Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Министър Петкова: Към този момент е гарантирана сигурността на доставките на природен газ за страната

Водеща: Вие гледате по Канал 3 и слушате по радио К2 "Беновска пита". И следващият гост, имам удоволствието да приветствам, това е г-жа Теменужка Петкова, министър на енергетиката. Добър ден, заповядайте, седнете.

Теменужка Петкова: Благодаря.

Водеща: Г-жо Петкова, вие също като министър на енергетиката станахте отговорно лице във връзка със свалянето на руският самолет на границата на Турция. Защото Русия прекратява своят транзит на газ през Украйна и всъщност, ние като по веригата един от получателите, това сега се превръща в голяма паника. Гледам днес и в "Неделя 150" сте говорили, така че да не повтаряме едно и също. Накратко само кажете за нашите зрители и слушатели, имаме ли паника, имаме ли страх, Чирен захранен ли е, въобще какви са възможностите?

Теменужка Петкова: Съвсем накратко, трябва да бъде ясно, че към този момент не са налице никакви основания за паника. Подземното газово хранилище в Чирен е пълно количествата, които са там към днешна дата са 444 млн. куб.м. активен газ, транзитът, както по националната, така и по транзитната преносна мрежа е съобразно заявките, които "Булгартрансгаз" и "Булгаргаз" подават. Налягането, което получаваме е в рамките на договореното, даже над нивата на договореното. На транзитната газопреносна мрежа налягането днес беше между 45 и 46 bar по националното…

Водеща: Което какво означава?

Теменужка Петкова: Ами, което означава, че е доста над договореното. Договореното налягане е 38 bar, налягането, което ние получаваме е 45 и 46 bar. По националната газопреносна мрежа, по същият начин стоят нещата – налягането е между 40 и 42 bar, така че не са налице наистина никакви притеснения. Към този момент сигурността на доставките и на транзита е гарантирана.

Водеща: Какъв е запасът и докога можем да издържим, ако недай-си боже се случи това, което се случи 2009г., нали така беше, да са спрени доставките?

Теменужка Петкова: Ами ние сме предприели всички необходими мерки. Подземното газово хранилище в Чирен с количествата, с които разполага, може да издържи без абсолютно никакви доставки малко над 3 месеца. Независимо от това, че към този момент нямаме…

Водеща: В зимният сезон това?

Теменужка Петкова: Да. Независимо от това, че ние към този момент нямаме причина да се притесняваме за сигурността на доставките, Министерство на енергетиката, разбира се, е предприело всички необходими действия. Имаме план за действие при кризисни ситуации, този план в случай, че настъпят неблагоприятни събития във връзка с доставките на газ, ще бъдат задействан веднага. Топлофикационните дружества са длъжни да поддържат необходимо количество алтернативно гориво – мазут, те поддържат тези количества, ние правим периодични проверки преди зимния сезон. Така, че те имат готовност да преминат на алтернативно гориво, това може да се случи в рамките между 48 до 72ч. Но аз пак искам да отбележа, че към този момент ние нямаме никакви основания да се притесняваме, така, че и българските потребители, и българската индустрия трябва да бъдат спокойни.

Водеща: Това е. Имаме за около 3 месеца при тези условия запаси в Чирен. Добре. Но това веднага пак изважда на дневен ред въпросът за прословутата вече, превърнала се в българска дума почти, диверсификация на доставките. Очевидно и "Турски поток" няма да се осъществи при създалата се международна обстановка в момента, в която, даже знаете, че министър-председателят в момента е на среща в Брюксел. На която европейските страни са повикали представителите на Турция, за да обсъдят какво се случва и, как ще се продължава нататък по отношение на Ислямска държава. Значи и "Турски поток" може би няма да се строи, така ли е?

