Теменужка Петкова: През последните два месеца постигнахме напредък по интерконектора с Гърция
Водещ: Сега имаме връзка с министъра на енергетиката Теменужка Петкова. Днес в Бояна при премиера Борисов се проведе среща на най-високо равнище за изграждането на газовите връзки в Централна и Югоизточна Европа с участието на еврокомисаря по енергетиката Марош Шефчович. Горещите новини сега от Теменужка Петкова, министър на енергетиката, а там е нашия репортер Габриела Наплатанова. Здравейте!
Репортер: Здравете! Имаме няколко важни неща, които трябва да съобщим – че Европейската комисия замразява наказателната процедура свързана с България по проекта "Южен поток", която беше открита по време на кабинета "Орешарски" и второто е – получихме благословията на ЕК и на зам.-председателя на ЕК по енергийния съюз Марош Шефчович по проекта проекта за газов хъб в България. Това ще направи всяка една от страните в Югоизточна и Източна Европа с по-диверсифицирани доставки на газ. Ще получава доставки поне от три други държави, ще се увеличи газовата свързаност като проекта ще бъде на стойност 2 млрд. и 200 млн. евро. Госпожо Петкова, от къде ще дойдат тези пари – от българския бюджет или ще се търсят европейски средства по плана на Юнкер.
Теменужка Петкова:Ще започна с това, че на днешната среща, която протече в изключително откровен и конструктивен диалог с нашите европейски партньори, ние представихме презентация, свързана с предложението от наша страна да бъде изграден газов хъб на територията на България. Европейските ни партньори ще извършат съответните анализи във връзка с това наше предложение и се надявам на следващата среща, която както комисаря Шефчович спомена ще бъде през месец юни, ние да имаме ясен отговор каква е тяхната визия. Първоначалните данни и прогнозните стойности, които показа нашият анализ е около 2 млрд. и 200 млн. евро.
Репортер: Въпросът е от къде ще дойдат тези пари?
Теменужка Петкова: Ще кандидатстваме за европейско финансиране, може и по плана Юнкер и ще търсим и други източници за финансиране по програми на ЕС, ако се случи тази идея за газов хъб.
Репортер: А кога очаквате газ да има в този газов хъб и от къде ще дойде той – от южния газов коридор, азерски газ, от къде?
Теменужка Петкова: Както спомена и премиерът и комисарят Шефчович, основният приоритет на ЕС, свързан с енергетиката, е сигурността на доставките. Ето защо страните-членки на ЕС ще работим много интензивно за това да има диверсификация както на източниците, така и на маршрутите. Приоритета за нас е и изграждането на интерконекторните връзки със съседните страни. Особено внимание ще обърнем на интерконектора с Гърция, по който за последните два месеца има сериозен напредък в развитието му. Знаете, че и в бюджета на страната за 2015 г. е потвърдена държавна гаранция от 80 млн. евро, което смятам, че е достатъчно доказателство за нашите изключително сериозни намерения по отношение на този проект. Може би тук е важно да спомена и това, че в сряда ще бъдем в Баку, където ще се проведе консултативен съвет във връзка с изграждането на Южния газов коридор. Там отново ще бъде поставена за обсъждане темата, свързана с IGB проекта, с нашите гръцки партньори. Изключително много залагаме на този проект, както и на този с Румъния, който е в много напреднала фаза и остават за довършване определени технически дейности.
Репортер: До две-три години ще бъде ли реална тази възможност?
Теменужка Петкова: Надяваме се до 2019 г. да се случат нещата, свързани с гръцкия интерконектор.
Репортер: Много Ви благодаря.
9 февруари 2015 г.