Зам.-министър Николов: Забавянето на интерконектора с Гърция през годините е странно, ние няма да го толерираме повече

Водещ: Всеки път, когато чуя думата енергетика, леко настръхвам. Това е сектор от националната сигурност, който е свързан с най-мащабните проекти, най-много парични средства, разнопосочни геостратегически интереси и както стана ясно, и с огромна задлъжнялост. Усещането за непрозрачност, което също е осезаемо, логично води до извода и за корупция в огромни размери. Какво е в момента състоянието на енергийния сектор, ще обсъдя със служебния заместник-министър Александър Николов. Добър вечер, господин Николов. Кое от тези неща, които изброих, не е така или всичко е вярно?

Александър Николов: Ако трябва да кажа за усещането, и аз настръхвам, особено след последните няколко седмици, конкретно може би ме питате за думата корупция. По принцип дефиницията е силна и тя трябва да стъпва на правни нормативни документи, тоест това не е нещо, което може да бъде използвано лесно, но всъщност, ако се проследяват финансовите потоци, всеки разумен човек може да си направи изводите за това, което се е случвало, и, естествено, тъй като енергетиката е такава система, в която крайният резултат е 0, за да спечели един, трябва загуби друг. Ако губеща е България, първо, цената се плаща от населението под една или друга форма, било то от бита, бизнеса или друг сегмент, и, второ, нали в крайна сметка цената е много висока поради това, че енергетиката сама по себе си дава ресурс, който е необходим за всички. Това минава през бизнес, съответно минава през конкурентоспособност, минава през експорт, мултипликаторът на ефекта на самия сектор е изключително силен, тоест по принцип това е един от секторите, който трябва да е наблюдаван под доста силна лупа.

Водещ: Но сте съгласен с мен, че там са най-мащабните проекти и най-големият поток парични средства?

Александър Николов: Изключително мащабни са проектите вътре и секторът като цяло. Не мога да кажа дали е най-голям, най-малък, мога да кажа, че е със системен ефект върху икономиката, абсолютно важен е за всеки един стълб и за всеки един бизнес. Естествено че е важно за всички граждани най-малкото заради цените и ефекта върху разполагаемия доход, така че най-малък, най-голям или нещо подобно не е нужно да се казва, но е изключително важен, може би един от най-важните сектори, структуроопределящ е. От него се влияе тежката индустрия, от него зависят абсолютно всички локални производители, защото е функция от цената на стоката и цената на електроенергията, независимо в какъв формат е. Абсолютно съм съгласен, че е един от най-важните сектори, както всички други сектори от така наречената комунална линия – вода, телекомуникации и така нататък.

Водещ: Какво установихте за краткия период, в който сте в министерството, като дългове, като задлъжнялост, като проблеми?

Александър Николов: Още на първата пресконференция, вярвам, че и Вашите зрители са гледали, изнесохме най-общата картина. Задлъжнялостта за съжаление е доста сериозна, като това не е проблем само по себе си, проблем е фактът, че разходите и съответните дългове не са използвани за инвестиции, не са използвани за активи, които да носят доход, те са използвани, за да се кърпят дупки и тук, и там.

Водещ: Тоест са погасявани стари задължения, така ли?

Александър Николов: Погасявани са стари задължения на дружества, които генерират огромни по-обем загуби и се крепят, което не е задължително да е лошо, но това означава, че в момент, в който се изпада в такава ситуация, трябва да има визия как тази ситуация се променя. За съжаление подобна визия или стратегия, или решение на проблемите в състоянието, което видяхме, няма. И другото нещо, което е много важно и което за съжаление към момента не успяхме, може би нямахме много време да го комуникираме - стратегията на Европейския съюз и движението на пазара, и въобще на енергийната визия на всички страни членки, е ясно дефинирана от много години назад. Отново наистина говорим, че един от основните проблеми в момента е цената на въглеродните емисии. За съжаление мястото, на което се намира България, е може би минимум шест-седем години назад от всички останали като текущо разположение в тази стратегия на Европейския съюз.

Водещ: Дори от Румъния?

Александър Николов: Ами дори от Румъния, да, може да се погледне румънският еквивалент на Българския енергиен холдинг  - "Хидроелектрика", и да се види в какво състояние е съответно тяхната система и в какво състояние е нашата. Добрата новина е, казано съвсем прозрачно и директно - щом Румъния може да върви в правилна посока и да реализира добри проекти, доходоносни за държавата, същото и България може. Въпросът е, че, първо, трябва да има желание, второ, вероятно трябва да има много сериозна експертиза в сектора, трето, трябва да се съобразяваме с пазарните контексти. В случая е изключително важно, че всички инструменти всъщност под шапката на Европейската комисия не са използвани много ефективно. Едно от последните неща, които се опитваме да направим, което се надяваме да помогне за трансформацията на сектора занапред, е да стъпим върху едни по-солидни проекти в Плана за възстановяване и устойчивост, които да помогнат най-вече на регионите, които са в тежко състояние - основно въглищните райони и най-вече Маришкият басейн. В допълнение, естествено, се опитваме да създадем и мерки, които да са доста по-директни, доста по-прозрачни за бизнеса, като под бизнес нямам предвид само малък или голям, имам предвид наистина широко отворени врати за всички, които могат да реализират иновативни решения. И друго нещо, което наблюдаваме и което за мен е всъщност основният проблем, тъй като всичко тръгва от хората. Системата е в такова състояние изправена до ръба, че води до много тежки социални напрежения между различни групи. Какво имам предвид. Заетите директно в държавния сектор в дружествата под шапката на БЕХ се противопоставят на бизнеса, бизнесът - на синдикатите, синдикатите - на администрацията. Общо взето, всички се делим, което е  много голям проблем, тъй като всъщност системата, за да работи добре, трябва да работи в полза на всички. И трябва да има нормален баланс, няма как един ползвател на конкретен енергиен ресурс да получи, ако не взема от някой друг. И съответно това е основната причина тази система да зависи изключително силно от дългосрочна визия. Решенията не могат да са от днес до утре, съответно позитивните ефекти не се случват веднага, но с ясни последователни стъпки това е решимо и може да се случи. Добрата новина е наистина, че може да се случи и с малко подреждане на къщичката и с доста по-сериозен мониторинг, цели пред ръководствата ясно поставени дефинирани, а не с харчове просто за да се удовлетворяват претенции на един или друг кръг от хора или интереси или бизнес.

Водещ: А добре, да Ви попитам защо толкова е голяма задлъжнялостта на Българския енергиен холдинг, тъй като съм извадила едни цифри, че през 2009-а е било, нараства с около 60 милиона през 2009 г. до близо 2 милиарда и половина в края на миналата година. Това зависи от дружествата, които са под неговата шапка, или от някаква липса на визия, както самият Вие казахте в управлението на всичките тези дружества?

1 2 3