Теменужка Петкова: "Бyлгаpгаз" подписва 199 споразумения с клиентите си за връщане на 210 млн. лв.
Водещ: Както знаете, правителството задължи "Булгаргаз" да възстанови над 201 млн. лв. на клиентите си – топлофикациите в страната. Те пък от своя страна ще трябва да върнат на своите клиенти надвзетите суми. Как ще става това – за това и още въпроси ще разговаряме сега с енергийния министър Теменужка Петкова. Добро утро.
Теменужка Петкова: Добро утро.
Водещ: Нека да започнем с този въпрос – как крайният потребител вкъщи, човекът, който си пуска парното и ползва тази услуга, ще усети това намаление? Имам предвид връщането на парите.
Теменужка Петкова: Първо, може би пак трябва да акцентираме върху това, че намалението на цената на природния газ, което успяхме да постигнем след няколкомесечни преговори с нашите партньори от "Газпром", е наистина безпрецедентно. Всичко това, което ние направихме, усилията които положихме в тази посока, са единствено и само насочени към това да се възползват от това намаление битовите потребители и българският бизнес. За да бъдем абсолютно сигурни и хората да бъдат сигурни в това как ще получат по възможно най-бързия начин този положителен ефект върху своята дейност и върху своите сметки по отношение на бита, ние разписахме в закона много ясни разпоредби как трябва да се случи това. Там са разпределени конкретните срокове. Първото и най-важно условия беше КЕВР да изготви 8 нови ценови решения, които представят цената на природния газ на база на предоговорените параметри между "Булгаргаз" и "Газпром". Тези 8 ценови решения вече са факт. Бяха предоставени на "Булгаргаз", а те от своя страна направиха преизчисленията, подготвиха 199 споразумения, които в момента се подписват с клиентите на "Булгаргаз". Съгласно закона в 30-дневен срок топлофикационните дружества и газоразпределителните дружества ще трябва да направят своите преизчисления и да пренесат този положителен ефект върху своите клиенти.
Водещ: Как?
Теменужка Петкова: Това ще стане на база на сметките, които съответно всеки един клиент ще трябва да плати. Ако ние заплащаме своите сметки на реален отчет, тоест ежемесечно, с първата възможна фактура, която топлофикационните дружества ще издадат на своите клиенти, там ще бъде показан размерът на намалението. А за тези абонати, които отчитат и плащат своята енергия на годишна база, за тях това ще се случи с изравнителната сметка. В тези изравнителни сметки, в тези фактури, ще става ясно за какъв период от време се отнася съответното намаление, каква е стара цена, каква е новата цена и какъв е размерът на реалното намаление за всеки един клиент.
Водещ: А защо не дадохте възможност за избор – който иска да му се прихваща от сметката, който иска да му се дадат кеш парите?
Теменужка Петкова: С плащането на кеш, с връщането на пари, ние направихме анализ който показа, че, това ще отнеме изключително много време и ресурс. Ще затрудни и клиентите, ще затрудни и съответните топлофикационни дружества. Затова смятаме, че най-добрият вариант наистина е този с прихващането на сметките. В закона много ясно е определен и случаят, в който ще бъдат връщани кеш парите на съответните клиенти, които вече са загубили качеството си на клиенти на топлофикация "София". За тези абонати, тъй като става въпрос за период назад във времето, те също ще имат определено намаление, което трябва да получат. Но ако към настоящия момент те вече са загубили качеството си на клиенти на топлофикация "София", те ще могат да получат своето намалени в брой.
Водещ: Само за топлофикация "София" ли става въпрос?
Теменужка Петкова: Не, за всички топлофикационни и газоразпределителни дружества се отнасят тези разпоредби. Така че е предвидена и тази възможност. Но за всички останали клиенти на топлофикационните и газоразпределителните дружества наистина по-добрият, по-щадящият вариант и по-ефективният вариант е свързан с това да бъде показано това намаление. И съответно ако нашата сметка е 100 лв., а намалението е 80 лв., ние ще платим 20 лв. Това е.
