Петкова: Предприели сме необходимите мерки, за да не се стига до кризисни ситуации през зимата

Водеща: Ще говорим за цените на тока, ще говорим за качеството на тока, ще говорим за злоупотребите в енергетиката. Добро утро на министър Теменужка Петкова. Първо, тази идея харесва ли ви, зелената идея за насипно пазаруване?

Теменужка Петкова: Добро утро. Да. Смятам, че това е наистина една добра идея и има бъдеще.

Водещ: Както по-рано си говорихме, но там с друг аспект в прогнозата за времето, че все пак днес ще стане малко по-топло, дългосрочните вече са ясни – зимата идва. И в тази връзка ще ви задам въпрос, който вероятно вълнува абсолютно всички, еднакво важен – кой ще бъде най-евтиният вариант за отопление тази зима?

Водеща: Вие у вас с какво се топлите у дома?

Теменужка Петкова: С парно.

Водеща: Доволна ли сте от услугата?

Теменужка Петкова: Да, нямам причина да се оплаквам на този етап.

Водеща: Скъпичко е.

Теменужка Петкова: Нормално. Надявам се, че сега ще стане по-евтино, тъй като знаете, че Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) от 1 октомври намали цената на природния газ с 14,6%, а от началото на 2015 година до 1 октомври цената на природния газ е спаднала с 31%.

Водещ: А с колко процента ще е по-евтино парното?

Водеща: Обаче цената на парното, очакваше се да е по-голямо намалението, като че ли. Беше анонсирано по-голямо намаление, а пък то не е чак толкова.

Теменужка Петкова: Аз мисля, че това, което ще се случи, е наистина доста добро намаление на цената на парното, така че смятам, че през този зимен сезон българските потребители наистина ще имат по-малко разходи за отопление.

Водеща: Другият въпрос е ще има ли енергийни помощи? Знам, че и към Социалното министерство, но и вие имате отношение към това тази зима.

Теменужка Петкова: На първо място може би трябва да кажем това, че цената на електрическата енергия за битовите потребители съгласно ценовото решение на КЕВР от 1 август, е по-ниска с 0.11%. по отношение на това, което току що видяхме, наистина всички помним месец март на 2015 година – тогава, когато наистина много обилни снегове станаха причината голяма част от дърветата, които са в Родопите, да се счупят, те пък от своя страна скъсаха електропроводите. Това доведе до много сериозен дискомфорт на хората, които живеят в този регион.

Водеща: Беше криза.

Теменужка Петкова: 1179 бяха населените места без електрическо захранване, над 271 000 абонати останаха без електрическо захранване за доста дълъг период от време.

Водеща: Седмици – някой от тях седмици наред.

Теменужка Петкова: Да, така беше. Но това, което искам да кажа пред вас и вашите зрители е, че Министерството на енергетиката организира проверки в трите електроразпределителни предприятия и в електроенергийния системен оператор, като целта на проверката бе да са установи каква е подготовката на електроразпределителниte предприятия за есенно-зимния сезон.

Водеща: Готови ли са? Има ли риск да се повтори това бедствие от миналата година?

Теменужка Петкова: Най-важната стъпка за това да не се повтори месец март на 2015 година е превенцията. Тоест, не да изчакаме да настъпят събитията и едва тогава да оценяваме рисковете какви са били и какви мерки ние сме предприели, за да ги минимизираме. Точно това беше и целта на проверката. Аз присъствах и бях в бази и на трите електроразпределителни предприятия. Посетих и базата на EVN, там се срещнах с директора на EVN, разговаряхме по този въпрос. Това, което мога да кажа за жителите на Община Смолян и областта е, че колегите от EVN са предприели необходимите мерки и 30 км от електропроводите, които бяха въздушни и в резултат на големите снегове и счупените дървета бяха скъсани, сега вече те са направили инвестиция, която е близо 5 млн. лева, и всъщност, те са положени под земята тези кабели. Това е една много добра мярка, която е предприета.

