Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Министър Петкова: С въвеждането на либерализацията цената на тока ще се определя от пазара

Водещ: В студиото е енергийният министър Теменужка Петкова. Здравейте и добре дошли. Страшно много въпроси имам към вас, както обичайно всъщност, но да започнем с темите от деня. Днес съобщихте, че след няколко месеца, буквално, 2016г. България ще има напълно либерализиран енергиен пазар. Става дума за прословутата борса, нали? Енергийна борса? Да, обаче, аз съм чувала много различни мнения от хора, които са ми гостували. Че тази борса може и да вдигне цената на тока за нас, битовите потребители, разбира се, чувала съм и мнения, че може да я понижи. Кажете вашите очаквания какви са?

Теменужка Петкова: На първо място може би трябва да започна с това, че либерализацията, пълната либерализация на електроенергийния пазар е един от основните приоритети на българското правителство. Приоритет, който всички ние отдавна чакаме да стане факт, както битовите потребители, така и българската индустрия. Какво ще се случи след 01.01.2016г.?

Водещ: Денят Х, какво ще ни сполети?

Теменужка Петкова: Денят Х. Сигурно ще се случи едно нещо. След 01.01.2016г. българският електроенергиен сектор ще бъде поставен в една качествено нова и различна ситуация, в която цената на електрическата енергия, ще се определя по единствения и най-обективен критерий. Това ще бъде критерият на пазара. Цената на електрическата енергия ще се определя от търсенето и предлагането. КЕВР ще има съвсем друга роля, съвсем друга функция. Тогава колегите от КЕВР ще имат ангажимента да определят цената за пренос, цената за достъп и цена "задължение към обществото".

Водещ: И няма да чакаме Иван Иванов да излезе, и да каже: "От днес цената на тока е толкова и толкова"…

Теменужка Петкова: Точно така.

Водещ: …той няма да има такава роля?

Теменужка Петкова: Цената на електрическата енергия ще се определя единствено и само от пазара, от търсенето и предлагането. Така, че това, което ще се случи от 01.01.2016г. е една изключително сериозна крачка напред в развитието на българската енергетика. Това мога да го заявя съвсем отговорно пред вашите зрители, защото такива са фактите. България е една от последните страни в ЕС, която не е въвела пълната либерализация на своя електроенергиен пазар. Ако има някакъв ефект в дефекта, така да се каже, е, че бихме могли, към този момент, да почерпим от чуждестранния опит, да видим това, какво се е случило с този процес в съседните на нас страни. Както знаете, БЕХ, през месец август сключи договор със Световната банка за разработване на модел за либерализация на българския електроенергиен пазар. Предстои Световна банка да представи междинен доклад, който много се надявам да даде по ясен път, по отношение на това, какви стъпки трябва да бъдат предприети от тук нататък, вкл. и законодателни промени, без които няма да може да стане факт либерализацията на електроенергийния пазар. Тези законодателни промени ще бъдат насочени основно към това, да бъде определен статута на НЕК, той ще бъде променен, тъй като, както всички знаем…

Водещ: Ако е жива до тогава, министър Петкова, тя нали е пред фалит, нали е умряла?

Теменужка Петкова: Ами борим се, борим се да оцелее. Аз мисля, че това, което се случва в момента, в НЕК, показва че има сили в себе си и с общи усилия на всички се надявам наистина да изведем НЕК от ситуацията, в която се намира.

Водещ: Обаче хората като чуят либерализация на пазара, никой не си представя понижение на цените на тока. Нали разбирате, че това е естествена първа мисъл, която минава в главите на всеки един от нас?

Теменужка Петкова: Българските граждани не бива да се притесняват от това, което предстои. Фактът , че либерализацията на електроенергийният пазар е въведена във всички страни членки на ЕС, означава че това е един процес, който е закономерен. Няма нито един по-обективен критерий от критерия на пазара. Цената се определя от търсенето и предлагането. Защо…

Водещ: А държавата ще има ли, извинявайте, все пак някакви сили? Ако, ние видяхме с някои монополи, като случаят с горивата, какво се случва. Добре, всичко е либерализирано, нали и плащаме най-високия дизел в Европа или поне един от най-високите. По същия начин и с бензина. Т.е. държавата ще си остави ли някаква крачка, ако се появи някакъв картел, ако се появи някаква договорка и цената на тока хвръкне в небесата, вие да можете да реагирате?