Водещ: Питам ви, защото от вчера особено когато вече стана и фактът и в новините съобщихме тази новина, много хора казаха, това, което уточнихте, "аз вече не съм абонат на топлофикацията", или "продавам апартамент, искам да ми се върнат някакви пари". Затова ви питам, това са много частни случаи.
Теменужка Петкова: Точно така.
Водещ: Ако имаше такъв избор, може би редно.
Теменужка Петкова: Законът ясно е определил и тези случаи. Единственото условие, което законодателят поставя, е всички тези бивши клиенти на топлофикационните и газоразпределителните дружества да подадат съответното заявление, да посочат своя банкова сметка, за да могат компаниите да възстановят средствата.
Водещ: Знам, че някои топлофикации изобщо не са в добро финансово състояние. В момента това намаление и това връщане на средства към клиенти как ще им се отрази, връщането на клиентите, от друга страна? Правени ли са такива изчисления?
Теменужка Петкова: Цената на топлоснабдяването е регулирана. Това е изцяло в компетентността на КЕВР – да определи цената на топлинната енергия, на всяко едно топлофикационно дружество. При тази регулация, която се прави, КЕВР взима предвид всички факти, всички обстоятелства, всички параметри. В цената е включена и съответна норма на възвращаемост, която да гарантира нормалната работа на топлофикационните дружества. Така че не смятам, че биха настъпили някакви сътресения по отношение на финансовото състояние на топлофикационните дружества. Всичко това ще бъде отчетено от КЕВР.
Водещ: Нека за комисията малко да поговорим, защото имаше известно напрежение с едни техни изчисления и прогнози и какво ще се случи – ще се увеличава ли, няма ли да се увеличава топлинната енергия. Кой какво не разбра тогава и защо се стигна до това недоразумение, както беше определено?
Теменужка Петкова: Моят прочит на ситуацията е, че това беше чисто един комуникационен проблем. Колегите от КЕВР не успяха да комуникират бързо и адекватно това, което са направили като изчисления, не успяха да обяснят методиката, на база на която е определена прогнозната цена на топлинната енергия за следващия регулаторен период. Тогава пък се появиха някакви сравнения между цената на топлинната енергия за месец май и средната пазарна прогнозна цена, която КЕВР е определил за следващия регулаторен период, нещо, което е абсолютно несъпоставимо. Всички знаем, че не ползваме в момента парно и цената за май включва единствено и само топлата вода. Така че беше въпрос на грешна комуникация. И оттук тръгна цялото това неразбиране във връзка с тази цена.
Водещ: Но категорично тук не става дума за някакви прогнози, които могат да се случат според вас в следващия отоплителен сезон?
Теменужка Петкова: КЕВР в чиито компетентности са всички тези въпроси, много ясно заяви, както и нейният председател, че за следващия регулаторен период ще има намаление на цената на топлинната енергия с 14% спрямо настоящия регулаторен период. Така че няма основание българските граждани, българските потребители да се притесняват за това, че ще има покачване на цените на топлинната енергия с 22 %, така както беше артикулирано от някои среди.
Водещ: Но това отвори темата и за състава на комисията, която в момента е с изтекъл мандат. Какво ще се случи в близките седмици с тази комисия - нов членове, председател?
Теменужка Петкова: Както знаете, мандатът на комисията изтече на 2 април тази година. Изцяло в правомощията на Народното събрание е да продължи да стартира процедурата, свързана с нов състав на КЕВР. Така че, мисля, че колегите от парламента работят в тази посока и така както предвижда законът ще бъде определен нов състав на КЕВР.
Водещ: Има ли вече кандидати за този пост?
