Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Министър Петкова: Правителството следва ясна и последователна енергийна политика за диверсификация на източниците и маршрутите за доставка на природен газ

Водещ: Всички теми свързани с енергетиката и мега проектите ще останат на втори план особено, когато си говорим за това, дали на прага на зимата ще се вдигат цените на тока. Защото, както знаете, днес е 01 декември, но от 01 януари влиза пълната либерализация на пазара на електроенергията. Теменужка Петкова, министърът на енергетиката е при нас, добро утро.

Теменужка Петкова: Добро утро.

Водещ: Ще се вдига ли цената на токът и с колко?

Теменужка Петкова: Ами, преди да стигнем до този отговор, може би трябва да поясним следното: на първо място, трябва да бъде ясно за българските потребители и за вашите зрители, че на практика, пълната либерализация на електроенергийният пазар е един процес, който задължително трябва да протече и да се случи в България. България е една от последните страни в рамките на ЕС, която не е либерализирала напълно своят електроенергиен пазар. Това е наш ангажимент, който ние сме поели и трябва да изпълним.

Водещ: Министър Петкова, либерализация понякога е доста трудна дума за изговаряне, особено, ако говори човек бързо. Но, какво означава това за нас, за мен какво означава, когато си плащам токът всеки месец?

Теменужка Петкова: Пълната либерализация означава следното: на първо място, ще се случат качествено нови неща и качествено нова ситуация ще настъпи в българската електроенергетика. Това ще стане поради следната причина: на практика, цената на електрическата енергия след въвеждането на пълната либерализация, което ще стане в началото на 2016г., цената на електрическата енергия няма да се определя от КЕВР. Цената на електрическата енергия ще се определя от търсенето и предлагането. За тази цел, до този момент са предприети поредица от стъпки – на първо място, още през 2014г. беше създадена БНЕБ. Това дружество получи своят лиценз от КЕВР и в последствие, през тази година, сключихме договор с „Норт пул“, това е един от най-големите борсови оператори в Европа. Ние ще ползваме тази платформа за търговия на електрическа енергия на борсата и следващият…

Водещ: Добре, за мен като потребител какво означава търсене и предлагане? Ако в София има по-голямо търсене на електроенергията, ако го приемем по този начин, за обикновеният потребител на електроенергия вкъщи, какво…

Теменужка Петкова: Обикновеният потребител на електрическа енергия ще има възможност да избира сам доставчикът на електрическа енергия. Доставчиците на електрическа енергия ще бъдат много, тези доставчици ще имат ангажиментът да се конкурират помежду си, така че да предложат най-добра оферта и най-добри условия на българските потребители. Тук искам да отворя една скоба и да поясня следното: че пълната либерализация на електроенергийният пазар е един процес, това не е един еднократен акт, ние не можем да кажем, че в началото на 2016г. либерализацията ще бъде факт за всички. Ще има един междинен период, който междинен период ще бъде насочен към това, да даде възможност българските потребители да се ориентират в ситуацията, да могат да направят своите проучвания, своите анализи и наистина да изберат най-добрия доставчик.

Водещ: Това означава ли, че ако на територията на София, Софийска област и тази част на България, ЧЕЗ, можеш да си избереш друг доставчик на електроенергия?

Теменужка Петкова: Това са въпроси, на които отговорите предстои да бъдат дадени. Но, за да ги дадем тези отговори, ние сключихме договор със Световната банка, консултантски договор, който е насочен към това, да бъде избран моделът за пълна либерализация на електроенергийният пазар. Едва, след като имаме яснота за това, какъв ще бъде избраният модел, ние искаме той да бъде най-добрия и най-подходящия за България, тогава ще можем да дадем и отговор на тези въпроси.

Водещ: Това означава ли, че EVN например, или например някоя друга електропреносна мрежа, трябва да изградят нова мрежа в София, за да доставят електроенергия там, където хората имат нужда, или пък са заявили, ако цената например е по-изгодна?

