Теменужка Петкова: Проектът "Южен поток" е важен за България, но неговата реализация трябва да спазва европейското законодателство
Водещ: Министърът на енергетиката г-жа Петкова, с въпроса има ли разнобой в правителството. Добре дошли! Вицепремиерът Калфин е коментирал: "България отново е на сухо" - доста остра реакция. А пък от АБВ, които участват в управлението, именно с този вицепремиер, задават въпроса: "Има ли писмо от руска страна, с което се осведомява, че ще задействат клауза с изискване предварително да се плаща газта и да останем сега, в началото на зимата, без доставка на газ?". И Първанов поставя този въпрос. Има ли такава опасност да ни накажат така - с кранчето?
Теменужка Петкова: По отношение на доставките на газ, бих искала да успокоя българските граждани и да кажа, че в Министерство на енергетиката има сформиран Кризисен щаб. Колегите от този Кризисен щаб ежедневно следят налягането на газта, така че ние непрекъснато имаме информация какво се случва.
Водещ: В криза ли сме, че има такъв щаб, или той си е действащ постоянно кризисен?
Теменужка Петкова: Не, този Кризисен щаб действа постоянно в рамките на Министерството на енергетиката. По отношение на нашите взаимоотношения с руската страна, бих искала да кажа това, че ние имаме договор между "Булгаргаз" и руската страна за доставки на газ. Този договор се изпълнява.
Водещ: Колко дължим до момента?
Теменужка Петкова: До настоящия момент, съгласно договора, ние сме длъжни да изплатим това, което сме изразходвали за месец ноември. Почти на 100% е платена сумата и съгласно договора, дължим авансово плащане за месец декември. Това плащане се извършва на три транша до края на месец декември. Общата сума е около 90 милиона долара.
Водещ: Ако случайно поискат предварително да се плаща има ли проблем? Можем ли да посрещнем такова искане, ако се появи?
Теменужка Петкова: Ако се появи подобно искане, ще направим всичко възможно да го посрещнем по съответния начин, съответно да търсим и своите права и защити в рамките на договора, който съществува.
Водещ: Такова писмо няма, защото Румен Петков вчера е казал: "Имам достатъчно основания да считам, че такова писмо има".
Теменужка Петкова: На мен не ми е известно за такова писмо от "Булгаргаз".
Водещ: Ако има, ще ви бъде известно?
Теменужка Петкова: Ако има – да.
Водещ: Т.е. няма такова писмо?
Теменужка Петкова: Да, не ми е известно да има такова писмо.
Водещ: Разнобой в правителството има ли? Тук вече е политически въпросът. Знам, че сте експерт, но все пак… Вицепремиерът казва: "България остана на сухо" - това е неговият прочит.
Теменужка Петкова: Аз не бих казала, че има разнобой в правителството, тъй като в Програмната декларация на правителството ясно е заявена неговата позиция по отношение на проекта "Южен поток". Правителството смята, че да - това е важен проект за България, но неговата реализация преминава през задължението за спазване на европейското законодателство.
Водещ: Г-н Овчаров казва: "То ние си имаме двустранна спогодба. Не може да прехвърляме…". Такава беше и тезата на президента - това си е спор между Европа, между Европейския съюз и Русия. Само че ето – г-н Овчаров казва, че не е така, ние сме подписали двустранно ангажименти. И той ни посочва нас специално, не казва "Европа така и така", а България, заради България няма да има.
Теменужка Петкова: На България ще й бъде малко трудно да се изправи и да опонира на руската страна в този процес, тъй като проектът "Южен поток" е европейски проект. Тук бих искала да кажа, че ние изключително много ще разчитаме на подкрепата и сътрудничеството с нашите европейски партньори в едни преговори с руската страна, така че да защитим в максимална степен интересите на страната.
Водещ: Преди малко преведохме пропуснати ползи в пенсии, дори в коледни добавки. Съгласна ли сте с тези сметки? Губим ли по 600 милиона долара, гарантирани, да влизат в страната ни от въпросните такси всяка година? Губим ли възможността с 10% всяка година пенсионерите да получават увеличение на пенсията?
Теменужка Петкова: За да кажем какво губим, първо трябва да кажем какво бихме могли да спечелим.
Водещ: Тези сметки?
