Министър Петкова: Работим по няколко варианта за разрешаване на казуса "Белене"
Тема: Ще продадем ли ядрения реактор на непостроената АЕЦ "Белене" на Иран, или ще я строим и с кого? Кога и как ще се получи реална диверсификация в енергетиката? Какво свършихте за 20 месеца?
Водеща: Добър ден, госпожо Петкова, заповядвайте. Сега ще Ви започна със сложните въпроси. Ще продадем ли ядрения реактор на непостроената АЕЦ "Белене" на Иран, или ще я строим и с кого? Кога и как ще се получи реална диверсификация в енергетиката? Какво свършихте за 20 месеца? Това е темата, която съм определила предварително и съм анонсирала, сега ще я разбием на по-малки въпроси. Бяхте в Иран и аз бях с вас, от първа ръка видях отношението, което се прояви към нас, но и двете няма да можем да кажем, че са стартирали някакви процеси, те просто се разкриха и тепърва предстои да се развива.
Теменужка Петкова: Точно така. Както Вие споменахте нашето посещение в Иран беше много важно. Такова посещение не е провеждано през последните 21 години. Мога да кажа, че това посещение наистина беше знаково и неговото основно предназначение беше да отвори вратите за едни бъдещи разговори, бъдещи преговори, бъдещо възможно сътрудничество между ислямска република Иран и България. Темата свързана с енергетиката присъстваше много осезаемо в тези разговори…
Водеща: Е тя беше даже най-важната тема.
Теменужка Петкова: Тя беше най-важната, беше основна тема, тъй като има потенциал за сътрудничество между ислямска република Иран и България както и в областта на доставките на природен газ по отношение на втечнения природен газ, така и по отношение на сътрудничество в областта на ядрената енергетика. Но конкретно на въпроса, свързан с това дали ще продадем реакторите за проекта АЕЦ "Белене" на Иран – както и Вие сама видяхте това беше една среща с председателя на агенцията, която се занимава с атомна енергетика в Иран, тази среща продължи не повече от 40 минути, няма как в рамките на една такава 40-минутна среща да се започнат и да се приключат преговори.
Водеща: Е тя беше първа. Все пак трябва да се пратят разчети, трябва да се видят технически неща.
Теменужка Петкова: На тази първа среща беше заявен ясен интерес от страна на нашите ирански колеги, те проявяват интерес към оборудването, което е произведено за проекта АЕЦ "Белене", но както и друг път съм имала възможност да споделя, така една стъпка не може да се предприеме единствено и само от НЕК и съответно иранската страна. Този процес трябва да се води тристранно с производителите на това оборудване и конструкторите "Атомстройекспорт".
Водеща: Е тук е заровено кучето или поне едното му краче или двете му задни крачета.
Теменужка Петкова: Да, направо и двете.
Водеща: Аз също питах министър-председателя още там на територията на Техеран – хубаво разговаряте вие тук с иранци, но ние не сме изплатили този реактор, поръчан за "Белене", дължим неустойки всеки ден по силата на арбитражното решение. Практически собственикът му е руската страна, ясно е ,че ако аз държа нещо, ей този телефон, не сте ми го изплатили и Вие ми казвате аз искам да го продам ей тука на еди кой си този телефон, аз ще кажа, ами плати ми го тука ти аз ще му го продам този телефон, пък ти си ми издължи каквото ми дължиш. Как ще преодолеете цялата тази тристранна зависимост и дали въобще са водени някакви опознавателни разговори с руската страна ,за да се разбере те биха ли проявили благосклонност ние българската да продадем този реактор, а не да сме изцяло на загуба. Хем руснаците да продадат реактора в своя полза, хем ние да си издължим всички неустойки?
Теменужка Петкова: Както вече беше споменато и от мен, и от вицепремиера Дончев, и премиерът Борисов също даде гласност на тази тема, тези действия, свързани с продажбата на реакторите е само един от вариантите, върху който ние работим и който ние анализираме. Разбира се…
Водеща: Е да де, но все пак тук да се спрем. С руската страна говорено ли е, не е ли, кой е говорил, кой ще говори, как ще се водят разговорите. Технологично как изглежда това?
