Министър Николов: Възложил съм на БЕХ да направи всички възможни проверки как се спазват политиките в сектора

Водещ: 1 януари посрещнахме с увеличение на газа от 30%. "Булгаргаз" обяви, че може да предложи с 32 % по-ниска цена за февруари, но ако се запазят настоящите нива на европейските пазари. Ще се задълбочи ли кризата? Отговорите ще търсим от енергийния министър Александър Николов. Здравейте. Можете ли да се справите със ситуацията, или и Вас тези 30% увеличение Ви изненадаха, както беше изненадан и премиерът?

Александър Николов: За изненада - по-скоро да, тъй като увеличението е сериозно. Дали може да се справим? Със сигурност ще се справим. Ситуацията е тежка, има сериозен контекст както на ниво Европейски съюз, пазари и пазарна ситуация, цени и котировки на енергийни ресурси, така и на ефективност и вътре при нас в системата, но със сигурност ще се справим.

Водещ: Казвате ще се справим, не е ли малко притеснително и странно, при положение че всички говореха за това. И експертите предупреждаваха, виждаме как полудяха цените на международните пазар, и някак си не звучи ли това "ще се справим” по-скоро пожелателно, защото бизнесът иска тук сега и веднага мерки. А и не само бизнесът.

Александър Николов: Когато става въпрос за бизнеса, поставяйки пак нещата в контекст, не трябва да забравяме, че пазарите ще стават все по-интегрирани на европейско ниво. Това вече се вижда много ясно при цените на електроенергията, където, общо взето, от Унгария до Гърция през България цените на електроенергията са доста близки и съпоставими. Същото нещо в по-малка степен поради факта, че зависи от някои от трасетата за доставка, е валидно и за природния газ. Все пак за бизнеса контекстът е, че цените в България са значително по-ниски, отколкото на други европейски пазари, и това е валидно не само за месец януари, а и доста назад във времето. Така че странно обрисуваните апокалиптични сценарии не са точно в унисон с реалността.

Водещ: Тоест има нещо невярно? Някой представя невярно ситуацията? Имате предвид, че бизнесът преувеличава, когато казва, че са застрашени от фалит? Когато искат среща с премиера, когато поставят свои искания? Това ли е различното с действителността? Кое е различното?

Александър Николов: Тези реплики и тази интерпретация на текущите цени, свързани с електроенергията, ги чухме. Относно природния газ не мисля, че е имало такава интерпретация. Със сигурност са в тежко положение, но по ред причини в това тежко положение се намираме всички. Това, което се опитваме да направим, е възможно най-рационалния баланс и възможно най-силния социален ефект, така че да се компенсират тези проблеми до степента, до която е възможно, от една страна. От друга страна - държавният бюджет и енергийната система са с определени ограничения и трябва да се съобразяваме с тях. Все пак и електроенергийната система, и газопреносната мрежа, и проектите за алтернативни енергийни източници изискват средства в бъдеще, така че балансът ще е труден, но мисля, че ще преминем успешно.

Водещ: Може ли да изчистим въпроса за бизнеса и за високия ток и за тази среща, която те искат с премиера. Те не са доволни от размера на компенсацията и искат да отпадне таванът от 30%. Изрично уточняват, че не става въпрос за помощ от държавата, а за пари, които им се взимат, и това е компенсация за тях. Ще се вслушате ли и ще чуете ли техните искания?

Александър Николов: С всички представители на работодателите сме в постоянна кореспонденция, която беше доста активна дори на 31 декември до късно следобед. Тоест комуникацията ще продължи активно и от страна на Министерството на енергетиката, и от страна на Министерството на финансите, както виждате, и от страна на премиера. На ниво комуникация не мисля, че има какъвто и да е въпрос дали сме насреща. Напротив, ние разчитаме в крайна сметка и на техни анализи и с техните аргументи, и с нашите аргументи да достигнем до възможно най-балансирано решение. Относно тавана, естествено, че ще има таван, и естествено, че ще има ограничения най-малкото защото трябва да има предвидимост за разходите, от една страна. От друга страна, бизнесът трябва да има споделена отговорност заедно както с всички граждани, така и с електроенергийната система. Наблюдаването на разходите, особено на оперативните, изисква достатъчна степен на гъвкавост и от тяхна страна. Тоест пазарът и начинът му на функциониране драстично се промениха в последната година и половина. Цените се променят доста на часова база и ние ще направим достатъчно активна и комуникационна кампания, за да покажем как може един или друг тип бизнес да управлява разходите си.

Водещ: Да, да работят и събота, и неделя, когато не е пикът, това го чухме вече от финансовия министър. Въпросът е доколко това е сериозно и наистина може да спаси бизнеси, защото наистина се говори за невъзможност до степен на работа.

Александър Николов: В крайна сметка трябва да се има предвид, че разликата от пикова цена до базова цена и до дъно е доста сериозна. Тоест всеки един бизнес, ако става въпрос за бизнес, който функционира 24 часа 7 дни в седмицата, има относителна предвидимост на разходите и ако не функционира по този начин, има възможност да управлява консумацията.

Водещ: Добре, да попитам така, когато те дойдат на среща с Вас другата седмица и кажат: "Искаме да отпадне таванът от 30%, защото той не компенсира в почти никаква степен огромните свръхразходи за електрическа енергия", Вие какво ще кажете: "Да, ще падне или не, няма да падне този таван"?

Александър Николов: Аз мога да Ви кажа какво казахме назад в срещата, какво говорихме с тях по време на срещата.

Водещ: Че няма да се промени този таван, това казахте.

Александър Николов: Таванът за месец декември като компенсация няма да отпадне. Таванът за януари и структурата му подлежи на дискусия с тях, но таван ще има.

Водещ: Но сте склонни да преговаряте за размера.

Александър Николов: Идеята на всички компенсации, пак да кажа, е да постигнат максимален ефект за социален статус на обществото, от една страна, и за конкурентоспособността на бизнеса, от друга. Тоест не е нещо, което да сме издялали в камък и да е задължително като структура. Естествено, ако се предложи нещо в рамките на разумното, ще се съобразим с него и естествено, че ако няма таван, това създава възможност за спекулация, създава възможност за неограничен разход за бюджета. Това са неприемливи неща.

Водещ: Разбирам тезата Ви. Докога смятате, че е редно да продължи тази компенсация?

Александър Николов: Докато няма успокоение на пазарите и дотогава, докато не е ясно, че бизнесът в България е поставен в по-добро състояние,  отколкото конкурентите му в чужбина.

Водещ: Това може да е с месеци.

Александър Николов: Може, да. Ако системата позволява, със сигурност ще преразглеждаме всички възможни мерки за действие. И нещо, което е много важно, когато се говори за бизнеса като такъв и като консуматор, трябва да се наблюдава веригата от край до край, което включва колко всъщност са оперативните разходи на конкуренти в Европа и колко са оперативните разходи на бизнеса в България, от една страна. Колко са данъчната тежест и социално-осигурителната тежест в България, сравнено с конкурентите в Европа. От трета страна, колко са нетните така наречени "маржове" на печалба, тоест колко се прехвърля тежестта към краен потребител и така нататък.

Водещ: Аз и за това исках да Ви попитам, защото ми направи впечатление нещо във вчерашния брифинг. Когато говорехте за електроенергията, казахте, че има потенциален риск от спекулации. Има ли спекулации? Това е въпрос, който задавам от много време насам. Има ли според Вас, виждате ли къде по веригата има и това предизвиква ли всъщност високата цена на тока?

1 2 3