Теменужка Петкова: Строителството на интерконектора с Гърция ще започне през втората половина на 2016 г.

Водещ: "Още от деня" продължаваме сега с Теменужка Петкова, министър на енергетиката. Здравейте, добре дошли. И въпреки това, че г-жа Цачева определи, че днес е добър ден за демокрацията, намаляха хората, които смятат, че ще има съдебна реформа. Има много песимисти по отношение на тази реформа, г-жо Петкова, вие имате ли обяснение, защо така хората страхливо подхождат, не вярват, че нещо може да се случи в тази област?

Теменужка Петкова: Ами аз мисля, че през последната една година се направиха доста неща по отношение на съдебната….

Водещ: Това е извън вашата сфера, обаче вие като министър имате мнения и убеждения?

Теменужка Петкова: Разбира се, че имам и наблюдения върху работата на цялото правителство, върху работата и на министър Иванов и смея да твърдя, че се направиха много важни стъпки по отношение на съдебната реформа. И смятам, че трябва да бъдем оптимисти за нейното бъдещо развитие, и хората трябва наистина да повярват…

Водещ: Подкрепяте г-жа Цачева, защото тя доста оптимистично се изказа в тази вечер?

Теменужка Петкова: Да, да, разбира се. Мисля, че хората трябва да сме оптимисти и трябва да повярват наистина в намерението и волята на правителството да извърши много важните реформи в съдебната система.

Водещ: Вие вярвате ли на Радан Караджов, че има правителствена криза в момента?

Теменужка Петкова: Не, не смятам, че можем да говорим за правителствена криза.

Водещ: Смятате ли, че ще бъде избран добър министър на правосъдието, който ще продължи реформата, която започнахте преди една година?

Теменужка Петкова: Горещо се надявам да бъде така.

Водещ: Добре, сега да си говорим за енергетика. Първо да започнем с утрешната новина, тя не е още новина, но утре ще бъде новина - стартирате най-накрая този, т.нар. интерконектор с Гърция. Първо кажете параметрите на този интерконектор, какво той ще донесе на българската независима газопреносна система, независимост ли ще донесе и какъв ще бъде капацитетът, това е много важно хората да знаят?

Теменужка Петкова: Ами много е важно хората да знаят, че с изграждането на тази интерконекторна връзка, това е на практика физическата свързаност между България и Гърция. Тази инфраструктура, газова инфраструктура, ще осигури възможност България и не само България и целият регион на Югоизточна Европа, да има възможност за достъп до отделен източник, нов източник за доставка на природен газ, това ще бъде природен газ от Азарбейджан. Това е един много важен проект, който ще доведе реално до диверсификация на източниците за доставка…

Водещ: Реална ли ще бъде диверсификация?

Теменужка Петкова: Да, реална диверсификация на източниците за доставка на природен газ. Този проект, само да отбележа, води своето начало още от 2010г., тогава е подписано акционерно споразумение и споразумение за развитие на този проект. Както виждате, едва сега успяхме да финализираме усилията за толкова много години…

Водещ: Защо толкова време?

Теменужка Петкова: Ами различни причини през годините са били основание за забавяне на проекта. Но в последната една година, ние много активно работим по изграждането на този интерконектор, много активно водим диалог с нашите партньори от гръцка страна, нашите партньори в съвместното ни акционерно дружество – "Посейдон". Така, че с общи усилия успяхме да стигнем до утрешният ден…

Водещ: До финално споразумение?

Теменужка Петкова: До финално, инвестиционно решение...

Водещ: Утре ще го подпишете?

Теменужка Петкова: Да, утре ще бъде подписано такова окончателно инвестиционно решение, което дава старта на строителството на този толкова важен проект.

Водещ: И ще бъде построен в какъв срок?

Теменужка Петкова: В четвъртото тримесечие на 2016г. трябва да стартира строителството по изграждането на този интерконектор и втората половина на две хиляди…

Водещ: Догодина стартира строителството?

Теменужка Петкова: Да, октомври 2016 трябва да стартира строителството по изграждането на този проект и след това, до средата на 2018г. трябва да той бъде въведен в търговска експлоатация.

Водещ: И да тече газта вече от Гърция към България и от България към Гърция? В двете посоки ще работи, нали?

Теменужка Петкова: Да, от Гърция към България, да ще тече, в двете посоки ще има реверс.

Водещ: А какъв ще бъде капацитетът? Имаше голям спор какъв капацитет на нас ни трябва на този интерконектор. В крайна сметка, на какво се спряхте вие?

Теменужка Петкова: Техническите параметри към този интерконектор, към настоящият момент са до 5 млрд. куб.м. газ. Това, което ние успяхме да направим в рамките на този преговорен процес с нашите партньори, е че успяхме да договорим опция, съгласно която, капацитетът на този интерконектор, при наличие на определени икономическа обоснованост, този капацитет може да бъде увеличен, вкл. и над 10 млрд. куб.м. Така, че …

Водещ: Има възможност да бъде увеличен?

Теменужка Петкова: Да, има такава възможност и ние успяхме да уговорим в споразумението да има такава опция.

Водещ: Ама това увеличение трябва да бъде заложено в строителството някак си, предполагам?

Теменужка Петкова: Това увеличение е заложено в споразумението за развитие на проекта, то ще бъде част от окончателното инвестиционно решение. Така, че това също е една много важна стъпка, която ние успяхме да предприемем.

Водещ: Значи ли това, че вече краят на 2017г. ние ще бъдем, почти казвам, независими от руският газ?

Теменужка Петкова: Ами значи, със сигурност можем да кажем, че в средата на 2018г. България ще има още един източник за доставка на природен газ. Наред с другата опция за доставка на руски газ, наред с възможността да разчитаме на местния добив, по който също много активно работим. Знаете, че успешно финализирахме процедурата за проучване в дълбоко Черно море, блок "Силистар". Там една от най-големите компании в бранша спечели процедурата, това е компанията "Шел", така че скоро…

Водещ: Това е също обаче дългосрочен проект, нали, да не се заблуждаваме?

Теменужка Петкова: Да, дългосрочен е, но пък февруари 2016г. предстои да бъде извършен и първият сондаж на блок "Хан Аспарух", така че нещата се случват, макар и бавно. Това са сложни процеси и няма как да се случат толкова бързо, колкото на всички ни се иска.

Водещ: Ние сега подготвяме ли се за този момент, ако се случи това, на което бяхме свидетели 2009 г.? Сега украинците се отказват от руският газ и евентуално, ако започнат там да крадат от транзита и руснаците въобще прекратят транзита на газ през Украйна, ние какво правим?

Теменужка Петкова: Ами аз много се надявам да не се стига до такава ситуация…

Водещ: Да, но хипотетично е възможно, нали?

1 2 3