Теменужка Петкова: Веднага след като излезе арбитражното решение аз лично проведох разговор с моя колега министъра на енергетиката на Руската федерация господин Александър Новак.
Водеща: Вие го съобщихте, да, но по-подробно може ли малко?
Теменужка Петкова: Обсъдихме темите, които са свързани изцяло с арбитражното решение и за това как оттук нататък ще продължат нашите взаимоотношение във връзка с решаването на този въпрос.
Водеща: Е какво има да обсъждате, ние трябва да се издължаваме всеки ден?
Теменужка Петкова: Безспорно след като има решение на арбитража това решение подлежи на изпълнение. Нито една от страните не подлага на съмнение този факт, но съществуват възможности…
Водеща: Тогава възможността, че ще пътувате то беше близо една седмица преди да се пътува за Иран мисля или десетина дни излезе решението.
Теменужка Петкова: Две седмици преди това.
Водеща: Или две седмици да речем. Споменахте ли на Новак, защото пътуването в Иран беше ясно, че може да се водят преговори с Иран по този въпрос.
Теменужка Петкова: Споменах на министър Новак, разбира се те казаха ,че това е проблем и това е въпрос, който българската страна трябва да инициира като възможности като възможни опции за продажбата на трета страна, но това разбира се не може да се случи без тях и те ще играят основна водеща роля в такива едни преговори ако стартират с иранската страна.
Водеща: Имахте ли последващ разговор с министър Новак като се прибрахте от Иран?
Теменужка Петкова: Не, след Иран не съм имала разговор с господин Новак. Имаме много активна комуникация с "Росатом", които са всъщност собствениците на "Атомстройекспорт", респективно собствениците на оборудването.
Водеща: И какво казаха от "Росатом"?
Теменужка Петкова: С "Росатом" водим диалог и преди пътуването в Иран, и след завръщането ни от Иран също проведох разговори с колегите от "Росатом". Уведомих ги разбира се за това, че ние сме имали такава среща, за това, че сме поставили този въпрос на обсъждане и от тяхна страна е на лице необходимост от известни анализи, които те искат да направят и съответно ще продължим разговорите в тази посока.
Водеща: Някакви срокове поставихте ли? Все пак това са делови разговори.
Теменужка Петкова: Ние имаме интерес…
Водеща: Още повече, че ние всеки ден, пак повтарям, колко бяха ,че Борисов…
Теменужка Петкова: 167 хил. евро са лихвите.
Водеща: Ние имаме всеки ден да внасяме 167 хил. евро?
Теменужка Петкова: Точно така. Ние имаме интерес максимално бързо да се реши този въпрос, но от друга страна…
Водеща: И какво казаха от "Росатом"?
Теменужка Петкова: От "Росатом" ще анализират това, което аз им предоставих като информация.
Водеща: За колко - за половин година, за една година, за да взимат 365дни по 167 хил. евро?
Теменужка Петкова: Не, имаме уговорка в рамките на тази седмица отново ще имам разговор с колегите от "Росатом", така че ние сме в непрекъсната комуникация. Изпълнителният директор на НЕК беше в Москва, той имаше среща с "Атомстройекспорт" с тях също са водени много сериозни разговори, детайлни вече по самото оборудване, по самия процес по отношение на това кога ние бихме могли да отидем и да видим това оборудване на място, тъй като така или иначе все още не е направен такъв оглед.
Водеща: А ние сме го виждали само на картинка, нали?
Теменужка Петкова: Не е направен такъв оглед, да.
Водеща: И на снимка виждала ли сте го?
Теменужка Петкова: Не, не съм го виждала на снимка, няма как да се види на снимка такова оборудване.
Водеща: Детайлно…/…/ 3D…
Теменужка Петкова: Но много важно е това всички ние да сме наясно, че продажбата на оборудването не е вариант за нас на всяка цена. Ние трябва да сме извлекли своите поуки от злополучната продажба на старото оборудване за АЕЦ "Белене". Помните, през 2007-2008г., когато старото оборудване беше продадено за жълти стотинки. Не бива да се стига дотам има и други варианти, ние работим по тях. Единият вариант…
Водеща: Добре, БСП ви предложи рестарт на "Белене"?
