Водещ: „Денят на живо“ започва. Здравейте, аз съм Наделина Анева. Днес ми гостува министърът на енергетиката Жечо Станков. Ще говорим за поносимите цени на тока и очакваната пълна либерализация, както и за енергийната ни независимост. Задача номер едно за всички кабинети от тук нататък. Отговорите по-малко. Сега казвам здравейте и добре дошли, министър Станков.
Министър Жечо Станков: Благодаря за поканата. Винаги е удоволствието да бъда при вас.
Водещ: Министър Станков, колко горещ е стола на енергийния министър? Ето сега сме свидетели на скандала с Чирен и разследванията. Днес парламента ви питаха за шефа на АЕЦ Козлодуй, ще го освободите ли? Там са големите търгове и там са големите пари. Така че как се чувствате на този стол?
Министър Жечо Станков: Виждам го като изключително отговорен. И за мен главната цел е с всеки ден работа на мен и на моя екип да правим живота на хората в България по-добър.
Водещ: И все пак предполагам, че зорко ще следите какво се случва с този огромен ресурс.
Министър Жечо Станков: Естествено, това е част от моите задължения и ще ги изпълнявам стриктно.
Водещ: Добре, сега горещата тема. След 1 юли какво се случва с цените на тока? Всичко това има отношение към Плана за възстановяване на устойчивост. Томисав Дончев каза, че имаме шанс да получим парите, дори да не изгубим нищо, в крайна сметка, но трябва да се направят някои промени. Най-спорните са във вашия ресор. Ще освободете ли цените на тока за бита и ще можем ли да си плащаме тези сметки?
Министър Жечо Станков: Без много да шуми, сегашното правителство бе съставено именно с целта да върне България към нормалността. И именно така тихомълком успяхме да повишим от 9% вече на 12% усвоените средства по Плана за възстановяване и устойчивост. Ние не сме от хората, които с фанфари вършим своята работа, но вършим ефективно. Точно в тази връзка поетите ангажименти по време на предходни правителства, реформи в енергетиката, които безспорно от една страна поставят на карта държавната сигурност в сектор енергетика, от друга страна ако се изпълнят по начин на който са поети, ще бръкнат дълбоко в джоба на българските граждани. Нашата задача в момента не е лека, но не се оплакваме естествено от тази задача, да намерим подход, по който да предоговорим плана в Комисията и между другото тук искам да отворя една скоба, че въпреки многократните решения и призиви на Народното събрание, знаете, че е решение на Народното събрание с ранк на закон, ние не открихме стартирала официална процедура с официално подадени документи пред Еврокомисията за предоговаряне на така проблемните реформи с намаляне емисиите, единствено в сектор енергетика, Пътната карта, помните, която доведе до чупене на микрофони и не на последно място, вие споменахте сама либерализацията и изкарване на две от дружествата ключови за енергийния сектор.
Водещ: Също много спорна тема.
Министър Жечо Станков: Много спорна тема, която реално ще навреди на българската енергетика.
Водещ: Тоест до този момент никой от предишните правителства не е направил каквото и да е за предоговаряне.
Министър Жечо Станков: Да, за разлика от тях ние водим конкретни преговори ежедневни с Комисията и аз съм сигурен, че и самите колеги от Комисията, с които съм имал възможност да работя и като заместник-министър в енергетиката, ще успеваме да намерим консенсус по начин по който да изпълним плана за възстановяване, по начин който да съхраним българската енергетика в най-добрата ѝ кондиция.
Водещ: Какъв обаче е вашият подход? Да се опитате да отложите тези срокове, които са съвсем скоро. От първи юли трябва да влезе пълната либерализация с този преходен период до края на годината на битовите потребители или да влезе този срок, да се въведе пълната либерализация, но да има някакви компенсации за хората от бита?
