Министър Николов: С мощностите, с които разполага, страната ни балансира целия регион

Водещ: Може ли да се спре износът на ток?

Александър Николов: За спиране на износа може да се говори само и единствено ако сме съгласни да не сме в европейска общност и да нямаме всички ползи, които има един европейски пазар. Мисля, е ясно, че ползите, които получава България, това да е част от Европейския съюз и да е част от единен пазар, са повече.

Водещ: Наистина ли нищо не може, понеже се казва така, като аксиома това, което казахте, че не може, като сме в ЕС, обяснете повече. Какво ще стане, ако спрем? И понеже се говори за санкции, въпросът е в този момент дали пък не е по-добре да си платим някаква санкция, или не става дума за това?

Александър Николов: Първо, това, че в момента периодът е кризисен, ни дава възможност да дискутираме в някакъв формат какво и как ще се случва. От наша страна изрично сме казали, че няма да намалим в момента производството, особено доколкото става въпрос за въглища, а тъй като ако се намали допълнително предлагането на пазара, това ще повиши директно цената.

Водещ: А може ли да произведете много повече ток от въглища в микса, това да намали цената, след като не можем да изнасяме, ще изнасяме и по-евтино, но и ще остава по-евтино ниво?

Александър Николов: Дотолкова, доколкото се говори какъв е миксът, става въпрос за регулирания пазар. Регулираният пазар в момента няма промяна в цената от юли месец нататък. Относно свободния пазар дали може да се произвежда повече, към момента системата е почти на границата, да кажем на границата си. Колегите от Министерството на енергетиката работят усърдно с всички дружества под шапката на БЕХ за това да се проверят кои мощности са в ремонт и защо тези ремонти са отлагани, дали може да се произвежда повече – сега, веднага.

Водещ: А много ли са такива мощности в ремонт, които ограничават производството на практика?

Александър Николов: Не са много, но биха помогнали. Тоест всичко, което е възможно да се направи в момента, така че да се повиши предлагането на пазара, особено в пиковите часове, мисля, че е направено.

Водещ: Какво ще стане, ако спрем износа? Какво става днес, в 12:00 спираме и какво става?

Александър Николов: Ще падне цената, това е факт, но ще доведе до сериозни последствия за България. Първо, глобата е едно на ръка, второ, обаче по-важно - дългосрочно трябва да имаме много добри отношения с всички наши съседи.

Водещ: Само имиджова ли ще е щетата? Те са там едни хулигани, спряха износа, не ги е срам.

Александър Николов: Не само имиджова. Това, че в момента България успява да балансира с енергийното си производство, специално на ток, е добре. И ако го направим, ще имаме полза, така е, тя е краткосрочна. Дългосрочно както Румъния, така и Гърция са ни ключови партньори. Специално Гърция относно инфраструктура и природен газ. Ключово е с тях да имаме добри отношения.

Водещ: Какво ще стане, ами ако сме нахални и решим да си пуснем тока в общините, уличното осветление?

Александър Николов: Ако ние правим това сега, ще пострадат много те, съответно може да очакваме абсолютно същата реакция в момента, в който ние се нуждаем от тях, за да не се получи тази ситуация при нас.

Водещ: Тоест пазим си отношенията със съседите.

Александър Николов:  Не само това. Първо, има правила, които трябва да се спазват дългосрочно, правилата са, че ще стигнем до единен пазар. Да, тежка криза е в момента, да, всички са под тази криза, цените в Европа, особено на битовия пазар, са много по-високи.

Водещ: Защото там не е битов, но има ли една трета общини без ток? Някаква друга държава има ли, европейска, където, чета тука, че 90 общини били с режим на уличното осветление. Има ли друга европейска държава, при която една трета от общините да спират уличното осветление?

Александър Николов: На този въпрос не мога да отговоря, тъй като не съм получавал такива данни и не сме преглеждали такива данни, но факт е, че енергийната криза е криза за цяла Европа в момента. Тя не е в България само и единствено и да, факт е, че в момента България на фона на мощностите, с които разполага, балансира целия регион.

Водещ: Добре, обаче, кажете сега какво да правят общините, които спират осветление, подлезите, манастирите, болници, училища. Става дума наистина за вълна от проблеми, които ни заляха. Те могат ли да минат на битовия, нерегулирания пазар, да плащат битов ток, а не промишлен, има такива предложения, знаете, опозицията много ги лансира?

Александър Николов: Не, не може да стане реално това. Има краткосрочни и дългосрочни мерки. Краткосрочните са компенсациите, които са планирани на фона както на държавния бюджет, така и на печалбите на енергийните дружества. Дългосрочно това, което трябваше да се направи много назад във времето, в следващите няколко месеца ще го направим и това е всички, административно директно или индиректно свързани бюджетни организации, социални организации да минат в общ пул, който да инициира дългосрочен търг и цената да е предвидима в дългосрочен план.

Водещ: Какво значи общ пул? Примерно старчески домове, детски градини, общински болници, метро и Бачковски манастир, какво?

Александър Николов: Първо, разликата задължително трябва да се постави на едно много важно място и тя е дали организацията е бюджетна или не, тъй като управлението на било то общинска администрация или държавна администрация може що-годе да бъде координирано. След това юридическите лица, които са с някаква социална цел, също могат да предприемат подобни стъпки. Обединявайки се в един общ пул, в който се наблюдава колко е консумацията им, какъв е профилът на тази консумация и така нататък, може да се инициира процедура, която да бъде осъществена дългосрочно с определен производител на електроенергия през определен търговец. По този начин естествено е, че те не е нужно да имат експертизата за това да си управляват потреблението на "ден напред" и да плащат висока цена, това не трябва да се случва. Ще отнеме време, ще отнеме координация.

Водещ: Не разбирам, някой да им продава по-евтин ток ли е идеята?

Александър Николов: Някой да продава дългосрочно на ясна цена, която със сигурност ще е по-ниска заради това, че е дългосрочна. Няма да плащат всичките флуктуации ежедневно.

Водещ: Добре, това е някъде напред в бъдещето. Утре ако стане ясно, че метрото в София не може да работи, защото не могат да си платят сметките, пък с бюджета от миналата година, може ли да им се помогне по някакъв начин?

Александър Николов: Специално за София нека да стане ясно, че всъщност ние каквото можем да направим със средствата, с които разполагаме като компенсации, те ще бъдат изплатени и сега, веднага. Нотифицира Европейската комисия, гласува Министерският съвет, те ще се отчитат в съответните разходи и ще се видят съответните фактури, но когато говорим за бюджети, дали всички общини харчат толкова ефективно средствата си, колкото твърдят, или всъщност има подобни буфери.

Водещ: Борис Бонев, да, имаме такива примери. Това е голяма тема.

Александър Николов: Как е възможно, когато има много ниска ефективност на харчене на бюджетните средства, при първия по-тежък период и при първия натиск към съответните бюджети да излизат подобни неефективности?

1 2 3