Теменужка Петкова: Ами какво значи рестарт на "Белене"?
Водеща: Ами да се строи.
Теменужка Петкова: Ако рестатираме "Белене" в онзи проект, който всички го знаем, това означава държавата да намери отнякъде 10 млрд. евро, защото този проект струва точно толкова, и да инвестира в този проект. НЕК нито в момента на стартиране на проекта през 2005г., нито към настоящия момент има такъв ресурс, който да и даде възможност да построи такава атомна електроцентрала. Но има друг вариант, който е свързан с това, този проект да бъде обособен като отделно търговско дружество и този проект да бъде продаден, и реализиран, и довършен като частен. Това…
Водеща: На кого?
Теменужка Петкова: Ами ще се продаде през Агенцията за приватизация. Тогава ще видим какъв инвеститорски интерес, дали има такъв, ако има такъв…
Водеща: Ама чакайте сега, човек не прави такива процедури без...не човек, обикновен човек, особено едно правителство, една институция, министерство. Това не се прави без да има предварителни проучвания има ли интерес.
Теменужка Петкова: Ами към настоящият момент, това което мога да кажа е, че…
Водеща: /…/ да го продадем на търг, на Китай ли ще го продадем на търг? Защото и за Китай имаше едни такива планове, че ще се строи нещо заедно с тях…
Теменужка Петкова: Това ще стане ясно когато обявим търга, ако се стигне и, ако се вземе решение за такъв вариант. Но определено мога да кажа, че има…
Водеща: /…./ да прави търгове без да е проучил предварително интереса, примерно към скъп пръстен, а тука става дума за цяла атомна централа…
Теменужка Петкова: Има определен интерес, но това, разбира се, са много първоначални разговори. Нито аз, нито който и да било може да си позволи да спомене името на компанията, която проявява интерес, все още нещата са на много начален етап.
Водеща: За една компания ли говорите, не ви питам за имена, или говорите за няколко интереса?
Теменужка Петкова: На този етап е една.
Водеща: Една компания проявява интерес?
Теменужка Петкова: Да.
Водеща: Не е ли "Булатом"?
Теменужка Петкова: Не, не е "Булатом".
Водеща: Хи хи хи, реших да ви питам. Добре и, довършете си – обявявате на търг целия проект, който включва какво….
Теменужка Петкова: Да, целият проект….
Водеща: …цялата техническа документация…
Теменужка Петкова: …това са всички активи, които са свързани с АЕЦ "Белене"…
Водеща: …и пасиви…
Теменужка Петкова: …това е площадката. Всички активи, всички пасиви, всички документи, които са свързани с разрешителния режим, по отношение съществуването на тази атомна електроцентрала. Всички тези документи ние ги имаме, изтекло е единствено разрешението за строеж, но това е разрешение, което може да се…
Водеща: То изтече преди почти две години…
Теменужка Петкова: 2013г. е изтекло, някъде през есента на 2013-та.
Водеща: Добре, ама ние и тогава си спомням, че говорихме с вас, и аз просто съм забравила да проследя това, но изтичането на решението в определени процедури, не знам в случая как е, за строеж, не приключва ли, не прекратява ли изобщо възможността за възобновяване?
Теменужка Петкова: Ами не, има възможност да се поднови разрешението за строеж, така че това не би било проблем. Важното е да се обособи...всички активи да се обособят…
Водеща: На колко изчислявате стойността на активите на проекта АЕЦ "Белене"?
Теменужка Петкова: Ами в счетоводните регистри на НЕК всички разходи, които са извършени до момента, във връзка с този проект, във връзка с площадката, са в размер на 1,409 млрд. лв. Така, че това е сумата, която през годините е акумулирана като разходи за придобиване на активи, като разходи свързани с този проект…
Водеща: Така. И за да се тръгне на търг, трябва да видим колко са пък пасивите. На колко се изчисляват пасивите на този АЕЦ?
Теменужка Петкова: Пасивите към настоящия момент са задълженията, които НЕК има към "Атомстройекспорт", във връзка с това оборудване.
