Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Министър Петкова: Документите за рудник "Бабино" ще бъдат предадени на компетентните органи за проверка

Водеща: Министърът на енергетиката, г-жа Теменужка Петкова е при нас, добро утро.

Теменужка Петкова: Добро утро.

Водеща: Ще говорим много по тази тема, защото тя е стара и рецидивира, и очевидно има някакви обстоятелства в политическият живот, които пречат тези теми да бъдат решени. Преди това, обаче кажете - бяхте ли снощи на извънредното заседание?

Теменужка Петкова: Да, бях на извънредното заседание на Министерски съвет /МС/…

Водеща: Как мина то?

Теменужка Петкова: Ами, смея да твърдя, че мина в един откровен диалог, такъв, какъвто трябва да има между партньори в управлението.

Водещ: Но и леко напрегнат, предполагам?

Водеща: Имаше ли напрежение?

Теменужка Петкова: Ами бяхме откровени всички, всеки каза това, което вижда, това, което усеща като отношение. И накрая се обединихме около това, че наистина, за да продължат реформите в България, за да продължим да работим със същите темпове, защото смятам, че за никого не е тайна, че правителството работи добре, правителството се справя. Работим по своите приоритети, но се получава на практика така, че за да работим ние, за да продължим да работим добре, на нас е необходимо да бъдем единни, да бъдем монолитни навсякъде. Не само, когато взимаме решения в рамките на изпълнителната власт, но и тогава, когато е налице необходимост зад нас да застанат и политическите партии, които подкрепят правителството. Така, че е необходима и подкрепа в българският парламент.

Водеща: Успокоиха ли се сега нещата, в време разделно идва ли във вторник, или не идва след снощното извънредно заседание на МС?

Теменужка Петкова: Аз мисля, че нещата ще бъдат урегулирани и няма да се стигне до такава ситуация.

Водеща: Тежки думи чуха ли се снощи?

Теменужка Петкова: Не, не бих казала.

Водеща: Обвинения?

Теменужка Петкова: Не, не бих казала.

Водеща: Някой май преразказва на премиера какво се говори за него в парламента? Много се цитират тези думи: "Пиле шарено ли съм, Москов? Лукарски, страхуваш ли се от мен?" Тия неща чуха ли се наистина на заседанието снощи?

Теменужка Петкова: Ами всичко беше, както вече споменах, в рамките на един откровен диалог между партньори.

Водеща: Добре, темата ще я продължим, така или иначе, с Цветан Цветанов, зам.-председател на ГЕРБ по-късно в предаването.

Водещ: Сега да си говорим, обаче, за мини "Бобов дол" и да започнем оттам – ще бъде ли всъщност прекратена концесията там. И дали държавата ще защити както своя интерес, така и на тези хора, които, струва ми се, в един безкраен сериал стават цели семейства, някакъв вид инструмент за нечии интереси, дали политически или икономически.

Теменужка Петкова: Ами това е тема, която наистина е изключително важна. Трудът на тези хора е много тежък, те полагат наистина един тежък труд, те работят в условия, които са наистина много по-различни от останалите условия на труд. Тези хора са достойни хора и към тях трябва да се отнасяме всички ние с необходимото уважение.

Водеща: За сметка на това не получават пари…

Теменужка Петкова: Но аз категорично смятам, че тези хора не бива да бъдат използвани затова, някой да упражнява или да защитава определени свои икономически интереси и то само седмици преди президентските избори. Така, че ние трябва…

Водеща: Какво казвате сега, кой ги използва за да си реализира икономическите интереси?

Теменужка Петкова: Ами не икономическите, политическите интереси. Не бива да се използват тези хора за определени политически интереси, затова някой да се покаже по телевизията или да го видим колко е активен. Трябва да се помисли…

Водеща: Вие смятате, че някой ги и подтикнал да протестират, по-скоро, в последствие яхването на темата от различни политически сили, това ли визирате?

