Министър Станков: ПАВЕЦ Чаира е работила над 300 часа за последните 3 месеца

Водещ: „Денят на живо“ започва. Здравейте, аз съм Наделина Анева. Днес ми гостува министърът на енергетиката Жечо Станков. Ще говорим за поносимите цени на тока и очакваната пълна либерализация, както и за енергийната ни независимост. Задача номер едно за всички кабинети от тук нататък. Отговорите по-малко. Сега казвам здравейте и добре дошли, министър Станков.

Министър Жечо Станков: Благодаря за поканата. Винаги е удоволствието да бъда при вас.

Водещ: Министър Станков, колко горещ е стола на енергийния министър? Ето сега сме свидетели на скандала с Чирен и разследванията. Днес парламента ви питаха за шефа на АЕЦ Козлодуй, ще го освободите ли? Там са големите търгове и там са големите пари. Така че как се чувствате на този стол?

Министър Жечо Станков: Виждам го като изключително отговорен. И за мен главната цел е с всеки ден работа на мен и на моя екип да правим живота на хората в България по-добър.

Водещ: И все пак предполагам, че зорко ще следите какво се случва с този огромен ресурс.

Министър Жечо Станков: Естествено, това е част от моите задължения и ще ги изпълнявам стриктно.

Водещ: Добре, сега горещата тема. След 1 юли какво се случва с цените на тока? Всичко това има отношение към Плана за възстановяване на устойчивост. Томисав Дончев каза, че имаме шанс да получим парите, дори да не изгубим нищо, в крайна сметка, но трябва да се направят някои промени. Най-спорните са във вашия ресор. Ще освободете ли цените на тока за бита и ще можем ли да си плащаме тези сметки?

Министър Жечо Станков: Без много да шуми, сегашното правителство бе съставено именно с целта да върне България към нормалността. И именно така тихомълком успяхме да повишим от 9% вече на 12% усвоените средства по Плана за възстановяване и устойчивост. Ние не сме от хората, които с фанфари вършим своята работа, но вършим ефективно. Точно в тази връзка поетите ангажименти по време на предходни правителства, реформи в енергетиката, които безспорно от една страна поставят на карта държавната сигурност в сектор енергетика, от друга страна ако се изпълнят по начин на който са поети, ще бръкнат дълбоко в джоба на българските граждани. Нашата задача в момента не е лека, но не се оплакваме естествено от тази задача, да намерим подход, по който да предоговорим плана в Комисията и между другото тук искам да отворя една скоба, че въпреки многократните решения и призиви на Народното събрание, знаете, че е решение на Народното събрание с ранк на закон, ние не открихме стартирала официална процедура с официално подадени документи пред Еврокомисията за предоговаряне на така проблемните реформи с намаляне емисиите, единствено в сектор енергетика, Пътната карта, помните, която доведе до чупене на микрофони и не на последно място, вие споменахте сама либерализацията и изкарване на две от дружествата ключови за енергийния сектор.

Водещ: Също много спорна тема.

Министър Жечо Станков: Много спорна тема, която реално ще навреди на българската енергетика.

Водещ: Тоест до този момент никой от предишните правителства не е направил каквото и да е за предоговаряне.

Министър Жечо Станков: Да, за разлика от тях ние водим конкретни преговори ежедневни с Комисията и аз съм сигурен, че и самите колеги от Комисията, с които съм имал възможност да работя и като заместник-министър в енергетиката, ще успеваме да намерим консенсус по начин по който да изпълним плана за възстановяване, по начин който да съхраним българската енергетика в най-добрата ѝ кондиция.

Водещ: Какъв обаче е вашият подход? Да се опитате да отложите тези срокове, които са съвсем скоро. От първи юли трябва да влезе пълната либерализация с този преходен период до края на годината на битовите потребители или да влезе този срок, да се въведе пълната либерализация, но да има някакви компенсации за хората от бита?

