Министър Петкова: С либерализацията на електроенергийния пазар ще се предоговорят отново договорите с двете американски топлоелектрически централи

Водеща: Следващият гост – г-жа Теменужка Петкова. Добър ден заповядайте!

Теменужка Петкова: Добър ден!

Водеща: Здравейте, заповядайте! Министър на енергетиката от ГЕРБ. Г-жо Петкова вие бяхте похвалена от министър-председателя на завършилия преди 3 часа форум в НДК, на работна среща на ръководството, така да се каже, на ГЕРБ. Защо ви похвали министър-председателя?

Теменужка Петкова: Ами на първо място може би е важно да кажа това, че в енергетиката много трудно могат да бъдат извършени реформи  само от един човек или от ограничен кръг хора, ограничен кръг от екипа. Това разбира се е заслуга, на първо място на цялото правителство, на подкрепата, която лично премиера Борисов, вицепремиера Дончев, всички колеги от кабинета оказват, във връзка с реформите в енергетиката и разбира се колегите от българския парламент. Без съдействието на всички тях, без съдействието на г-н Добрев, в качеството му на председател на Комисията по енергетика в българския парламент...

Водеща: Той похвали и Делян Добрев, който беше екс министър на енергетиката.

Теменужка Петкова: Да, както разбира се и останалите колеги от другите политически партии, нямаше да можем да направим тези изключително важни за българската енергетика, а и за българската инокомика реформи. Така че тази похвала е по-скоро за всички. Тя разбира се ни радва, но в същото време и много задължаващо звучи. Това означава, че оттук нататък ние трябва да продължим със същата скорост да работим...

Водеща: Сега ще видим...

Теменужка Петкова: Даже и повече...

Водеща: ...дали ще се справите и нататък така добре. Предстои ви....кога е това? След две седмици близо – на 25 и 26 април евентуално Националната електрическа компания да  се разплати с американските централи – "Марица Изток" 1 и 3, които работят по един доста, така протестиран от обществото начин на договаряне. Ние им плащаме, независимо дали ползваме и дали има реално произведена електроенергия от тях. Какво ще направите вие? Какво ще се разплатите с тях?

Теменужка Петкова: На пъво място трябва да отбележим това, че разплащането с двете американски централи трябва да се случи, тъй като това са едни задължения, които НЕК има. Те са просрочени задължения, те са задължения на базата на договор за произведена електрическа енергия, която  ние по силата на този договор сме  възложили на тези две централи. Ние сме я изкупили, продали сме я и не сме платили това, което всъщност дължим по силата на тези два дългосрочни договора.

Водеща: Дори и че не сме я изкупили, ние пак я дължим, нали е такъв договора?

Теменужка Петкова: Компонентите, които определят цената на .....Не, това са два компонента, които определят цената на електрическата енергия по силата на двата дългосрочни договора. Единият компонент от цената е само цената за енергия, другият компонент е т.нар. цена за разполагаемост. Цената за разполагаемост се плаща тогава, когато двете централи не ги товарим и те не произвеждат необходимото количество електрическа енергия. Парадоксът тук е, че тази цена, която  е свързана с цената за разполагаемост, т.е. когато централите не работят, е по-висока от цената за енергия. Точно това направихме ние още през миналата година, в началото на 2015 г. Предоговорихме цените за разполагаемост и постигнахме съответното намаление. Това намаление, само да припомня, е в размер на близо 100 млн.  В рамките на годината или оставащият период на договорите 1 млрд. Лв. НЕК ще спести  в резултат на това предоговаряне. Но то ще влезе в сила едва,  когато ние се разплатим с двете централи.

Водеща: Колко е дължимото, което трябва да се разплати като сума?

Теменужка Петкова: Към настоящия момент е близо 1 млрд., а от своя страна двете централи дължат 400 млн. на българските мини.

Водеща: Това е второто, което ви грози, че... миналатна седмица тук беше Митко Манолов, президента на "Подкрепа" Той каза, че  ако  те не се разплатят с мини "Марица Изток" веднага "Подкрепа" и КНСБ излизат на стачка. Как ще стане този номер?

Теменужка Петкова: Значи няма такъв риск да не се разплатят двете американски централи с българските мини, тъй като ние в рамките  на преговорите, които проведохме и споразуменията, които подписахме  миналата година, изрично сме посочили, че тези средства  няма да достигнат до двете американски централи, ние ще генетираме в рамките на БЕХ  и ще ги преведем директно на мините. Така че те няма да...