Теменужка Петкова: Ами това са, разбира се, решения, които трябва да бъдат взети и да бъдат произнесени от страните, които имат отношение към този процес. Това, което аз мога да кажа като български министър на енергетиката е, че България следва много последователно своята политика в сектор енергетика. Българското правителство е изключително последователно в своите решения по отношение на политиката в енергийният сектор и тази дума, която вие споменахте – диверсификация, тя е изключително важна за нас, не само за нас, а и за целия регион на Югоизточна Европа. Защото диверсификацията означава по-голяма сигурност, говорим за диверсификация както на източниците за доставка на природен газ, така и за маршрутите за доставка на природен газ. Това е…

Водеща: Добре де, само говорим, но накрая какво се получава? "Набуково" спряхме, "Южен поток", ще кажете и за него, защото там сме в двусмислена ситуация, продължават проектните компании да функционират, нямаме яснота ще продължим ли нататък. "Северен поток", капсийският газ какво става, въобще, говорим само за диверсификация, но тя не се случва.

Теменужка Петкова: Аз смятам, че диверсификацията като реално действие, започва да се случва. Съвсем скоро, на 10 декември, предстои да бъде подписано окончателното инвестиционно решение, във връзка с изграждането на интерконектора Гърция-България. Знаете, че това е един изключително важен проект, той е изключително важно поради това, че той е основен проект от Южният газов коридор. Това е коридорът, който ще даде възможност да се диверсифицира източникът на доставките на природен газ, не само за България, но и за целия регион на Югоизточна Европа. Ето, защо окончателното…

Водеща: От къде обаче ще идва там газ, от кой източник и какви обеми?

Теменужка Петкова: От там ще идва газ от Азарбейджан, съществува възможност да получаваме газ от LNG терминалите…

Водеща: Нали се говореше, че там газът не е в достатъчно количество, което е необходимо?

Теменужка Петкова: Към настоящият момент, ние нямаме основание да смятаме, че това е така. България има подписан договор за доставки на природен газ, точно за интерконектора Гърция-България и той е в размер на 1 млрд. куб.м. газ. Има възможност, разбира се, да се доставя природен газ и от LNG терминалите на Гърция, така че много възможности ще бъдат създадени с изграждането на този интерконектор.

Водеща: Този интерконектор ще се изгради в рамките на 3г. ли беше?

Теменужка Петкова: Ами да, до 2018г. този интерконектор трябва да бъде фак, но за да стигнем до 2018, трябва да започнем отнякъде. За взимането на окончателното инвестиционно решение се слага реалното начало на този проект, който е изключително важен и смятам, че това е едно реално действие. България работи много активно и по другите междусистемни връзки, със Сърбия работим изключително активно и по този интерконектор. Това е много важно да се случи, изграждането на интерконектора България-Сърбия, тъй като това ще даде възможност да се интегрират пазарите…

Водеща: Може ли на малко по-разбираем език да го обяснявате на хората, защото те чуват интерконектори, но те не знаят, за какво става въпрос.

Теменужка Петкова: Ами това е междусистемна физическа връзка между България и Сърбия. За да можем да говорим за сигурност на доставките, за да можем да говорим за пазарна интеграция, ние трябва да имаме инфраструктура, която да ни позволи да свържем точка А до точка Б. Това е.

Водеща: А ще има ли реверсивен характер?

Теменужка Петкова: Да, българо-сръбската връзка ще има реверсивен харектер, интерконекторът с Гърция по същия начин. Всъщност, това е и смисълът за да се създаде възможност за обръщане на потоците на природен газ при наличие на необходимост, при наличие на кризисни ситуации. Вие знаете, че българското правителство разработи своя концепция за изграждане на газо-разпределителен център на територията на България. За наша радост, на 18.11 т.г. ЕК взе решение и включи в проектите от общ интерес, именно разработването на инфраструктура, изграждането на инфраструктура в контекста на концепцията за изграждане на газо-разпределителен център на територията на България. Това е, смея да твърдя една много добра новина за всички нас.