Теменужка Петкова: Ами да, трябва да се мисли в посока, първо, защо се е стигнало дотук. А за да си дадем отговорът на този въпрос, трябва да се върнем доста назад във времето. Но това връщане назад във времето е много важно, защото то дава отговор на това, защо днес ситуацията е такава. Първо, може би е важно да кажа това, че трудът на тези хора е много тежък, но този труд не се различава по нищо, като правна регламентация, от труда на всеки един от нас. Т.е. има трудово законодателство, което регламентира отношенията работник - работодател. В този случай става въпрос за отношенията в една частна фирма, в която държавата няма как да се намеси и да плати заплатите на тези хора, тъй като там има работодател, то е частно дружество. И, ако този работодател не изпълнява своите ангажименти, държавата трябва съответно да извърши съответните проверки и да го санкционира, ако това е така. Вчера, аз и министър Русинова бяхме на изслушване, на извънредно заседание на Комисията по енергетика в НС. И там имахме възможността да изложим своите тези, и информацията, с която ние разполагаме, всеки в рамките на своята компетентност. Стана ясно, че се извършват такива проверки от страна на колегите от Главна инспекция по труда, реализира се съответната отговорност, има издадени наказателни постановления, има налагани глоби, плащане по глоби.

Водеща: И какво от това? В крайна сметка тези хора работят без да си получават парите редовно, работят при нечовешки условия и всичко това не е новина за никого и за Вас не е новина, нали?

Водещ: И когато дойдат избори им се бавят съвсем заплатите…

Теменужка Петкова: На тези хора им се бавят заплатите и тези хора трябват да получават заплатите в сроковете, в които те са подписали своите трудови договори, тук спор няма по тази тема, затова вие видяхте, че държавата веднага реагира, имаше проверка съответно на място от страна на Главна инспекция по труда, наш екип вчера на Министерството на енергетиката беше долу в рудника, за да видим каква е ситуацията и да се направи проверка на място, така че ние сме там. Областният управител беше там през цялото време с всички необходими действия, които следваше да бъдат предприети от страна на държавата – осигуряване на спешна медицинска помощ, осигуряване на всякаква друга подкрепа в тази ситуация.

Водеща: Знаете, че в следващата стачка нали казвате ние сме там, вие сте там, но утре няма да бъдете там до следващия протест, до следващите 60 часа под земята. Това е системен проблем при нас. Защо е така?

Теменужка Петкова: Така е, затова трябва да видим… Трябва да си дадем отговор защо го има този системен проблем и отговорът на този въпрос, както вече споменах, се корени в миналото, в момента, в който са вземани тези решения, подписвани са определени договори, с които са предоставени тези концесии. Конкретният случай с тази концесия аз се разрових в архивите назад във времето, тъй като става въпрос за действия, които са извършени през 2005, 2007 година по отношение точно на тази концесия и трябва да ви каза, че се натъкнах на много интересни неща. Неща, които лично в мен будят много сериозни съмнения по отношение на действията на тези хора, които са взимали решения по това време.

Водещ: Кои са тези решения и кои са хората, които са ги взимал?

Теменужка Петкова: Каква е ситуацията в конкретния случай. През 2005 година МС взима решение чрез министъра на енергетиката и енергийните ресурси тогава, господин Севлиевски, сключва договор, дава концесията на "Мини Бобов дол", което е едно държавно дружество по това време. В последствие в този договор концесионен се поставят и определени условия, при които договорът ще влезе в сила. Условието, при което този договор ще влезе в сила, е следното – след извършване на приватизация по силата на която ще бъде приватизирано държавното дружество "Мини Бобов дол" или чрез някаква друга сделка по силата на която ще бъдат прехвърлени акции на друго търговско дружество, което няма да бъде държавата. Тоест държавата е очаквала да получи определени приходи във връзка с тази приватизация и едва тогава да бъде в сила този договор.

Водеща: И получила ли ги е?