Водеща: Т.е. ще бъде един кръстосан процес, който ще се извърши едновременно!

Теменужка Петкова: Да, ние ще направим прихващане, вземания и задължения с двете американски централи. Тук може би е важно да кажа и това, че тези два дългосрочни договора, те са сключвани далечната 2001 г. Сключвани са при други условия – икономически....

Водеща: Не, вие го казвате много меко! Те бяха сключени от правителството на Иван Костов...

Теменужка Петкова: Да, така е! Факт.

Водеща: Това, че са финализирани и първа година не означава, че преди това....

Теменужка Петкова: Точно така! От правителството на Иван Костов – 99 г. е стартирал един конкурс за избор на инвеститор, във връзка с изграждането на тези мощности. Но тези договори тогава са сключени  в други условия. Сега с пълната либерализация на енергийния пазар, това е много важно и българските граждани трябва да знаят това – с пълната либерализация на електроенергийния пазар, ние ще пристъпим към ново предоговаряне с двете американски централи, така че тези договори трябва да придобият вид.

Водеща: Вие вярвате ли си, че те са склонни за договорки?

Теменужка Петкова: Да, да! Да, ние това сме го заложили в споразумението, което подписахме миналата година.

Водеща: Можете ли да кажете, ако не е някаква страшна тайна? Какво ще бъде дискаунт отстъпката, която ще искате?

Теменужка Петкова: Не е никаква тайна! Още повече по този въпрос работи Световната банка,  която е наш консултант във връзка с пълната либерализация на електроенергийния пазар. Миналата седмица експертите на Световната банка бяха тук. Ние работихме много интензивно с тях по модела за пълна либерализация на енергийния пазар. Обсъдили сме, разбира се и тези договори, т. Нар. Дългосрочни договори и тези договори, които са свързани с производителността на електрическа енергия от възобновяеми енергийни източници, от заводски централи, топлофикационни дружества. Всички те произвеждат своята електрическа енергия и НЕК я изкупува на преференциални цени. Така че с пълната либерализация на електроенергийния пазар, препоръката на Световната банка е българската, независима, енергийна борса да им апо-голяма ликвидност, което означава тези дългосрочни договори да преминават през борсата и тази енергия, която те произвеждат дда се търгува през българската независима енергийна борса. И НЕК ще заплаща само разликата между цената, която е договорена и пазарната цена. Което значително променя ситуацията в енергийния сектор.

Водеща: Това, благодаря ви, че ми спестихте въпроса – това го обсъдихте на 14-ти април. Тук бяха представители на световната банка, но кога ще бъде готов окончателно финансовия модел?

Теменужка Петкова: Окончателният модел се надяваме да бъде съвсем скоро готов – може би в рамките на 2-3 седмици. Както вече споменах, експертите на Световната банка бяха тук и цяла седмица ние водихме много сериозни дискусии с тях. Има, обаче още детайли в модела, които трябва да бъдат изяснени. Това, което те ни представиха, все още не детайлизирано, а пък знаете, че най-важните неща са в детайлите. Ето защо ние искаме отново да се преразгледа модела и да имаме яснота по отношение на неговия финал след две-три седмици, когато се надяваме тези въпроси, които ние поставихме, да бъдат преразгледани.

Водеща: И да се опитаме да затворим кръга около американските централи. За да се разплати НЕК с тях, той трябва да вземе пари отнякъде.

Теменужка Петкова: Точно така!

Водеща: Така че, значи неговата задлъжнялост ще се увеличи близо с четвърт милиард.

Теменужка Петкова: Към настоящият момент НЕК има задължение към двете американски централи, както вече споменах, близо 1 млрд. Т.е. с разплащането на тези задължения, задължението на НЕК към доставчиците ще намалее с 1 млрд. От своя страна пък двете американски централи ще се издължат  на мините, които също имат задължения и към БЕХ, и към бюджета, и към доставчици, така че тези средства, които ще отидат от двете американски централи в мините, те ще послужат за погасяване на задълженията на мините и така тази междуфирмена задлъжнялост в сектора, на практика ще бъде елиминирана и ще се даде една много сериозна глъдка въздух на целия сектор. Така че НЕК....

Водеща: Колко ще задлъжнее НЕК и откъде ще вземе парите?

