Теменужка Петкова: Кувейтска компания с интерес към АЕЦ "Белене"
Възможно ли е предоговаряне на условията по дългосрочните договори за изкупуване на електроенергията от двете "американски" централи в "Марица изток"? Какви други мерки подготвя Министерството на енергетиката, за да стабилизира отрасъла и за да не се допусне драстично поскъпване на тока от 1 юли? Има ли реален инвеститорски интерес към проекта АЕЦ "Белене"? Можем ли да търсим сходства между издаването на две сметки за ток от "Енерго-Про" и събитията от февруари 2013-а? За отговор на тези и други актуални въпроси се обърнахме към министъра на енергетиката Теменужка Петкова.
Г-жо министър, от няколко години се говори за предоговаряне на условията в дългосрочните договори за изкупуване на електроенергията от двете "американски" топлоцентрали в комплекса "Марица-изток" като основна предпоставка за задържане и дори намаляване на цената на тока. Каква е реалната перспектива това да се случи и в какъв срок?
Теменужка Петкова: Да, наистина вече няколко правителства говорят за промяна в дългосрочните договори с двете американски централи. От една страна, те са сред стратегическите инвеститори в енергийния сектор у нас вложили са около 3 млрд. лв., но от друга страна, условията в сключените между тях и НЕК договори са и сред факторите за натрупания дефицит в системата. Уверявам ви, че предоговарянето на тези договори е първостепенен приоритет и още от първия ден на работа на правителството водим разговори с ръководствата на ТЕЦ "Ей и Ес Гълъбово" и ТЕЦ "Контур-Глобал". Диалогът с тях е конструктивен, затова благодаря на двете компании за разбирането, което срещам от тяхна страна. Знаете, че НЕК има много сериозни задължения по дългосрочните договори към тях - малко над 600 млн. лв., което, от своя страна, води до невъзможност централите да се разплащат с мините и създава сериозен проблем, генерирайки огромна задлъжнялост в сектора.
Ако се намали цената, по която НЕК изкупува произведената от двете централи електроенергия, това ще ни даде възможност да стабилизираме сектора и да намалим част от дефицита. Оптимист съм, че вероятно до края на март ще имаме добри новини от преговорите.
Какви други мерки залагате за намаляване на дефицита в НЕК, който и след поскъпването на тока от миналата година продължава да е в рамките на 700-800 млн. лева годишно?
Теменужка Петкова: За всички участници в електроенергийния пазар е ясно, че промяната в цената на тока не е панацея за справяне със ситуацията. Текущият дефицит е малко по-малък - около 600 млн., но това в никакъв случай не прави картината по-розова. Министерството на енергетиката разработва пакет от мерки за стабилизиране на сектора и за създаване на условия за функционирането му по пазарни правила. Обсъждаме и възможността за извършване на ежегоден контрол на енергийните предприятия, които работят на регулирания пазар. Вече са факт финансовите инспекции както в частни, така и в държавни предприятия от сектора. Освен че така ще получим яснота за реалното им състояние, ще можем и да предприемем конкретни действия, ако установим нарушения, които генерират дефицит в системата.
Какви мерки ще предприемете за по-бързо учредяване на Българската електроенергийна борса, която е основна предпоставка за пълна либерализация на електроенергийния пазар у нас?
Теменужка Петкова: Поставили сме си амбициозната задача в краткосрочен план да достигнем пълна либерализация на пазара на електрическа енергия. Осигуряването на предпоставки за развитие на устойчива либерализация на електроенергийния пазар, както и създаването на функционираща енергийна на борсата, са сред приоритетите на правителството в програмата за стабилно управление в сектор енергетика.
За да може реално да започне да функционира и да извършва дейност борсата, в началото на януари 2015 г. Съветът на директорите на БЕХ, след мое протоколно решение, взе решение за увеличение капитала на "Българска независима енергийна борса". По този начин ще бъдат осигурени оперативните разходи на дружеството. Освен това още в края на миналата година ДКЕВР предостави лиценз на борсата.
Кога либерализацията ще създаде условия домакинствата сами да избират доставчик на електричество? Председателят на комисията по енергетика Делян Добрев обяви, че кабинетът и мнозинството от ГЕРБ работят по промени в Закона за енергетиката в тази посока.
Теменужка Петкова: Да, в момента работим по промени в Закона за енергетиката, което отнема време за прецизиране на текстовете. Промените ще позволят всеки потребител да избира сам доставчика си на електроенергия. Очакваме до края на 2015 г. всички процеси по либерализация да са приключили. Такива са и изискванията на Третия енергиен либерализационен пакет. Както и на всеки друг пазар, конкуренцията между производителите и доставчиците на електроенергия ще даде възможност на българския потребител да се насочи към най-изгодните за него условия.