Министър Жечо Станков: Тук във вашето студио искам да се обърна към всички български граждани, които да бъдат спокойни, защото много често политиканстването цели всяване на страх в българските домакинства. В Министерството на енергетиката сме готови за всички сценарии, както за либерализация на пазара от 1 юли, така и с нейното отлагане. Това е в ръцете на Народното събрание. От гледна точка на 1 юли и така съществуващия Закон за енергетиката, който посочва пътя на либерализация, искам да уверя вашите зрители и всички български граждани, че с датата 1 юли нищо няма да се промени по техните сметки. Какво имам предвид? Ако едно домакинство до момента е получавало сметка за електроенергия в рамките на 150 лева, след 1 юли, ако пазарните цени на енергията са по-високи и получат сметка 400 лева, просто ще имат допълнителен ред с минус 250 лева, за да продължат да плащат 150 лева. Тук идва веднага въпрос от къде ще дойдат тези 250 лева. Това е система, която развихме още в правителството на Борисов 2 и Борисов 3 за компенсация. Към момента тази компенсация беше насочена единствено към небитовите потребители с цел задушаване на инфлацията и да не се стига до момента, в който българските домакинства да плащат чрез стоките и услугите високите сметки на бизнеса. Това ще приложим и за домакинствата, чрез по-високата цена на енергията, от която държавните дружества ще печелят повече средства на пазара на енергия, те ще внасят тази свръхпечалба в нарочен фонд, фонд Сигурност на електроенергийната система, където изградихме с годините огромен капацитет и тези средства от този фонд ще бъдат насочвани по сметките на българските домакинства, така че те да запазят стойността си каквато има в момента.

Водещ: Това обаче дали ще въжи само за тези шест месеца преходен период до края на годината?

Министър Жечо Станков: Моя задача е да намеря вариант, като това да важи за дългосрочен период. Естествено, тук трябва да бъдем откровени, че няма как държавата в дългосрочен план да поема част от тежестта на сметките на хора, които, примерно, отопляват своите басейни или имат по две сауни в къщи. Така че, моята главна задача е да се концентрираме, да осигуряваме така поносими сметки на електроенергия за всички български граждани, които имат нужда от това. Това са над 90% от тях. Така че, там със сигурност и в дългосрочен план ще направим всичко възможно, да няма по никакъв начин повишаване на сметките.

Водещ: Това означава, че имате визия за промяна в закона. Каква граница ще поставите? До къде ще се компенсират сметките? И от колко киловата нагоре вече не?

Министър Жечо Станков: Това е също част от последващите действия, но там има няколко ефекта. Не е целта да даваме дългосрочно помощи на домакинствата или на бизнеса, а именно ще се върнем към една програма, която бе известна именно като програмата, създадена по време на второто правителство на премиера Борисов, за саниране на многофамилните жилищни сгради. Защото когато даваш компенсация в рамките на месец за сметката, тя влиза и излиза по сметката. Само хората реално не виждат с този ред минус, който ще има. Но когато от директно страна на държавата инвестираш в енергийна ефективност, в сградата, в която се обитава от хората, напълно безплатно, без да се налага те да доплащат за това, без да се налага да изкарват допълнителни енергийни паспорти или каквито и да е други разходи, тогава държавата, колкото и егостично да звучи, е на още по-голяма печалба. Защо? Само за първите 2022 сгради, които санирахме, вече и бяха дадени близо 2 милиарда лева, вече в държавната хазна са възстановени близо 3 милиарда лева от свърхпечалбите на дружествата. Защо? В енергетиката. Защото тази енергия, която отиваше на преференциална цена за домакинствата, вече се продава на пазарен принцип и тези дружества плащат по-големи дивиденти в държавния бюджет и по този начин ние трупаме по-големи приходи. Така че този ефект на, да го наречеме, рециклиране на финансовия ресурс, ще ни помогне в дългосрочен план да продължиме да помагаме от една страна на хората да живеят при по-добри условия, с обновени жилища, а от друга страна и държавната енергетика и държавните разходи да бъдат понижавани.

Водещ: Това е така, но знаете, че не е много голям процент обхвата на жилищата, които са санирани.

1 2 3