Водеща: Цветя и рози до тук. Какво става с работодателските организации и възраженията им за цените на тока, за това, което трябва да плаща бизнесът? Нещо затихна сякаш, това дали не е затишие пред буря?

Теменужка Петкова: Аз смятам, че ние с работодателските организации имаме много добър диалог, много откровен диалог. Ние нито за миг не сме спестили нещо от реалната ситуация в сектор енергетика, изложили сме я пред нашите партньори от работодателските организации. Мисля, че те до голяма степен разбраха за какво точно става въпрос…

Водеща: Дали?

Теменужка Петкова: Да, такова усещане имам.

Водеща: Не бъдете толкова доверчива.

Теменужка Петкова: Дано да е така. Но смея да твърдя, че ние с тях имаме и доста допирни точки, най-важната част от нашите допирни точки в диалога който водим, е свързана с необходимостта да бъде напълно либерализиран електроенергийният пазар. Въвеждането на пълната либерализация, поставянето на енергетиката в пазарни условия ще ни даде възможност да излезем от тази ситуация.

Водеща: Какво значи това за нас, потребителите?

Теменужка Петкова: За нас, потребителите, това означава много. Пълната либерализация на електроенергийният пазар, означава възможност всеки един потребител да избере доставчикът на електрическа енергия.

Водеща: Това ми се вижда много абстрактно, обяснете.

Теменужка Петкова: Ами не е много абстрактно, защото…

Водеща: Аз живея, примерно, в панелен блок в Люлин, на 12 етаж, държа един двустаен апартамент там, сред много апартаменти, в целият огромен блок. Как изведнъж ще кажа: "Не искам ЧЕЗ да ми е доставчик на енергия, искам EVN примерно, или някой си"?

Теменужка Петкова: Ами ще има опция да бъде доставчикът на електрическа енергия. Това означава, че доставчиците на електрическа енергия, тъй като няма да бъдат един или двама, те ще бъдат повече доставчици, те пък ще имат ангажимента да се конкурират помежду си, така че да предложат по-благоприятни условия. Всеки един доставчик ще се бори за това да има по-голям брой клиенти….

Водеща: Ама нали пак електропреносната система е примерно на ЧЕЗ, си се ползва, независимо аз какъв доставчик съм избрала?

Теменужка Петкова: Ами да, но отделните тарифни профили, които ще правят съответните доставчици към потребителите, те ще бъдат различни. В зависимост от потреблението на електрическа енергия, определен профил домакинства, битови потребители. Изключително важно е това, че ние ще имаме възможност да избираме, но хората трябва да …

Водеща: Това сега, в момента, е валидно за бизнесът? Има вече, не много на брой, нали…

Теменужка Петкова: Точно така. Бизнесът е на свободния пазар и цената на свободния пазар е значително по-ниска от тази на регулирания.

Водеща: Но те са големи купувачи. Обикновеният човек, примерът за който ви дадох, какъв интерес би представлявал обикновения купувач, обикновения човек, за един голям доставчик? И кога е възможно това да се случи наистина?

Теменужка Петкова: Това са наистина много важни въпроси и те касаят всеки един от нас, в качеството ни на битови потребители. Утре, Световната банка трябва да предостави в БЕХ, респективно в Министерство на енергетиката, своя междинен доклад, свързан точно с избора на модел за пълна либерализация на електроенергийният пазар.

Водеща: Каква е ролята на този пазар, това само едно обобщение на ситуацията ли е, или?

Теменужка Петкова: Това не е доклад, това е консултантски договор, съгласно този договор, ние сме възложили на Световната банка, да разработи модел, няколко модела, които да ни представи. За да можем ние да разгледаме всеки един от тези модели с неговите положителни страни, с неговите отрицателни страни и съответно да изберем…

Водеща: Това публично ли е, не съм го видяла…

Теменужка Петкова: Не, не е публично. Утре очакваме Световната банка да ни представи този междинен доклад.