Теменужка Петкова: Ако говорим за картел, това са друг тип действия, които са определени от законодателството като нерегламентирани. Тук вече има други органи, които трябва да влязат в своята функция, в своята роля…

Водещ: Те не са влезли до сега, шансът да влязат…

Теменужка Петкова: …да предприемат необходимите действия. Аз се надявам, че няма да се стигне до там, тъй като с въвеждането на независимата електроенергийна борса, на практика ще се засили конкуренцията. Всеки един от тези участници на пазара ще има интерес да предлага по-добра оферта както на битовите потребители, така и на индустрията. Ето защо, аз смятам, че трудно би могло да се стигне до подобно развитие на събитията. Българските граждани трябва да бъдат спокойни. Не мога да поема ангажимент и да кажа каква ще бъде цената на електрическата енергия след 01.01.2016г. и смятам, че почти никой не може да поеме подобен ангажимент. Това, което показва практиката и тенденциите, които наблюдаваме в съседните на нас страни и на страните членки на ЕС сочат, че първоначално е било налице леко повишаване на цената на ел.енергията, но много скоро след това, цената е паднала на нива под тези, които са били преди въвеждане на пълната либерализация. Така, че аз смятам, че това е една добра тенденция.

Водещ: Това е вашата прогноза? Съвсем леко повишение в началото и след това спад?

Теменужка Петкова: След което рязък спад на цените, тъй като това всъщност би трябвало да бъде и ролята на пазара.

Водещ: Сега, това ще успокои ли, аз няма да питам тогава, как гледате на исканията на бизнеса за оставката на Иван Иванов, защото тя ще бъде актуална още няколко месеца, когато няма да зависи цената на тока от него. Смятате ли, вие изпълнихте ли това, което обещахте на бизнеса, да съкратите разходите в държавната енергетика с 10%?

Теменужка Петкова: Вие знаете, че още през месец юни, при първите притеснения, които българската индустрия изказа по отношение цената на електрическата енергия, по точно цената "задължение към обществото", която КЕВР определи. Веднага след това бяха организирани поредица от срещи при премиерът Борисов, в МЕ, както с индустрията, така и със синдиката. Ангажиментите…

Водещ: Те щяха да стачкуват до вчера, нещо ги разколеба, но…

Теменужка Петкова: …ангажиментите, които българското правителство пое, по отношение претенциите на индустрията, смея да твърдя, че изпълнихме всяко едно от тези предложения и тези инициативи, които те поставиха на нашето внимание. И ангажимента, който ние поехме, така или иначе вече е факт.

Водещ: Т.е. има ли наистина, така да се каже, понижаване цената на държавната енергетика с държавните пари? Т.е. наистина ли сте направили така, че по-евтино да ни струва държавната енергетика, на бюджета?

Теменужка Петкова: Ангажиментът, който аз като министър на енергетиката поех, смея да твърдя, че е изпълнен. Поехме ангажимент за намаляване на разходите в държавната енергетика, с 10%...

Водещ: Да, направихте ли го?

Теменужка Петкова: …в следващите 3г. с по 10% на година. Това, което мога да кажа към настоящия момент е, че такова намаление на разходите е направено. С 10%, като разходите, които сме редуцирали всяко едно от дружествата в държавната енергетика е представило своя план за редукция на разходите. Така, както аз с моя заповед изисках да бъде направен подобен план, колегите са подготвили такъв план, всяко едно от дружествата е посочило точно разходите, които ще минимизира, действията, които ще предприеме, така че смея да твърдя и българските граждани, и българският бизнес са спокойни за това, че ние на практика правим всичко онова, което сме поели като ангажимент.

Водещ: Моля ви за отговор с Да или Не, приемате ли идеята частният бизнес да влезе в управлението на държавните енергийни предприятия. Т.е. в бордовете и в управлението им, да влязат хора от частният бизнес?

Теменужка Петкова: Ами вижте по принцип няма какво да се крие в българската енергетика, проблемите са толкова много и те са…

Водещ: Но пък има за крадене все още, щом толкова хора се вълнуват от българската енергетика?

Теменужка Петкова: Ами аз смятам, че който има намерение да краде в българската енергетика, няма място в нея. Сигурна съм, че няма такива хора сред тези, които искат да влязат в българската енергетика…

Водещ: Искрено се надявам и аз.

