Министър Петкова: Цената на топлинната енергия ще е с 14% по-ниска спрямо сегашния регулаторен период
Водещ: За парното, чиято цена се превърна в горещата тема на седмицата, ще говорим сега със следващия ми гост – енергийния министър Теменужка Петкова. Здравейте, добро утро.
Теменужка Петкова: Здравейте. Благодаря.
Водещ: В сряда Държавният енергиен регулатор обяви, че ще вдигне цената на парното с 20%, след това пък каза, че ще я намали с 14 на 100. Откъде дойде това объркване и какво всъщност се случи, министър Петкова?
Теменужка Петкова: Моят прочит на нещата е, че тук става въпрос за един чисто комуникационен проблем. Може би колегите от КЕВР не можаха да обяснят добре това, което всъщност са направили като изчисления, като методика, на база на която е определена цената на топлинна енергия. И оттам дойде голямото объркване, в резултат на което някой взе абсолютно несъпоставими цифри и направи извод, че цената на топлинната енергия се увеличава с 22%. Истината е съвсем различна. Вие знаете колко важни преговори проведохме с нашите колеги от "Газпром експорт" и какви добри резултати постигнахме – такова рекордно намаление на цената на природния газ за българския пазар никога не е имало. Така че няма как цената на топлинната енергия при тези параметри на природния газ да се увеличи. Истината е, че цената на топлинната енергия ще намалее с 14% спрямо цената на топлинната енергия за настоящия регулаторен период.
Водещ: Ако трябва да говорим в срокове, кога се случва това?
Теменужка Петкова: Това ще се случи от новия регулаторен период – от 1 юли 2020 г. до 30 юни 2021 г.
Водещ: Да обясним за крайния потребител, който малко се позагуби през изминалата седмица след всичките тези скандали, спорове, цифри и проценти – ще има ли увеличение или не?
Теменужка Петкова: За да могат хората да са абсолютно наясно и да са спокойни, че увеличение на цената на топлинната енергия няма да има, ще кажа само следното: цената на топлинната енергия, средната цена за този регулаторен период е 93 лв., а цената за следващия регулаторен период, на база на определената средна цена на годишна прогнозна цена от КЕВР е 80 лв. Тоест оттук става много ясно, че цената на топлинната енергия за следващия регулаторен период ще бъде с 14% по-ниска от настоящия.
Водещ: А ще бъдат ли върнати пари на хората за парното през изминалия период?
Теменужка Петкова: Знаете, че за да сме абсолютно сигурни, че тези много добри резултати, които успяхме да постигнем, по отношение на преговорите с "Газпром", ще се пренесат максимално бързо и сигурно върху крайните клиенти като положителен ефект. Бяха направени промени в Закона за енергетиката. В рамките на тези промени ние много ясно разписахме механизма, на база на който тези средства и този положителен ефект ще се прехвърли върху всички потребители – топлинна енергия и върху българския бизнес.
Водещ: Кога и как ще го усетят те обаче, те питат.
Теменужка Петкова: В закона много ясно е казано – първото и най-важно условие беше КЕВР да излезе с 8 ценови решения – от август 2019 г. до 31 март 2020 г. Нови ценови решения, които отразяват новата цена на природния газ в съответствие с договореното с "Газпром експорт". В резултат на тези преизчисления, които КЕВР направи, и тези цени, "Булгаргаз" от направи преизчисления какви суми трябва да бъдат върнати на неговите клиенти. Това са топлофикационните дружества, газоразпределителните дружества, това е българският бизнес. Ние сме готови с тези преизчисления. И така както предвижда законът, до 9 юни изтича срокът, "Булгаргаз" да подпише своите споразумения.
Водещ: Това е другата седмица.
Теменужка Петкова: Да, другата седмица. Ние имаме тази готовност. Утре както и премиерът заяви, ще има извънредно заседание на Министерски съвет. В рамките на това извънредно заседание на Министерски съвет ние ще обсъдим възможността и ще вземем решение за възстановяването на всички суми на клиентите. Тази сума е малко над 201 млн. лв.
