Министър Николов: В най-близко време ще са ясни размерът и структурата на компенсациите за битовите газови потребители

Водещ: Сметките са важни, колко високи ще бъдат те? Заради шоковото поскъпване на газа компенсации за битовите потребители ще има - какви и кога? Затова ще говорим - шоково поскъпване на сметките за газ през декември отчитат най-вече в Кюстендил. По темата разговор в студиото с Александър Николов - министър на енергетиката, който вече е при нас. Добро утро. Стана ясно от вчерашния ден от Ваше изказване, че ще има компенсации, помощи и за битовите потребители на природен газ. Обяснете в какъв размер и при какви условия ще се дават?

Александър Николов: Към момента и с оглед на това, че се работи от тази седмица в контекста на последното ценово решение на КЕВР, се търси максималният размер на тези компенсации. Също самата структура на компенсацията следва да бъде нотифицирана към Европейската комисия и да се получи съгласие за подобен тип структурна компенсация. Вярно, че в началото на следващата седмица, тъй като и днес експертните срещи продължават, ще може да Ви уведомим за размера, структура на начина на компенсация.

Водещ: Казахте максимален размер, какъв би могъл да бъде той? Все пак да ориентираме хората.

Александър Николов: Не искам да спекулирам, тъй като това би било най-вредното нещо, да се създават очаквания за някакъв конкретен размер. Идеята е да се намери подходящ баланс и да се гледа върху целия отоплителен сезон. Тоест ние трябва да направим разчети за поне три месеца напред, като естествено заради това, че януари, февруари ще са най-студени, съответно най-енергийно интензивни за домакинствата, там да се отдели максимален ресурс.

Водещ: Имаше обвинения от страна на опозицията, че средствата за компенсации за скъпия газ не са достатъчни, като се казва 22 лв. за мегаватчас, което е 20% от цената на топлофикациите, докато за тока на бизнеса е 30%, а за ЕРП-тата 100%. Как ще отговорите?

Александър Николов: Ако погледнете един ден назад при ценовото решение на КЕВР, 22 лв. от 93 лв. е съвсем различно от 22 лв. от 133 лв. и естествено, че във формат на опозиция всичко, което се прави до максимално допустимия ресурс, ще е малко. Много е лесно така да се говори.

Водещ: Не дадохте конкретна сума, но все пак откъде ще дойдат парите за тези помощи, при положение че още нямаме и бюджет за настоящата 2022 година?

Александър Николов: В момента вследствие на действията на Министерството на финансите Министерството на енергетиката разполага с необходимия ресурс за януари и февруари, тоест със сигурност имаме възможност да се справим в следващите два месеца. И ще се справим. Няма да се допуснат фалити на топлофикационни дружества, стресът, който гражданите и обществото изпитват, ще се опитаме да го смекчим в максимален размер.

Водещ: Колко средства все пак са предвидени за това?

Александър Николов: Във формата, в който беше разчетена общата рамка, за следващите 3 месеца общият размер на средства, които, казвам, че не е нещо задължително фиксирано и зависи най-вече от пазарната динамика, е 200 милиона лева. Но тези 200 милиона лева изглеждат по различен начин, зависи от това колко е разходът, съответно какво е ценовото решение, съответно до какъв ресурс има достъп "Булгаргаз" и така нататък.

Водещ: Не е ли нелогично, че на този фон финансовият министър Асен Василев съобщава вчерашния ден, че "Булгаргаз" изнася евтин газ от хранилището в Чирен за Румъния? Може ли държавата по някакъв начин да се намеси?

