Министър Петкова: "Как да се реформира енергетиката?"
Въпрос: Цената на тока е на път да взриви крехкото икономическо равновесие в страната. Големите индустриалци заплашват е ефективни протести. Последното решение на КЕВР за изравняване на размера на добавката "задължение към обществото" за бизнеса и за домакинствата отново провокира работодателите и те за пореден път поискаха нови законодателни промени и реформи в енергетиката. Накъде да върви отрасълът?
Теменужка Петкова: Това е труден въпрос с нееднозначен отговор. Преди всичко, нека направим една уговорка - след години натрупване на непоследователни и икономически необосновани решения, довели отрасъла до сегашния му финансов срив, за успешното му реформиране е необходимо всеки участник в системата да направи компромис в името на интереса на цялото общество. Изключително важно е да има ясна визия за устойчиво развитие в дългосрочен план на българската енергетика. Така секторът ще бъде стабилен и предвидим, ще работи ефективно и конкурентоспособно.
Енергетиката трябва да се управлява по почтен начин и в условията на пълна прозрачност. Напълно съм уверена, че решенията в отрасъла трябва да следват само икономическата логика и да са обосновани. Каква е ситуацията в момента?
Енергийният отрасъл е с огромни дисбаланси и натрупан дефицит в обществения доставчик НЕК в размер на 3,7 млрд. лв. В тази ситуация двете най-важни и, струва ми се, безалтернативни задачи за реформиране на енергетиката, са: ограничаване на финансовия дефицит в системата и преминаване към пълна либерализация на електроенергийния пазар в България.
Изпълнителната и законодателната власт предприеха спешни мерки за свиване на текущия дефицит. Още през март с първите промени в Закона за енергетиката бяха спрени преференциите за нови ВЕИ производители, а от енергийния микс бяха изключени топлоелектрическите и заводските централи, които не произвеждат по високоефективен и комбиниран начин. Успяхме да предоговорим дългосрочните договори с ТЕЦ "ЕЙ И ЕС Марица-изток 1" и ТЕЦ "Контур Глобал Марица-изток 3", създадохме фонд "Сигурност на електроенергийната система", разпоредих намаляване на административните разходи на дружествата от държавната енергетика и други. Сумарно с прилагането на тези мерки се очаква дефицитът да бъде свит с близо 400 млн. лв. на годишна база.
Специално бих искала да се спра върху наскоро създадения фонд "Сигурност на електроенергийната система". В него всички производители и търговци, които внасят електроенергия, ще правят вноска от 5% от приходите от продажба на електроенергия. В него ще постъпват и приходи от продажба на емисии. Средствата ще се използват за покриване на разходите на НЕК, произтичащи от задълженията му съгласно закона. Както е известно, общественият доставчик е задължен да изкупува електроенергия от ВЕИ, заводски и топлофикационни централи, както и по силата на дългосрочните договори с двата американски теца на по-високи цени, отколкото продава на пазара. Една от основните задачи, свързана с пълната либерализация на електроенергийния пазар, е именно разработването на компенсаторен механизъм, който да покрива разликата между цените по тези договори и на свободния пазар. Ето защо и създаването на фонда е сериозна крачка за прехода към пълна либерализация. На 8 август БЕХ сключи консултантски договор със Световната банка за изготвяне на модел за постигане на финансова стабилизация на НЕК, както и приложим за страната ни вариант за преминаване към пълна либерализация в началото на 2016 г. Уверени сме, че експертизата й ще гарантира избора на най-добрия модел, както за българските граждани, така и за бизнеса у нас.
Всички действия на правителството са насочени към това да направим енергийния сектор предвидим за родната индустрия и за чуждестранните инвеститори. Отдаваме приоритетно значение на българския бизнес и неговата конкурентоспособност. Неслучайно и една от първите промени в Закона за енергетиката бе свързана с прилагането на новата европейска политика за преоценка на рисковете от прекомерната финансова тежест на пакета "климат-енергетика" върху индустриалната активност. Министерствата на енергетиката, на финансите и на икономиката изготвиха съвместно Наредба за намаляване тежестта за бизнеса от изкупуване на енергия от ВЕИ. По този начин енергоемките предприятия ще ползват отстъпка от такса "задължение към обществото". Това ще им позволи да бъдат конкурентоспособни на международните пазари.
Решенията на проблемите в българската енергетика трябва да се вземат при широк обществен и политически консенсус. Затова планираме да възстановим работата на обществения съвет по енергетика като платформа за обсъждане на идеи и политики за оздравяване на енергетиката и осигуряване на ефективното й пазарно развитие в интерес на потребителите.
26.08.2015