Водеща: Колко са?
Теменужка Петкова: Ами те са 550 млн. евро и това е сумата, която арбитражът е обсъдил. Върху тази сума текат лихви, знаете, това е законната лихва в България…
Водеща: Лихви, колко години стават лихвите 5 май? Колко трябваше да са…
Теменужка Петкова: Не лихвата е начислена и част от нея я има в арбитражното решение начислена. От 01.05.2015 е начислената лихва и към настоящия момент, и към днешна дата, тези лихви продължават да текат.
Водеща: И отделно разноските към "Росатом"…
Теменужка Петкова: Разноските…
Водеща: …ежедневните, които би трябвало да плащаме, не 168-те хиляди
Теменужка Петкова: 167 хил. е лихвата, която тече, няма друга лихва, това е лихвата. И всъщност има разходи, които са свързани с охраняването на оборудването, тъй като това също представлява определен вид разход. Това е нещото, което НЕК…
Водеща: С извинение, не е ли продажба на безценица това на един голям проект?
Теменужка Петкова: Ами защо да е продажба на безценица?
Водеща: Защото като гледам, ами колко ще бъде…Ако направим една средна калкулация между активи и пасиви, колко ще бъде първоначалната, стартовата цена?
Теменужка Петкова: 1,409 млрд., ние искаме тази сума и погасяване на задължението към "Атомстройекспорт". Това, на практика, би направило…
Водеща: Те бяха около 2 млрд. стават грубо…
Теменужка Петкова: Ами малко над 2 млрд.
Водеща: Аз, защото сега не мога да сметна лихвите ден по ден как ще се трупат….
Теменужка Петкова: Малко над 2,5 млрд. ще дойде сумата.
Водеща: А кога ще стигнете до извода, дали трябва да се прави търг за продажба на проекта?
Теменужка Петкова: Ами за да стигнем до този извод, ние ще искаме да чуем мнението и ще искаме консенсус около това решение. Към настоящия момент ние все още анализираме вариантите, съответно с техните плюсове, с техните минуси. Когато имаме готов вариант, тогава ще бъде предложен, ще бъде обсъден първо в Комисията по енергетика в НС. И това решение по отношение на атомната централа в Белене трябва да бъде взето с консенсус на всички парламентарно представени политически сили. Те трябва да обединят своя експертен потенциал в тази област, за да вземем наистина едно мотивирано и практично решение, което да защитава в максимална степен българските интереси. Защото тук става въпрос не за решение, което касае това правителство – миналото или следващото, а става въпрос за решение, което ще касае поколения напред. Така, че ние трябва да бъдем много отговорни, когато взимаме това решение.
Водеща: А третата възможност, тя е прагматична, тя е бизнес възможност, както всички дотук споменати - да строим ние АЕЦ "Белене" съвместно с някой консорциум?
Теменужка Петкова: Ами това също е вариант, ние също работим върху този вариант…
Водеща: С кого?
Теменужка Петкова: Този вариант изисква…
Водеща: Знаете, че Уестингхаус предизвика големи разправи, когато беше министър Любомир Стойнев на вашето място в правителството на БСП и ДПС?
Теменужка Петкова: Този вариант изисква отново ангажимент на държавата. Аз, както и одеве споменах, българската държава и НЕК не разполагат с такъв ресурс, който да позволи да се участва в един такъв наистина много сериозен проект. Така, че вариантът, върху който ние работим, върху който сме концентрирали своето внимание, е свързан именно с това – обособяване на активите в отделно дружество, продажба чрез Агенцията за приватизация. Което е максимално публична и прозрачна процедура, която може да се осигури по този начин, и така ще видим наистина, какъв е инвеститорският интерес, какъв е потенциала на този проект.
Водеща: Добре де, нали имаше спорове, сега като че ли това поомекна, дали един АЕЦ може да бъде частен?
Теменужка Петкова: Няма законова пречка това да се случи, има много страни, в които…
Водеща: Законът го оставете, говорим за отговорността.