Водеща: Проверките само в района на Смолян ли бяха и това само там ли е като превенция? Защото примерно, в Лудогорието също има много тежки зими. И не само – пример.

Теменужка Петкова: Така е. Направихме проверка и на територията на ЧЕЗ, и на EVN, и на "Енерго-Про". Колегите в момента подготвят доклад, който се надявам тази седмица да бъде готов. Той ще бъде предоставен и на медиите. В него ще се съдържа информация за констатации в трите електроразпределителни предприятия, изводите и препоръките, които са направени. Подготвена е една матрица на рисковете, която ще бъде предоставена и на трите ЕРП-та, и на електроенергийния системен оператор, така че да имаме система за действие при подобни ситуации. Но да се надяваме и че природата ще бъде благосклонна и няма да се стигне до такива наистина тежки снеговалежи.

Водеща: Нека да се надяваме на природата последно – преди това всичко друго да е свършено, на природата последно да се молим.

Теменужка Петкова: Ние предприемаме това, което е необходимо като мерки. Сега даже в момента пак колегите извършват проверка на топлофикациите.

Водеща: Надявам се, защото вие като министър на енергетиката най-добре си давате сметка, че това, което се случи не беше нормално, и че това, което ЕРП-тата са направили сега е трябвало да го направят преди това.

Теменужка Петкова: Безспорно. Но вие виждате, че ние имаме волята и желанието и сме амбицирани нещата да се променят. И това, което правим, смятам, че показва точно един такъв път към промяна на тези обстоятелства и тези процеси.

Водещ: Дами, ще ви помоля да се върнем на темата "Топлофикация". Стана дума за това, че се отоплявате и вие в къщи с парно. Много човешки ще си задам въпроса с един пример. Аз живея в двустаен панелен апартамент, отоплявам се на парно, и съм един от многото хора, които не успява да се убеди, да повярва на сметките, които получава. Хората масово загубиха доверие на това, което разчитат от тези сметка, от изравнителните, които винаги са – да не кажем ущърб, но със знак минус за хората.

Водеща: Обикновено имаме да даваме.

Водещ: Все имаме да даваме и много рядко има някой да взима. Да не изпадам в детайли от личния си пример, но това смятам, че вълнува 90% от хората пред екрана в момента.

Теменужка Петкова: Аз също подобно на вас живея в панелен апартамент 62 квадрата. Отопляваме се, както вече споменах, на парно. Но това, което сме направили от вече близо 7 години – санирали сме своето жилище, сменили сме съответно дограмата и сме предприели мерки за т.нар. "енергийна ефективност".

Водеща: И колко пестите така на месец? Можете ли да ни кажете колко спестявате?

Теменужка Петкова: Трябва да ви кажа, че сметките, които плащаме за парно са съвсем нормални и съвсем прилични. Имаме дистанционно измерване съответно на топлофикационната услуга, която ни предоставя "Топлофикация". Аз лично и моето семейство нямаме претенции към "Топлофикация". Но това не означава, че няма подобен проблем. И по тази причина ние, от Министерство на енергетиката, в рамките на нашата компетентност разбира се, тъй като знаете, че "Топлофикация-София" е дружество, което е към Столична община, МЕ има ангажимента по отношение на разработването на наредби, свързани с топлоизмерването. Това, което е необходимо от наша страна се прави. Сега колегите от Министерство на енергетиката много активно работят и с потребителските организации. Съвместно с тях се готви и промяна в Наредбата, и се надявам тя да бъде факт до края на месец ноември.

Водеща: Промяна, която ще…?

Теменужка Петкова: Актуализация и промяна в Наредбата, която да елиминира някои от проблемите, някои от причините, които притесняват потребителите. Но колегите от министерството работят с тях в много тясна връзка.

Водеща: Добре, кажете сега за енергийната борса стартира скоро, нали така? В началото на декември. Ние винаги когато сме говорили за либерализация на пазара сме си мислили, че конкуренцията между различните доставчици ще свали цените. Вие обаче тази седмица казахте, че в началото може да ги вдигне. Първо, защо и второ, с колко?