Теменужка Петкова: Какво обаче се случва? През 2007 година неизвестно защо, от това, което аз виждам като документи и това, с което Министерството на енергетиката разполага, не става ясно поради каква причина е подписано едно допълнение номер 1, което допълнение е от 26 февруари 2007 година, тогава министър на енергетиката е бил господин Овчаров, се подписва това допълнение 1, по силата на което се прехвърля правата по концесията, която забележете, не е влязла в сила, може ли да се прехвърли право на нещо, което не е влязло в сила.

Водеща: Не съществува фактически?

Теменужка Петкова: Точно така. Прехвърлят се правата по концесията на "Ораново ЕООД", което в последствие става "Открит въгледобив Бобов дол".

Водеща: И?

Теменужка Петкова: И на практика държавата не получава нищо така както е било предвидено в това решение на Министерски съвет и в концесионния договор, държавата не получава прихода от приватизацията, който е очаквала и всъщност бива изместена в тази ситуация от едно дружество.

Водещ: Частно дружество.

Теменужка Петкова: Пак разбира се след решение на МС, който МС през 2007…

Водеща: После препродажба има ли, новият собственик вече спечелил ли е…

Теменужка Петкова: Оттук нататък новият собственик как е продавал дялове от капитала на своето дружество това вече е въпрос в полето…

Водеща: Някой е спечелил вместо държавата, така ли звучат накратко нещата?

Теменужка Петкова: Да, грубо казано е така.

Водеща: Това подсъдно ли е, това подлежи ли на наказателна отговорност, говоря за действията на държавата.

Теменужка Петкова: Аз като човек, който цял живот работи с това дали са спазени законите и съм проверявала това смятам, че е налице необходимост да бъдат сезирани компетентните органи във връзка с тези действия.

Водеща: Вие трябва да го направите, направихте ли го?

Теменужка Петкова: Аз ще го направя.

Водещ: Ще Ви зададем въпроса отново, защото в крайна сметка казахте "корена на проблема е в миналото" и се върнахте натам, но решението му е в настоящето, по-добре да е в настоящето, отколкото в бъдещето, за да не се случват…

Водеща: Тази концесия ще я вземете ли сега?

Теменужка Петкова: Първо по отношение на решението аз вече споменах, че вчера бяхме на изслушване с министър Русинова в НС в Енергийна комисия и там обсъдихме, разбира се и бъдещето, защото наистина бъдещето е изключително важно за тези хора, тях ги интересува какво ще се случи с тях днес, сега, утре, какво ще ядат децата им, как ще отидат на училище, затова всички ние трябва да обединим усилията си и да мислим за това какво трябва да се прави оттук нататък, така че да не се стига до тези унизителни за тези достойни хора ситуации. И вчера чух много добро предложение от страна на бизнеса, о Конфедерацията на работодателите и индустриалния капитал, от АЕКБ се чуха изключително добри предложения. Тези работодателски организации предлагат ако се стигне до съкращаване на тези хора те да вземат част от тези работници и те да работят в предприятия, които са съответно в рамките на КРИБ или в рамките на АЕКБ, но за тази цел е необходими или да повишат своята квалификация,м или да получат нова квалификация. Затова ние трябва да обединим усилията си и трябва да мислим за това как тези хора да намерят своето място оттук нататък.

Водеща: Но е сигурно, че мината затваря, така ли, защото имаше различни информации за намеренията на господин Ковачки?

Теменужка Петкова: Ние получихме миналата седмица писмо от компанията "Открит въгледобив Бобов дол", с което ни информираха ,че поради липсата на икономическа обоснованост, икономическа ефективност  от дейността на този рудник, те възнамеряват да прекратят неговата дейност. В последствие в сряда получихме друго писмо от същата компания, в което те ни информират, че поради настъпилите нови обстоятелства, оттеглят това свое намерение.

Водещ: Имате ли представа какви са тези обстоятелства?

Водеща: Днес е събота какви са обстоятелствата, затварят ли я, не я ли затварят?

Теменужка Петкова: Към настоящия момент е в сила това писмо, с което ние сме информирани ,че те оттеглят уведомлението си за затваряне на мината, така че аз съм сигурна, че към този момент ситуацията е такава.