Теменужка Петкова: Тъй като в договорите, които аз съм виждала, не е договорен размерът на транзитните такси, както и размерът на дивидента, който българската страна би трябвало да получи в изпълнение на този проект. Трудно е да се прогнозира какъв би бил размерът на загубите. Определено България ще загуби от това, че този проект няма да се реализира или съществува риск това да не се случи, тъй като този проект определено е важен за нас. Наред с това, той е важен и за това, за да внесат свежи финансови ресурси в нашата икономика за периода, в който върви и самото строителство за проекта.
Водещ: Тази сума – 400 милиона евро, спомената в Анкара от Путин, някъде фигурирала ли е досега? Била ли е уточнявана?
Теменужка Петкова: Не.
Водещ: Защо се споменава за първи път? Ние такива очаквания ли сме имали - всяка година да влизат 400 милиона евро?
Теменужка Петкова: Не. Такава сума категорично няма в споразумението, така че това за мен също беше изненада.
Водещ: Той казва "Губите по толкова на година. Искайте си ги от Европа", саркастично.
Теменужка Петкова: За мен също беше изненада размерът на тази сума, която президентът Путин посочи.
Водещ: А според вас колко трябва да е?
Теменужка Петкова: Ами, за да кажем колко ще загубим, за мен е важно да е ясно колко бихме могли да спечелим. Тъй като не е налице конкретна сума, която да е договорена по отношение на приходите от транзитни такси и дивиденти, ни е трудно да кажем.
Водещ: А защо не е била договорена? Политическо решение ли е било това, или нещо експертите не са пресметнали взаимна полза?
Теменужка Петкова: Това е интересен въпрос. Смятам, че все още има подготвен драфт на подобно споразумение, но така или иначе той не е влязъл в сила.
Водещ: Т.е. драфт какво е - чернова? И какво е пишело там?
Теменужка Петкова: Да, един вариант.
Водещ: Ние колко сме искали да печелим? Ние казали ли сме: "ОК, ще строите тази тръба, ще минава оттук, обаче искаме 400, 500, 300 милиона евро на година"?
Теменужка Петкова: Нищо конкретно, така че това нещо не се е случило това споразумение.
Водещ: А защо?
Теменужка Петкова: Трудно ми е да ви отговоря защо на този етап.
Водещ: Защо?
Румен Овчаров: Може ли да ви помогна?
Водещ: Кажете реплика, да.
Румен Овчаров: Аз вече няколко пъти повтарям, че това не беше направено случайно, но все пак за да имат българските зрители, а и госпожа министърът представа, бих ви предложил да направим една екстраполация. България в момента транзитира природен газ, руски природен газ за Турция. Транзитната такса, която ние получаваме, е около 1,85. Казвам около, защото тя се увеличава ежегодно с инфлацията в ЕС. Ако използваме тази транзитна такса, за цялото количество, тъй като…
Водещ: Какво излиза ако умножим?
Румен Овчаров: Тогава излизат тези 600 милиона долара, които аз ви казах.
Водещ: А, вие така ги смятате.
Теменужка Петкова: Г-н Овчаров, да, това е теза на г-н Овчаров. Аз ще си позволя да не се съглася с него, тъй като няма конкретни договорености, и не бих могла да коментирам какъв е размерът на евентуалните загуби.
Водещ: Чудя се експертен ли е бил проблемът, или е политически, или е имало решение да не се стига нарочно до конкретика, да не се сбъдва проектът?
Теменужка Петкова: Това е въпрос, който ще бъде анализиран при всички случаи, с оглед ситуацията, която се развива в момента. Но каквото и да си говорим, факт е, че не са договорени приходите от тези транзитни такси.
Водещ: Не мога да си обясня защо…
Теменужка Петкова: Да, трудно е да си обясним.
Водещ: Например президентът казва "Никой не може да прецени губим или печелим". Ние, за да сме в някаква тема, да отстояваме национален интерес, или да гледаме в някаква посока, трябва да сме наясно във всяка една ситуация какво искаме, какво можем да спечелим и какво можем да загубим. Бихме ли били зависими по лошия начин от руските интереси, ако се беше реализирал, а не прекратен този проект? Или те биха били зависими, ако техни тръби и важен инфраструктурен проект е на наша територия?
Теменужка Петкова: Енергийната независимост на страната е изключително важен приоритет на правителството и един от пътищата, които ние трябва да извървим, за да достигнем тази енергийна независимост, преминава през няколко етапа. Единият от тях е изграждането на интерконекторните газови връзки.
Водещ: Това какво е? Отнякъде другаде наобратно да идва? От Гърция?