Теменужка Петкова: Първо да започнем с това, че либерализацията на енергийния пазар е мярка и на процес, който отдавна трябваше да се случи в България. България е една от последните страни в рамките на Европейския съюз, която не е либерализирала напълно своя енергиен пазар. И това е много сериозен проблем пред нас. Проблем е, защото електроенергийната система работи в рамките на една регулация, която за съжаление създава такъв дисбаланс в електроенергийната система. И Националната електрическа компания (НЕК) се явява буфера, който обира всички негативи и всички загуби на практика остават в НЕК. Тарифният дефицит, който НЕК реализира в резултат на тази регулаторна рамка и липсата на пазарни условия е 1.4 млрд лева към настоящия момент. Това е дисбалансът, който се получава в резултат на това, че НЕК съгласно закона е обществен доставчик, единствен купувач, и тя е длъжна да изкупува цялото количество произведена енергия по договор с производителите на възобновяема енергия, има договор с двете американски централи, длъжна е да изкупува високоефективното и комбинирано производство от Топлофикациите, от заводските централи – да изкупува на цена, която е много по-висока от цената, на която НЕК продава. Така че в резултат на това се получава този дисбаланс. С либерализацията на електроенергийния пазар…

Водеща: Защо очаквате да се повишат цените, всъщност?

Теменужка Петкова: Аз не мога да гарантирам каква ще бъде цената след 1 януари 2016 година. И няма човек, който да се ангажира с това. Тъй като пазарът – е най-обективния критерий. Той ще определи каква ще бъде цената на базата на търсенето и предлагането. Това, което ние изследваме в момента, заедно със Световната банка, която има ангажиментът да подготви, да ни консултира и да ни помогне да подготвим прехода към пълната либерализация на пазара, показва, че в страните-членки на Европейския съюз, съседната на нас Румъния е много аналогична с нашата ситуация. Там първоначално е имало леко повишение на цената на електрическата енергия, но след това цената рязко е спаднала на нива под либерализацията.

Водеща: Колко леко, че ние сме чувствителни в България като битови потребители, а и бизнесът особено много е чувствителен в момента, така че колко леко?

Теменужка Петкова: Както казах, няма човек, който би могъл да прогнозира каква ще бъде цената. Нека да стартира борсата, нека да изберем модела на либерализация, нека да помислим…

Водеща: А опитът на Румъния какво сочи? Мисля, че с Румъния дадохте пример.

Теменужка Петкова: Съвсем леко е повишена цената на електрическата енергия в Румъния към нивата, които са били към момента на либерализацията.

Водещ: Но спадът е бил по-чувствителен.

Теменужка Петкова: Но след това спада на нивата на цената на енергията преди пълната либерализация.

Водещ: А можем ли да очертаем малко повече конкретика за тази свобода на избора? Представям си го абсолютно близко до това да избера доставчика на кабелна телевизия или на мобилен оператор. Така ли ще бъде всъщност за потребителите?

Теменужка Петкова: Да, като цяло така ще бъде системата.

Водещ: Избирам си, сключвам договор?

Теменужка Петкова: Да, всеки един потребител ще има възможност да избира своя доставчик на електрическа енергия. Доставчиците пък от своя страна, ще имат ангажиментът да предложат най-добрите условия на потребителите, на индустрията. Така че това всъщност означава, че всеки един ще може свободно да избера своя доставчик и да избере измежду най-добрите условия, които му се предлагат.
Водеща: Най-добрият доставчик казвате, обаче аз за производител да питам – нали най-евтината енергия произвежда АЕЦ "Козлодуй"?

Теменужка Петкова: АЕЦ "Козлодуй" произвежда най-евтината енергия, с което той участва в регулирания пазар. Нещо повече, тя продава под себестойността на произведената електрическа енергия, но с либерализацията на пазара се надявам, че това няма да бъде така. АЕЦ "Козлодуй" ще трябва да продава при пазарни условия така, както всички останали, така че да може да реализира приходите, които…

Водеща: Тоест, да не напираме всички нашият ток в къщи да идва от АЕЦ "Козлодуй", защото няма да е така цените да са…?

