Министър Петкова: Правителството работи за запазване стратегическата роля на България на газовата карта
Водещ: Теменужка Петкова в студиото видя всичко това. Г-жо Петкова, как могат да се решат проблемите там? Мина, в която миньорите работят на минимална работна заплата – странна работа.
Теменужка Петкова: Първо искам да започна с това, че съдбата на всеки един български миньор е изключително важна за нас. В тази връзка, още вчера с премиерът Борисов имахме проведен разговор, направихме спешна оперативка. В резултат на което, по разпореждане на премиера беше сформирана работна група в рамките на министерството. Беше разгледан концесионният договор, с всичките ангажименти на концесионера по него, по отношение на плащане на концесионни възнаграждения. Това, което установи работата на работната група е, че на практика концесионерът има неизплатени концесионни възнаграждения към бюджета, които са близо 205 хил. лв. На това основание, аз ще се възползвам от правото, което ми дава Законът за подземните богатства и от днес временно ще прекратя договора за концесия до изпълнение на ангажиментите на концесионера. Така, че използвам националният ефир за да призова колегите миньори да излязат от мината и да продължим да работим напред, така че да може и концесионерът да изпълни своите ангажименти, и от друга страна, да не бъде подлаган на риск животът и здравето на колегите там. Всеки момент в Оброчище ще пристигне зам.-министърът на енергетиката, заедно с директора на Дирекция "Природни ресурси и концесии", така че да можем наистина да видим фактическата обстановка. През годините ние сме правили поредица от проверки в тази мина, проверки на място, знаете, че имаше и нещастен случай преди 2 г. Така че тази мина ние я наблюдаваме много стриктно така, както всеки един от другите подземни рудници. Но колегите миньори трябва да знаят следното, че на практика, смяната на концесионера преминава през решение на МС за прекратяване на концесията, което е свързано от своя страна с необходимост от освобождаване на хора. Така, че ние трябва да намерим варианта и балансът, от една страна да дисциплинираме концесионерът така, че той да изпълнява всички свои ангажименти по концесионния договор. И от друга страна, да запазим работните места на тези хора, да съхраним техният живот и здраве, и те да работят в безопасни условия на труд.
Водещ: Сега, имате ли основание обаче да имате доверие към този концесионер, предвид това, което сте видели като неизпълнение на договора? Сама казвате – над 205 хил. лв. неиздължени концесионни такси към бюджета и т.н. – този концесионер, според вас, подлежи ли на дисциплиниране?
Теменужка Петкова: Ами вижте, ние сме длъжни да работим и работим единствено и само в рамките на законът. Това, което законът дава като възможност на министъра на енергетиката, е да спре временно тази концесия. Аз ще се възползвам от тази своя законова възможност и считано от днес договорът ще бъде временно спрян. Ще дам минимален срок на концесионера, за да може да изплати своите ангажименти както към държавата, така и към работници. Така и към други задължения към бюджета, ако има такива, съответно колегите от другите компетентни институции ще бъдат там и те ще направят своите анализи…
Водещ: Т.е. НАП и НОИ?
Теменужка Петкова: Ами да, не знам какви са им задълженията към НАП и НОИ, но колегите също знам, че са там. Така, че всяка една от държавните институции, в рамките на своята компетентност, ще направи своят анализ и ще предприеме своите необходими мерки, бързи мерки, за да може да решим час този въпрос. Но още веднъж искам да призова колегите миньори да напуснат мината, за да можем да продължим заедно напред, да преодолеем проблемът.
Водещ: Сега, каква възможност ви дава закона, колко кратък ще бъде този срок, в който концесионерът ще бъде задължен да…
Теменужка Петкова: Законодателят е предвидил това да бъде обосновано дълъг срок. Аз смятам, че за тези неизпълнени задължения един 14-дневен срок е напълно достатъчен. Като концесионерът, ако изпълни в по-кратки срокове своите ангажименти, какъвто и е неговия интерес в случая, то това означава, че договора ще бъде възобновен веднага след погасяване на съответните задължения. Но нещо друго е много важно да знаят и колегите, и концесионера, и българските граждани, че независимо, че концесионния договор ще бъде временно спрян на основание чл. 68 от Закона за подземните богатства, това не освобождава концесионера от ангажименти да полага необходимата грижа за това, рудникът да се поддържа в готовност за техническа експлоатация във всеки един момент. Както и да се осигурят безопасни условия на труд за колегите, които работят там.