Водеща: Оттеглят уведомлението, че ще затварят, тоест тя може да продължи да работи?

Теменужка Петкова: Да.

Водеща: Концесията в същите ръце ли ще остане в такъв случай?

Теменужка Петкова: Няма причина до този момент да е в други ръце.

...

Водеща: Видяхте ли тези кадри? Те бяха в навечерието на предишни избори. Първо видяхме политическа агитация за кого трябва да се гласува, след това и това прословуто купуване на кренвирши от там, ведомствения магазин.

Водещ: Това е унизителна гледка.

Водеща: Затова казах и в началото, че това е системен проблем. Четох много заглавия през тази седмица и този път ли ще му се размине на Ковачки? Кажете, госпожо Петкова защо се допуска един проблем да рецидивира, допускат се съмнения, че тези хора там се използват и с политически цели. Основателни ли са съмненията, притесненията, че господин Ковачки понеже има своето влияние в парламента, което влияние удобно може да бъде използвано в един или друг момент, затова като че ли държавата си затваря очите за някои проблеми.

Водеща: А не е като да няма нередности.

Теменужка Петкова: Аз, разбира се, както и всички български граждани, си спомням тази ситуация и това наистина е унизителна ситуация и никога повече не бива да се допускат подобни неща с тези хора, които са едни достойни хора. Това, което аз със сигурност мога да кажа е, че ние имаме и волята, и амбицията подобно нещо повече никога да не се случва. За да не се случва трябва да се върнем назад, да видим защо се е стигнало до тази ситуация, защото за да се стигне до тази картина, има причина. Тази причина, както вече споменах, се корени назад във времето, ето защо вчера в Комисията по енергетика беше поставен въпросът за създаване на анкетна комисия. Аз мисля, че това е наистина най-правилното решение – една анкетна комисия, която да разгледа всички факти, всички обстоятелства, свързани с предоставянето на тази концесия, свързани с нарушенията по отношение на правата на тези хора.

Водеща: И да зарине проблема в … извинявайте, кога анкетните комисии са…

Теменужка Петкова: Не бих казала такова нещо.

Водеща: Постигали някакви резултати.

Теменужка Петкова: Вие помните анкетната комисия, тя не беше анкетна комисия за разследване на всички факти и обстоятелства във връзка с АЕЦ "Белене", нали си спомняте ,че тогава станаха известни за първи път всички проблеми във връзка с този проект…

Водеща: Това е онази ли анкетна комисия, която доклад накрая не написа и такова нещо не видяхме?

Теменужка Петкова: Доклад написа и то много сериозен доклад.

Водеща: Добре, хубаво, може би и аз съм забравила някои неща. Още един много важен въпрос. Споменахте господин Овчаров, казахте, че той носи своята отговорност за ситуацията тук. Господин Овчаров, господин Петър Димитров са споменавани много често и сочени като виновници за това, което се случва с АЕЦ "Белене". И двамата обаче са на високи позиции в българската енергетика, искам да Ви попитам и като човек, който преди да бъде министър разри разни нередности в енергетиката като човек, който оглавяваше Агенция държавна финансова инспекция, имате ли персонално Вие лично доверие в тези хора, които обвинявате за несполуките в българската енергетика, а в същото време те са на високи постове и продължават и да бъдат и до днес?

Теменужка Петкова: Тези хора са назначени от предишното правителство, те не са назначени от нашето правителство. Те имат мандат, така че нека да изтече техният мандат, нека да спазим законите, такива каквито са и тогава ще говорим отново.

Водеща: Много често Ви питат от опозицията. Това най-вероятно Ви тежи като воденичен камък особено пък на Вас?

Теменужка Петкова: Да, така е, но тези хора са назначени, те имат определен мандат. Искахме да бъдем толерантни, да се опитаме в сектор енергетика, който знаете, че един много тежък сектор, да има все пак някакво консолидиране на усилията, за да може да се излезе от тази ситуация. Но тези двама колеги те са назначени от предишното правителство, имат мандат, нека да изтече техният мандат и тогава пак ще говорим.