От няколко месеца вървят слухове за сериозен чуждестранен инвеститорски интерес към проекта АЕЦ "Белене", като документите за него вече били предадени в Министерството на енергетиката. Има ли реален такъв интерес и какво точно се предлага на България?
Теменужка Петкова: За проекта "Белене" имаше внесено предложение в Министерския съвет от кувейтски инвеститори. Необходимо е да съберем повече информация за компанията и опита й в сферата на ядрената енергетика. Това се налага, тъй като предложението не бе внесено по установения ред - чрез посолството на Кувейт или чрез Българската агенция за инвестиции.
Какви защитни механизми залагате за спасението на българската енергетика, ако в близко време излезе решението на арбитража в Женева по иска на "Атомстройекспорт" срещу НЕК? Как ще бъдат платени тези 870 млн. евро, които заедно с лихвите и разходите по арбитража се твърди, че вече са близо 1.5 млн.?
Теменужка Петкова: През февруари предстои съдебно заседание по делото, в което и двете страни ще представят своите становища. Тъй като арбитражът е в напреднала фаза, не бих желала да коментирам нищо, за да не влияя на делото.
Ще има ли увеличение на санкциите срещу електроразпределителните дружества и ще се отрази ли то върху сметките за ток за бита?
Теменужка Петкова: Това ще е решение на парламента, като депутатите от управляващото мнозинство имат ясна воля това да се случи. Става въпрос за дисциплиниращи мерки. На всички трябва да е ясно, че държавата ще приложи цялата строгост на закона при неспазване на правилата. В конкретния случай с "Енерго-Про", който стана повод за тези предложения, според мен става въпрос за лоша организация и недобро предвиждане от страна на ръководството на дружеството до какво ще доведат неговите решения. То не е предвидило общественото недоволство, което породиха изпратените две фактури, не е информирало своите клиенти за разсрочване на плащанията. Как другите две енергоразпределителни дружества успяха да създадат организация и да отчетат клиентите си в срок, въпреки празниците? От заседанието на парламентарната комисия по енергетика, където бяха изслушани представители на трите ЕРП-та, разбрахме, че "Енерго-Про" имало проблеми със софтуера, но трябва ли заради това да бъдат натоварвани потребителите? Хубавото в случая е, че този казус стимулира обществен дебат за необходимостта от промени в нормативната уредба, които да съдействат за максимална защита на потребителите. Знаете, че съм поканила на среща ЕРП-тата и очаквам да чуя и техните предложения. Ако има някакви несъвършенства в нормативите, да ги поправим занапред да не се случват подобни ситуации.
В някои градове вече са насрочени протести срещу получените двойни сметки за електроенергия. Виждате ли опит за повторение на февруарските събития от 2013 г.?
Теменужка Петкова: Ще бъда максимално откровена - да, сценарият наподобява събитията от 2013 г. Отново Варна, отново през зимата и след почивните дни, когато потреблението е най-високо, клиентите получават високи сметки. Вие не виждате ли повторение? Трябва обаче дебело да подчертая, че сега държавата няма да допусне повторение на "февруари 2013 г.". Мисля, че всички бяха свидетели на светкавичната реакция на институциите - нашето министерство, Народното събрание и ДКЕВР. Смятам, че доброто взаимодействие между нас осигури така необходимото спокойствие сред гражданите и им показа, че държавата е на мястото си. Като министър на енергетиката аз ще използвам всяка възможност, която законът ми дава, за да защитя интересите на потребителите.
На какъв етап са обявленията за конкурси за избор на компании за търсене и проучване на нефт и газ в блоковете "Силистар" и "Терес"?
Теменужка Петкова: Разработването на местните находища е гаранция за намаляване на цените и за повишаване конкурентоспособността на бизнеса. Стартирахме конкурсите още през декември. Няколко компании, лидери в бранша, вече са проявили интерес към тях. Първоначалните геоложки проучвания са оптимистични и съм уверена, че и други фирми ще проявят интерес. Предстои обявяване на конкурса и в Официалния вестник на Европейския съюз.
Пред в. "Стандарт" премиерът Борисов анонсира провеждането на енергийна среща на най-високо равнище в София през февруари. На какъв етап е подготовката за нея и ще реши ли тя основните проблеми в енергетиката?
Теменужка Петкова: Провеждането на работна среща на високо равнище в България през следващия месец е знак, че Европейската комисия разбра особената ситуация, в която се намираме по отношение на енергийната си зависимост. В рамките на срещата ще обсъдим всички въпроси, които засягат сигурността на газовите доставки и развитието на бъдещи проекти в сферата на газовата инфраструктура. В отличен контакт сме с представителите на Европейската комисия, а организацията върви по план. Когато уточним всички детайли, ще ги обявим пред обществото.