Министър Петкова: Прокуратурата ще стигне до истинските виновници за АЕЦ "Белене"
Г-жо Петкова, как ще разрешите проблема с АЕЦ "Белене"?
Теменужка Петкова: Смятам, че направихме първата и най-решителна крачка по разкъсването на този гордиев възел. Той наистина е такъв за българската енергетика. През седмицата подписахме споразумение между Националната електрическа компания и "Атомстройекспорт" за окончателно уреждане на отношенията съгласно решението на Международния арбитражен съд в Женева. От друга страна, министърът на финансите като представител на държавата подписа споразумение с "Атомстройекспорт", с което "Атомстройекспорт" се отказва от всякакви претенции към българската държава за нарушаване на инвестициите. Успяхме да минимизираме негативните последици от арбитражното решение. Договорихме с нашите партньори от "Атомстройекспорг" и "Росатом", че ако НЕК плати до 15 декември т.г. своето задължение по арбитражното решение във връзка с АЕЦ "Белене", те ще се откажат от пълния размер на лихвата (по 167 000 евро на ден), която тече от 14 юни 2015 година до датата на плащане. Така ще спестим 23,8 млн. евро. Освен това Международният арбитраж потвърди част от корекциите на лихвите по арбитражното решение, в които бяхме открили грешки. От "Атомстройекспорт" приеха корекциите на арбитража и ще спестим още 20,9 млн. евро.
Прокуратурата решително се намеси в разплитането на аферата с милионите, потънали в проекта за АЕЦ "Белене" и обвини бивши енергийни министри и шефове. Ще има ли още обвинения?
Теменужка Петкова: Компетентните органи, които имат право да проверят всеки сигнал, са органите на прокуратурата. От тяхната компетентност е да проверят всяко твърдение за нарушение. Адмирирам дейността на прокуратурата за изясняване на проблемите с проекта "АЕЦ Белене". Смятам, че прокуратурата има върху какво да се концентрира. По отношение на този проект още от стартирането и провеждането на обществената поръчка има редица груби нарушения на законодателството. Впоследствие има теглени кредити.
През 2007 г. е изтеглен заем от половин милиард уж за осигуряване на мостово финансиране за "Белене", а е похарчен за нещо съвсем различно. В резултат на този кредит има реализирана вреда за НЕК в размер на 36 млн. лева. Аз съм сигурна, че прокуратурата ще стигне и дотам. Сигурна съм. че ще анализира и как са разходвани целевите средства от 300 млн. лева, предоставени от бюджета през 2008 г. Съгласно постановление на Министерски съвет тези пари се предоставят за нещо конкретно, но впоследствие се оказва, че те не са изразходвани за това, за което са предназначени. Мисля, че прокуратурата ще стигне до истинските виновници за вредите, които всички ние претърпяхме и търпим от този проект.
Последните седмици бяха важни и за съдбата на АЕЦ "Козлодуй". Каква е добрата новина?
Теменужка Петкова: Имахме много добър повод да се видим с консорциума "Росатом сървис" - "Росенергоатом" EDF, които са наш партньор по удължаването срока на експлоатация на 5-и блок на АЕЦ "Козлодуй". Хубавата новина е, че всички резултати от обследванията на остатъчния ресурс на 5-и блок са много добри. Консорциумът е установил, че централата отговаря на найвисоките стандарти за сигурност и има основание срокът на експлоатация на 5-и блок да бъде удължен с още 30 години. Това ще гарантира енергийната сигурност на страната ни и ще даде възможност за предоставяне на електрическа енергия за бизнеса и битови потребители на достъпна цена.
Какво разкри прегледът на документите в Министерството на енергети ката относно нарушенията с концесията и приватизацията на мини "Бобовдол"? Как е бил нарушен интересът на държавата?