Теменужка Петкова: Ами вижте, отговорността винаги се поема от този, който ще изгради атомната електроцентрала…
Водеща: Той хубаво ще я поеме, а като му избухне атомната централа и тука ни облъчи всичките, къде е отговорността на държавата? Продава държавата през Агенцията по приватизацията проекта, взима си 2 млрд. и кусур…
Теменужка Петкова: Отговорността на държавата се изразява в това тя да контролира целият този процес и да осигури такава регулаторна рамка, която да не позволява да се стигне до подобно /…/
Водеща: Ама тя отговорността на държавата се изразява в това, да не се дават книжки на неправоспособни шофьори, да не се кара пил и т.н., Нали, нарочно свалям много нивото на разговора, но виждате, че това се прави не ежедневно, а ежеминутно…
Теменужка Петкова: Така е, факт, така е. Но когато става въпрос за ядрена енергетика, имайте предвид, че там важат много сериозни правила, там има много стриктен ред, който трябва да се спазва и то не само в България. Това са правила, процедури, изисквания, които са в рамките на международната Агенция по атомна енергетика.
Водеща: А как ще уверите обществото, че държавата като отсъства, ние българите вече преживяхме един Чернобил…
Теменужка Петкова: Никой не е казал, че държавата ще отсъства. Държавата ще присъства чрез своите регулаторни мерки и механизми чрез Агенцията за ядрено регулиране, чрез проследяване на целият този процес. Държавата в никакъв случай няма да отсъства – всичко това, което ще се случи, ще се случва под контролът на държавата. Така, че нали, това, ако някой си представя, че се дава на една компания, която идва и строи нещо, ето така, безразборно, не, не се случват така нещата.
Водеща: Не, в интерес на истината, би трябвало да може да има доверие, но виждате, че нещата коренно се различават от написаното в една книга. Какво трябва да се случи от това, какво се случва в действителност, за съжаление е така.
Теменужка Петкова: Така е, да, но трябва да се борим тези неща да не се случват по този начин.
Водеща: Добре, значи това са трите варианта за АЕЦ "Белене"?
Теменужка Петкова: Да.
Водеща: Какво стана с китайците, нали и те щяха да проявяват интерес?
Теменужка Петкова: Ами нека да стартира търгът, нека да стигнем до този момент. Първо, нека да се обединим около вариант и тогава ще видим какъв ще бъде инвеститорският интерес.
Водеща: Нещо издадохте ли се в момента, китайска фирма ли проявява интерес към приватизацията?
Теменужка Петкова: Не, не съм казала, че китайска фирма проявява интерес.
Водеща: Добре, няма да подпитвам повече. Срокове все пак - по проекта на продажба, на реактора, по проекта за продажба на проекта и по проекта за строителство съвместно с някой?
Теменужка Петкова: Сроковете трябва да бъдат максимално кратки. В същото време, разумни срокове, които да ни позволят наистина да вземем едно мотивирано решение, едно решение, което да е обосновано и наистина да…
Водеща: Ама какво значи това във времето? Извинявам се за примерът, който ще дам, но едно от децата ми все казваше – кога ще направим еди-какво си – и аз му казвах: "Скоро". И той като ме питаше – кога е скоро – и като не му отговаряхме, той казваше – скоро значи бързо. Кога?
Теменужка Петкова: Ами надявам се в рамките до един месец ние да имаме вариант, който да предложим и той вече да стане…
Водеща: От трите възможни?
Теменужка Петкова: Да. Искаме да направим много сериозен анализ по отношение всяка една от тези опции. И тогава вече ще излезем, и ще обявим това, върху което ние сме се обединили, и предлагаме да се обсъди.
Водеща: Това не е ли новина, че в рамките на 1 месец ще имате яснота?
Теменужка Петкова: Ами трябва да бързаме, ние просто нямаме друг изход.
Водеща: Нямам спомен казвали ли сте го досега, за един месец?
Теменужка Петкова: Мисля, че и премиерът постави такъв 30 дневен срок, в който ние да имаме възможност да обмислим всички варианти и да предложим наистина най-добрият.
Водеща: И къде ще излезете да го оповестите това, в НС ли?
