Министър Живков: Средномесечно, за всеки месец от началото на годината, България е с най-ниска цена на електроенергията в сравнение с европейските борси

Водещ: Здравейте. Господин Живков, какви са цените в момента на електроенергията, средните, в България и как стоим ние на общия план в Европейския съюз?

Андрей Живков: Цените са болната и гореща тема в момента. Средната цена за месец септември беше около 350 лв., а сега искам да Ви кажа това, че в сравнение с европейските борси, аз направих месечна справка на средните цени, България устойчиво стои на последното място, тоест цените са най-ниски. Средномесечните цени в продължение на месеците от началото на тази година досега. Сравнено с другите европейски борси, устойчиво цените са високи в момента, те са волатилни, всеки ден се променят, веднъж са по-ниски от другите държави, друг път са по-високи. Отпреди три дни вече е факт каплингът ни с румънската борса. Тоест вече сме свързани Гърция през България, Румъния с унгарската борса, така че цените по тази дъга се уравновесяват, разбира се, причините за тези високи цени много пъти сме ги обсъждали. Ние в понеделник и вторник бяхме на извънредна среща на министрите на енергетиката в Любляна, където се обсъждаха точно причините за високите цени. Като основна причина се очертава високата цена на природния газ в резултат на голямото търсене след възстановяването на икономиката от COVID-19. Говорим не само за европейската икономика, а и за икономиката в Азия, в Южна Америка, където търсенето на енергийни ресурси е много голямо. Получи си така, че втечненият газ започна да заобикаля Европа и да пътува към пазарите на Азия и в Европа. Получи се дефицит на природен газ. Руските доставки си останаха същите, тоест не бяха увеличени или ако са били увеличени, са били с много малко проценти, поради тази причина и газовите хранилища в Европа, включително и българското, не са толкова пълни, колкото са пълни в предишните години по същото време. Тоест в момента около 75-77 процента е запълняемостта при около 90% запълняемост при предишни години, което допълнително нагнетява едно притеснение от предстоящата зима. Борсите по принцип реагират много силно и на притесненията, тоест на очакванията от това какво ще се случи, дали зимата ще бъде сурова или по-мека. Така че това са поредица от фактори, разбира се, тук не може да не споменем и цените на въглеродните емисии, които в последните месеци скочиха много, сега са се, как да кажа, успокоили на нива около 50-55 евро. Всичко това са комплекс от причини, които доведоха и до скок на цените на електрическата енергия и на газа. Газът в началото на октомври отбеляза рекордни нива до 1600 долара на 1000 кубически метра. Сега са спаднали цените, но са също така на високи нива. Прогнозите са за едно успокоение втората четвърт на следващата година, тоест в началото на пролетта. Това са очакванията на експертите и това показват и фючърсите. Но към момента това са цените и борсата ни е свързана така, че ние сме в един общ енергиен пазар.

Водещ: Между другото, аз погледнах цените, които се дават за ден напред на един от сайтовете, които са свързани с общоевропейския пазар, и видях за мое учудване, че за ден напред по цени ние сме най-евтините в Югоизточна Европа, а в сравнение с Италия и Швейцария и същата тази Словакия, мисля, където сте били, по-скоро Словения, по-скоро къде сме били, те трябва да плачат с кървави сълзи на нашия фон. Може ли да се постигнат, да се калибрират по някакъв начин така цените, че цената на електроенергията да бъде намалена за бизнеса и за потребителите допълнително, независимо от движението на цените на общоевропейската борса?

Андрей Живков: Ако говорим за калибриране на цени на свободен пазар, по принцип няма логика в това изречение. Нито една държава от Европа не се е насочила да се намесва в цените на свободния пазар като мярка, свързана с ценовата криза. Всичките държави под една или друга форма се насочиха към предпазване и компенсиране на засегнатите от цените потребители. Тук трябва да отбележим, че Европа се насочва особено и основно към битовите потребители - като потърпевши от ценовата криза, а при нас битът е на регулиран пазар, което го предпазва от този шок. За съжаление пък бизнесът е доста сериозно пострадал, така че ние насочихме своите мерки основно към бизнеса.