Теменужка Петкова: НЕК генерира приходи от своята дейност. За пръв път от много време насам от регулаторната си дейност НЕК отчита положителен финансов резултат за миналата година. В резултат на промените, които направихме, в резултат на реформите в сектора, НЕК намали своята загуба, като от 2014 г. тя беше 586 млн. Сега към 31 декември 2015 г. тя е близо 220 млн. лв. Така че виждате, само за една година успяхме да стопим тази загуба. Аз се надявам НЕК и за в бъдеще ще продлъжи да се стабилизира, с оглед на мерките, които предприехме. Знаете, че създадохме и фонд "Сигурност" за електроенергийната система. Само за период от 4 месеца – от август  до декември 2015 г. във фонда се генерираха 183 млн. лв. приходи.

Водеща: Да де но, НЕК все пак ще задлъжнее на някого. На БЕХ ли ще задлъжнее и това няма ли да увеличи  неговата и без това голяма задлъжнялост към БЕХ?

Теменужка Петкова: Няма друга възможност. Без тази стъпка няма как да се преодолее основния проблем в системата, свързан с междуфирмената задлъжнялост. НЕК погасява и предишния заем, който БЕХ е изтеглил. Това е предишната емисия от 2013 г., която е в размер на 1 млрд. лв. и тя отново е  била използвана за погасяване на стари задължения. Така че НЕК досега погасява абсолютно редовно тези задължения по предишната емисия. Сигурна съм, че и за в бъдеще ще бъде така. Просто НЕК бяха извършени много дълбоки реформи, които дават резултат. И аз се надявам, че НЕК няма да изпитва такъв сериозен проблем с разплащането.

Водеща: Разпитвам ви, за да е по-ясен разговора и за хората, защото се отчита, че НЕК има да плаща задължения от 52 млн. лв. към "ЕНЕРГО-ПРО". ЕНЕРГО-ПРО осъди НЕК. Други трябва да бъдат дадени към 9 млн. лв. за съдебни разходи. На кого се плащат тези такси?

Теменужка Петкова: Това са съдебни спорове, които вървят между НЕК  и други контрагенти.....

Водеща: Кое е това адвокатско дружество, което взима 9 млн. Това е някакъв процент от....

Теменужка Петкова: Това са таксите, които всъщност адвокатите претендират за заплащане от тяхна страна, които представляват процент от иска. Трудно ми е в момента да кажа кои са точно адвокатите по това дело, което вие визирате, но обещавам да го проверя...

Водеща: Защото днес министър-председателя упрекна евродепутатите, че не си гледали работата и как взимали в пъти над неговата заплата, а сега като видим хонорара адвокатски от 9 млн., нека да разберем какво толкова са свършили тия адвокати.

Теменужка Петкова: Задължително ще го проверя, просто в момента не знам за кое от делата става въпрос, тъй като срещу НЕК има редица дела, които се водят и между....

Водеща: И аз не го разбирам това...

Теменужка Петкова: Ще го проверя и ще ви информирам.

Водеща: така! Въпросът беше предстои ли някакво увеличение на цената на тока? Това е вечния въпрос!

Теменужка Петкова: Мисля че цената на електрическата енергия е изцяло в компетентността на Комисията за енергийно и водно регулиране.

Водеща: Знам, но вие не сте безучастни към това..

Теменужка Петкова: Трудно ми е...

Водеща: Цената на тока може да се увеличава и задлъжнялостта на НЕК, преди всичко даже.

Теменужка Петкова: Точно така, но аз смятам, че ролята, която има Министерството на енергетиката е ролята, която има изпълнителната власт, по отношение на цената на електрическата енергия. Тази роля разбира се не е пряка. Тя е косвена и се изразява в действията, които правителството предприема, за да стабилизира сектора. В резултат на действията, които ние предприехме през миналата 2015 г. смятам, че НЕК е стабилизирана и не би следвало това да бъде причина за увеличаване цената на електрическата енергия. Но все пак КЕВР е тази, която ще прецени.

Водеща: Така е! Почва сякаж да се изпълнява така обещанието – вашето и  на министър-председателя за местен добив на нефт в Черно море. 19 април – първи проучвателен сондаж.  Какво ще означава това?

Теменужка Петкова: Това ще означава, че....

Водеща: Ще разберем има ли нефт, няма ли, в какви количества  и т.н.