Теменужка Петкова: Ами, разбира се, че в НС – на мястото, където трябва да се обсъдят такива важни решения, които касаят цялото общество.
Водеща: /…/ първо на МС, в зависимост от процедурата, която одобрите и после да се внесе в НС?
Теменужка Петкова: Ами ние първо ще обсъдим това решение с Комисията по енергетика в НС, защото това е парламентарната комисия, която всъщност има водещата роля в този процес. Вие знаете, че цялата стратегия в областта на енергетиката се определя в НС и се изпълнява от МС – това е съгласно Законът за енергетиката. Така, че първото място, на което трябва да обявим това решение и да обсъдим вариантите, които предлагаме, е именно Комисията по енергетика в НС.
Водеща: Този разговор беше показателен за цялата сложност на проблемите, които седят в енергетиката, които трябва да се решават, той беше така, като представителна извадка, ако мога да го дръпна. Каква самооценка си давате за свършеното от вас като министър за последните 20 месеца. Знаете, че много упреци има към вас и от доброжелатели дори, и от врагове, разбира се – и по отношение на "Марица Изток 1" и "Марица Изток 3". Този проблем докога ще виси – ще продължаваме ли да имаме договор с тях, ще следваме ли предложенията на Националния фронт за спасение на България, да се развалят договорите? По отношение на цените на тока, знаете и възраженията на бизнесът и отношенията на гражданите. И ред други неща – не влизат дефицитите в НЕК…вие си ги знаете по-добре от мен. Все пак, каква самооценка си давате, къде малко успяхте поне или пък много и къде не успяхте и трябва да работите повече?
Теменужка Петкова: Аз ще се въздържа от това да правя самооценки за своята работа, но….
Водеща: Е как, защо? Човек си прави анализ 20 месеца не са малко време….
Теменужка Петкова: Ами вижте, в енергетиката проблемите са много повече от решенията, така че човек да си прави самооценка в сектор енергетика, е доста рисковано.
Водеща: Добре веднага, кои проблеми, освен тези, които споменах аз повърхностно ви тормозят?
Теменужка Петкова: Ами, ако си спомняте, когато ние поехме управлението на страната през ноември 2014г., един от най-трудните сектори беше именно енергетиката. Защо беше най-трудният и най-тежък сектор, с най-сериозните проблеми? Затова, защото финансовият дефицит в системата беше изключително голям. Този проблем, който е изцяло финансов, той доведе дотам, че започнаха проблемите от финансови да прерастват и в чисто технологични. Така, че това беше първата и най-важна задача, с която ние трябваше да се захванем веднага.
Водеща: Е вие го преодоляхте, само че с кредитиране, не с увеличаване драстична на приходите.
Теменужка Петкова: Не с кредитиране, нека само да си спомним, какви апокалиптични сцени се вещаеха по отношение на това, как ще скочи цената на тока, как ще фалира енергетиката. Както виждате, към настоящият момент нищо от това, което тогава се вещаеше като сценарий не се случи, за радост на всички. Но за да не се случат тези неща, ние направихме няколко много важни стъпки. Първата и най-важна задача беше финансово да стабилизираме секторът. БЕХ, на консолидирана основа, имаше загуба от 207 млн. лв. Към 31.12.2015г. тази тенденция се обърна и БЕХ, и дружествата в рамките на БЕХ, т.е. държавната енергетика реализира печалба в размер на 29 млн. лв. НЕК, която генерираше дефицит в размер на 500 млн. годишно, намали своят дефицит и той стигна до 300 млн. Стопихме наполовина, т.к. дефицитът в НЕК, а от регулаторна дейност НЕК за първи път от много години насам, излезе на печалба. Така, че това беше нашата изключително важна задача. По отношение на двете американски централи, аз не знам, виждала съм доста договори в енергетиката и преди, в предишното си качество като директор на АДФИ, и в последствие, и сега като министър на енергетиката. Повярвайте ми, не са много договорите, в които може да се говори за намаление на цената по договорите, почти няма такива. Така, че това, което успяхме да направим…
Водеща: Да, ама хората /…./ да търпим да плащаме баснословни цени за нещо, което не ползваме.