Водеща: И вие ще го извършите, а те ще ви го представят…

Теменужка Петкова: Да, те ще го представят. На 07.12 ще дойдат експертите от СБ, с тях ще имаме възможност да обсъдим, в рамките на 3 дни моделите, които те са предложили. Целта е да изберем наистина най-добрият модел за България, който да бъде насочен изцяло към това, да защити българските потребители и българската индустрия.

Водеща: Вие хубаво ще изберете най-добрият модел, но как го виждате във времето това?

Теменужка Петкова: Ами ние нямаме кой знае колко време за губене, за това, защото България е една от последните страни членки на ЕС, която не е либерализирала напълно своят електроенергиен пазар. Ние сме длъжни по директива да направим това, закъснели сме известно време, но …

Водеща: Санкции ще търпим ли?

Теменужка Петкова: Ако не предприемем действия това да се случи час по-скоро, предвидени са, разбира се и санкции. Но аз се надявам, че ние няма да стигнем до санкции, тъй като ние сме предприели всички необходими действия. На 11.12 стартира Българската независима енергийна борса, тогава ще бъде и първата сделка, която ще се извърши на борсата, тя ще работи в тестови режим известно време. А в началото на 2016, трябва да бъдат извършени промени в Законът за енергетиката, които ще са продиктувани точно от изборът на модел, който СБ ще предложи и ние ще изберем.

Водеща: Какви количества предвиждате да се търгуват на българската енергийна борса и как ще ескалират?

Теменужка Петкова: Към този момент дружествата, които ще предлагат електрическа енергия на борсата, това са АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица Изток-2". Нека да тръгне борсата в тестови режим и ще видим, как пазарът всъщност, ще продиктува и темповете на работа. Но това, разбира се предстои. Тук, може би, трябва да отворя една скоба и да кажа, че на 01.12 приключва първият етап на разяснителната кампания, която експерти на Министерство на енергетиката, на ЕРП-та, на КЕВР и БНЕБ направиха в цялата страна, във всички 28 областни центрове. Кампанията премина при много голям интерес, идеята беше хората да получат първоначалната, базова информация за това, кой кой ще бъде на пазарът на електрическа енергия, какво предстои да се случи. И вече след избора на модел, след като имаме яснота както за избора на модел за либерализация, така и за изборът на компесаторен модел, тогава отново ще се направи разяснителна кампания сред българските граждани.

Водеща: Защо, г-жо Петкова, у българинът се е загнездило почти същото отношение, усещане към българската енергетика и субектите, които участват в нея, че това е една почти толкова мафиотизирана структура, колкото е съдебната система ,свързана с политици-олигарси и други такива?

Теменужка Петкова: Ами това е много важен въпрос. Аз лично смятам, че всички ние трябва да работим за това, имиджът на българската енергетика да бъде променен. За да се случи това, хората трябва да видят реална промяна.

Водеща: Как? Аз точно за това ви питах, как аз като потребител ще мога сам да си сменям доставчикът, как, кога? ВЕИ-та, това непрекъснато създава впечатление, че там наистина е мафиотизирано. Вие знаете, че излязоха сведения, че някои получавали пари, че произвеждани пари през нощта, нали се сещате, че нито вятър духа, нито слънце грее?

Теменужка Петкова: Ами всичко онова, което беше установено в рамките на…

Водеща: Какво стана между другото с този регистър, аз лично бях говорила в предно предаване и Томислав Дончев обеща. Започнахте да го огласявате частично, нали, на притежателите на ВЕИ-та?

Теменужка Петкова: Да, да, абсолютно. То тази информация я има и към настоящият момент, просто тя трябва да се събере от различни източници.

Водеща: Да се събере, ама събрахте ли я?

Теменужка Петкова: Събира се подобна информация. Това не е толкова лесен процес, защото става въпрос за…Тази информация я има, на практика и тя е на много места, и е разпръсната. Но това, което трябва да се направи е систематизиране и трябва да се обобщи.

