Министър Петкова: Към този момент е гарантирана сигурността на доставките на природен газ за страната

Водеща: Вие гледате по Канал 3 и слушате по радио К2 "Беновска пита". И следващият гост, имам удоволствието да приветствам, това е г-жа Теменужка Петкова, министър на енергетиката. Добър ден, заповядайте, седнете.

Теменужка Петкова: Благодаря.

Водеща: Г-жо Петкова, вие също като министър на енергетиката станахте отговорно лице във връзка със свалянето на руският самолет на границата на Турция. Защото Русия прекратява своят транзит на газ през Украйна и всъщност, ние като по веригата един от получателите, това сега се превръща в голяма паника. Гледам днес и в "Неделя 150" сте говорили, така че да не повтаряме едно и също. Накратко само кажете за нашите зрители и слушатели, имаме ли паника, имаме ли страх, Чирен захранен ли е, въобще какви са възможностите?

Теменужка Петкова: Съвсем накратко, трябва да бъде ясно, че към този момент не са налице никакви основания за паника. Подземното газово хранилище в Чирен е пълно количествата, които са там към днешна дата са 444 млн. куб.м. активен газ, транзитът, както по националната, така и по транзитната преносна мрежа е съобразно заявките, които "Булгартрансгаз" и "Булгаргаз" подават. Налягането, което получаваме е в рамките на договореното, даже над нивата на договореното. На транзитната газопреносна мрежа налягането днес беше между 45 и 46 bar по националното…

Водеща: Което какво означава?

Теменужка Петкова: Ами, което означава, че е доста над договореното. Договореното налягане е 38 bar, налягането, което ние получаваме е 45 и 46 bar. По националната газопреносна мрежа, по същият начин стоят нещата – налягането е между 40 и 42 bar, така че не са налице наистина никакви притеснения. Към този момент сигурността на доставките и на транзита е гарантирана.

Водеща: Какъв е запасът и докога можем да издържим, ако недай-си боже се случи това, което се случи 2009г., нали така беше, да са спрени доставките?

Теменужка Петкова: Ами ние сме предприели всички необходими мерки. Подземното газово хранилище в Чирен с количествата, с които разполага, може да издържи без абсолютно никакви доставки малко над 3 месеца. Независимо от това, че към този момент нямаме…

Водеща: В зимният сезон това?

Теменужка Петкова: Да. Независимо от това, че ние към този момент нямаме причина да се притесняваме за сигурността на доставките, Министерство на енергетиката, разбира се, е предприело всички необходими действия. Имаме план за действие при кризисни ситуации, този план в случай, че настъпят неблагоприятни събития във връзка с доставките на газ, ще бъдат задействан веднага. Топлофикационните дружества са длъжни да поддържат необходимо количество алтернативно гориво – мазут, те поддържат тези количества, ние правим периодични проверки преди зимния сезон. Така, че те имат готовност да преминат на алтернативно гориво, това може да се случи в рамките между 48 до 72ч. Но аз пак искам да отбележа, че към този момент ние нямаме никакви основания да се притесняваме, така, че и българските потребители, и българската индустрия трябва да бъдат спокойни.

Водеща: Това е. Имаме за около 3 месеца при тези условия запаси в Чирен. Добре. Но това веднага пак изважда на дневен ред въпросът за прословутата вече, превърнала се в българска дума почти, диверсификация на доставките. Очевидно и "Турски поток" няма да се осъществи при създалата се международна обстановка в момента, в която, даже знаете, че министър-председателят в момента е на среща в Брюксел. На която европейските страни са повикали представителите на Турция, за да обсъдят какво се случва и, как ще се продължава нататък по отношение на Ислямска държава. Значи и "Турски поток" може би няма да се строи, така ли е?

Теменужка Петкова: Ами това са, разбира се, решения, които трябва да бъдат взети и да бъдат произнесени от страните, които имат отношение към този процес. Това, което аз мога да кажа като български министър на енергетиката е, че България следва много последователно своята политика в сектор енергетика. Българското правителство е изключително последователно в своите решения по отношение на политиката в енергийният сектор и тази дума, която вие споменахте – диверсификация, тя е изключително важна за нас, не само за нас, а и за целия регион на Югоизточна Европа. Защото диверсификацията означава по-голяма сигурност, говорим за диверсификация както на източниците за доставка на природен газ, така и за маршрутите за доставка на природен газ. Това е…

Водеща: Добре де, само говорим, но накрая какво се получава? "Набуково" спряхме, "Южен поток", ще кажете и за него, защото там сме в двусмислена ситуация, продължават проектните компании да функционират, нямаме яснота ще продължим ли нататък. "Северен поток", капсийският газ какво става, въобще, говорим само за диверсификация, но тя не се случва.

Теменужка Петкова: Аз смятам, че диверсификацията като реално действие, започва да се случва. Съвсем скоро, на 10 декември, предстои да бъде подписано окончателното инвестиционно решение, във връзка с изграждането на интерконектора Гърция-България. Знаете, че това е един изключително важен проект, той е изключително важно поради това, че той е основен проект от Южният газов коридор. Това е коридорът, който ще даде възможност да се диверсифицира източникът на доставките на природен газ, не само за България, но и за целия регион на Югоизточна Европа. Ето, защо окончателното…

Водеща: От къде обаче ще идва там газ, от кой източник и какви обеми?

Теменужка Петкова: От там ще идва газ от Азарбейджан, съществува възможност да получаваме газ от LNG терминалите…

Водеща: Нали се говореше, че там газът не е в достатъчно количество, което е необходимо?

Теменужка Петкова: Към настоящият момент, ние нямаме основание да смятаме, че това е така. България има подписан договор за доставки на природен газ, точно за интерконектора Гърция-България и той е в размер на 1 млрд. куб.м. газ. Има възможност, разбира се, да се доставя природен газ и от LNG терминалите на Гърция, така че много възможности ще бъдат създадени с изграждането на този интерконектор.

Водеща: Този интерконектор ще се изгради в рамките на 3г. ли беше?

Теменужка Петкова: Ами да, до 2018г. този интерконектор трябва да бъде фак, но за да стигнем до 2018, трябва да започнем отнякъде. За взимането на окончателното инвестиционно решение се слага реалното начало на този проект, който е изключително важен и смятам, че това е едно реално действие. България работи много активно и по другите междусистемни връзки, със Сърбия работим изключително активно и по този интерконектор. Това е много важно да се случи, изграждането на интерконектора България-Сърбия, тъй като това ще даде възможност да се интегрират пазарите…

Водеща: Може ли на малко по-разбираем език да го обяснявате на хората, защото те чуват интерконектори, но те не знаят, за какво става въпрос.

Теменужка Петкова: Ами това е междусистемна физическа връзка между България и Сърбия. За да можем да говорим за сигурност на доставките, за да можем да говорим за пазарна интеграция, ние трябва да имаме инфраструктура, която да ни позволи да свържем точка А до точка Б. Това е.

Водеща: А ще има ли реверсивен характер?

1 2 3 4