Теменужка Петкова: Трудно ми е да коментирам. Както споменах, това са правомощия изцяло на българския парламент и изборът и номинациите се случват там. Това, което аз мога да кажа по отношение на настоящия състав на КЕВР и на нейния председател е, че този състав на КЕВР се включи в регулирането на енергийната система в един много труден момент за всички ни, за целия сектор "Енергетика". От 2015 г. до 2020 г. – това беше време, в което, особено в началото, 2014-2015 г., когато в енергетиката имаше един огромен финансов дефицит, НЕК генерираше непрекъснат дефицит и загуби от своята дейност като обществен доставчик. И именно с решенията на КЕВР, които през годините бяха наистина балансирани и справедливи, ние успяхме заедно с парламента, с КЕВР, с правителството, да сложим ред в сектор "Енергетика" и сега можем да кажем, че секторът е стабилен. И това, разбира се, до голяма степен се дължи на ценовите решения, които бяха взимани в енергетиката.
Водещ: Тогава каква оценка бихте дали на тази комисия?
Теменужка Петкова: Ние сме работили добре с колегите от КЕВР, имали сме добър диалог. Те, разбира се, са абсолютно независим орган, няма как изпълнителната власт да има каквито и да било претенции по отношение на тяхната работа. Така че аз мисля, че КЕВР в рамките на този си състав и с този си мандат се справи добре и допринесе за това енергетиката на България да бъде в добро финансово състояние.
Водещ: Защото премиерът беше доста гневен във връзка с тази тема, която коментирахме – недобрата комуникация, каза, че генерират такова напрежение. Създаде се впечатление, че веднага трябва да бъде сменена.
Теменужка Петкова: Безспорно се генерира напрежение. И наистина в рамките може би на един месец имаше два случая с такова напрежение и това беше изключително неприятно. Защото на фона на всички усилия, които се полагат и от правителството, и от парламента за това да постигнем намаление на цената на пригодния газ – нещо, за което само сме си мечтали в миналото, в същото време да се говори, че цената на топлинната енергия ще се повиши с 22%, това просто беше неприятно.
Водещ: И за да сложим точка на тази тема – в какви срокове очаквате да има нова комисия и трябва да има?
Теменужка Петкова: Аз вчера чух, че председателят на енергийната комисия в парламента, г-н Валентин Николов, е коментирал, че това вероятно ще се случи през месец юли. Както споменах, има съответната процедура, която трябва да се извърви в рамките на българския парламент. Трябва да се спазят всички срокове и условия. Когато има готовност, колегите от парламента ще обявят своя избор.
Водещ: Беше ли политически използвана тази липса на комуникация – пак ще повторя този израз.
Теменужка Петкова: Вие видяхте, че се появиха много "експерти", които започнаха да обяснява как всичко това е един голям пиар с намалението на цената на природния газ, как нищо такова добро няма да се случи. Но аз мисля, че след вчерашното решение на Министерския съвет, с което де факто се връщат 201 685 000 лв. на българските потребители и на българския бизнес, всички тези "експерти", които коментираха по този начин събитията, трябва или да се извинят, или да замълчат.
Водещ: Да поговорим малко и за цената на тока – ще намалее ли тя или ще се увеличи и цената за бита?
Теменужка Петкова: Цената на ел. енергия за битовите потребители, както знаем, се определя от КЕВР. Тя е компетентният орган, който ще определи цената за регулирания пазар. Що се отнася до цената на свободния пазар, тя се определя на база на нормалните пазарни механизми на база на търсене и на база на предлагане. Към настоящия момент се наблюдава една тенденция, която показва, че цената на свободния пазар е по-ниска от тази на регулирания. Това, разбира се, се дължи на поредица от събития и факти, свързани с Covid-19, с намалено потребление. Но цената на ел. енергия няма причини да бъде повишена – това е моят прочит на нещата. Но, разбира се, КЕВР е компетентният орган, който ще излезе с финално решение.
Водещ: Аз ви питам за лично мнение, все пак наблюдение, някакви прогнози, които може да дадете.
Теменужка Петкова: Не, няма. Няма причини за такова покачване на цената на ел. енергия. Системата работи добре, Българският енергиен холдинг и неговите компании са стабилни. 399 млн. лева е нетната печалба на БЕХ за 2019 г. Така че няма причина за подобни промени в цената.