Министър Жечо Станков: Тук във вашето студио искам да се обърна към всички български граждани, които да бъдат спокойни, защото много често политиканстването цели всяване на страх в българските домакинства. В Министерството на енергетиката сме готови за всички сценарии, както за либерализация на пазара от 1 юли, така и с нейното отлагане. Това е в ръцете на Народното събрание. От гледна точка на 1 юли и така съществуващия Закон за енергетиката, който посочва пътя на либерализация, искам да уверя вашите зрители и всички български граждани, че с датата 1 юли нищо няма да се промени по техните сметки. Какво имам предвид? Ако едно домакинство до момента е получавало сметка за електроенергия в рамките на 150 лева, след 1 юли, ако пазарните цени на енергията са по-високи и получат сметка 400 лева, просто ще имат допълнителен ред с минус 250 лева, за да продължат да плащат 150 лева. Тук идва веднага въпрос от къде ще дойдат тези 250 лева. Това е система, която развихме още в правителството на Борисов 2 и Борисов 3 за компенсация. Към момента тази компенсация беше насочена единствено към небитовите потребители с цел задушаване на инфлацията и да не се стига до момента, в който българските домакинства да плащат чрез стоките и услугите високите сметки на бизнеса. Това ще приложим и за домакинствата, чрез по-високата цена на енергията, от която държавните дружества ще печелят повече средства на пазара на енергия, те ще внасят тази свръхпечалба в нарочен фонд, фонд Сигурност на електроенергийната система, където изградихме с годините огромен капацитет и тези средства от този фонд ще бъдат насочвани по сметките на българските домакинства, така че те да запазят стойността си каквато има в момента.
Водещ: Това обаче дали ще въжи само за тези шест месеца преходен период до края на годината?
Министър Жечо Станков: Моя задача е да намеря вариант, като това да важи за дългосрочен период. Естествено, тук трябва да бъдем откровени, че няма как държавата в дългосрочен план да поема част от тежестта на сметките на хора, които, примерно, отопляват своите басейни или имат по две сауни в къщи. Така че, моята главна задача е да се концентрираме, да осигуряваме така поносими сметки на електроенергия за всички български граждани, които имат нужда от това. Това са над 90% от тях. Така че, там със сигурност и в дългосрочен план ще направим всичко възможно, да няма по никакъв начин повишаване на сметките.
Водещ: Това означава, че имате визия за промяна в закона. Каква граница ще поставите? До къде ще се компенсират сметките? И от колко киловата нагоре вече не?
Министър Жечо Станков: Това е също част от последващите действия, но там има няколко ефекта. Не е целта да даваме дългосрочно помощи на домакинствата или на бизнеса, а именно ще се върнем към една програма, която бе известна именно като програмата, създадена по време на второто правителство на премиера Борисов, за саниране на многофамилните жилищни сгради. Защото когато даваш компенсация в рамките на месец за сметката, тя влиза и излиза по сметката. Само хората реално не виждат с този ред минус, който ще има. Но когато от директно страна на държавата инвестираш в енергийна ефективност, в сградата, в която се обитава от хората, напълно безплатно, без да се налага те да доплащат за това, без да се налага да изкарват допълнителни енергийни паспорти или каквито и да е други разходи, тогава държавата, колкото и егостично да звучи, е на още по-голяма печалба. Защо? Само за първите 2022 сгради, които санирахме, вече и бяха дадени близо 2 милиарда лева, вече в държавната хазна са възстановени близо 3 милиарда лева от свърхпечалбите на дружествата. Защо? В енергетиката. Защото тази енергия, която отиваше на преференциална цена за домакинствата, вече се продава на пазарен принцип и тези дружества плащат по-големи дивиденти в държавния бюджет и по този начин ние трупаме по-големи приходи. Така че този ефект на, да го наречеме, рециклиране на финансовия ресурс, ще ни помогне в дългосрочен план да продължиме да помагаме от една страна на хората да живеят при по-добри условия, с обновени жилища, а от друга страна и държавната енергетика и държавните разходи да бъдат понижавани.
Водещ: Това е така, но знаете, че не е много голям процент обхвата на жилищата, които са санирани.
Министър Жечо Станков: 2000 сгради като начало. В момента заложихме в държавния бюджет още 2,5 милиарда, които ще ни стигнат до 2029 година, да покриеме абсолютно всички желаещи, които в момента си сподали документите, с микс средствата от Плана за възстановяване на устойчивост, тези 756 блока, които там са подадени, и всички чакащи, които също са подали документи, да бъдат покрити. Така че до 2029 година аз съм оптимист, че тези хора, които вече са подали документи, ще бъдат обслужени и ще продължим със смели стъпки за напред.
