Петкова: Предприели сме необходимите мерки, за да не се стига до кризисни ситуации през зимата

Водеща: Ще говорим за цените на тока, ще говорим за качеството на тока, ще говорим за злоупотребите в енергетиката. Добро утро на министър Теменужка Петкова. Първо, тази идея харесва ли ви, зелената идея за насипно пазаруване?

Теменужка Петкова: Добро утро. Да. Смятам, че това е наистина една добра идея и има бъдеще.

Водещ: Както по-рано си говорихме, но там с друг аспект в прогнозата за времето, че все пак днес ще стане малко по-топло, дългосрочните вече са ясни – зимата идва. И в тази връзка ще ви задам въпрос, който вероятно вълнува абсолютно всички, еднакво важен – кой ще бъде най-евтиният вариант за отопление тази зима?

Водеща: Вие у вас с какво се топлите у дома?

Теменужка Петкова: С парно.

Водеща: Доволна ли сте от услугата?

Теменужка Петкова: Да, нямам причина да се оплаквам на този етап.

Водеща: Скъпичко е.

Теменужка Петкова: Нормално. Надявам се, че сега ще стане по-евтино, тъй като знаете, че Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) от 1 октомври намали цената на природния газ с 14,6%, а от началото на 2015 година до 1 октомври цената на природния газ е спаднала с 31%.

Водещ: А с колко процента ще е по-евтино парното?

Водеща: Обаче цената на парното, очакваше се да е по-голямо намалението, като че ли. Беше анонсирано по-голямо намаление, а пък то не е чак толкова.

Теменужка Петкова: Аз мисля, че това, което ще се случи, е наистина доста добро намаление на цената на парното, така че смятам, че през този зимен сезон българските потребители наистина ще имат по-малко разходи за отопление.

Водеща: Другият въпрос е ще има ли енергийни помощи? Знам, че и към Социалното министерство, но и вие имате отношение към това тази зима.

Теменужка Петкова: На първо място може би трябва да кажем това, че цената на електрическата енергия за битовите потребители съгласно ценовото решение на КЕВР от 1 август, е по-ниска с 0.11%. по отношение на това, което току що видяхме, наистина всички помним месец март на 2015 година – тогава, когато наистина много обилни снегове станаха причината голяма част от дърветата, които са в Родопите, да се счупят, те пък от своя страна скъсаха електропроводите. Това доведе до много сериозен дискомфорт на хората, които живеят в този регион.

Водеща: Беше криза.

Теменужка Петкова: 1179 бяха населените места без електрическо захранване, над 271 000 абонати останаха без електрическо захранване за доста дълъг период от време.

Водеща: Седмици – някой от тях седмици наред.

Теменужка Петкова: Да, така беше. Но това, което искам да кажа пред вас и вашите зрители е, че Министерството на енергетиката организира проверки в трите електроразпределителни предприятия и в електроенергийния системен оператор, като целта на проверката бе да са установи каква е подготовката на електроразпределителниte предприятия за есенно-зимния сезон.

Водеща: Готови ли са? Има ли риск да се повтори това бедствие от миналата година?

Теменужка Петкова: Най-важната стъпка за това да не се повтори месец март на 2015 година е превенцията. Тоест, не да изчакаме да настъпят събитията и едва тогава да оценяваме рисковете какви са били и какви мерки ние сме предприели, за да ги минимизираме. Точно това беше и целта на проверката. Аз присъствах и бях в бази и на трите електроразпределителни предприятия. Посетих и базата на EVN, там се срещнах с директора на EVN, разговаряхме по този въпрос. Това, което мога да кажа за жителите на Община Смолян и областта е, че колегите от EVN са предприели необходимите мерки и 30 км от електропроводите, които бяха въздушни и в резултат на големите снегове и счупените дървета бяха скъсани, сега вече те са направили инвестиция, която е близо 5 млн. лева, и всъщност, те са положени под земята тези кабели. Това е една много добра мярка, която е предприета.

Водеща: Проверките само в района на Смолян ли бяха и това само там ли е като превенция? Защото примерно, в Лудогорието също има много тежки зими. И не само – пример.

Теменужка Петкова: Така е. Направихме проверка и на територията на ЧЕЗ, и на EVN, и на "Енерго-Про". Колегите в момента подготвят доклад, който се надявам тази седмица да бъде готов. Той ще бъде предоставен и на медиите. В него ще се съдържа информация за констатации в трите електроразпределителни предприятия, изводите и препоръките, които са направени. Подготвена е една матрица на рисковете, която ще бъде предоставена и на трите ЕРП-та, и на електроенергийния системен оператор, така че да имаме система за действие при подобни ситуации. Но да се надяваме и че природата ще бъде благосклонна и няма да се стигне до такива наистина тежки снеговалежи.

Водеща: Нека да се надяваме на природата последно – преди това всичко друго да е свършено, на природата последно да се молим.

Теменужка Петкова: Ние предприемаме това, което е необходимо като мерки. Сега даже в момента пак колегите извършват проверка на топлофикациите.

Водеща: Надявам се, защото вие като министър на енергетиката най-добре си давате сметка, че това, което се случи не беше нормално, и че това, което ЕРП-тата са направили сега е трябвало да го направят преди това.

Теменужка Петкова: Безспорно. Но вие виждате, че ние имаме волята и желанието и сме амбицирани нещата да се променят. И това, което правим, смятам, че показва точно един такъв път към промяна на тези обстоятелства и тези процеси.

Водещ: Дами, ще ви помоля да се върнем на темата "Топлофикация". Стана дума за това, че се отоплявате и вие в къщи с парно. Много човешки ще си задам въпроса с един пример. Аз живея в двустаен панелен апартамент, отоплявам се на парно, и съм един от многото хора, които не успява да се убеди, да повярва на сметките, които получава. Хората масово загубиха доверие на това, което разчитат от тези сметка, от изравнителните, които винаги са – да не кажем ущърб, но със знак минус за хората.

Водеща: Обикновено имаме да даваме.

Водещ: Все имаме да даваме и много рядко има някой да взима. Да не изпадам в детайли от личния си пример, но това смятам, че вълнува 90% от хората пред екрана в момента.

Теменужка Петкова: Аз също подобно на вас живея в панелен апартамент 62 квадрата. Отопляваме се, както вече споменах, на парно. Но това, което сме направили от вече близо 7 години – санирали сме своето жилище, сменили сме съответно дограмата и сме предприели мерки за т.нар. "енергийна ефективност".

Водеща: И колко пестите така на месец? Можете ли да ни кажете колко спестявате?

1 2 3