец, до края на месец януари. Така, че смятам, че българското правителство наистина реагира изключително адекватно. Нека само да си представим, какво щеше да се случи, ако държавата не се беше намесила в тази ситуация, и щяха да бъдат…

Водеща: Министър Петкова, колко струва това на държавата?

Теменужка Петкова: Ами сега ще видим, колко ще струва това на държавата. Вие знаете, че "Булгаргаз" има договор с "Газпром" за определени количества природен газ и, ако тези количества надхвърлят съответно договорените, то това означава, че цената, по която "Газпром" ще доставя допълнителните количества трябва да бъде повишена с 10%. Ние имаме уверението, че с нашите партньори от "Газпром" ще бъдат проведени разговори и такива разговори вече се водят за това, да не се приложи тази клауза от договора и всъщност няма такова увеличение на цената с 10%.

Водеща: Понеже сме Bloomberg и говорим с цифри, за каква сума става въпрос, може ли да уточните?

Теменужка Петкова: Ами трудно ми е…

Водеща: Приблизително?

Теменужка Петкова: …трудно ми е към настоящия момент да уточня някаква конкретна сума, тъй като наистина колегите работят по тази тема, правят се точно изчисления…

Водеща: Но между колко и колко варира, имате ли някаква яснота към този момент?

Теменужка Петкова: На ден, някъде около 600 хил. лв. струва доставката само за "Овергаз", така че всеки може да направи проста сметка.

Водеща: Добре и различни експерти тези дни се изказаха, различни мнения чухме за това, че евентуално "Газпром" иска да придобие "Овергаз", това каза и Казанждиев, и Хиновски при нас, Трайчо Трайков каза точно обратното. Каква е истината според вас, така, от вашата гледна точка?

Теменужка Петкова: Ами аз не бих искала да се ангажирам, това са отношения между двама акционери в едно съвместно…

Водеща: Обаче засяга държавата…

Теменужка Петкова: ….акционерно дружество. "Овергаз" е частна компания, да, но на практика, така или иначе, всички ние живеем в България и правителството, тъй като ние сме отговорни хора не можем да си позволим да оставим в трудна ситуация и без доставка на природен газ близо 200 хил. български граждани. Що се отнася между "Овергаз" и "Газпром", то това са отношения между двама акционери и те, сигурна съм, ще намерят начин за да разрешат, ако има някакви спорни въпроси между тях, ще намерят начин да намерят тяхното разрешение. Но не е работа на държавата да се намесва в подобен род отношения, работата на държавата е да мисли за своите граждани и аз мисля, че българското правителство го показва.

Водеща: Ако се задържи обаче кризата в тези отношения между "Овергаз" и "Газпром", това колко ще струва на държавата и оттук нататък какво следва, може би това е по-важният въпрос?

Теменужка Петкова: Ами много се надявам тези отношения…

Водеща: Защото се говори за едни огромни задължения, но само се говори за това. Вие със Сашо Дончев имате ли връзка, коментирате ли, говорите ли?

Теменужка Петкова: Не е работа на министърът на енергетиката да влиза в детайли на едни търговски отношения и на финансовото състояние на една частна компания. Пак ще си позволя да отбележа, че това са отношения между "Овергаз" и "Газпром", в качеството има на съакционери, държавата няма място за намеса в техните отношения. Държавата се намеси в момента, в който трябваше за да осигури доставката на природен газ за абонатите на "Овергаз", които са български граждани и за нас е важно те да бъдат задоволени с природен газ и да могат да живеят нормално. Също и индустриалните предприятия, около 3 хил. са индустриалните предприятия, които са абонати на "Овергаз", така че това е важно и за индустрията.

1 2 3 4