Водещ: Т.е. временното спиране на договорът означава, че временно се спира работата по добив, но в същото време всички останали задължения, които има, трябва да се изпълняват, така ли?
Теменужка Петкова: Точно така, да. И това временно спиране на договора не е основание да се търсят неустойки от страна на концесионера, както и не е основание да се счита, че за периода, за който ще бъде спрян временно този договор, следва да бъде и удължен срокът на концесията. Това законодателят ясно го е разписал в разпоредбите на Законът за подземните богатства.
Водещ: Има ли той задължения за този период да изплаща трудови възнаграждения?
Теменужка Петкова: Разбира се, то това е и една от целите за временно спиране на този договор. Първо, за да плати задълженията си към бюджета, това което е неизпълнението към бюджета, към Министерство на енергетиката. И от друга страна съответно да предприеме действия и да погаси всички останали свои задължения и към работници, служители, към съответно данъчна администрация,. Ако има, разбира се, такива задължения.
Водещ: Имате ли готовност, ако се налага, и Вие да отидете в Оброчище?
Теменужка Петкова: Разбира се, че имам такава готовност, моят заместник е там, зам.-министър Жечо Станков, просто всеки момент ще пристигне в мина Оброчище и ще даде и по-голяма яснота на колегите. Но това, което мога да кажа, е, че държавата е на своето място. Аз не се поколебах нито за миг да се възползвам от правото, което ми дава законът.
Водещ: Има ли риск концесията да бъде прекратена въобще, според Вас, и какъв?
Теменужка Петкова: Законодателят е предвидил такава възможност и тя е ясно разписана.
Водещ: Да да, ама има ли изгледи да я приложите в един момент ако видите, че…
Теменужка Петкова: Нека да дадем шанс на концесионера да плати своите задължения и ако е на лице подобно неизпълнение, то тогава ще следваме това, което предвижда закона.
Водещ: Ще следвате…Сега, връщате се от Санкт Петербург, където имахте разговори с руската страна по различни въпроси, най-вече газовите. Какво сътрудничество предвиждате с "Газпром", какво сътрудничество е възможно по отношение на развитието и разширяването на газопреносната ни инфраструктура?
Теменужка Петкова: Срещата с председателя на УС на "Газпром" господин Алексей Милер беше по покана на "Газпром". Тя се проведе… тази среща тя беше работна среща, проведе се в рамките на Петербургския международен икономически форум. В рамките на тази среща ние обсъдихме нашето двустранно сътрудничество, както по отношение на договора за доставки на природен газ, така и по отношение на транзитния договор, който има "Булгартрансгаз" съответно и "Газпром". Това, което беше подробно обсъдено и представено от страна на колегите от "Газпром", беше свързано с политиката на "Газпром" по отношение на увеличаване ръста на продажбите на природен газ за Европа,. Аз от своя страна запознах господин Милер и колегите от "Газпром" с развитието на нашата газопреносна инфраструктура, запознах господин Милер с концепцията за изграждане на газоразпределителен център на територията на България и в рамките на този разговор беше подписана и работна пътна карта, която пътна карта е свързана с това да бъде обсъден въпросът относно възможността за разширяване на газопреносната инфраструктура на България. Разбира се, при стриктно спазване на правилата на ЕС. Това е наше изискване, което ние нито за миг не сме се поколебали да поставим и нашите партньори от "Газпром" много добре знаят за регламентите и изискванията на ЕС в областта на газовия сектор.
Водещ: Тук влизат ли темите, свързани с антимонополното дело на ЕК и готовността да се говори за промени в условията, при които се доставя газ в България?