Теменужка Петкова: Аз смятам, че е още рано да навлизаме в някаква конкретика. Нека да изчакаме доклада на Световната банка, очакваме в края на месец октомври да има междинен доклад. Той ще ни даде яснота за пътя, който трябва да извървим, стъпките, които трябва да предприемем, за да финализираме успешно този процес. Ще имаме разяснителна кампания – Министерство на енергетиката съвместно с Българският енергиен холдинг (БЕХ). В момента работим по една рекламна кампания, разяснителна кампания, свързана с процеса на либерализация на електроенергийния пазар.

Водеща: Има нужда от такава, със сигурност.

Теменужка Петкова: Така че ще говорим още много. Сега започва диалог по тази тема.

Водеща: Два въпроса много бързи – времето ни, за съжаление, неусетно изтече. Какво стана с проверките на ВЕИ-тата, които Държавната финансова инспекция (АДФИ) направи? Ето и сега ставаме свидетели как Конфедерация на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) например, работодателите дават сигнали за нарушения за нередности при главния прокурор. Има ли нарушители, колко са, какви са?

Теменужка Петкова: Вие знаете, че с промяната на Закона за енергетиката от 6 март, на практика, за пръв път се даде възможност някой да влезе и да провери производителите на електрическа енергия, които участват в микса.

Водеща: Така, обаче какво последва?

Теменужка Петкова: Тук не са само ВЕИ-тата. Тук са и топлофикационни дружества, заводски централи – всички подлежат на този контрол. Да обясним, за да не се приеме по някакъв дискриминационен начин този вид контрол. Това, което проверките на колегите от АДФИ показват, че има случаи, в които са налице определени пропуски и нарушения. Всички доклади, които до този момент са 22, са постъпили в Министерство на енергетиката, в последствие са постъпили и в КЕВР, която знаете, че е компетентният орган, който може да се произнесе по отношение на цените. Това, за което аз сезирах АДФИ бяха тези производители на енергия от възобновяеми енергийни източници, които са получили финансиране от европейките програми, от Държавен фонд "Земеделие". И проверката беше да се провери, дали при определянето на преференциалната цена е взето предвид това, че те са получили безвъзмездна финансова помощ. Оказа се, че това в 90% от случаите не е направено, и сега в момента и трите електроразпределителни предприятия, съгласно писмо на КЕВР актуализират тези цени в посока намаление на тези производители.

Водеща: Важна теза, защото всяка такава дяволия, въпреки че думата е мека – става въпрос за огромни интереси в енергетиката – няма какво да се лъжем, влиза в нашите сметки накрая. Между другото, упреци приемате ли? Валери Симеонов в интервю за вестник "Труд" тази сутрин: Играем си на котка и мишка в енергетиката. Като цяло – казва той, - забелязвам в изпълнителната власт голяма готовност за обслужване на лобистки интереси в областта на енергетиката, както стана с биомасата, например. Битката с енергийната мафия и въобще с лобистките интереси въобще докъде я докарахте, г-жо Петкова?

Теменужка Петкова: Вие знаете, че Министерство на енергетиката като част от изпълнителната власт има ангажимента да отговаря за това как да се развива този сектор оттук нататък. Смятам, че действията, които ние предприехме в рамките на нашите компетентности показват изцяло това, че правителството има волята и желанието, и амбицията да се справи с трупаните с десетилетия проблеми в българската енергетика.

Водеща: Имате още да убеждавате, включително и партньори като Валери Симеонов.

Теменужка Петкова: Но всичко това, което е свързано със законодателните промени, е в ръцете на българския парламент. Така че аз смятам, че българските депутати имат и възможността и инициативата законодателна, да променят законите така, както смятат за удачно.

Водеща: Прехвърлихте топката с едно движение в събота сутрин по терена. Благодаря ви, г-жо Петкова.

Теменужка Петкова: Такава е просто ситуацията. Аз също ви благодаря.

Нова телевизия, "Събуди се"