Министър Петкова: Либерализацията на пазара е много сериозна крачка напред към излизане от кризата в енергетиката

Водещ: Здравейте, добре дошли, г-жо министър. Как се продава скъпа енергия на бедни хора? Задавали ли сте си този въпрос?

Теменужка Петкова: Задаваме си го непрекъснато този въпрос. Както знаете, каква ще бъде цената на електрическата енергия определя Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) у нас. Това, за наша радост, няма да продължи много дълго. Съвсем скоро, в началото на 2016 г., пълната либерализация на електроенергийния пазар ще бъде факт и тогава цената на електрическата енергия ще се определя от търсенето и предлагането. А както всички знаем, те са възможно най-обективния критерии за пазарната цена на определена стока, каквато в случая е и електрическата енергия.

Водещ: Трябва ли да бъдат щастливи хората, че след либерализирането може би цената ще тръгне надолу?

Теменужка Петкова: Хората трябва да бъдат щастливи на първо място за това, защото ще имат възможност да избират доставчика на електрическа енергия, а пък доставчиците ще имат ангажимента да се конкурират и да предоставят възможно най-добрата оферта, най-добри цени и условия на българските потребители. Така че аз смятам, че всички ние трябва да сме доволни от това, че процесът по пълна либерализация на електроенергийния пазар най-сетне ще бъде либерализиран и в България. Нека да отворим само една скоба и да кажем, че България е може би една от последните страни в Европейския съюз, която не е либерализирала напълно своя електроенергиен пазар. Така че това, което предстои на българските граждани, смея да твърдя, че е една много сериозна крачка напред към излизане изобщо от проблемите и кризата в енергетиката.

Водещ: Преди да ви питам вашето мнение за анкетата относно кражбите в енергетиката, кажете хората как ще бъдат подготвени за това либерализиране на енергийния пазар? Те трябва да знаят как ще се ориентират, къде са тези търговци, които предлагат по-евтин ток, къде да ги търсят – по улиците ли, на стоковата борса ли, в интернет?

Теменужка Петкова: Безспорно пълната либерализация на електроенергийния пазар ще постави всички нас в една качествено нова ситуация – както битовите потребители, така и производителите и доставчиците на електрическа енергия. Ето защо ние сключихме договор със Световна банка, който има за цел да консултира нашия електроенергиен сектор по отношение избора на най-добрия модел за пълна либерализация. Очакваме междинен доклад на Световна банка във втората половина на месец ноември. След това сме планирали разяснителна кампания сред българското население, Министерство на енергетиката и Български енергиен холдинг, като целта на тази кампания ще бъде точно това – да обясним как българските граждани и българските фирми да могат да стигнат до най-добрата за тях оферта. Така че тепърва предстои един такъв диалог, една такава разяснителна кампания.

Водещ: Ето това е много важно хората да го знаят. Сега към нашия въпрос – "Има ли воля да бъдат прекратени кражбите в енергетиката?". 12% само от нашите зрители казват "да", 88% казват "не". Т.е. каквито и мерки да взимате, една от които след малко ще говорим, хората като че ли гледат скептично на факта, че в енергетиката някога кражбите ще бъдат прекратени.

Теменужка Петкова: Знаете ли, много ми се иска и една от основните цели на правителството и моя лична цел е в края на мандата да можем да се отърсим от тази негативна оценка на обществото и тази квалификация - олицетворяване на енергетиката с корупция и с източване. Аз смея да твърдя, че има волята, има ги и действията за това да се излезе от тази ситуация и да бъде променен имиджа на българската енергетика. Защото каквото и да си говорим, енергетиката е изключително важен отрасъл за развитието на българската икономика. Това е секторът, който касае всеки един от нас – и като граждани, и като бизнес, всеки един от нас…

Водещ: Ама цялата държава, цялата икономика е зависима от енергетиката.

Теменужка Петкова: Цялата държава и цялата икономика е свързана с този изключително важен сектор.

Водещ: Абсолютно.

Теменужка Петкова: Ето защо ние нямаме друг избор, вариант и друга възможност, освен да стабилизираме сектора и да го поставим на качествено нова основа, каквато е пазарната, каквито ще бъдат пазарните условия. Ето защо аз смятам, че ние не само имаме волята, но извършваме и реални стъпки, реални действия към това да бъдат прекратени течовете в системата. Знаете, че направихме промени и в Закона за енергетиката. Знаете, че за първи път се въведе финансов контрол по отношение на всички производители на електрическа енергия, които формират микса на електрическата енергия.

Водещ: Особено ВЕИ-тата.

Теменужка Петкова: Особено, да. В момента се извършват такива проверки в тези производители на електрическа енергия. Наред с това знаете, че беше създадена съвместна работна група между екипи на Министерство на енергетиката, прокуратурата и ДАНС. Тази група работи. Тя работи без на този етап да има много широка гласност, тъй като проверките, които се правят, изискват да има една дискретност, една конфиденциалност, и ще дойде моментът, когато резултатите ще бъдат налице. Но трябва да признаем това, че години наред почти нищо в тази посока не се е случвало в сектор "Енергетика", но сега някак си няма как…

Водещ: Съзнателно ли според вас нищо не се е случвало?

Теменужка Петкова: Ами, трудно ми е да кажа дали е било съзнателно. Може би инерцията е водила…

Водещ: Не знам дали е само инерцията. Вашият колега Румен Овчаров беше тук миналата седмица и аз му зададох същия въпрос: "Защо, г-н Овчаров, защо толкова години нищо не се прави в енергетиката и се позволява на толкова хора да крадат?", и той знаете ли какво ми отговори? "Ами, което и да е правителство, започва да взима мерки. След това се появяват едни "чичковци" и мерките са прекратени". Много ясно и точно.

Теменужка Петкова: Аз мисля, че този път няма да бъде така.

Водещ: Чичковците – тяхното мнение няма да бъде взето под внимание?

Теменужка Петкова: Чичковците просто няма да получат това, което искат, и енергетиката ще трябва да тръгне по правия път на прозрачност, на публичност и на спазване на закона.

Водещ: Добре. Една от мерките, които според вас ще реши до някаква степен стабилността в сектора – заем на БЕХ. В размер на колко – на…

Теменужка Петкова: До 650 млн. евро.

Водещ: До 650 млн. евро. С тези пари ще се реши някакъв дефицит, неразплатени сметки. Обаче имате ли разчети тези пари после? Как БЕХ, който е собственик на всички държавни енергийни дружества – нали така – изведнъж ще бъде натоварен с пари, много пари, и заедно с НЕК ще стане може би най-големият длъжник в държавата.

Теменужка Петкова: Преди да отговоря на този въпрос, може би е хубаво да припомня за българските граждани следната информация. През 2013 г. БЕХ е взел кредит в размер на 1 милиард лева. Този кредит е взет точно с такава цел – да бъдат разплатени отново задължения съответно на дружествата. По този кредит ние към настоящия момент плащаме лихва, която лихва възлиза в размер на 44 млн. в рамките на годината. Падежът за плащането на тази лихва настъпва сега, през месец ноември, а падежът за погасяването на целия дълг настъпва в края на 2018 г. Ситуацията, в която се намира в момента българската енергетика, е изключително тежка от гледна точка на нейното финансово състояние. Към настоящия момент междуфирмената задлъжнялост вътре в рамките на сектор енергетика е много сериозна. НЕК има задължения към производители на електрическа енергия, които възлизат в размер на 1,2 млрд. лева. Отделно от това НЕК генерира дефицит, който е в размер на 3,7 млрд. лева.

1 2 3