Теменужка Петкова: Значи, българските потребители трябва да знаят следното: на първо място, няма риск от това, те да останат без електрическо захранване. На второ място трябва да знаят, че те могат да сменят своят доставчик на електрическа енергия, този доставчик могат…

Водещ: Все едно сменят мобилният си оператор?

Теменужка Петкова: Точно така. Този доставчик може да бъде сменен, без потребителите да заплащат някаква такса за това. Единственото условие е, те да са приключили своите финансови взаимоотношения, да са платили своите сметки към предишният си доставчик. Така, че това българските потребители трябва да знаят, че няма риск да останат без електрическо захранване.

Водещ: Добре, а възможно ли е тези трима доставчици, които в момента са в България, основни, да преценят, че ще сложат една стабилна цена, която да бъде изгодна и за тях, да се получи един хубав картел чисто по нашенски и това е в ущърб на потребителите? И да се появи някъде, може би, един Марешки, който да продава на по-ниски или по-изгодни цени електроенергията?

Теменужка Петкова: Най-важното предимство на либерализацията и смисълът на либерализацията е това, че няма да има трима доставчици, те ще бъдат много повече, ще има реална конкуренция. Поради тази причина, цената на електрическата енергия ще бъде такава, каквато я определи точно конкуренцията и, каквато я определи пазарът. КЕВР ще има ангажиментът да определя цената за пренос и цената за достъп към мрежата, и цената "задължения към обществото". Но цената на енергията като такава, на електрическата енергия, ще се определя от пазара, а вие знаете, че няма по-обективен критерий от критерият на пазара, от търсенето и предлагането.

Водещ: Добре. Когато си говорим обаче за рискове, казвате: "Хората няма риск да останат без електроенергия", добре. Но Таско Ерменков, БСП казва: "Цената на токът може да скочи с 30-35%, ако това не се случи умно и постепенно".

Теменужка Петкова: Напълно съм съгласна с г-н Ерменков, че този процес трябва да се случи умно и постепенно и ние правим точно това.

Водещ: А съгласна ли сте с това, че 30 до 35% може да скочи цената на токът?

Теменужка Петкова: Не мога да се съглася с такава прогноза, поради простата причина, че едва ли има някой, който би могъл да се ангажира с такава прогноза. Но…

Водещ: Добре, вие не може да не сте направили вашите изчисления, какво сочат те? С колко ще скочи цената на токът от 01 януари?

Теменужка Петкова: Както вече споменах, цената на тока след пълната либерализация на електроенергийният пазар, която ще бъде факт в началото на 2016г., ще бъде определена на базата на търсенето и предлагането. Т.е. няма как аз или който и да било друг, да се ангажира с това, каква ще бъде цената на електрическата енергия. Но аз мога да поясня какво показва международният опит и практиката, която е и в съседните на нас страни. Практиката показва, че в началото, след пълната либерализация на електроенергийният пазар, се забелязва тенденция на повишаване, леко повишаване на цената на електрическата енергия. Но много скоро след това, цената на енергията, на базата на пазарните отношения и на търсенето и предлагането е паднала на нива, които са под тези преди либерализацията. Което означава, че пазарът е изиграл своята роля да бъде най-добрия регулатор и да бъде най-добрия начин за определяне на цената.

Водещ: Означава ли това, чисто по пазарен принцип, че когато има голямо търсене в София като един, разбира се, голям град, цената ще е по-висока, от колкото в Каспичан?

Теменужка Петкова: Значи, идеята е тези доставчици на електрическа енергия да предлагат различни възможности, да разработят различни профили за отделната група потребители на електрическа енергия. Така, че при разработването на тези оферти и тези предложения, те ще имат ангажиментът да предложат най-добрата оферта и най-добрите условия за своите потребители.

