Теменужка Петкова: Водим интензивни разговори с централите "Контур Глобaл Марица-изток 3" и "AES Гълъбово" за предоговаряне на условията по дългосрочните договори
Водеща: Вие слушате "На шестия ден" – седмичното обзорно предаване на "Радио K2", днес на 17 януари 2015 г., събота. Аз съм Илиана Беновска. Голямата тема, която разискваме в ефира на "Радио K2" е кой на какво основание иска и може да управлява България. С нея казвам и добър ден на следващия събеседник в ефира на "Радио K2", това е министърът на енергетиката г-жа Теменужка Петкова. Добър ден, г-жо Петкова!
Теменужка Петкова: Добър ден, г-жо Беновска!
Водеща: Г-жо Петкова, голямата новина от седмицата, която последва Вашето посещение заедно с министър-председателя в ЕС е, че ни посети държавният секретар на САЩ Джон Кери, придружен от своя екип и общата декларация беше, че България и САЩ споделят отношения на стратегическо партньорство – и двете държави са готови да внесат нова динамика в двустранното си сътрудничество, като поставят акцент върху икономическите връзки, енергийната сигурност, върховенството на закона и сферата на сигурността. Във вашата област на енергийната сигурност и енергетиката като цяло как оценявате резултатите от посещението на държавния секретар Джон Кери.
Теменужка Петкова: Разговорът с държавния секретар Джон Кери беше изключително ползотворен. В сферата на енергетиката обсъдихме възможности за постигане на диверсификация на енергийните източници и за подобряване на свързаността ни със съседните страни. Знаете, че за стабилизиране на енергийната система и гарантиране на нейната сигурност, беше направено предложение от страна на държавния секретар Кери Министерство на енергетиката в България да работи съвместно с американски енергиен експерт.
Водеща: Как ще се избере, извинявайте, че Ви прекъсвам, този енергиен експерт – те ли ще го посочат или ние ще имаме право да кажем и защо само един човек ще работи с цял екип от това министерство или присъдружните му институции, които са свързани с енергетиката?
Теменужка Петкова: От разговора, който проведохме стана ясно, че това ще бъде енергиен експерт, който ще предложат нашите американски партньори, но тук искам да отворя само една скоба и да поясня нещо, тъй като вече започнаха в публичното пространство да се коментират версии защо точно такъв енергиен експерт ще работи с Министерство на енергетиката, дали това не е някакво споделяне на отговорност. Аз искам само да припомня следното, че САЩ се явяват стратегически инвеститор в сектора енергетика в България. Вие много добре знаете, че САЩ са направили много сериозна инвестиция в ТЕЦ "Марица Изток 1" и ТЕЦ "Марица Изток 3". Тук говорим за инвестиция от близо 3 млрд.
Водеща: Но всички ние знаем, че това е най-скъпия ток – "Марица Изток" 1 и 3.
Теменужка Петкова: Точно така, това е най-скъпият ток. Знаете, че имат и сключени дългосрочни договори. Те се сключени през 2001 г., анексирани са през 2005 г. Има анекс към тези договори, с които допълнително се признават определени разходи. И сега ние сме изправени пред ситуацията да решаваме проблеми, трупани с години назад.
Водеща: От други правителства, искате да кажете и от други политически сили.
Теменужка Петкова: Точно така. Това е проблем, който се акумулира десетки години назад, но за съжаление сега при това правителство ние сме изправени пред невъзможност да разрешим този проблем и да не търсим всички възможно изходи за неговото разрешаване.
Водеща: Е как ще намалите цената в "Марица Изток 1" и "Марица Изток 3"?
Теменужка Петкова: Само да поясня за експертите, за американския енергиен експерт.
Водеща: Да.