Водещ: Казвате тези, които са пожелали, а тези, които не са пожелали. И след това имат високи сметки. Виждаме пазарните цени в някои пикови часове са над 1000 лева.
Министър Жечо Станков: За тях, още веднъж, за тези домакинства ще си имаме механизъм, който ще бъде компенсиран.
Водещ: Този механизъм ще действа за всички. Това не е ли държавна помощ? Ще ни го признае ли Еврокомисията?
Министър Жечо Станков: Не е държавна помощ, когато се отпуска на физически лица. Би била държавна помощ, ако се отпуска на юридически лица. Затова, когато даваме помощ на небитовите потребители, ние нотифицираме тази помощ или регистрираме в Европейската комисия, за да покажем, че не даваме конкурентно предимство на никой на пазара.
Водещ: Сега, какво става с ПАВЕЦ „Чаира“, ПП-ДБ ви обвиниха, по-скоро Демократична България? Казаха, че не работи нито един от хидрогенераторите, че има проблем с ремонтите.
Министър Жечо Станков: Искам първо да припомня на вас и на вашите зрители, че именно по време на правителството на Промяната ПАВЕЦ „Чаира“ беше жестоко счупен, но да не кажа потрошен.
Водещ: Бойко Борисов каза ПП-ДБ счупиха ПАВЕЦ „Чаира“. Какво имаше предвид?
Министър Жечо Станков: Ами точно по тяхно време ПАВЕЦ „Чаира“ беше счупен. Просто беше счупен и то непоправимо счупен. Какво са направили, може би те трябва да дадат обяснения. Там си има стартирали процедури от страна и на службите да разберат по какъв безобразен начин се е управлявал или какви нареждания са дадени, за да може да се стигне до това хидроагрегатите да са.. единия от тях, хидроагрегат 4 - тотална щета и трябва да е необходимо абсолютно всичко да бъде подменено.
Водещ: Те сега ви атакуват точно за този хидроагрегат номер 4?
Министър Жечо Станков: Хидроагрегат номер 4...
Водещ: Казват, че е направен опит за старт и всички са се отказали. Никой не е подписал.
Министър Жечо Станков: Хидроагрегат 4, е изцяло установено, че трябва изцяло да бъде обновен. Хидроагрегат 2 е този, който в момента функционира. И искам да ви кажа, че в момента, в който генерал Атанасов излезе и се опита да всее смут във българското общество, че една от най-важните гениращи централи във българската енергетика, част от постановление на Министерския съвет като критична инфраструктура, гарантираща енергетичната сигурност на страната, не работи. Искам да го опровергая в ефир. В момента, в който той заяви това нещо, ПАВЕЦ „Чаира“ с Хидроагрегат 2 работеше на натоварване от 130 мегавата, като няколко часа по-късно беше повешен на 180 мегавата, а от един часа посред нощ премина в помпен режим, разбирайте, от долния изравнител, от долния язовир, водата бе започнала да се качва в нощните часове в горния изравнител, за да може да ползваме най-ниската цена на тока през нощта и отново да имаме възможност през пиковите часове да дадем евтина енергия на битовите потребители.
Водещ: Тоест работи, имаме я тази балансираща мощност?
Министър Жечо Станков: Фактически работи един от четири хидроагрегата, другите два в момента са стартирали ремонтните работи. Тошиба и Войд, тази австрийска компания, която също е номер едно в Европа в изграждане и ремонтиране. Такъв тип съоръжения работят. Аз съм оптимист, че те ще се справят така в срокове в рамките на 12 до 16 месеца, също другите два хидроагрегата да започнат да работят. И пак казвам, четвъртия е непоправимо счупен. Там сме стартирали процедура, на която се явиха световни пет компании, които имат желание да извършат съответните дейности за въвеждането му отново в експлоатация.
Водещ: И сега да ви върнем малко към ПВУ. Забравих да ви попитам какво ще правите с БЕХ. Ще извадите ли двата системни оператора от БЕХ, както е записано в Плана за възстановяване?