Теменужка Петкова: Да, точно така, което да ни гарантира друг източник на доставки.
Водещ: А от Гърция какъв газ идва?
Теменужка Петкова: В Гърция предстои да изградим интерконекторна газова връзка.
Водещ: Като се свържем с Гърция, в Гърция откъде идва природният газ?
Теменужка Петкова: От Русия.
Водещ: Разликата каква е?
Теменужка Петкова: Разликата е, че ще имаме независимост и източникът, който ще ни го доставя, ще бъде друг. Няма да сме зависими от един доставчик. Това ще ни гарантира енергийна независимост.
Водещ: Това не е ли - с извинение за опростенческия пример – ако ни спрат водата вкъщи, ако в кухнята няма вода, да проверим дали има банята? И да си мислим, че в банята имаме независимо водоподаване, ако ни спрат…
Теменужка Петкова: Ще имаме възможност да получим тази доставка от друг доставчик, а не от един и да бъдем зависими от него.
Водещ: Близки до управляващите фирми, спечелили търговете за "Южен поток" - има ли такова нещо? Има ли корупционни практики, за които вие смятате да вземете отношение или да кажете нещо?
Теменужка Петкова: Тук може би трябва да кажем това, че на 2 юни има стартирала наказателна процедура от страна на Европейската комисия по повод проекта "Южен поток“.
Водещ: Простичко казано – за какво ни наказват, искат да ни накажат?
Теменужка Петкова: Простичко казано – три са моментите, по които ЕК смята, че българската страна е уязвима по отношение на реализацията на проекта "Южен поток". Първият проблем, който комисията посочва, е това имала ли е България право през 2008 година да сключи междуправителственото споразумение с Руската федерация, във връзка с този проект. Втората тема, по която ЕК има претенции по отношение на законосъобразността на нашите действия, е свързана с това как "Южен поток – България" е определен като инвеститор и като изпълнител на този проект. И третата тема, по която тече наказателна процедура от страна на Брюксел, е именно провеждането на този търг за избор на изпълнител, който да извърши строителните работи по проекта "Южен поток".
Водещ: Там има ли неслучаен избор? Има ли нещо, което да не ни смущава? Някой да е искал да се облажи, да спечели за сметка на други, по нечестен начин да се състезава?
Теменужка Петкова: Основната притеснения на ЕК са свързани с това, че този търг е проведен абсолютно непрозрачно и в нарушение на европейската директива.
Водещ: В чия угода?
Теменужка Петкова: Очевидно, след като няма публичност, няма информация, няма яснота и прозрачност, съществуват съмнения за манипулация по отношение на конкурса. Така че трудно е аз да ви кажа в момента за кого.
Водещ: Как се казва руският енергиен министър? Него потърсихте ли го?
Теменужка Петкова: Министър Новак се казва руският енергиен министър.
Водещ: Трябва ли да има в тази ситуация обаждане по телефона и да питате "Това, което каза Путин, сериозно ли е, или нещо ни заплашва? Или си стопля отношенията с Турция, като им казва, че при тях ще минава тръбата?". Има ли решение за…
Теменужка Петкова: Според мен не е логично да проведем подобен разговор, за да питаме дали това, което каза президентът Путин, е това, което ние чухме. Тъй като всички видяхме и чухме какво каза той.
Водещ: Т.е. контакт на този етап няма да се прави?
Теменужка Петкова: Може би е важно да кажа това, че на 9 декември с вицепремиера Дончев ще бъдем в ЕК, ще имаме среща с енергийния комисар.
Водещ: Всичко ще е пред свидетели?
Теменужка Петкова: Там ще поставим категорично въпроса, свързан с възникналия проблем с България, и се надяваме на съдействието и сътрудничеството на нашите европейски партньори.
Водещ: Ако е възможно с едно изречение, за цената на тока, искам да ви попитам. Повишение възможно ли е да се очаква? Каква информация имате?
Теменужка Петкова: По отношение на цената на тока аз не бих искала да изземвам правомощията на ДКЕВР.
Водещ: Дали знаете за идея да се повишава?
Теменужка Петкова: Знаете, че това е органът, който определя цената на тока.
Водещ: Знам, да.
Теменужка Петкова: На този етап няма информация за следващи увеличения на цената на тока.
Водещ: Добре, благодаря ви. Ще следим развитието на тази важна тема.
Теменужка Петкова: Безспорно.