Теменужка Петкова: НЕК има много сериозни задължения по тези дългосрочни договори към двете американски компании. Те възлизат на малко над 600 млн. Това са просрочени задължения. Това от своя страна води до невъзможност ТЕЦ "Марица Изток" 1 и 3 да плащат, да погасяват своите задължения към "Мини Марица Изток". Това създава един много сериозен проблем на принципа на доминото такава една огромна задлъжнялост за сектор Енергетика. Така че ние трябва да търсим разрешение на този проблем. Енергийният експерт ще работи съвместно с нашите експерти в Министерството на енергетиката, за да търсим възможност за разрешаване на проблема. Тоест в никакъв случай той няма да решава и да определя политиката на България.
Водеща: Е не е ли просто решението – НЕК да се издължи към "Марица Изток 1" и "Марица Изток 3" и "Марица Изток" 1 и 3 да се издължат към държавата?
Теменужка Петкова: За да се издължи НЕК на американските централи трябва да бъдат предприети редица действия.
Водеща: Какви?
Теменужка Петкова: Ние водим много интензивни преговори с двете американски централи. От първият ден, в който това правителство управлява страната и аз съм в Министерство на енергетиката направихме две работни групи. Тези работни групи водят интензивни преговори с двете американски централи – с "Марица Изток 1" и "Марица Изток 3", като нашата цел е да предоговорим условията по тези дългосрочни договори. Смятам, че преговорите са в много напреднала фаза и много се надявам съвсем скоро да имаме позитивни новини. Срещаме разбиране от страна на двете централи и смятам, че ще постигнем резултат. Ние обсъдихме с нашите американски партньори да работим съвместно с американския енергиен експерт и това да донесе ползи и за двете страни.
Обсъдихме и друг много важен въпрос на тази среща – това е въпросът за новата мощност на площадката на АЕЦ "Козлодуй".
Водеща: Точно така, за това исках да Ви питам. Това няма ли да бъде продължение, извинявайте много, на постъпката, която в т.ч. и аз много усилено укорявах на министърът на енергетиката Драгомир Стойнев в правителството на БСП да се върне с вестта от Америка, че "Уестингхаус" ще строи седми реактор в АЕЦ "Козлодуй"?
Теменужка Петкова: Ами ние тук отново сме поставени пред свършен факт.
Водеща: Е не е много свършен този факт. Вие в крайна сметка разбрахте ли какво пише в този договор, в това споразумение с "Уестингхаус"?
Теменужка Петкова: Да. Както знаете на 1 август 2014 г., в последните дни на кабинета Орешарски, беше подписано такова споразумение за изграждане на нова мощност на площадката на АЕЦ "Козлодуй", но с условието че това споразумение ще влезе в сила ако бъде препотвърдено от следващо редовно правителство. За да се случи това нещо, за да кажем дали има проблем със споразумението, дали този проект е икономически ефективен и е изгоден за страната, ние трябва да направим преглед на всичките споразумения и произтичащите от тях последици.
Водеща: Какво ще изискате от този американски експерт, за да бъде компетентна и окончателна преценка?
Теменужка Петкова: Сега ние сме направили работна група отново между експерти на Министерството на енергетиката, БЕХ, АЕЦ "Козлодуй" и експерти на "Уестингхаус". В момента се работи и се преразглежда всяка една клауза от това споразумение. Но за нас е изключително важно да акцентираме върху финансовия модел – нещо, което към този момент не е известно. И на срещата с държавния секретар Кери премиерът Борисов много ясно постави въпроса и поискахме съдействие за това "Уестингхаус" да бъде стратегически инвеститор в този проект. Ще работим в тази посока за намиране на схема, която да не ни задължава да даваме държавни гаранции, в резултат на които да преминаваме дефицита или пък съответно тази държавна гаранция да бъде за сметка на дълга. Обсъдихме възможността към тази работна група да се присъедини и банката на американския департамент Ексим банк, тъй като тя при едно евентуално препотвърждаване на това споразумение ще финансира, ще предостави кредит за изграждането на този проект. Активно работим и в тази посока. Надявам се до средата на месец март работната група да приключи своята работа, така че да имаме яснота.
Водеща: Тоест само засега кратичко не на експертен, а на разговорен език, защото този проблем интересува всеки българин. А седми реактор в АЕЦ "Козлодуй" ще се строи от "Уестингхаус" ако…?