Водеща: Не можеш да видиш, кой точно кой е, защото на различните места фигурират по различен начин.

Теменужка Петкова: Аз смятам, че това правителство прави всичко необходимо, така че енергетиката да се превърне в един ясен, в един открит сектор, защото надявам се, че ще се съгласите с мен, каквото и да си говорим, енергетиката е един изключително важен, може би най-важният отрасъл в българската икономика. Това е секторът, който касае всеки един от нас, това е сектора, който касае бизнеса, битовите потребителите и развитието на цялата икономика. Така, че ние нямаме избор, ние трябва да се борим българската енергетика да стане абсолютно прозрачна, процесите в нея да протичат явно, всичко да бъде прозрачно и съобразно законът.

Водеща: В течение ли сте на това, че г-н Домусчиев, председателят на КРИБ подаде в прокуратурата, мисля, сигнал срещу притежателят на ВЕИ-та, Иво Прокопиев, друг богат човек в България за продажба на много скъпа електроенергия? В течение ли сте и, как се контролират тия работи?

Теменужка Петкова: Аз смятам, че всеки, който има някакви данни за определени нарушения е длъжен да сезира съответно компетентните органи. След като г-н Домусчиев разполага с такава информация, очевидно, той е длъжен да я предостави там, където счита за необходимо. От тук нататък прокуратурурата…

Водеща: Дадох ви го за пример не за да създам интрига, а защото към този случай се прибави и Валери Симеонов, един от лидерите на Патриотичния фронт. Който именно по повод този регистър, за който говорихме, казва, че тъй като има много офшорни ВЕИ-та, той не може да стигне до истината кой кой е на този пазар в България, в крайна сметка.

Теменужка Петкова: Всеки, който разполага с такава информация и счита, че представлява…

Водеща: Трябва ли да се промени някаква норма?

Теменужка Петкова: Ами аз смятам, че българската правна уредба е достатъчно ясна…

Водеща: Законът за енергетиката, знаете, че винаги буди големи противоречия и разправии.

Теменужка Петкова: Ами нашето законодателство е унифицирано с европейското законодателство. Вие знаете, че това беше едно от условията, за да може България да стане равноправен член на ЕС. Всички европейски директиви, които са налице и, които трябва да се спазват, и да бъдат транспонирани в нашето законодателство, за транспонирани. Така, че аз смятам, че е въпрос на воля за спазване на законодателството, разбира се, ако настъпят промени в отношенията, в обществените отношения, те неизбежно трябва намерят своето отражение и в промяна на законовата уредба.

Водеща: А проектът "Белене" съвсем ли е потънал в гьола? И да ви попитам, не на последно място, знаете че на 08.07 изтече разрешителното за строеж, нали така беше? Какво се случва там, пак там продължават също да се разплащат определени суми по силата на съществуващи договори?

Теменужка Петкова: По проектът АЕЦ "Белене" знаете, че има арбитраж. В момента тече арбитраж, всички ние очакваме да видим какво ще бъде…

Водеща: До кога този арбитраж, трета година?

Теменужка Петкова: Ами, предполагам, че през следващата година ще има произнасяне по отношение на това дело. Така, че докато се произнесе арбитражът, е добре да не правим каквито и да било коментари в тази посока. Само ще си позволя да припомня, че този проект на практика, генерира част от дефицитът в НЕК. От 3,7 млрд. дефицит – 2,3 млрд. е дефицита от невъзстановените инвестиционни проекти, това са "Цанков камък" и "Белене".

Водеща: Както изглежда този арбитраж тези пари назад няма да ги върне.

Теменужка Петкова: Ами нека да изчакаме арбитражът.

Водеща: Трябва ли да се подновява разрешителното за строеж на „Белене“ в изчакването на този арбитраж, след като е изтекъл срокът? Има ли някаква норма, която да задължава в определен срок, ако не се поднови – приключва това разрешително.