Теменужка Петкова: На работната среща не бяха обсъждани въпросите, които съществуват между "Газпром" и ЕК по отношение на антимонополното дело, което ЕК води срещу "Газпром", тъй като българската страна е изразила своята позиция. Знаете, че в рамките на служебното правителство до 4 май беше последният срок, в който трябваше да бъде представено становището на всяка една от държавите-членки, която е засегната от това монополно положение на "Газпром". Българската страна също е представила своята позиция, тя е депозирана в ЕК и тя не е била предмет на обсъждане в рамките на работната среща. Това, което е важно за нас и което ние трябва да отстояваме и да не забравяме нито за миг, че е наша основна цел, е именно това България да продължи да бъде фактор на газовата карта на Европа. Това трябва всички ние да го знаем и трябва да работим в тази посока. И неслучайно наш основен приоритет в областта на енергетиката и в рамките на този мандат е изграждането на междусистемните връзки на България със съседните на нас, диверсификацията на източните и маршрути за доставка на природен газ, изграждането на интерконектора с Гърция, който ще ни даде реална възможност за диверсификация. Но в същото време ние трябва да бъдем много внимателни и съобразявайки се с промените, които настъпват по отношение на газовите проекти около нас в региона , ние трябва да бъдем така да се каже в крак с времето и трябва да предприемем всичко необходимо, така че България да гарантира своето стратегическо място на газовата карта на Европа. Да не се окаже така, че ние ще бъдем заобиколени в един момент от всички проекти. Това е наша основна цел и наш национален интерес, който ние ще отстояваме.
Водещ: Да. Докато бяхте в Санкт Петербург излезе една идея на Унгария да се увеличи транзита на… тоест да се осигури транзит през България на руски газ за европейски страни. Това какво включва, според Вас, възможност количества през Турски поток да идват в България или възможност за директна тръба?
Теменужка Петкова: Аз предполагам, че… след като колегите от Унгария поставят по този начин въпроса, ние ще имаме… по всяка вероятност ще потърсят и среща, и диалог с нас, така че ще имаме възможност да обсъдим какво точно са имали предвид. Трудно ми е да гадая от сега каква е била концепцията на унгарските колеги, но, разбира се, такива срещи предстоят. Всичко това, което ще се случва или всичко това, което ще се обсъжда с всяка една от съседните на нас държави, трябва да бъде и ще бъде пречупено през призмата на законодателството на ЕС. Това трябва да е много ясно и много категорично заявено. Ние стриктно ще спазваме изискванията на ЕС по отношение на третия либерализационен пакет, по отношение на законодателството на ЕС и в областта на обществените поръчки. Но от друга страна трябва да е ясно,ч е ние сме длъжни да отстояваме нашия национален интерес и той е свързан с това България да продължи да бъде незаобиколим фактор на газовата карта на Европа.
Водещ: Как оценявате интереса на руската страна към газовия хъб "Балкан"?
Теменужка Петкова: Това тепърва предстои да обсъдим в рамките на тази работна група, която ще анализира именно тези въпроси, свързани с възможността за разширяване на газопреносната инфраструктура на България при стриктното спазване на правилата на ЕС. Ще чуем мнението и на колегите. Определено има интерес към такъв един проект и то няма как… газоворазпределителният център ще бъде част от инфраструктурата на България, така че той ще бъде и пряко свързан с въпросите, които ние ще обсъждаме и те са свързани в разширяването на тази газопреносна инфраструктура.
Водещ: Една част от диверсификацията, разбира се, и то сериозна е изграждането на интерконектора с Гърция. Доволна ли сте от варианта, в който върви? Има ли там затруднение и въобще кога очаквате този проект да приключи?
Теменужка Петкова: По отношение на интерконектора с Гърция аз и друг път съм имала възможност да споделя с българските граждани ,че това е един изключително важен, той е стратегически проект. Той е стратегически не само за България и за Гърция, той е стратегически за целия регион на Югоизточна Европа. Така че този проект е наш основен приоритет. Това, което предстои да бъде направено съвсем в скоро време, е свързано с възлагането на…, стартирането на обществената поръчка за избор на изпълнител, който да изгради интерконектора Гърция-България. Това е, така да се каже, може би една от най-важните чати, един от най-важните етапи в развитието на този проект. За съжаление в рамките на служебното правителство имаше известно забавяне, имаше и известни недоразумения по отношение на това, че беше изтъкнато ,че е на лице забавяне в реализацията на проекта през последните 2 години, че едва ли не съществува риск да се загуби договорът със "Сокар" за доставката на 1 млрд. кубични метра газ точно за този проект. За щастие това недоразумение беше изяснено и към настоящия момент проектът се развива с темповете, с които трябва да се развива, и много се надявам съвсем скоро да бъде обявена и обществената поръчка за избор на изпълнител.