Теменужка Петкова: Седми реактор ще се строи от "Уестингхаус", ако резултатите от прегледа, който ние сега извършваме покаже, че този проект е икономически ефективен за нас, че има необходимост от нови мощности, тъй като от документацията, която сме разгледали до момента не видяхме такъв доклад от тогавашния министър Стойнев- за необходимостта от изграждане на нови мощности. А такъв доклад трябва да има съгласно Закона за енергетиката. На този етап не сме открили подобен документ. Така че това е – седми блок ще се изгражда при условие, че това няма да доведе до сериозни финансови ангажименти, които българската страна не би могла да си позволи.
Водеща: А ще обсъждате ли възможността с американската страна да се възобнови спряното няколкостотин пъти вече строителство и проектиране на АЕЦ "Белене"?
Теменужка Петкова: Строителство на АЕЦ "Белене" с участие на американска страна – не, подобно нещо не е обсъждано на срещата.
Водеща: А планирате ли да обсъждате, просто да съберете един пакет от енергийни предложения? И в каква област?
Теменужка Петкова: Да ги дискутираме с експерта от…
Водеща: Да, с експерта на САЩ, който ще бъде излъчен от тях.
Теменужка Петкова: Не, подобна идея не сме обмисляли на този етап. Разбира се тази идея е в много началната фаза. Нека да видим кой ще бъде американският енергиен експерт, нека да видим параметрите, които ще определим във връзка със съвместната си работа и тогава вече бихме могли да говорим за някаква по-голяма конкретика.
Водеща: Добре, да отидем към противопоставимата страна – Русия, руските проекти и "Южен поток". Нещата се развиват стремглаво. Вие бяхте заедно с министър-председателя и вицепремиера Дончев на посещение в Брюксел в началото на седмицата и от там първоначално получихте положителни новини от вицепрезидента на ЕК, който отговаря за енергийния съюз Шефчович и еврокомисаря Канета, отговаряща за мерките по климата и енергетиката е, че вероятно ще може да се възобнови строителството след разговор на Шефчович с правителството на Русия, обаче това не се оправда, а и не само това ами се и получи и изявление от "Газпром", че "Южен поток" е прекратен и особено за България и по вина на България всъщност.
Теменужка Петкова: Срещата в Брюксел със заместник-председателя на ЕК и енергиен комисар Марош Шефчович беше много ползотворна. Самият факт, че тази среща беше форведена ден преди комисаря Шефчович да се срещне с руския министър на енергетиката г-н Новак е достатъчно ясен знак за това какво е отношението на нашия партньор от ЕК към това българско правителство. На тази среща ние имахме възможност в много откровен диалог да изложим нашите съвместни проекти до момента, нашите енергийни проекти с Русия и да посочим какви са нашите притеснения във връзка със събитията, свързани с проекта "Южен поток". Искам да уверя както Вас, така и Вашите слушатели, че ЕК застава твърдо зад България. Българската страна спази европейското законодателство във връзка с проекта "Южен поток". Много е важно по темата "Южен поток" да се знаят две основни неща – първото е, че българското правителство не е променяло своята позиция по тази тема. Ние сме за проекта "Южен поток", тъй като преди всичко той не е българо-руски, а е проект между Европа и Русия. Ние безспорно го подкрепяме, защото той би довел до диверсификация на маршрутите на газ, би дал едно икономическо оживление в нашата страна и осигуряване на допълнителни работни места. От тази гледна точка нашата позиция е непроменена. Ние подкрепяме този проект, но – второто много важно нещо, което трябва да се знае е, че нашата подкрепа е при условие, че „Южен поток“ се реализира при спазване на европейското законодателство.