Водеща: Защото иначе усещането от цялата работа е, че понеже всички са виновни, затова никой не е виновен. Накратко казано звучат ей така нещата. Кажете сега с "Белене" какво става, до края на годината трябва да си платим едни 630 млн. евро.

Теменужка Петкова: С "Белене" вървим към финализирането на решението на Международния арбитраж във връзка с този проект. Знаете, че арбитражът се произнесе на 14 юни тази година, от този момент нататък ние не сме спрели да работим в посока да търсим най-правилното решение.

Водеща: Нещо може ли да се направи в момента, например, може ли да спрат да текат тези лихви, които са колко?

Теменужка Петкова: 167 хил. евро на ден.

Водеща: На ден. Например това може ли, този часовник да бъде спрян?

Теменужка Петкова: Знаете, че това са едни вземания за една търговска компания каквато е "Атомстройекспорт", които вземания трудно някой може да бъде убеден или да откаже някой от тези потенциални приходи, но ние водим преговори с нашите партньори от "Атомстройекспорт", от "Росатом", така че надявам се съвсем скоро, може би до края на месец октомври ние ще имаме споразумение и в рамките на това споразумение ще разпишем точно начина на плащане, срокове, в които трябва да платим.  Знаете, че беше приет специален законопроект във връзка с намирането на решение по отношение на арбитражното решение срещу НЕК.

Водеща: Тук чакаме ЕК да ни каже дали можем да плащаме по този начин.

Теменужка Петкова: Точно така. На 28-ми беше приет законопроекта на второ четене, на 29-ти сме информирали ЕК за нотификация на този закон.

Водеща: Има ли опасност тя да каже ами не, това е непозволена държавна помощ?

Теменужка Петкова: Не, мисля, че няма такава опасност. Все пак ние сме анализирали цялата информация, попълнили сме съответните въпросници, документи.

Водеща: Оборудването въпросното ще го видим ли скоро физически във времето?

Теменужка Петкова: Да, ще го видим скоро оборудването. Сега колегите от "Атомстройекспорт" ще ни предоставят сертификатите, за да можем първо да анализираме тази информация, която се съдържа в документацията и тогава ще се отиде на място и ще се види оборудването. Мисля, че нещата вървят към добра и успешна развръзка и за двете страни.

Водеща: Е колко да е добра. А АЕЦ "Белене" ще строим ли с това оборудване?

Теменужка Петкова: Нека първо да си платим това, за което ни е осъдил арбитража, само да припомня, че арбитража ни осъди само за това, което е поръчано по силата на допълнение номер 5 от 5 ноември 2008 година, 7 бяха исковете на "Атомстройекспорт", те бяха за 1 млрд. 200 млн. евро, арбитражът осъди НЕК за по-малко то половината.

Водеща: Последен въпрос, наистина ли, госпожо Петкова, Вие ще кажете да на един проект като АЕЦ "Белене", наистина ли, възможно ли е това?

Теменужка Петкова: Аз никога няма да кажа да за нещо, което не е икономически обосновано и за нещо, което не е в интерес на българската страна.

Водеща: Защото казахте дайте да видим?

Теменужка Петкова: Казах първо нека да видим да платим това, което дължим по арбитражното решение, след това нека да придобием оборудването. Знаете, че имаме идея този проект да бъде, ако има инвеститорски интерес, да бъде реализиран изцяло като частен проект, в който държавата да няма никакви ангажименти. Както за даването на гаранции, така и за договор за задължително изкупуване на тази енергия, така че ако има инвеститорски интерес.

Водеща: Този инвеститор отдавна го чакаме, дочакахме един, тръгна си... много условности. Благодаря Ви!             Желая Ви успех!

Теменужка Петкова: Аз мисля, че ще има добро развитие в тази насока.

Нова Телевизия, "Събуди се"