Водещ: Най-добрата оферта, но това, което показват и вашите, разбира се, проучвания , и опитът от съседни нам държави е, че трябва да очакваме повишение на цената на тока. Това със сигурност не е добра новина, особено преди празниците.

Теменужка Петкова: Значи, със сигурност можем да кажем, че ние работим за това този процес да се случи максимално плавно и последователно. Това между другото е и основната препоръка на СБ, на експертите от СБ, техният основен призив е този процес да се случи максимално бавно и последователно. Тук, отварям една скоба и казвам, че основен ангажимент в този процес на държавата, на Министерство на енергетиката, на МТСП, ще бъде това, ние да се погрижим за една немалка група български потребители, които могат да бъдат определени като енергийно бедни. Така, че да се помисли и за механизъм, който да гарантира тяхната възможност да поемат тези разходи за електрическа енергия. Така, че…

Водещ: Точно си мислех, как тази либерализация ще се отрази на хората, които крадат ток или не могат да си го позволят и просто го използват по предназначение, но взет от друг източник.

Теменужка Петкова: Ами трябва да направим разлика между хората, които крадат ток и тези, които наистина са енергийно бедни и не могат да поемат подобни разходи в една такава ситуация. Тези, които крадат ток безспорно трябва да понесат своята отговорност за това деяние, което извършват и то определено не е законно. Но тази група потребители, които са наистина енергийно бедни и, които биха били изправени пред риск пред тази нова ситуация, за тях държавата трябва да помисли. И това е един от основните моменти, върху който ние работим по процесът на пълна либерализация.

Водещ: Г-жо Петкова, ще има ли проблем с газовите доставки?

Теменужка Петкова: На този момент нямаме причина да се притесняваме за доставките на газ, както за националната газопреносна мрежа, така и за транзитната ни газопреносна мрежа. Вие знаете, ние имаме дългосрочни договори за доставка и за транзит, но така или иначе, ние сме предприели всички необходими действия. Министерство на енергетиката, БЕХ имат разработени съответно превантивен план за действие, план за действие, който е при кризисни ситуации. Предприели сме всички необходими мерки, така че подземното газово хранилище в Чирен да бъде пълно, към момента количеството природен газ в него е 441,8 млн. куб.м. газ. Предприели сме всички необходими действия, топлофикационните дружества се запасяват с необходимо количество алтернативно гориво, с мазут. Има наредба, която регламентира съответните нива…

Водещ: Риск има ли? На фонът на всичко, което се случва и в отношенията между Русия и Турция, дали това може да се задълбочи като проблем за България?

Теменужка Петкова: Към настоящият момент, ние нямаме основание да се притесняваме за сигурността на доставките.

Водещ: Ще размразяваме ли "Южен поток", когато се говори за това, че "Турският поток" се замразява?

Теменужка Петкова: Вие знаете, че проектът "Южен поток", беше стартирана една процедура от страна на ЕК още през месец юни 2014г. със съмнения за нарушения на европейското законодателство. Тази процедура все още не е приключила и ние нямаме яснота към този момент, какво е становището на ЕК. Тази процедура е в ход…

Водещ: Ще ме извините, но всичко, което се изговори за "Южен поток", той всъщност спря или не спря? "Южен поток-България" продължава ли да разтоварва тръби на Пристанище Бургас, какво се случва изобщо с този мега проект?

Теменужка Петкова: На Пристанище Бургас продължават да стоят тръбите, във връзка с този проект "Южен поток". Но дружеството "Южен поток-България" като юридическо лице продължава да съществува, до моментът до който, ние не чуем каква е позицията, не получим писмено волеизявление на нашите партньори от "Газпром", за тяхната визия за развитие на проекта.

Водещ: Там имаше едни високи заплати, продължават ли да се плащат и те такъв?

Теменужка Петкова: От страна на акционерите БЕХ и "Газпром", е взето решение за минимизиране на разходите, за съкращаване на персонала. Така, че двамата акционери, анализирайки ситуацията са взели такова решение…

Водещ: С колко между другото?

