Заместник-министър Красимир Ненов: Предизвикателство за сто града в Европа е постигането на въглеродна неутралност до 2030 г.

Заместник-министър Красимир Ненов: Предизвикателство за сто града в Европа е постигането на въглеродна неутралност до 2030 г. свали снимката

Сто европейски града, сред които София и Габрово, трябва да постигнат въглеродна неутралност до 2030 г., за разлика от по-дългия период до 2050 г., посочен в европейския Зелен пакт. Това определено е предизвикателство, чиито отговор зависи от ефективното партньорство между местната власт, бизнеса и неправителствения сектор. Това каза заместник-министърът на енергетиката Красимир Ненов по време на откриването на международната конференция „Климатичните политики като възможност за инвестиции в развитие на градската среда“, която се провежда в София в рамките на 61-та сесия на Междуправителствения панел по изменение на климата. Конференцията се фокусира върху ролята на местните власти за прилагане на съвременни решения за енергийна ефективност, възобновяеми източници и адаптация към изменението на климата. 

Зам.-министър Ненов открои амбициите на София и Габрово сред стоте климатично неутрални града на бъдещето в Европа и подчерта активната подкрепа от страна на Министерството на енергетиката на всички инициативи, които ще допринесат за постигането на тази амбициозна цел.

Министерството на енергетиката, съвместно с Министерството на околната среда и водите, в активно сътрудничество с много институции, представители на местната власт и неправителствения сектор, финализира актуалния вариант на Интегрирания план Енергетика климат. Благодарение на това сътрудничество днес разполагаме със стойностен документ, който очертава националните ни цели до 2030 г. по петте основни измерения – декарбонизация, енергийна ефективност, енергийна сигурност, вътрешен енергиен пазар, научни изследвания, иновации и конкурентоспособност. Те са непосредствено свързани с градоустройството, урбанизацията, бита и работата ни, със сградите, в които живеем и работим, с транспорта, който ползваме ежедневно, подчерта енергийният заместник-министър. В допълнение той изтъкна, че градските общности са основен двигател на промените към устойчиво и екологично бъдеще и кръгова икономика.

Ефективната симбиоза между отговорностите на местната власт да прилага съвременни решения в областта на енергийната ефективност и устойчивото развитие и на централната да гарантира ресурси и правомощия за регионите при провеждането на собствени политики е гаранция за постигане на амбициозните климатични цели в градовете, заключи зам.-министър Ненов.

 

 

отпечатай тази страница