Теменужка Петкова: …но едно трябва да е ясно. Бизнесът е добре дошъл в бордовете на държавната енергетика, но хората, които те ще предложат, трябва да бъдат хора, които на първо място нямат конфликт на интереси, на второ място нямат собствен бизнес, нямат участие във фирми, в компании…

Водещ: Свързани с енергетиката?

Теменужка Петкова: …свързани с енергетиката. По принцип никакви фирми и никакви участия. Те трябва да отговарят на изисквания, които са предвидени в Търговският закон. Така, че всеки един представител на индустрията е добре дошъл, който има съответно добри намерения и иска да помогне на сектора, за нас е добре дошъл. Ние няма какво да крием.

Водещ: Добре. Сега обаче, другата важна тема, която в момента колегите от енергийната комисия също подхванаха в НС, както и в комисията, която разследва далаверите в енергетиката, на Валери Симеонов, за осветяване на договорите и истинските собственици на ВЕИ централите. Сега, създава се едно усещане в обществото, че високата цена на тока у нас наистина основно се генерира от две пера: едното са ВЕИ-та и другото – американските Марици, т.нар. американски Марици. Вие ЗА ли сте и наистина ли ще се освети, кой има такива договори, кой има ВЕИ-та и, как са сключени тези договори, дали всичко е изрядно?

Теменужка Петкова: Ами вижте, по отношение темата с ВЕИ производителите, трябва да е ясно следното: на първо място, това са отношения между тези производители и българската държава, които отношения са породени по силата на закон. Този закон е на база директива на ЕК, която ние сме транспонирали в нашето национално законодателство. Може би проблемът тук опира до това, как и с какви темпове се е дало възможност на тези ВЕИ производители да инвестират в този сектор. Ако държавата е имала някаква плановост по отношение на това, с какви темпове трябва да се инвестира в този сектор, нещата може би щяха да изглеждат по друг начин към настоящия момент.

Водещ: Аз това се учудвам, тъй като тези договори, предполагам повечето, са съвсем законни, не вярвам да са криминални. И държавата си спомням преди няколко години колко поощряваше хората да се занимават с това, да ги строят. Въпросът е, нещо ще се случи ли след осветяването на реалните собственици и това, да речем след това – детайлите, че някои работят през нощта, че имаме лунна слънчева енергия и др.подобни?

Теменужка Петкова: Аз съм привърженик на пълната публичност и прозрачност в сектора. Смятам, че когато всичко е ясно и поставено на масата, тогава за всички участници, всички заинтересовани лица, могат да бъдат спокойни, когато знаят истината. Така, че аз подкрепям една подобна инициатива, една подобна законодателна промяна, която да даде възможност наистина да бъдат осветлени собственици, но…

Водещ: Това ще доведе ли до разваляне на договори и респективно, понижаване на цената на тока, от това, че някои ВЕИ-та не изпълняват договорите си или са били в нарушение на закона по някакъв начин?

Теменужка Петкова: На първо място, смятам, че такъв регистър трябва да се въведе, но не само за ВЕИ производителите. Той трябва да обхване всички производители на ел.енергия в сектора, тук влизат и заводските централи, топлофикационни дружества, всеки един производител, който има възможността да бъде на електроенергийния пазар, трябва да бъде осветлен. Този принцип трябва да важи за всички. И за всички трябва да важи принципът, че този, който нарушава правилата и нарушава законите, съответно трябва да понесе своите последствия.

Водещ: Добре. Сега една новина от днес, отново. "Шел" влага над 18 млн. евро в търсене на нефт и газ у нас. От тях, близо 5 млн. евро ще прибере бюджетът, което е добрата новина, за проучване на морските води край Силистар. Какво очакваме от това, какво ще се случи? Ако се открие?

Теменужка Петкова: Ами това е, смятам, една много сериозна крачка към това, ние да постигнем и да работим в посока диверсификация на източниците и на маршрутите за доставка на природен газ. Знаете, че диверсификацията на източниците за доставка на природен газ е наш основен приоритет и едно от първите решения на българското правителство, беше свързано именно с това, да даде старт на процедурата за проучване в дълбоко Черно море, на двата блока Силистар и Терес.

Водещ: Т.е. и ние нищо не плащаме, само прибираме пари? Нали така е, съобщението, което прочетох точно това означава?