Теменужка Петкова: С колко ще бъдат съкратени…

Водещ: Разходите, да.

Теменужка Петкова: Максимално, това са разходите на акционерите. Така, че те имат интерес, ако на този етап няма необходимост от извършване на определени разходи, те просто да бъдат минимизирани или елиминирани.

Водещ: Вие смятате ли, трябва ли да работим за това да има "Южен поток"?

Теменужка Петкова: Както знаете, "Южен поток" е проект, който е проект между Русия и Европа. Така, че ние бихме се радвали и бихме искали, и един от нашите основни приоритети е да работим за това да се диверсифицират източниците и маршрутите за доставка на природен газ.

Водещ: Не зависи от нас ли?

Теменужка Петкова: Дали проектът ще…Ами, както вече споменах, проектът е спрян от ЕК във връзка със съмнения за нарушения на европейското законодателство.

Водещ: Въпросът е, дали ние ще се възползваме в крайна сметка от моментните отношения между Русия и Турция и дали това, този "Южен поток" ще бъде в полза за нас. Можем все пак да работим за него, независимо че ЕС го е спрял.

Теменужка Петкова: Българското правителство следва много ясна политика в сектор енергетика и тя е много последователна. Както вече споменах, наш основен приоритет е диверсификацията на източниците и на маршрутите за доставка на природен газ. В тази връзка, ние работим много активно за междусистемната свързаност на България със съседните на нас страни. Разработихме и концепция за изграждане на газо-разпределителен център на територията на България, така че…

Водещ: Въпросният хъб?

Теменужка Петкова: Въпросният хъб, за наша радост е включен в списъкът на ЕК като проект от общ интерес. Така, че ние работим много активно за нашата енергийна сигурност и не само за нашата енергийна сигурност, а на цяла Югоизточна Европа.

Водещ: На финалът: един коментар от Симеон Дянков, защото става въпрос за НЕК. "В един момент бомбата НЕК – казва бившият финансов министър – ще избухне и то в лицето на това правителство. Дългът на НЕК надвишава 4 млрд.лв. като в 2012 се е увеличил двойно. За мен единствената причина да се иска дълг от 5 млрд. сега, в новия бюджет, е за да има резерв евентуално за спасяване на енергийният сектор". Ще се взриви ли тази бомба в лицето на…

Теменужка Петкова: На първо място, НЕК е търговско дружество и тя на практика няма отношение към бюджета, тя не получава финансиране от държавният бюджет. НЕК както и всички дружества в рамките на БЕХ са търговски дружества и те реализират приходи, извършват разходи, съответно имат печалба или загуба. Така, че НЕК няма как да попадне в държавния бюджет, но така или иначе дефицитът, който е формиран в НЕК е 3,7 млрд. 2,3 млрд. са невъзстановените разходи по инвестиционни проекти, това са АЕЦ "Белене" и "Цанков камък" и 1,4 млрд. е натрупаният тарифен дефицит, който дефицит е в резултат на….

Водещ: Не изглежда така, че ще се запълни скоро тази дупка?

Теменужка Петкова: Тази дупка няма как да се запълни скоро. Това е един процес, който ще продължи в следващите няколко години и това стабилизиране на НЕК, това извеждане на енергетиката от кризата ще се случи с либерализацията на електроенергийният пазар.

Водещ: Да, само че г-н Дянков каза, че няма как това да се случи без повишаване на цената на електроенергията, в случая и за обикновения потребител, и за бизнеса.

Теменужка Петкова: Цената на електроенергията ще бъде такава, каквато я определи пазарът.

Водещ: Добре, с това можем да приключим този разговор, защото това ще се случи съвсем скоро, от началото на 2016г. Министърът на енергетиката – Теменужка Петкова, специален гост на предаването. Благодаря.

 

01.12.2015

bTV "Тази сутрин"