Знаете, че от месец юни 2014 г. има стартирала наказателна процедура срещу България от страна на ЕК, като основните аргументи са, че ЕК имат сериозни съмнения за нарушаване на европейското законодателство от страна на България при реализацията на този проект. Тук може би е важно да повторим отново какви са основните акценти, върху които ЕК насочва своето внимание, за да смята че е налице такова нарушение. Акцентите са следните – комисията оспорва подписаното през 2008 г. междуправителствено споразумение между България и Руската федерация за изграждането на газопровода "Южен поток". Основният аргумент на комисията е, че България като страна – членка вече на ЕС е била длъжна да уведоми ЕК, тъй като тук става въпрос за разпределение на енергийни ресурси, а съгласно европейските директиви тези ресурси подлежат на специален преглед и специално разпределение. И вторият основен акцент е свързан с проведените тръжни процедури и неспазването на законодателството в областта на обществените поръчки, свързани с избора на изпълнител на газопровода "Южен поток". Това са основните моменти. Става въпрос не за обществена поръчка, а за някакъв конкурс, който проектната компания "Южен поток – България" е провела и това е поръчката, проведена между Коледа и Нова година на 2013 година.
Водеща: Добре де, но няма ли да падне вината сега за провала, както и Вие казахте справедливо, че "Южен поток" е руско-европейски, а не руско-български проект. Няма ли да падне вината за неосъществяването на "Южен поток" за замяната му с друг поток през Турция, върху България за това че проваляме ние един общоевропейски проект с Русия?
Теменужка Петкова: България няма никаква вина за спирането на проекта "Южен поток".
Водеща: Руснаците го твърдят, лично Милер го каза.
Теменужка Петкова: България няма никаква вина. Това, което направи страната ни е да спази европейското законодателство. И това нещо беше много високо оценено както от нашите партньори от ЕК, така и при срещата с държавния секретар Джон Кери. България няма друг избор, България е страна-членка на ЕС и докато тази процедура не приключи ние нямаме възможност да предприемаме никакви действия, във връзка с този проект и всички това го знаят много добре. Както и предишният министър на енергетиката г-н Стойнев, така и бившият премиер Орешарски много добре знаят, че докато тази процедура не приключи ние нямаме право да предприемаме каквито и да било действия, докато не видим резултатите от нея. Тъй като чух предложения от страна на г-н Стойнев да се отмени една заповед на служебния министър на икономиката и енергетиката г-н Щонов. Не бива да се говорят такива неща в публичното пространство с ясното съзнание, че това няма как да се случи и не бива да се случва.
Водеща: Добре, но не измества ли Америка Русия като наш енергиен партньор?
Теменужка Петкова: Не, не бих казала. България има редица енергийни проекти с Русия, но както вече споменах САЩ е стратегически инвеститор за България в сектор енергетика. Не бих казала, че говорим за такова изместване. Но е много важно за България да има своята енергийна независимост. За нас това е изключително важно. Само за да довършим за проекта "Южен поток" искам да поясня и следното – до настоящия момент българската страна и по-точно нашият акционер в съвместната компания "Южен поток България" не е получил официален писмен документ, от който да става ясно каква е позицията на нашия съакционер "Газпром" във връзка с реализацията на този проект. Това е изключително важно.
Водеща: Това е изключително обидно ще ви каза аз на Вас според мен, защото образно казано те се развеждат с нас по телефона. Дори не считат за нужно да дойдат в съда.
Теменужка Петкова: Ами аз не бих казала, че това е така.
Водеща: Така изглежда.
Теменужка Петкова: Много е важно да има писмен документ, който да показва каква и чия е волята за прекратяването на този проект.
Водеща: Да, така е. Между другото какво става с арбитража в Париж по повод АЕЦ "Белене"?
Теменужка Петкова: Арбитражът в Париж сега през месец февруари ще има съдебно заседание, в което двете страни ще представят свои бележки и становища. Вие знаете там защитата е поверена на "White & Case". Така че ще чакаме развитие по въпроса.
Водеща: Добре, можете ли да кажете, г-жо Петкова какво се случва с идеята на министър-председателя да направим един газов хъб? Той се мести някак си в пространството – ту на българо-гърцката граница, ту на булгаро-турската граница.