Теменужка Петкова: Ами към този момент има арбитраж, който предстои да бъде решен.

Водеща: Ама предстои, ама ние не знаем, трета година се точи това според мен.

Теменужка Петкова: Да. Мисля, че тази година арбитражът ще излезе с решение така или иначе. А пък по отношение на разрешението за строеж, всъщност, може да се мисли в тази посока едва след като видим решението на арбитража и, ако е налице някакъв интерес, по отношение на други лица.

Водеща: Демек няма някакви изисквания да се поднови, за да не изтече някакъв срок, давностен?

Теменужка Петкова: Ами, мисля че този процес, там колегите от Министерството на регионалното развитие, това е в рамките на тяхната компетентност…

Водеща: Да, то е тяхно всъщност.

Теменужка Петкова: Да. но мисля, че това е една тема, по която за в бъдеще може да се разсъждава.

Водеща: И сега – черешката на тортата, Козлодуй – 7 и 8 реактор? Прибираме се от Китай с големи новини, че може би китайски фирми, инвеститори, заедно с Уестингхаус или каквото и да е, проявяват интерес да строят съвместно с нас. Отделно, индивидуално да създават около това хъбове, които да бъдат свързани с инфраструктура и други съпътстващи дейности. И чак имаме така, гаранция, разговаряхме и Томислав Дончев го каза, вицепремиерът, който отговаря за икономиката, че тук, до 2 седмици може би чакаме китайски другари да дойдат и да подхванат по-конкретни разговори. Вие, в течение ли сте, работите ли нещо по този въпрос в министерството?

Теменужка Петкова: Да, разбира се, че съм.

Водеща: Не, не, в течение на тези новини, защото те са от четвъртък дето се вика?

Теменужка Петкова: Да, в течение съм с тези новини, всички очакваме да видим, какъв ще бъде отговорът на нашите китайски партньори. Вие знаете, че по отношение на 7 блок на АЕЦ "Козлодуй" беше подписано акционерно споразумение от колегите от предишното правителство. Но това акционерно споразумение с Уестингхаус, беше подписано под условие, че този проект и това споразумение бъде одобрено от следващо правителство. Ние за да стигнем до одобрение…

Водеща: Защо пак се появява Уестингхаус?

Теменужка Петкова: Ами Уестингхаус са производители, които се занимават такъв вид дейност.

Водеща: До колкото аз знам, май няма реактор на Уестингхаус, който да работи? Дори в Китай даже спряха един нали, имаше проект?

Теменужка Петкова: Ами да. Към настоящият момент, наистина няма такъв действащ реактор, но твърденията са и изследванията показват, че това са реактори от последен клас и да се надяваме, че това е така.

Водеща: Ама, защо ни е Уестингхаус, аз това го питах и Орешарски, като посредник към "Тошиба"?

Теменужка Петкова: Ами Уестингхаус са проявили интерес, инвестиционен към този…

Водеща: Хубаво де, не можем ли ние да се свържем директно с "Тошиба"?

Теменужка Петкова: Ами вие знаете, че "Тошиба", в първоначалният вариант на акционерното споразумение, като стратегически инвеститор е включен "Тошиба". След това, в последствие, "Тошиба" излиза от проекта, на негово място е Уестингхаус, който пък е дъщерно дружество на "Тошиба".

Водеща: Да. Не, това не е ли излишно комисионерство, в смисъл?

Теменужка Петкова: Ами това са вече решения, които се взимат в рамките на "Тошиба", на тази компания и ние не бихме могли да…

Водеща: Добре де, тук много интересни въпроси възникват. Разбира се, това е хипотеза за в бъдеще, ако ние правим нещо с китайски инвеститори, кой ще бъде от българска страна представителят в този проект? Дали самото АЕЦ "Козлодуй", или ще се създаде отделна компания като юридическо лице? Как ще се разпредели собствеността, защото ние предлагаме площадка, инфраструктура, работеща площадка, комплекс, те пък ще инвестират пари. Които ще трябва да вероятно после с течение на времето да се осребрят, във всички случаи. Каква ще бъде системата на продажба на ток, как ще се определи цената, индивидуално ли ще се продава тази, от 7-ми реактор, примерно, на отделна цена или ще се осреднява цялата цена на АЕЦ "Козлодуй"? И ред други…

Теменужка Петкова: Най-главният въпрос е, дали ще се намери стратегически инвеститор, който да финансира този проект.