Водещ: С какви темпове обаче се развива проучването на евентуалните находища в Черно море?
Теменужка Петкова: Също с бързи темпове се развиват тези процеси. Това също е една много важна част от диверсификацията на източниците за доставка на природен газ, защото каква по-голяма диверсификация от това да разполагаме с местен добив. Това също е един от много важните приоритети, които са залегнали в нашата управленска програма, свързана със сектор енергетика, а именно да се стимулира развитието на местния добив, да подкрепим проучванията и търсенията в дълбоко Черно море. Знаете, че в блок Хан-Аспарух тези проучвания са в доста напреднала фаза. Това, което беше обявено, че в блок Хан-Аспарух на практика има находища от нефт, които са открити и които са идентифицирани. Така че очакваме и следващия втори сондаж, за да видим какво ще се получи.
Водещ: Какви са шансовете обаче там да има сериозен местен добив, според това, което имате до момента?
Теменужка Петкова: Всичко това зависи от компаниите, които извършват процеса по търсене и проучване. Ние не разполагаме с друга информация, която да е….
Водещ: На този етап няма информация, която може да даде оценка…
Теменужка Петкова: Не, нямаме информация, все пак това е конфиденциална информация, тя е фирмена информация. Това, което официално беше обявено от трите компании, които извършват търсенето и проучването,е това, което преди малко съобщих.
Водещ: Получихме ли цялото оборудване на АЕЦ "Белене", което руската страна ни дължеше, след като изплатихме в края на миналата година…?
Теменужка Петкова: Една час от оборудването вече е в България. То се съхранява на площадката на АЕЦ "Белене", останалата част от оборудването ще бъде в България до края на месец август, може би, в началото на септември ще бъде тук и България ще разполага с два реактора, за които трябва да мислим какво ще правим.
Водещ: Така и какво да правим с тези два реактора? Дали да ги държим така на площадката и да ги направим на един музей на атомната енергетика, или някакъв по-практичен вариант трябва да изберем?
Теменужка Петкова: На площадката на АЕЦ "Белене" вече има един такъв музеен експонат и той е свързан с така нареченото старо оборудване за проекта АЕЦ "Белене"…
Водещ: Да, затова Ви казах, че там можем да направим един много атрактивен, може би единственият по рода си в света, музей на атомната енергетика.
Теменужка Петкова: Аз смятам, че тази грешка, която е допусната преди десетина години, повече не бива дори да си помисляме в тази посока. Това, което ние трябва да направим и ще направим, е максимално бързо да се предприемат действия, след като ние разполагаме с площадка, за която българските данъкоплатци са платили1 млрд. и 400 млн. лв., разполагаме и с оборудване, което до месец септември ще бъде вече в България, за него сме платили 1 млрд. 176 млн. в края на миналата година ,то тогава това, което трябва да бъде направено и отговорната позиция, държавническото поведение изисква, да се предприемат действия ,да се положат усилия всички активи, всички пасиви във връзка с този проект да бъдат обособени в отделна компания, проектна компания и час по-скоро да стартираме процедурата по приватизация и… по реда на закона за приватизацията за следприватизационния контрол, за да проверим на лице ли е реален инвеститорски интерес към този проект. Ако такъв инвеститорски интерес има при условията, които ние ще обявим, то това означава, че този проект е жизнеспособен и той ще бъде реализиран. Ако няма такъв инвеститорски интерес, то тогава ще мислим върху друг вариант, който ще ни даде възможност да използваме това оборудване с дълъг цикъл на производство. Може би ще се мисли за вариант, в който ще се използва единият от реакторите за изграждане на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй".
Водещ: На АЕЦ "Козлодуй".
Теменужка Петкова: Но тук искам да кажа нещо много важно. Тъй като реализацията на проекта АЕЦ "Белене" няма как да не се вписва в енергийната стратегия на България, която в момента в МЕ….