Теменужка Петкова: Точно така. Работната програма, която "Шел" предложи е на стойност 18,6 млн.евро. Както вие отбелязахте…

Водещ: Те си го влагат, те си го правят?

Теменужка Петкова: Точно така. Тук са предвидени мерки за опазване на околната среда, предвидени са мерки свързани с определени бонуси по отношение на общините, на чиято територия ще бъдат извършени тези проучвания. 4,9 млн. евро веднага, при подписване на договора ще постъпят в нашият бюджет. Така, че това, че тази компания, която е един от световните лидери в бранша, спечели конкурса, смея да твърдя, че е една много добра новина, наистина. И се надявам, че това ще бъде една от първите крачки, които ще дадат възможност България, дано, да се надяваме, че това ще стане така, в най-скоро време…

Водещ: Вие наистина ли очаквате да бликне нефт и газ у нас?

Теменужка Петкова: Ами първоначалните геоложки проучвания по отношение на блок Силистар са изключително надеждни, така че аз смея да твърдя и мисля, че след няколко години, България наистина ще бъде в състояние да задоволява своите потребности с местен добив. Така, както…

Водещ: С местен добив собствените си потребности? Почти всички?

Теменужка Петкова: Да, така както нашите румънски съседи. 95% от техните потребности от природен газ, се задоволяват от местен добив, който те имат.

Водещ: Това би било цяло чудо, но само да успокоим и еколозите и не само еколозите, цялото общество. Безопасна ли е технологията? Вие гарантирате ли, че това, което ще се случва там, в търсенето на нефт и газ, няма да наруши по никакъв начин еко равновесието?

Теменужка Петкова: Технологията е абсолютно безопасна. Няма нещо, което да е притеснително в тази технология, така че смятам, че всички трябва да бъдат спокойни по отношение методите, които ще бъдат използвани за проучване.

Водещ: И като говорим за енергетика, няма как да не стигнем до любимите на всички българи, т.нар. американски централи, американски Марици. Сега, от няколко дена броди един слух, че БЕХ не може да намери заем, така че да плати всъщност това, което се полага на тези централи, за да си изпълнят те пък договора за намаляване на цената? Защо БЕХ не може да намери заем?

Теменужка Петкова: Ами освен, че е слух, просто той не е и верен. Това, което мога да кажа, че БЕХ стартира такава процедура за набиране на ресурс. Явиха се 12 банки, които са най-големите банки в света. Тези банки ще участват за облигация по отношение на този кредит. От друга страна се появиха и 2 банки, които ще дадат сега оферта, във връзка с предоставяне на синдикиран заем. Така, че процедурата…

Водещ: Да, става дума за сума от 650 млн. евро, нали?

Теменужка Петкова: До 650 млн.евро.

Водещ: До? Който трябва да вземе БЕХ?

Теменужка Петкова: Който БЕХ трябва да вземе, да.

Водещ: И, с които да плати над 900 млн.лв. дългове на НЕК, нали така?

Теменужка Петкова: Точно така.

Водещ: Добре, това искахме да уточним, цената. И всички тези пари, той трябва да ги вземе като заем, БЕХ?

Теменужка Петкова: БЕХ трябва да ги вземе като заем, тъй като няма ресурс. Знаете, че това е едно много сериозно задължение, което НЕК има към двете американски централи, те пък от своя страна имат задължение към българските мини, те не плащат на мините, поради това, че не получават своите средства регулярно и в пълен размер от НЕК. Това създава една много сериозна междуфирмена задлъжнялост в системата, ето защо, аз смятам, че един такъв кредитен ресурс, разплащането на американските централи и приспадането от сумата, която НЕК дължи на двете американски централи и превеждането им директно на "Мини"-те, около 350 млн.лв. са това. Смятам, че ще се отпуши системата и ще се даде възможност Мини“-те да се разплатят със своите доставчици, да погасят своите задължения и на практика, да се елиминира тази междуфирмена задлъжнялост.

Водещ: И тъй като НЕК не се е разплатил с американските централи, значи ли това, че това, което вие договорихте преди няколко месеца и представихте дори тук, в това студио, не е влязло в сила?

Теменужка Петкова: Не е влязло в сила, да.

Водещ: Ние си плащаме онези високи цени за американските централи, вкл. и когато не работят?

Теменужка Петкова: Точно така.