Водеща: Да, то и по обратния ред извинявайте, че ви прекъсвам, ще се намери, ако ние му предложим подходящи условия. Аз нещата, които набелязах, още 10 мога да кажа и вие ще кажете 30, ние трябва да сме готови така да го примамим, нали…

Теменужка Петкова: Ами аз мисля, че на първо място дружеството, което евентуално би участвало в един такъв проект, самият АЕЦ "Козлодуй" има такова дъщерно дружество и то се казва АЕЦ "Козлодуй - нови мощности"…

Водеща: Извинявайте, сетих се за един виц, който има отношение, не виц, една технология за продажби и общуване в бизнеса. Вместо да кажеш на някого: "Аз ще ти продам колата си за 1000 лв", примерно, хубаво ще е да му кажеш: "Аз ще ти я дам", нали, нюансът е по-близък така… Така, че ние готови ли сме така гъвкаво да действаме, продължете.

Теменужка Петкова: Ами, аз мисля, че сме готови. Мисля, че сме готови, България има достатъчно предимства към една подобна оферта. На първо място, България разполага с площадка, имаме два блока, които са действащи – 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй", имаме изградена инфраструктура, има много добри специалисти, много добри кадри, които работят там. Освен това, България така или иначе, след 15г. ще се нуждае от нови мощности. Нашите инсталирани мощности, към настоящият момент са 12,8 хил. мегавата. Не трябва да забравяме, че в началото на тази година 1260…

Водеща: Още повече, че 3 и 4 реактор трябва да ги …

Теменужка Петкова: Да, ние всъщност ги извеждаме от експлоатация. 1260 мегавата на ТЕЦ "Варна" също излязоха от експлоатация, до 2030г…

Водеща: 5 и 6?

Теменужка Петкова: 5 и 6, работи се по удължаването на техният живот, съответно до 2027-2029г., след това има опция отново за удължаване на живота на 5 и 6 блок, два пъти по 10г. Но така или иначе, България ще се нуждае от нови мощности, за това ние е хубаво от сега да мислим, как да ги развиваме и, в каква посока трябва да гледаме. Освен това, се надяваме, че България ще се развива много интензивно в икономическата област, ще има необходимост от електрическа енергия. Разбира се, България ще анализира и възможността да изнася електрическа енергия за Турция, за съседните на нас страни, това също е една много добра опция и една оферта, към един бъдещ инвеститор. Така, че аз смятам, че са налице всички предпоставки, но нека да чуем…

Водеща: Още повече обаче, че ако ние не удовлетворим китайският интерес, до нас са Турция с проект за АЕЦ, Румъния също така има и много бързо могат да прескочат там китайските другари.

Теменужка Петкова: Да. Така, че аз мисля, че е важно наистина, нашите китайски партньори да дойдат, да се запознаят на място със ситуацията…

Водеща: Потвърдиха ли пристигането след 2 седмици или още не?

Теменужка Петкова: Ами не, до този момент аз нямам такава информация, очакваме.

Водеща: Много ви благодаря за този разговор.

Теменужка Петкова: Аз също ви благодаря.

Водеща: Желая ви успех и да не ви ядат, че токът е висок, а пък може да стане студено поради липса на газ.

Теменужка Петкова: Благодаря ви, всичко добро.

Водеща: Приятна вечер. Разговаряхме с Теменужка Петкова, министър на енергетиката.

 

Канал 3, "Беновска пита"