Теменужка Петкова: През 2005 г. Министерският съвет взима решение да бъде предоставена концесия на "Мини Бобовдол" ЕАД. Това е дружество, което е държавна собственост. Едноличен собственик на капитала на това дружество е българската държава. Концесията се предоставя на мини "Бобовдол", а условието да влезе в сила, тоест да започне добивът на подземните богатства, е дружеството да бъде приватизирано или чрез друга сделка по някакъв начин да бъдат прехвърлени акциите му в частни ръце. Държавата е пристъпила към този ход. защото мини "Бобовдол" е имало поредица от задължения, които са генерирани към доставчици, към персонал... Тя е очаквала при една приватизация да се появи нов собственик, който да покрие тези задължения и да плати на държавата цената на дружеството като активи, и чак тогава концесията да влезе в сила. Това обстоятелство обаче така и не настъпва. Независимо от това през февруари 2007 г. с едно допълнение към договора за концесия той се прехвърля на "Ораново" ЕООД.
Кой е бил собственик на мини "Ораново"?
Теменужка Петкова: Трудно ми е да ви кажа кой е бил собственик, тъй като приватизацията на мини "Ораново" се е случила по-рано. Факт е обаче, че е прехвърлена концесия, която де юре не е влязла в сила. Нали разбирате, че няма как да се прехвърли нещо, което не е влязло в сила. Това означава, че някой е изместил държавата. Някой е казал: "Държавата очакваше едни пари, но няма да ги получи". Държавата ще изчака, ние ще я предоставим концесията на основание на Закона за подземните богатства, а мини "Бобовдол" ще прехвърли своите концесионни права, въпреки че те не са влезли в сила, на "Ораново" ЕООД. което впоследствие става "Въгледобив Бобовдол". Междувременно през 2006 г. е подписан един договор за наем, с който се отдават активите, собственост на държавните мини "Бобовдол". Тук интересното е как с отдаването на активите се отдава и възможността някой да добива подземните богатства и да ги плаща на наемодателя. Тук вече е другата ситуация, която трябва да се изясни. Има компетентни органи, които ще изяснят всичко около тези сделки. В Министерството на енергетиката не разполагаме с тези документи за прехвърляне на дялове на частното дружество.
В момента зрее нов финансов проблем, свързан с арбитражни дела, заведени от ЕВН, ЧЕЗ и "Енерго-Про". Не са ли прекалени претенциите им за претърпени инвестиционни загуби от над 1,5 млрд. лева?
Теменужка Петкова: Процесът по арбитражите, заведени от електроразпределителните предприятия е в компетентността на Министерството на финансите. То представлява българската държава при такива спорове. Ще се въздържа да правя коментар, тъй като тези съдебни спорове са в ход в момента.
Националният омбудсман поиска да възложите АДФИ да провери как "Топлофикация София" разходва средствата, които събира от юридическа такса от потребителите, които съди за неплатени сметки.
Теменужка Петкова: Промените в Закона за енергетиката, които направихме през март 2015 г., дават възможност да се влезе във всяко енергийно предприятие. В момента обмисляме подобна инспекция в повечето дружества, включително и "Топлофикация София".
За първи път финансист управлява енергетиката. Как се решихте да влезете в енергийното тресавище след разкритията на АДФИ?
Теменужка Петкова: Въпреки че не съм страхлив човек, имах определени притеснения какво ще заваря в сектор "Енергетика". Моят поглед в него беше единствено и само от гледна точка на финансите и на проблемите, които съществуват по отношение на финансовото управление и нарушенията на националното законодателство във връзка с проекта "Белене". Но когато човек влезе в дадена сфера и анализира цялата информация, тогава вижда действително какви са отговорностите, с които се е заел. Смея да твърдя, че съм отговорен човек и това, с което се захващам, се опитвам да докарам до успешен край. Не е лесно в енергетиката. В този сектор сам човек трудно би могъл да се справи. Ако нямах подкрепата на премиера, на колегите от правителството, от българския парламент, от Министерството на енергетиката, от Българския енергиен холдинг, едва ли щяхме да успеем да оздравим финансово сектора и да направим така, че той да работи в правилната посока.
в. "Телеграф"
31.10.2016