Водещ: Споменахте вече кризата с коронавируса. Тази криза забави ли някои от важните енергийни проекти за България, например "Балкански поток", строежи?
Теменужка Петкова: Безспорно кризата с Covid-19 забави, вие видяхте, че имаше момент, в който просто светът спря. Нормално беше и проектите, по които ние работим, да претърпят съответна реорганизация по отношение на своята работа. Няколко са важните стратегически инфраструктурни проекти, по които ние работим. Това е интерконекторът Гърция – България, проектът "Балкански поток", процедурата, свързана с избора на стратегически инвеститор за АЕЦ "Белене". Нито за миг не сме спрели работа, но се наложи в движение да се направят определени реорганизации, свързани с дейностите, които трябва да бъдат извършвани. Но така или иначе сега полагаме всички усилия това известно забавяне, което се получи в рамките на три месеца да бъде наваксано.
Водещ: Чисто икономически в сектора усети ли се тази криза?
Теменужка Петкова: По време на кризата ние предложихме и бяха приети поредица от мерки, които смятам, че оказаха, много добро въздействие върху потребителите. На първо място, знаете, че беше удвоен срокът за плащане на сметките за ел. енергия.
Водещ: Колко хора се възползваха от това?
Теменужка Петкова: Анализите, които ние направихме, показват, че приблизително 26% от абонатите на трите електроразпределителни дружества са се възползвали от възможността да платят своята сметка в рамките на удължения срок. Това показва, че мерките са били адекватни, били са навременни и са били в интерес на потребителите – нещо, което бе и нашата цел.
Водещ: Става дума за хората или по-скоро за фирми, които са се възползвали?
Теменужка Петкова: Това са битовите потребители. За тях се отнасяше тази възможност с удвоения срок за плащане. Отделно от това със закона ние на практика наложихме забрана и на трите електроразпределителни дружества, и на Електроенергийния системен оператор по време на кризата да правят каквито и да било ремонти и рехабилитации, тъй като всеки един ремонт е свързан с това, че захранването в определен регион трябва да бъде спрян за определен период от време. А за нас беше важно хората, когато са си по домовете, децата, когато участ дистанционно, да имат комфорта да имат всички необходими условия за това и ел. енергия да е едно от основните условия.
Водещ: Какво се случва с АЕЦ "Белене"?
Теменужка Петкова: За АЕЦ "Белене", както вече споменах, е в ход процедурата, свързан с избор на стратегически инвеститор. Кризата с Covid-19 безспорно затрудни целия този процес. Но ние не сме спрели комуникацията и с петте компании, които потвърдиха своя интерес за участие в тази процедура и заявлението си, че те ще подадат обвързващи оферти. В този период от време подписахме споразуменията за конфиденциалност с всяка една от компаниите, изготвихме информационния меморандум за проекта и го изпратихме. По електронен път се случи цялата комуникация с петте компании, които да започнат да готвят своите обвързващи оферти. Това, което забави целия процес, бе свързан с невъзможността на поетия от нас ангажимент да осигурим достъп на всички компании и техните екипи до информационната стая за, която е ситуирана в НЕК. Там всеки един, който проявява интерес от тези пет компании, ще може да се запознае с проекта, с цялата документация, свързана с него. Но поради обективни причини, свързани с невъзможността да се пътува в този период, наложените карантини, нямаше как да се случи.
Водещ: Сега кога ще се случи?
Теменужка Петкова: Надяваме се, нека да мине 15 юни, да видим какви ще са мерките, които ще останат, и вече каква ще е възможността на тези компании пък от тяхна гледна точка, на база на техните мерки в техните страни, да могат да дойдат в България. Всъщност оттогава ще тече срокът за изготвяне на обвързваща оферта, която очакваме да подадат.