Водещ: Какво предвиждат те и как ще действат, това е важно?

Андрей Живков: Трябва да се отбележи, че ние в момента работим в особени условия. Какво имам предвид, това е отсъствието на работещ парламент, което силно ограничава служебното правителство да предприеме някакви мерки. Въпреки това ние се насочихме и предприехме поредица от мерки, които могат да бъдат взети без парламент, без промяна в законите. Такава беше мярката, която днес вече трябва да е публикувана в Държавен вестник, това е промяната в наредбата за определяне цената на доставчик от последна инстанция, която беше насочена към около 265 000 фирми, които не бяха успели да си намерят търговец.

Водещ: Нали им беше даден гратисен период да го направят? Мисля, че той беше 9 месеца.

Андрей Живков: Точно така.

Водещ: И те нищо не бяха направили.

Андрей Живков: Една част от тях не бяха направили нищо, други пък сега се връщат от търговци към доставчик от последна инстанция. Защото някои от търговците, които досега работеха на договор борса плюс, борса плюс твърда цена, сега промениха условията си от борса плюс твърда цена на борса плюс процент от пазарната цена, което автоматически увеличи печалбата на търговците и, респективно, и крайната цена на клиента. Има клиенти, които просто се преместват на доставчика от последна инстанция, но факт е, че 265 000 фирми, малки и средни основно, е така, защото големите отдавна са на пазара и са си намерили търговец. За тях се получи перфектната буря, защото от 1 юли излязоха на свободен пазар, сблъскаха се с цените на свободния пазар и в същото време се получи ценовата криза, която обсъждаме в момента. Тоест при тях се получи едно мултиплициране на ефекта и много от тях го усетиха много силно, тоест малките бизнеси, каквито са фризьорски салони, малки баничарници, го усетиха. Тази помощ беше основно насочена към тях, в същото време предприехме мерки по изчистване правилата на борсовата търговия. Какво имам предвид? Направихме така, че застраховките да не могат да бъдат използвани и на борсата като гаранция за търговия. В същото време сме в много тесни връзки с КЕВР и те започнаха да преразглеждат наредбата за лицензиране на търговията, което още повече ще засили контрола върху фирмите, които играят на борсата. Това все са мерки, които обаче ще дадат резултат в бъдеще и основната мярка в подкрепа на бизнеса са тези 110 лв. на мегаватчас, които обявихме като подкрепа на крайните клиенти.

Водещ: Тук ще ви попитам откъде взимате парите, защото ставаше въпрос за 450 милиона, откъде взимате парите, откога започва да действа това нещо и за какъв период?

Андрей Живков: Периодът, за който действа тази мярка, са месеците октомври, ноември, тоест от 1 октомври до 30 ноември. За тези два месеца са предвидени тези 450 милиона, които споменахте, те се взимат от печалбата, която реализира в момента АЕЦ "Козлодуй".

Водещ: Тоест БЕХ взима дивидент от АЕЦ "Козлодуй", част от печалбата й като дивидент, и го прехвърля на Вас, с който Вие оперирате? Така ли става?

Андрей Живков: Не. Дивидентът, това е безвъзмездно прехвърляне на средства от АЕЦ "Козлодуй" към централния бюджет директно, това е през БЕХ към централен бюджет, който впоследствие ще се приспада от дивидента в бъдеще. Тоест тези средства в момента ние ги използваме, тъй като в бюджета не можем да пренасочим средства от едно перо в друго поради липсата на парламент.

Водещ: Аз това щях да Ви питам дали тоя разход, то пари има, както в повечето случаи става, нали - вода газим, жадни ходим, дали има, дали надхвърля лимитите в хазната в държавния бюджет, защото тогава може да се окаже, че не може да ги дадете, дори и да ги имате?

Андрей Живков: По отношение състоянието на държавния бюджет това, което знам, е, че дори да има пари в държавния бюджет, ние в момента не може да ги пренасочваме.

Водещ: Затова сте намерили механизъм…

1 2 3