Теменужка Петкова: Да! Това означава няколко основсни неща. На първо място, само да припомним, че този договор с компанията "Тотал" и другите две компании през 2012 г. по време на първия кабинет на Бойко Борисов. Този договор е със срок от 5 г. и е с възможна опция за удължаване на този срок с още две години. Договорът  е за търсене и проучване в дълбоко Черно море, блок "Хан Аспарух". През този период от време – от 2012 до 2015 г. тези три компании работеха много усилено, по отношение на на пхроучвателните дейности в блок "Хан Акспарух" и сега дойде време за извършване на първия сондаж на блок "Хан Аспарух". Тези действия, които правителството на премиера Борисов предприе още в първия мандат и това, което се случва сега означават на първо място две неща. На първо място означават реална диверсификация, не само на думи, но и диверсификация в действията така да се каже. И на второ място означават, ако този местен добив бъде успешен и ако там има съответно залежи на природен газ или на нефт, това означава, че България ще има нов източник за доставка на природен газ и съответно ще има възможност да добива петрол, което на практика ще даде много сериозен тласък и по отношение на цялата икономика на българската страна.

Водеща: Колко е прогнозния срок, не съм запозната, а може би хората не знаят, но едно такова подобно проучване, за да се стигне до някакъв осреднен резултат за количествата нефт, които може да имаме...

Теменужка Петкова: Това проучване ще започне сега от 19 април ище продължи до следващите 4-5 месеца. Едва след това ние вече ще знаем какво всъщност има в дълбоко Черно море. Само е важно да се отбележи това, че на 19 април ще се усъществи церемонията по извършване на първия сондаж. Това е много сложна конструкция, която...

Водеща: Кой сондира?

Теменужка Петкова: Компанията "Тотал" и ОМV, а се ползва съответно платформата на "Новел", който ще бъде в дълбоко Черно море, така че...

Водеща: Колко ще струва това?

Теменужка Петкова: Това струва единствено и само на тези, които извършват тези проучвания. Това са трите компании, които...

Водеща: Които ще бъдат концесионери вероятно?

Теменужка Петкова: Те ще бъдат собственици на това, което ще се добие – съответно природен газ или нефт.

Водеща: Собственици или концесионери?

Теменужка Петкова: Да, те ще бъдат собственици, добивът ще бъде техен. Ние от своя страна ще получаваме концесионна такса, която ще бъде между 2% и 30%. Наред с това имаме възможност, ако там има съответни ресурси, това означава, че България ще може да доставя природен газ от местен добив, който ще бъде на цени, които ще са далеч по-конкурентни от тези, на които получавам към настощия момент, тъй като няма да има такси да пренос, няма да има транспортни разходи. Всичко това ще даде възможност за една конкурентна цена, която ще даде и много сериозен тласък на цялата икономика.

Водеща: А какво се случва с интерконекторите –Румънският, Гръцкият.

Теменужка Петкова: С интерконекторите смея да твърдя, че нещата се развиват много добре. Подписахме договор с австрийската компания "Хабал" преди две седмици и съвсем скоро, може би следващата седмица ще отидем на място в Руса, така че да видим как ще започнат работа австрийската компания по изграждането на този двукилометров участък под река Дунав, който се оказа и така най-труден и най-важен. Последната решаваща стъпка към изграждането на първия интерконектор за България. Ако всичко върви по плана, който сме начертали, някъде в края на август, началото на септември България трябва да има своя първи интерконектор.

Водеща: Откъде газ?

Теменужка Петкова: Газта ще дойде от няколко източника. На първо място да кажем, че това е реална възможност за диверсификация. По този начин България ще свърже своята газопреносна мрежа с тази на Румъния. От своя страна Румъния има изграден интерконектор с Унгария, който ни дава възможност да се свържем с газопреносните мрежи на съседните страни. На първо място природен газ можем да очакваме от нашите съседи – Румъния, които знаете, че задоволяват 90% от вътрешното си потребление с местен добив. Така че това е една опция. След това, като бъде изграден целия интерконектор, тогава ще има пазарен тест, ще има търг за капацитет и тогава ще могат да участват и други участници.

Водеща: Какво се случва в момента с АЕЦ "Козлодуй", с 5 и 6 реактор? 5 реактор четох, че е затворен за планов ремонт.

Теменужка Петкова: Точно така! В момента се извършва планов ремонт на 5-ти блок на АЕЦ "Козлодуй". Всички действия, свързани с удължаването на живота на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй" се извършват в рамките на сроковете, които сме договорили. Много добре работим с нашите руски пратньори, така че имаме много добра комуникация. Няма никакво закъснение по програмата за модернизация на 5 и 6 блок, така че надявам се там всичко дза бъде  наред и всичко, което е необходимо да се направи за модернизацията на тези два блока, да бъде направено с необходимото качество и необходимия срок.

Водеща: Много ви благодаря за този разговор!

Канал 3, "Беновска пита"