Теменужка Петкова: Това предложение на българския премиер и официално представено пред ЕК е изключително добро и то беше посрещнато с голям интерес от нашите европейски партньори. Идеята е бъдещият газов хъб да събира и разпределя природния газ за Европа. А този хъб би могъл да разчита на руски газ от "Южен поток", ако той се осъществи, както и на български природен газ от потенциалните находища в Черно море. Блоковете Хан Аспарух, знаете че там сега вървят много сериозни проучвателни дейности, през месец декември стартирахме процедура за проучването на другите два блок в дълбоко Черно море - Силистар и Терес. Там първоначалните геоложки проучвания са много оптимистични, така че надявам се след няколко години България да има собствени такива находища на газ. Също така този хъб би могъл да се захранва и от интерконекторите с Гърция и Турция и с обемите от Каспийския и от Източно-средиземноморския регион, както и от гръцкия и турските LNG терминали. На тази среща председателят Шефчович изрази пред нас силна подкрепа на Комисията за създаването на такива газови хъбове, които имат важна роля за развитието на регионалните енергийни пазари. По време на разговорите в Брюксел, в началото на седмицата постигнахме съгласие съвместна работна група да проучи и оцени възможностите за изграждане на такъв газов хъб, като първото заседание ще бъде в София може би през месец февруари. Така че надявам се тази среща и тази група да излезе с конкретни решения в тази посока.
Водеща: Най-важните промени, които Вие цените и например искате да минат сега промените в Закона за енергетиката, който върви в Народното събрание в момента?
Теменужка Петкова: Знаете, че онзи ден беше приет на първо четене Закона за енергетиката. Много важен момент в този законопроект е свързан с дейността на ДКЕВР. Това, което се предвижда с промените в Закона за енергетиката е изборът на комисарите в ДКЕВР да става директно от Парламента. Смятам, че това е много важно и ще бъде ясен знак за това, че тези хора, които ще взимат толкова важни решения, свързани с дейността на ДКЕВР ще бъдат независими, избирани пряко от Народното събрание и тяхната експертиза няма да бъде поставяна под съмнение. Това е изключително важно. Предполагам, че ще има и други предложения между първо и второ четене по отношение на Закона за енергетиката, но основният акцент е свързан с дейността на ДКЕВР.
Водеща: И последен въпрос госпожо министър – предстои на 20 януари годишна среща на бизнеса с правителството, която по традиция се организира от "Икономедия" – издателите на Капитал и Дневник и Иво Прокопиев. Но вчера Конфедерацията на работодателите в България излязоха с позиция, че те няма да участват в тази среща, тъй като се получава някакъв екслузивитет на Капитал върху правителството и имат и други претенции към "Икономедия" във връзка с това, че финансирането практически на тези среща става от страна на КРИБ и техните членове. Вие първо поканена ли сте на тази среща и второ ще отидете ли ако сте поканена след като най-големият донор на БВП – Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България и осигуряващия най-много работни места в България се противопоставя на това?
Теменужка Петкова: В Министерство на енергетиката е постъпила покана за участие в този форум. Ако моята програма позволява по всяка вероятност ще присъствам на това мероприятие, тъй като за мен е много важно да се използва всяка една възможност така че проблемите, които съществуват в сектор Енергетика е да бъдат поставени "на масата" и да бъдат обсъдени с максимално широк кръг от бизнеса. Това е изключително важно.
Водеща: Но, г-жо Петкова, знаете много добре, че в момента Капитал и Дневник алармират, че се посяга на свободата на словото от КФН след наложени заради техни публикации финансови санкции и практически Вие все едно ще вземете страна отивайки на тази среща, че заставате на страната на "Икономедия" и игнорирате КРИБ, този деликатен въпрос.
Теменужка Петкова: Аз смятам, че работата на журналистите е да отразяват обективно това, което се случва в обществено-политичкия живот на страната и те по никакъв начин не бива да се смесват с политиката. Работата на журналистите е те да отразяват обективно това, което се случва. Това за мен е най-важно.
Водеща: Добре, нека така да приключим този разговор. Благодаря Ви за това участие и ще следим как ще се развият събитията.
Теменужка Петкова: Аз също Ви благодаря, г-жо Беновска.
Водеща: Благодаря Ви, г-жо Петкова.