Александър Николов: Когато се гледа едно държавно дружество и когато се управлява, то следва да бъде управлявано в общ мащаб, така че да носи максимална полза на обществото. Това му е целта. Съответно опитите да се управлява така, че да е контекстуално удобно или за себе си, или по ред други начини извън обществените, са странни. Тоест ако говоря за "Булгаргаз", трябва да се гледа дружеството какво е правило през последната година, как то е управлявало портфолиото си, дългосрочните си договори, достъпа до различни структури на цени. Как това се отразява в предложенията към КЕВР за конкретни нови решения е нещо, което е много важно за разлика от електроенергийните дружества. "Булгаргаз" прави предложение за решения всеки месец, тоест тази динамика може много лесно да се проследи. Дали трябва и дали може да се спре износът? Не, не трябва и не може, но трябва да се направи така, че цените за българското общество да са възможно най-оптимални, което означава, че всички възможни ресурси, с които разполага дружеството, и всички оптимални цени трябва на първо място да са включени в микса за обществото, а не да са еквивалент на същите цени, които получава външен доставчик.

Водещ: Най-добрите цени за обществото, казахте. Вярвам, че в Кюстендил в момента гледат с особено внимание, неслучайно споменаваме този град, защото там има шоково поскъпване на сметките за газ през месец декември, министър Николов, 400% надценка на сметките на газ и около 300 процента на сметките на ток. Защо се движат така успоредно двете увеличения и в двата вида отопление?

Александър Николов:  Първо, знаете, че е функция на енергийните ресурси в отворения пазар в Европа и политиката, провеждана от Европейския съюз и Европейската комисия относно Зелената сделка, трансформацията, до голяма степен също на конфликта с Украйна, доставките на природен газ от Русия и така нататък. Тъй като природният газ сам по себе си е изключително важен и за производство на електроенергия в Европа, не толкова в България, но в Европа в голям мащаб, това води до успоредно покачване на цените и на електричеството за съжаление. Заформи се през последните няколко месеца перфектната буря. Тя се случи  по време на активен отоплителен сезон и, да, към момента с всички възможни ресурси и инструменти сме изследвали как бъде омекотен този шок.

Водещ: Осъзнавате, че надеждите са насочени точно към Вас. Ще успее ли държавата да овладее този ценови скок и на двете неща, с какви стъпки? Обяснете ни стъпка по стъпка какво ще направите?

Александър Николов: Първо, бих искал да е ясно, че министерството само по себе си, което и да е то, не разполага със средства. Затова се нарича държавен бюджет, държавни дружества и така нататък. Това, което правим, тъй като в момента тежкият период е за всички, е, да намерим подходящия баланс, така че да е поносим, да се понесат разходите за бита, от една гледна точка. От друга - да се запази бизнесът, българският бизнес, за да може да има конкурентоспособност и работни места, а и да се премине спокойно към период, в който цените ще минат в по-нормално състояние. Това, което сме направили, е, че сме изследвали първо на ниво система всички свободни мощности, има ли такива, на какви цени са, как да влязат в пиковите цени, да се пускат мощности, когато е необходимо. Второ, какви са всички входящи ресурси, тоест как може да се оптимизира т.нар. портфолио на всички дружества и конкретният микс, включително и на "Булгаргаз". Трето, разгледали сме компенсациите, които бяха предвидени по време на втория служебен кабинет. И четвърто, разгледали сме как те могат да бъдат повишени и в какъв темп.

Водещ: Кога хората ще го усетят, господин Николов?

Александър Николов: Следва да го усетят, особено за електроенергия, още в първия месец по текущите си сметки, тъй като размерът на компенсациите декември спрямо ноември е по-широк, ще се опитаме така да бъде и за януари спрямо декември. Тоест, тъй като най-вероятно средната цена за месец януари ще е по-висока, съответно и компенсацията е по-висока, за да има поносимост, предвидимост както за гражданите, така и за бизнеса. И нещо друго, което в момента правим, е относно държавните ВиК дружества - да намерим механизъм и тях да компенсираме, разходите им за електроенергия, така че да няма натиск за повишаване цената на водата.

Водещ: Имаше призиви от няколко страни да бъде ограничен експортът на електроенергия, ще го направите ли?

1 2 3