Теменужка Петкова: Налице са всички предпоставки за реализацията на газов хъб в България
Стартира работа подгрупа за изграждане на Вертикалния газов коридор
"България има добре проектирана газова инфраструктура, изградени десет компресорни станции, собствено газохранилище и залежи на газ и нефт. Налице са всички предпоставки за реализацията на газов хъб на територията на страната". Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова след първата среща на Групата на високо равнище за изграждане на газовите връзки в Централна и Югоизточна Европа. На нея бе представена презентация от българска страна, свързана с предложението на правителството за изграждането на газов хъб у нас. В срещата участваха и заместник-председателят на Европейската комисия, отговорен за енергийния съюз, Марош Шефчович, комисарят за енергетиката и климатични промени Мигел Ариас Канете, представители на страните от Централна и Югоизточна Европа, както и министър-председателят на България Бойко Борисов, вицепремиерът Томислав Дончев, министър Теменужка Петкова и заместник-министърът на енергетиката Антон Павлов.
"Първата среща на Групата протече в изключително конструктивен и открит диалог", заяви министър Петкова. По нейни думи след представената презентация от страна на българското правителство, се очаква ЕК да извърши правни анализи и оценка на предложението за изграждане на газов хъб на територията на България. "Надяваме се на следващата среща на високо равнище, която ще се състои през месец юни, да имаме отговор от нашите европейски партньори по отправеното от нас предложение", допълни енергийният министър. Прогнозната стойност за реализацията на газовия хъб е около 2.2 млрд евро, за които ще бъде търсено европейско финансиране.
На срещата бяха разгледани и проекти от общ интерес, както и възможността за тяхното финансиране по плана Юнкер. "Основният приоритет на Европейския съюз, свързан със сектор "Енергетика" е сигурността на доставките на природен газ. Ето защо страните-членки ще работим усилено за диверсификацията на газовите доставки и маршрути", категорична бе министър Петкова. По нейните думи един от приоритетите на правителството е свързан с изграждането на интерконекторните връзки със съседните страни. "През последните два месеца постигнахме напредък по газовата връзка с Гърция", заяви министър Петкова. Тя припомни, че в бюджета на страната за 2015 г. е потвърдена гаранция от 80 млн. евро, което е доказателство за сериозните намерения на правителството за този проект.
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова се срещна и с представители на държавите Румъния, Гърция и Унгария. На нея бе постигнато съгласие към Групата на високо равнище за изграждане на газовите връзки в Централна и Югоизточна Европа да стартира и подгрупа за изграждане на Вертикалния газов коридор. Министър Петкова покани представителите на трите държави на първа среща за Вертикалния газов коридор към края на месец март в България. Очаква се Унгария да обяви решението си дали ще участва в подгрупата.