Водещ: Понеже говорим за срокове и за дати, знаем, на 1 април изтичаше сегашният състав на КЕВР, но изборът на нов състав беше отложен заради кризата с коронавируса. Вие как оценявате работата на органа? През изминалата седмица премиерът Борисов определи случващото се там като глупост и настоя за рокада.
Теменужка Петкова: КЕВР в този си състав всъщност пое регулирането в областта на енергетиката в един много тежък момент. Той беше тежък момент за целия енергиен сектор. Може би си спомняте през 2014 г. енергетиката беше в тотален финансов колапс. Една голяма част от причините, свързани с това състояние на енергетиката, бяха свързани именно с регулаторните решения, които бяха взимани в минали периоди и те бяха дали своето отражение с годините и енергетиката беше в много тежко финансово състояние. Със състава на този регулатор, смея да твърдя, че през последните пет години ние сме работили много добре. Решенията, които са взимани, са били балансирани и те дадоха възможност да се преодолее този финансов дефицит в системата. Благодарение на тези ценови решения, на промените, които бяха направени в Закона за енергетиката, както и на изпълнителната власт, ние успяхме да стабилизираме българската енергетика. Така че към настоящия момент резултатите го доказват. В НЕК вече не се генерира дефицит, БЕХ е на печалба. Тази година сме над 399 млн. печалба. Така че всичко това не би било възможно ако регулаторната рамка не беше балансирана.
Водещ: Но пък това, от което се интересуват крайните потребители са сметките и аз затова отново ще ви върна на тази тема. Знаем, че срокът за плащане на сметките за ток беше удължен. Ако не се лъжа, даже беше удвоен.
Теменужка Петкова: Даже утроен накрая.
Водещ: Колко хора се възползваха? Има ли хора, които например не погасиха задълженията си?
Теменужка Петкова: Всички тези мерки, които предприехме в рамките на сектор "Енергетика" по време на пандемията от Covid19, се оказаха много адекватни и много навременни. Знаете, че със закона беше дадена възможност и беше удвоен срокът за плащане на сметките за ел. енергия. Това даде възможност на българските граждани, на българските потребители да платят своите сметки. 26% от клиентите на съответните електроразпределителни предприятия се възползваха от тази възможност и погасиха своите задължения именно в рамките на този удължен период. Така че това беше наистина една много добра мярка, която даде възможност за адекватна реакция в този момент.
Водещ: Не уточнихме надвзетите пари за парното как ще стигнат до крайния потребител – дали това ще се случва кеш, или по друг начин.
Теменужка Петкова: В момента, в който "Булгаргаз" възстанови средствата в брой на своите клиенти, пак казвам, това са топлофикационните дружества и газоразпределителните дружества, съгласно закона в 30-дневен срок топлофикационните и газоразпределителните дружества трябва да направят своите преизчисления и във фактурите на своите клиенти много ясно да бъде обозначен както съответния период, така и съответното намаление на цената на топлинната енергия. За тези абонати на топлофикационните и газоразпределителни дружества, които заплащат своята сметка на месечна база, с първата възможна фактура ще бъде направено това приспадане на дължимите суми. Ако сумата, която се получава в резултат на намалението, е по-голяма от дължимата сметка, то приспадането ще продължи до изчерпването на размера на намалението. За тези потребители, които плащат на годишна база, на база на прогноза, за тях ще бъде направено изравняване с изравнителната сметка. Там те ще могат да видят сумата, която ще им бъде приспадната от сметките. Условно казано, ако дължим 100 лв. в рамките на съответния месец когато е установено това намаление, а пък намалението, което им се получава е 80 лв., ние ще платим само 20 лв. Това е.
Водещ: В момента текат промени в Закона за енергетиката, те могат ли по някакъв начин да се отразят върху сметките, които плаща крайният потребител? Може ли да стане така че, след месец, два, три да плащаме по-скъпи парно, ток, топла вода?