Министър Жечо Станков: Ненужна реформа, зад която аз не виждам какви цели са стояли, освен сриването на българската енергетика. Какво имам предвид? Тези две дружества притежават над 40% от активите на Българския енергия холдинг. Това, в което комисията и назад във времето има усъмнение, дали няма крос-субсидиране между дружествата, което в рамките на един финансов холдинг не е никъде забранено в рамките на нито един законодателен акт на Европейския съюз. Защо колегите от Промяната са поели този ангажмент за изкарване на дружествата, за мен остава непонятно. Изкарването на тези две дружества от холдинга ще доведе до предсрочно изискване на облигации, които са емитирани назад във времето в рамките на близо 2 милиарда и половина лева, което ще доведе до огромни проблеми в енергетиката, ще доведе до срив на доверието на инвеститорите в България.
Водещ: Какво ще правите? Ще го предоговаряте ли това условие?
Министър Жечо Станков: Това е част от пакетната сделка, която сме предложили. Търсим възможности ако не да бъде предоговорено, то да бъде отложено във времето и да не се случва въобще.
Но това е част от много труден преговор, защото комбинацията от това да ограничиш само държавната енергетика, да намали емисиите с 40% и тук ще дам пример с 2022 година, която ако е трябвало да изпълним това нещо, представете си в средата на годината всички въглишни централи, плюс всички топлофикации на въглища е трябвало да спрат още в средата на годината. Което означава, че държавата щеше да е както на режим на тока, така и хората щяха да са на студено през зимните месеци. Това няма да го допуснем. Там също търсиме тип пакет на сделка, която да облегчим този процес, защото в крайна сметка въглищните ни централи са 40% от нашия енергийен микс и ние към този момент не можем да се лишим от тях.
Водещ: Какво се случва с договора с Боташ?
Министър Жечо Станков: Изключително така актуална тема. Договор, който в момента българската страна не може да изпълнява. Имам предвид чисто финансово. Колегите от „Булгаргаз“, в продължение вече на повече от 8 месеца, не могат да платят сметките, които получават от колегите от Боташ.
Водещ: Ние плащаме без да получаваме газ по тази тръба, без да можем да продаваме газ.
Министър Жечо Станков: Плащали сме до средата на миналата година, след това дружеството е нямало възможност. Платени са 230 милиона за това време от сключване на договора до средата на миналата година. След това дружеството вече нямало финансова възможност да заплаща и тези фактури тежат на дружеството, получавайки ги всеки месец. До момента са близо 220 милиона, които не са платени, а ги дължим. До края на месеца ще станат близо 250 милиона. Тук съм провел разговор с посланника на Турция в България. Съответно предстои ми да имам среща в Баку следващата седмица с министра на енергетиката на Турция и съм възложил на изпълнителните директори на „Булгаргаз“ и „Булгаратрансгаз“ за организиране на такава среща в Баку и с колегите от Боташ, за да може...
Водещ: Какво искате с едно изречение, само да ми кажете? Прекратяване предсрочно на договор без неустойки?
Министър Жечо Станков: Този договор сам по себе си... Аз бях председател, ако помните, на комисията в Народното събрание. Това, което видях в договора е, че няма клауза за прекратяване. Единственият начин за излизане от договора е чрез заплащане на общата дължима сума в рамките на тези 13 години, която е над 2,5 милиарда, което е огромно. Ще търсим както експертния, така и политическия подход, за да договорим с нашите колеги и партньори от Турция, да предоговорим условията по начин, по който най-малко този капацитет да е при такива условия, че ако има друга заинтересована страна, да се опитваме през този капацитет България да продължи да бъде вход и транзитьор на големи количества втечнен газ за трети държави.
Водещ: Казахте, че искате да превърнете България в газов хъб на Балканите. Пожелавам ви го. Наистина много задачи.
Министър Жечо Станков: Наистина, много стъпки се извършиха с подмяна на инфраструктурата, с изграждане, с нови компресорни станции, предстоини в Бургас утре да посрещна и новите тръби на вертикалния газов коридор. Имайте предвид, че нашата амбиция е вертикалния газов коридор, в която са въвлечени Гърция, България, Румъния, Молдова, Украйна, Унгария. Да сме първите, които почват реалното изграждане на нова инфраструктура.
Водещ: Добре, благодаря.
Министър Жечо Станков: Аз съм сигурен, че ще го направим.
Водещ: Благодаря много за това участие. Останете с нас и следващия гост.
"Денят на живо", Nova News, 29.03.2025 г.