Водещ: Т.е. този заем…

Теменужка Петкова: Ние имаме интерес да се разплатим с двете американски централи, да влезе намалението в сила, това да ни даде възможност цените да бъдат редуцирани, с намаленията, които успяхме да постигнем. И сумата от 350 млн. да отиде в българските мини, които имат необходимост от извършване на инвестиционни разходи, имат свои задължения към доставчици, които не са разплатили. Смятам, че това ще бъде една много добра крачка.

Водещ: Прочетох и един контра аргумент, не мога да не го цитирам. Това е ваш колега, бивш енергиен министър, Румен Овчаров, който казва следното: "Холдингът вече има почти 2 млрд.лв. задължения, а сега търси още 1,3 млрд. При положение, че съвсем скоро му намалиха рейтинга…". Много е съмнително това, което ще се случи, с толкова много заеми се набълбуква, както казват хората на жаргон. БЕХ какво ще ги прави, как ще ги връща?

Теменужка Петкова: Аз по принцип не съм привърженик на това едно държавно дружество да има такива задължения и да поема такива задължения към банки кредиторки, но ситуацията в сектора е такава, че без този кредитен ресурс, БЕХ съответно НЕК, не би могла да се разплати със своите контрагенти. Това, от своя страна създава страхотен дисбаланс, финансов дисбаланс в системата. Г-н Овчаров е напълно прав, през 2013г. БЕХ е изтеглил кредит в размер на 1 млрд.лв. С този кредит са погасени…

Водещ: Онзи за „Газпром“ ли?

Теменужка Петкова: Не за „Газпром“, той е кредит, който е изтеглен…

Водещ: Много кредити е взимал този БЕХ…

Теменужка Петкова: Да, този кредит, който е изтеглен с друга цел. Погасени са отново задължения, текущи задължения на БЕХ, съответно текущи задължения на НЕК и с това нещата са приключили. По този кредит БЕХ плаща в рамките на годината лихви 44 млн.лв. Сега през месец ноември е падежът за плащането на тези лихви. А падежът за възстановяването на кредита, който сме взели, настъпва в края на 2018г. Тогава БЕХ трябва да върне 1 млрд.лв., който е изтеглен през 2013г.

Водещ: Той хубаво ще ги върне, но този БЕХ, той е някаква държавна структура, така да се каже. И тези пари ние ги плащаме, нали? По някакъв начин. Колкото и да опосредствано, какъвто и да е сложен термина за това, до кога ще плащаме за тази енергетика толкова скъпо и толкова мъчително и болезнено?

Теменужка Петкова: БЕХ е държавно дружество, в което едноличен акционер е българската държава чрез министъра на енергетиката. БЕХ не извършва дейност, която да е свързана с енергетиката, той е финансов холдинг, събира своите приходи от дивиденти от дружествата, които управлява и, в чиито капитал е едноличен собственик. Това прави БЕХ, а според мен, основното спасени, т.к. за българската енергетика, едно от основните неща, които ще помогнат на сектора, това е либерализацията, това е въвеждането на пазарните механизми.

Водещ: Това, което днес обещахте, че ще се случи след няколко месеца?

Теменужка Петкова: Точно така. Това е елиминирането на тази регулаторна рамка, в която системата работи и НЕК. Няма как един търговски субект да купува енергията на високи цени, да я продава на по-ниски цени и да бъде в добро финансово състояние.

Водещ: Финален въпрос, макар че ни свърши времето, но това е много важно. Два пъти тук, в това студио, шефът на комисията, Валери Симеонов, който рови, т.к. далаверите в енергетиката, е изготвил проект за разваляне на договорите с американските Марици и твърди, че това може да се случи по устав, т.к. Възможен вариант ли е?

Теменужка Петкова: Ами аз съм запозната със законопроекта на г-н Симеонов…

Водещ: Как звучи?

Теменужка Петкова: Като цяло МЕ смята, че с въвеждането на пълната либерализация на електроенергийният пазар, от само себе си ще дойде необходимостта от предоговаряне на условията и по дългосрочните договори, и с останалите участници на електроенергийният пазар. Това ще бъде един закономерен завършек, т.к, на процесът по либерализация. Много се надявам нещата да се случат в рамките на този процес и ние да можем да предоговорим условията.

Водещ: Благодаря за този разговор.

Теменужка Петкова: И аз благодаря.

bTV „Лице в лице“