Теменужка Петкова: Не. Промените, които в момента са инициирани, които са в ход, са свързани с един много важен процес с българската енергетика, един наш ангажимент, съгласно европейското законодателство, а именно пълната либерализация на пазара на ел. енергия. През последните няколко години бяха предприети поредица от стъпки в тази посока. И това, което се предлага като промяна в закона, е на практика транспонирането директива – Директива 944, съгласно която от 1 януари 2021 г. задължително на свободния пазар трябва да излязат малките стопански субекти, които към настоящия момент се намират на регулирания пазар заедно с бита. Така че това, което в момента правим ние, е на практика да транспонираме тази директива.
Водещ: И ще получим ли по-добри цени?
Теменужка Петкова: Да. И ако към настоящия момент българските граждани следят пазара на ел. енергия, ще видят, че в момента цените на свободния пазар са по-ниски от регулираната цена. Разбира се, причините за това са различни. Но към настоящия момент условията са много благоприятни за предприемане именно на тази стъпка.
Водещ: Искам да насоча вниманието ви към другата актуална тема от изминалата седмица. На първо четене беше прието създаването на Държавна петролна компания. Ако до края на месеца окончателно бъде прието това решение, откога ще започне да функционира и как ще функционира?
Теменужка Петкова: Идеята, свързана със създаването на тази Държавна петролна компания, смятам, че е изключително добра и много навременна. Нашата цел е да има по-голяма конкуренция на пазара на горива.
Водещ: Това означава ли по-ниски цени на горивата?
Теменужка Петкова: Това във всички случаи означава реални цени на горивата. И това във всички случаи ще бъде в интерес на потребителите. Така че всичко, което предстои да се случи, ще бъде в интерес на потребителите.
Водещ: Интерес на потребителите означава по-ниски цени.
Теменужка Петкова: Държавата не може да обещае по-ниски цени, защото държавата ще бъде един коректен участник на пазара. Но това, което можем да обещаем и да поемем като ангажимент е, че цените ще бъдат реални. И ако са налице основания за намаляване на цената на горивата на световните пазари, то това основание ще бъде пренесено максимално бързо като ефект и като полза за българските потребители.
Водещ: Ако законът бъде окончателно приет се създаде тази Държавна петролна компания, кога да очакваме да се появят и първите държавни бензиностанции, колко ще са те, какъв пазар ще обслужват?
Теменужка Петкова: Прогнозата е, че ще бъдат около 100 бензиностанции в рамките на страната. Може би в рамките на следващите до 2 години ще бъде изградена тази мрежа.
Водещ: Един от хората, които не подкрепиха проекта, е Румен Гечев, зам.-председателят Бюджетната комисия. Той гласува "против" с мотива: "да се дава празен чек за фирма с неясен пазарен ефект". На него така му се струва и той смята, че правите политически пиар, а не реален икономически инструмент. Какъв е вашият коментар?
Теменужка Петкова: Това, разбира се, че не е така. Единственият наш стремеж и нашето основание да тръгнем в тази посока, е да направим така, че да създадем максимално голяма конкуренция в този сектор. И нашето желание и нашият стремеж е да направим така, че да постигнем най-добрите параметри за българските потребители и за българския бизнес. Нищо повече от това.
Водещ: Като казахте най-добрите параметри, на финала – кризата а с коронавируса забави ли важни енергийни проекти? Има ли срокове, които сме изпуснали?
Теменужка Петкова: Вие знаете, че ние работим по няколко много важни инфраструктурни проекти в областта на енергетиката. Това безспорно е интерконекторът Гърция – България, разширението на газопреносната инфраструктура на територията на нашата страна, проектът "Балкански поток" и процедурата, свързана с избора на стратегически инвеститор за АЕЦ "Белене". Безспорно Covid-19 се отрази, няма как да не се отрази върху сроковете и темповете, с които се развиват тези проекти. Но ние нито за миг не сме спрели да работим върху всеки един от тях. И това, което мога да кажа е, че това закъснение, което генерирано в резултат на Covid-19, полагаме усилия да бъде наваксано. Но проектите ще се случат в рамките на сроковете, които сме заложили.
Водещ: Благодаря Ви за този разговор.
Теменужка Петкова: Аз също благодаря.
Водещ: Мой гост беше енергийният министър Теменужка Петкова.