Теменужка Петкова: Ами вижте, не ние ползваме, значи, това са основни…
Водеща: Произвели непроизвели, казано накратко take or pay, произведен ток или ползван ток, или неползван, ние дължим една константна сума, така ли е?
Теменужка Петкова: 3начи, ние дължим…
Водеща: Така ли е?
Теменужка Петкова: Ние не дължим константна сума, сумата се определя на базата на формули, които са определени в договорът.
Водеща: Така, да не усложняваме, аз го…
Теменужка Петкова: Да, тези формули и тези договори не са сключени нито от мен, нито от настоящето наше правителство, нито от предишното, те са сключени през 2001г.
Водеща: Какво искате да кажете, че можем да не им платим нищо…
Теменужка Петкова: Не, не можем да не платим нищо. Ако някой си мислеше, че ние можем да не платим, това което сме поръчали и сме взели, и сме продали, просто не…
Водеща: Или не сме взели…
Теменужка Петкова: Не, ние сме взели и сме продали, защото това са нашите задължения. Или това, което сме се договорили, да им платим т.нар. "разполагаемост", в случай, че ние не ги натоварваме и, че те не работят.
Водеща: Да, това имах предвид.
Теменужка Петкова: Така, че ако някой си мислеше, че това нещо можеше да ни се размине, просто дълбоко се заблуждава. Само тук искам да отворя една скоба и да кажа, че неустойките, които са предвидени при неизпълнение на тези два договора, са общо в размер на близо 3 млрд. лв. Така, че аз не знам, коя е тази държава, която може да си позволи…
Водеща: Или поне засега не можем да си позволим…
Теменужка Петкова: Другото нещо, което трябва да се знае е, че това са основни, базови мощности за българската енергетика, ние без тези централи не можем. Това е истината и това трябва българските граждани да го знаят.
Водеща: Това е важно.
Теменужка Петкова: Те са част от критичната инфраструктура, те са част от националната сигурност на страната, те са включени в постановлението, в което са обявени обектите от националната сигурност. Така, че ние не можем с лека ръка да пренебрегнем тези отношения или да ги неглижираме, или по някакъв начин да се опитаме да ги омаловажим.
Водеща: Един последен жълтичък въпрос- как се казваше този директор на АЕЦ "Козлодуй" – Ангелов?
Теменужка Петкова: Димитър Ангелов.
Водеща: Димитър Ангелов, който напусна позицията, защото му е изтекъл мандатът?
Теменужка Петкова: Да, точно така.
Водеща: Какво се оказа, кратко, по ваши сведения? Действително ли той е в такива нарушения, макар че аз лично, за кой ли път ще кажа, че няма нищо престъпно да имаш офшорна фирма, защото законът не го забранява. Но действал ли е той в нарушение на етиката, да речем, на участието в управлението, както Кадиев декларира с документи и има ли документи в действителност? Или има някакъв личен спор между съпругата на Георги Кадиев и г-н Ангелов?
Теменужка Петкова: Вижте, трудно ми е да вляза в спора между г-н Кадиев и г-н Ангелов, това е някакъв спор, който те имат помежду си.
Водеща: Не,...махленските работи, това е шефът на АЕЦ "Козлодуй"…
Теменужка Петкова: Това, което аз мога да кажа е, че на г-н Ангелов изтече договорът за възлагане на управлението на 3 юли. Поради тази причина, това е разговор, който ние доста преди това бяхме водили, той самият беше заявил желание след изтичането на мандата да не заема вече този пост и така се случи. Просто съвпадна по време с това, което и г-н Кадиев изнесе като някаква информация, но причината г-н Ангелов да напусне, е всъщност изтичането на неговият мандат.
Водеща: Добре, няма да ви мъча повече, да не си забравите микрофона. И на раздяла да ви подаря и на вас книгата на Ахмед Доган, и да се надявам да ви бъде полезна, защото тука има много мъдрост.
Теменужка Петкова: Благодаря ви много.
Водеща: Довиждане, това беше Теменужка Петкова, министър на енергетиката.
Канал 3, "Беновска пита" 17.07.2016