Водещ: Точно това исках да Ви попитам, защото ако говорим за всичко, което се е случило, та включително и за този проблем от преди малко повече даже от 10 години, ако трябва да бъдем точни, защото…
Теменужка Петкова: Да, 2006-та.
Водещ: … той 2005-2006-та е датиран. Всъщност до момента България не разполага с енергийно-стратегически… с документ, който да казва след колко време, какви количества енергия ще ни трябват и е много трудно да се направи финансова сметка на това е ли изгодно, или не е изгодно изграждането, къде ще продаваме този ток, колко ще ни трябва за вътрешния пазар, къде и колко можем да изнасяме. Въобще цялата тази работа. Това всъщност е тема на една енергийна стратегия, което знаем, че Вие изработвате. Въпросът е обаче кога ще бъде готова тя? В тези динамични времена, в тази променяща се среда за сигурност как трябва да бъде насочена тази стратегия, за да бъде работеща?
Теменужка Петкова: Да, това е една изключително важна тема, смея да твърдя, че това е основният въпрос в сектор "Енергетика", който трябва да бъде решен. Това, което направихме ние, свързано с изработването на енергийната стратегия на България до 2030-та с хоризонт до 2050-та година, е следното. Още от миналата година ние сме създали работна група в рамките на МЕ, която работи по разработването на нова стратегия в сектор "Енергетика". От друга страна, едно от първите действия, които предприех след встъпването ни в мандата, беше с писмо да информирам всяка една от парламентарно представените политически сили в българския парламент, че очакваме от всяка една от тези парламентарно представени политически сили да представи техни експерти, които експерти да бъдат включени в рамките на тази работна група и заедно да използваме целия експертен потенциал на страната ,за да разработим наистина една енергийна стратегия, която стратегия тя няма как да бъде стратегия на едно или друго правителство. Това ще бъде енергийната стратегия на България. И всички неи трябва да се обединим около това какво тя трябва да включва. Това, което ще се поеме като ангажимент и ще се разпише в тази енергийна стратегия, от друга страна, трябва да почива на един много сериозен анализ, както икономически ,така и от техническо естество, така и от правно естество. Поради тази причина ние ползваме и експертния потенциал на БАН. Знаете, че в края на миналата година беше подписан договор с БАН. Една от задачите на БАН, която ние възложихме, е именно да разработят модела, по който трябва да се развият процесите, свързани с проекта АЕЦ "Белене", който модел включва да се направи пълен анализ както на енергийната среда в България, така да се анализират и регионалните пазари в Европа и да се обоснове необходимо ли е изграждане на нова ядрена мощност, при какви условия и при какви параметри. Така че това, което аз очаквам, е до 12-ти юни българските депутати от различните политически партии да представят кандидатурите за своите представители в тази комисия, която да разработи енергийната стратегия на България. Единственият начин да разработим документ, който е стойностен и който ще отговаря на всички предизвикателства, които не са никак малко в сектор "Енергетика". Тук трябва да се отчете и какво влияние ще окаже решенията, които бяха взети в Париж по отношение на климата, на опазване на климата. Това ще бъдат много важни решения, които трябва да бъдат взети и те трябва да бъдат взети с консенсус. Енергетиката е сектор, в който не може и не бива да се правят експерименти. Той трябва да има устойчивост, трябва да има стабилност и трябва да има ясна визия и дългосрочна визия за своето развитие.
Водещ: Много Ви благодаря за този разговор, надявам се ,че съвсем скоро ще можем с Вас да влезем в детайли на тази енергийна стратегия.
Теменужка Петкова: Надявам се.
Водещ: Защото от нея зависи и колко ще се бърка в джоба на потребителите, дори колко ще ни струва хляба, защото…
Теменужка Петкова: Точно така. Енергийните ресурси формират себестойността на почти всички стоки и услуги.
Водещ: На всички. Другият сектор, който не трябва да има експерименти е сектор сигурност, буквално след секунди на Вашето място сяда вътрешният министър Валентин Радев, който Ви чака да освободите стола му, но в конкретния случай само за събеседник в студиото.
БНТ, "Денят започва"