Министър Николов: Компенсациите за бита освобождават разполагаем доход на домакинствата, който ще се върне в икономиката и ще съдейства за ръста й

Водещ: Време е за отговори с министъра на енергетиката Александър Николов, добре дошли и добър вечер. При тези рекордни сметки започвам с въпроса каква беше целта на операцията на ДАНС и полицията в "Булгаргаз"? Има ли отношение към тези сметки, каква е целта?

Александър Николов: Не бих коментирал и не мога да взема отношение по действия на други компетентни органи. От гледна точка на това, че някой извършва някакви проверки, не зная.

Водещ: Добре, а тъй като се говореше за спекулативна търговия и от представители на правителството, и от депутати, какво означава спекулативна търговия в случая? Купили сме евтино, продали сме скъпо. Купили сме за вътрешна употреба, продали сме навън. Какво е?

Александър Николов: "Булгаргаз", като обществен доставчик, има достъп до всички възможни ресурси, всички дългосрочни договори, които България е получила през годините. Както и достъп до хранилището в Чирен. Благодарение на тези инструменти "Булгаргаз" разполага с определен ресурс, който може да управлява по различен начин. Този ресурс на първо място ако се следва функцията на обществен доставчик, следва да е в полза на обществото. След това в полза на индустрията и накрая при остатъчни обеми, те да се реализират на пазара. Сега има специфики на този пазар, първо в България по ред причини, някои от които странни, има две така наречени газови борси и има няколко механизми, по които се реализират продажби.

Водещ: Газ се продава на две борси?

Александър Николов:  Точно така, сега това дава възможност лесно да бъдат направени сравнения между цените на една и съща стока, тип природен газ, тип с определен контракт и срочност на контракта на едното място и на другото място.

Водещ: Едното място за кого е предназначено и другото място за кого?

Александър Николов: Това са по-скоро въпроси за регулатора и въпроси за "Булгаргаз", казвам какви са възможностите.

Водещ: Не, защото всички получиха рекордните сметки над 140 хиляди души много български предприятия.

Александър Николов: Точно така рекордните сметки обаче за бита се получават в резултат на предложения за регулиран пазар, а индустрията към момента ползва цените, които достигат до регулирания пазар. Тоест няма разделение въпреки това, че пазарът е тотално дебалансиран към момента. Сега, освен това, че има две борси, след това много лесно може да се направи сравнение между това кои контрагенти купуват на конкретен пазар, колко бързо реализират печалба и дали реализират печалба, и по какъв начин. Тоест ако има спекулация тя не е задължително да бъде направена от "Булгаргаз", може да бъде направена и от конкретно юридическо лице или лица.

Водещ: Фирма, която работи и купува от Булгаргаз?

Александър Николов: Точно така.

Водещ: И след това търгува тази газ?

Александър Николов: Точно така, няма нищо лошо в това "Булгаргаз", или който и да е търговец, да реализира позитивно финансов резултат. Това е целта му, но това не следва да идва на гърба на потребителите и на гърба на определена цена, или предложение за структурна цена към регулатора.

Водещ: Казвайки гърба на потребителя, тъй като сметките са огромни, особено за декември, за януари не знам какви ще са, а вие казахте, че има отделени пари, с които ще се намесите в помощ на битовите потребители. Ще ви питам конкретно ако един човек е получил 300 лв. сметка за газ, каква помощ ще получи и как?

Александър Николов: Това, което се опитваме да направим и ще направим като предложение към Министерски съвет и вярвам, че още тази седмица ще излезе решението, е максимално бързо ресурсът да бъде освободен още през януари месец, тоест компенсациите да обхванат и декември месец, и януари. Размерът на компенсацията за декември месец ще бъде приблизително 26 лв. на мегаватчас.

Водещ: Тоест при 300 лв. сметка колко прави?

Александър Николов: Приблизително това ще е около 25% от размера на сметката.

Водещ: Тоест 90 лв.? Под 100 лв.?

Александър Николов: 25% - ако е 300 лв. сметката, ще е 75 лв. Приблизително. За януари размерът както като сума, така и като съотношение ще е по-висок 42 лв. Това показват разчетите ни към момента, като това ще е приблизително една трета от общата стойност на фактурата, която дължи конкретният абонат.

Водещ: Те ще бъдат прихващани от сметките на хората или по някакъв друг начин ще бъдат разпределени?

Александър Николов: Точно така. Идеята е да компенсираме в максимален размер месец януари и месец декември в едно от разхода за месец януари, тоест на първо място да освободим разполагаем доход в домакинствата много бързо, така че да могат остатъчните месеци от зимата да бъдат прекарани по-леко.

Водещ: Питам ви конкретно, за да не си представят хората, че трябва да се редят за ваучери или че ще получават ваучери?

Александър Николов: Не. Директно ще им бъдат компенсирани разходите към конкретните доставчици.

Водещ: Докато сме на газовата тема. Какво означава да не може да откриете пътната карта на "Газпром"? Какво има в този документ? Какво представлява?

Александър Николов: Честно казано нямам идея какво трябва да изглежда, как трябва да изглежда този документ и защо е толкова мистериозен.

Водещ: За развитие на газопреносната мрежа, нали така е формулиран?

Александър Николов: Точно така. Притеснително е, че дори след изпратеното писмо от наша страна, нямаме отговор. При всички удобни моменти ще изискаме този документ. Сега документът сам по себе си ще даде яснота, но тя може да бъде проследена така или иначе в текущото състояние на дружествата и в решенията, които са вземали назад във времето.

Водещ: А вие разговаряхте ли с "Газпром" или с някой представител на руското дружество, или руската държава?

Александър Николов: Не, конкретно към момента не. Движим се по канала, който е така или иначе е изграден вече, изпратени са официални писма от дружествата, които реално комуникират с компанията.

Водещ: А разговаряхте ли с братята азери, от които чакаме този прословут по-евтин газ, който би трябвало да дойде по кое трасе сега - интерконекторът казват някои не е готов и не може да дойде, а други казват не, може да дойде по друг маршрут?

Александър Николов: С азерите не само разговаряхме, но тъй като в момента те са критичен партньор на България, още преди новогодишните празници се срещнахме с тях, с министъра на икономиката и с министъра на енергетиката, както и с представители на конкретната компания, която търгува с "Булгаргаз".

Водещ: Какво се договорихте?

Александър Николов: От тяхна страна да се направи възможното, така че въпреки определени нормативни ограничения да има по-големи количества към България по време на отоплителния сезон.

Водещ: Сега, тоест по време на отоплителния сезон, а може ли това да стане бързо?

Александър Николов: Очакваме отговор, тъй като в структурата си определеният консорциум, с който е сключен договорът, е корпоративно лице, което следва интересите си. Търговията с природен газ е механизъм и бизнес, в който, за да спечеля аз, трябва да загубите вие.

1 2 3