Водещ: Този проект за АЕЦ "Белене" е обвързан с много различни настроения, така ще ги кажа, различни мнения през годините. В интервю за "Панорама" премиерът Боко Борисов беше по-скоро оптимистичен – каза, че това ще бъде един много добър проект. Така ли е наистина?
Теменужка Петкова: Имайки предвид компаниите, които проявиха желание да участват в тази процедура с избора на стратегически инвеститор, можем да бъдем оптимисти. Това са едни от световните лидери в областта на ядрената енергетика: "Росатом", General Electric, CNNC - китайската държавна ядрена корпорация, Корейската хидро-ядрена корпорация, "Фраматом". Това са компании, които са в първата десетка в областта на ядрената енергетика. Така че за нас е голяма чест, че всички тези компании са потвърдили своето желание да участват в тази процедура и че ще подадат обвързваща оферта, което е обнадеждаващо.
Водещ: Вие ги изброихте, те са наистина много сериозни компании. Тогава кой ще спечели?
Теменужка Петкова: Предстои да разберем. След като се подадат обвързващите оферти, тогава предстои и да стартира процедурата по водене на преговори. В рамките на това, което тези компании ще оферират, ние съответно ще защитим нашия интерес и ще видим кое е най-добро за България.
Водещ: А оборудването какво ще бъде? Това, което е сега.
Теменужка Петкова: Оборудването е нашето, това, което сега имаме. Това е оборудване, което е от поколение 3+, тоест то е едно от най-добрите, най-сигурните, най-сигурната тип технология. То е изключително качествено и много добро.
Водещ: Какво се случва със складирането му между другото?
Теменужка Петкова: То се съхранява на площадката на АЕЦ "Белене". Съхранява се в условията и по реда, които са определени от заводите производители, по най-добрия начин. Те ни проверяват периодично. Така че там няма проблем със съхранението.
Водещ: Категорично трябва ли да има още една АЕЦ на Балканския полуостров и в България? И тук имаше различни мнения, особено в Белене, който е земетръсен район, казваха.
Теменужка Петкова: Не, анализите, които са правени през годините от БАН, показват, че там е един от най-спокойните от сеизмична гледна точка райони. Така че всички тези опити да се насаждат някакви страхове по отношение на сеизмиката в този район, мисля, че са абсолютно неоснователни. Що се отнася до това дали трябва да го има АЕЦ "Белене", разбира се, предстои да разберем дали това ще бъде факт. Ние сме поставили своите условия. Българският парламент много ясно е поставил при какви параметри трябва да бъде водени преговорите.
Водещ: Аз ви питам на фона общата европейска политика за една зелена енергия, за съвсем различен подход.
Теменужка Петкова: Да, но имайки предвид крайната политика на ЕС, свързана с нисковъглеродната икономика, свързана с елиминиране на вредните емисии, да, безспорно ядрената енергия е едно от решенията на този изключително сложен въпрос в световен мащаб.
Водещ: И на финала – ще купуваме ли, ще зареждаме ли по-евтино гориво на бензиностанциите, когато държавата също заиграе на този пазар?
Теменужка Петкова: Безспорно нашата цел и нашият стремеж е на пазара да има повече участници, да има по-голяма конкуренция. Когато има конкуренция, то тогава неизбежно всичко, което ще се случи, е в интерес на потребителите. Това мога да кажа. Така че, смятам, че това е една наистина добра идея, една добра възможност да има още един участник на пазара, .което е в интерес на потребителите.
Водещ: Хората обаче от всичко запомниха това – по-евтин бензин.
Теменужка Петкова: Когато има конкуренция, е нормално нещата да се развиват в тази посока. Поне ще има нормална, реална цена.
Водещ: Тоест сега няма такава? Няма и конкуренция?
Теменужка Петкова: Не съм казала такова нещо. Това е в компетентностите на КЗК. Но когато има по-голяма конкуренция, нормално е да има и по-добри условия за всички потребители.
Водещ: Благодаря ви за това интервю, министър Петкова.
Теменужка Петкова: И аз благодаря.