Зам.-министър Николов: Работим върху план за плавен преход към зелена енергия, който да запази устойчивостта на електроенергийната система

Водещ: Сега ще говорим за състоянието на енергетиката със заместник-министър Александър Николов. Здравейте. Кажете, моля, колко тежко е състоянието на енергетиката и всъщност кой фактор има най-голям принос за това - дали облигационните заеми на БЕХ, дали и състоянието на "Марица", и купуването на емисии?

Александър Николов: Основният фактор е липсата на стратегическо планиране. Облигационните емисии сами по себе си не са проблем, защото те са сключени при добри условия, в същото време, при положение че са използвани адекватно за инвестиционни разходи и развитие на системата, биха допринесли сериозно. За съжаление това не е така. В момента поради това, че не е мислено дългосрочно в порядък на това какво предстои, как да се управляват адекватно съществуващите активи. Всъщност парите, които се генерират от стабилните мощности в системата, да се използват, за да компенсират тези, които генерират загуби, и тъй като тези средства не са достатъчни, се взимат нови заеми, което е рецепта за дългова спирала. Тя си е ефективна, тя си се случва и сега и ако трябва директно да се гледа състоянието във висок порядък, тоест от хеликоптер, грубо казано, България се намира на най-стратегическото място в Европа. Потенциалът тук е неограничен, особено за системи, които са с трансгранична свързаност. Активите назад във времето са били доста солидни, включително и сега, и въпреки това системата е на загуба. Генерално, ако се гледат резултатите в дългогодишен период и тенденциите, дългът на системно ниво, на ниво БЕХ и въобще начин на функциониране е негативен. И това е доста неприятно, тъй като основният проблем с дълговете, ако цената на дълга, ако лихвата е над доходността, която се реализира, всъщност в момента доходност няма, тъй като системата е в тежко положение, то това означава, че загубата продължава да се увеличава и трябва да се взима нов дълг. Проблемът, точно затова казвам, че не е единичен, не е статичен, после не може да се отдели - да кажем, виновни са емисиите или виновно е каквото и да е…

Водещ: Колко са виновни калинките, хайде така да го кажем, с които свикнахме да наричаме основно политическите назначения, извършени от предишното управление?

Александър Николов:  Не бих желал да влизам в личностни квалификации просто защото смятам, че хората са до голяма степен с различен праг на чувствителност и когато са поставяни в тежка среда, не е ясно дали ще устоят на един или друг проблем, един или друг натиск, на една или друга статия и така нататък. Тоест не е проблемът в единица човек, проблемът е в системата и това какво произвежда тя. Вярвам, че лека-полека от тази система ще се изисква повече рационалност, повече разум, доста повече отговорност. Разходите ще бъдат сложени под контрол. Надявам се не само генерално за месец-два или за година, или за едно министерство.

Водещ: Това обаче от какво зависи?

Александър Николов:  Това зависи от желанието на хората, които са с правомощия да създават начин, визия, мислене и стратегия занапред.

Водещ: Вие смятате ли, че БЕХ в този си вид трябва да продължи да съществува? Само да напомня на зрителите, това е шапката на всички държавни енергийни дружества, създадена по времето на Румен Овчаров при тройната коалиция.

Александър Николов:  Да, БЕХ сам по себе си като идея не е проблем. Напротив, дори в съседни нам държави, както и в Източна, така и в Централна Европа подобни структури са изключително печеливши. Примери много, дори може вече да се спомене и "Хидроелектрика"  в Румъния, ЧЕЗ - инвеститор в България, не виждам как скоро българската държава може да инвестира навън на фона на текущото състояние.

Водещ: Те все пак имат и дялове на фондовата борса.

Александър Николов:  Да. Въпросът е, че когато активи, които така или иначе носят приходи от цялото население без изключение, всеки в бита и в бизнеса под една или друга форма потребява енергийни ресурси, това е гарантирано определено ниво на приходи. Гарантирани приходи при адекватно управление генерират съответното ниво на печалба. За съжаление това при нас не се случва. Тоест структурата сама по себе си на БЕХ не е проблем. Проблемът е на ниво мониторинг вътрешно в дружествата,  изисквания за оздравяване на самите дружества, изисквания за по-ясен инвестиционен контрол за операциите, които се извършват, както на ниво текущи оперативни разходи, така и дългосрочно. Тоест не е самата шапка проблем.

Водещ: Да ви попитам сега, понеже България, както и всички останали страни членки на Европейския съюз, и българската енергетика, разбира се, са изправени пред голямо предизвикателство и това е Зелената сделка включително и разделът "Зелена България" по Националния план за устойчивост и развитие. Какви енергийни проекти се предвижда да влязат в този национален план, който ще бъде финансиран с грантове и със заеми от Европейския съюз?

Александър Николов: Специално в нашата ниша и текущо  в инициативите, които сме поели, се опитваме да решим сложен ребус от систематични проблеми, които са натрупани през годините. Не е тайна, че един от основните проблеми е Маришкият басейн и начинът на функциониране с оглед Механизма за търговия на въглеродни емисии.

Водещ: Само да припомним колко поскъпнаха?

Александър Николов: Поскъпнаха драстично в рамките на година само са над 100% ръст, те вече са над 50 евро…

Водещ: Тръгнаха от 7, ако не се лъжа.

Александър Николов: Да. Историята тук също е много важна, защото имаме добрите примери, имаме централи в Германия и в западния свят, които работят с много дългосрочна визия, с план за закупуване на въглеродни емисии с предварителен план за продажба на енергия и така нататък. Тук поради факта, че се купуват на пожарна база, в смисъл, когато притрябват и когато започне да работи централата без много ясен план, това води до оскъпяване поради това, че следва директно ръстът в цената на емисиите. Това генерално води, естествено, и до увеличаване на загубите и общо тежко състояние, което води до допълнително задлъжняване на системата.

Водещ: Добре де, ама не е само това проблемът. Всъщност България трябва да приключи с производството на ток от въглища и съответно и с добива на въглища в някакъв обозрим период от време.

Александър Николов: Да, основният проблем е, че, първо, не е по мое лично мнение, не е подходено честно към хората на ниво комуникация и обяснения какво се случва. Въпреки че хората в Старозагорския басейн и заетите в сектора са изключително интелигентни и съвсем адекватно виждат ситуацията.

Водещ: Тоест какво трябва да им се каже?

Александър Николов:  Трябва да им се каже, че работим върху наистина преходен план, за да се подсигури регионът, без да му се разрушава базисният структурен елемент, който в момента е основен за брутния вътрешен продукт в региона, което са и ТЕЦ 2, и Мини "Марица-изток". Работим върху това да се изгради ясен план как се преминава към по-зелена енергия в обозримо бъдеще, което може би ще е в рамките на четири до пет години, плюс, когато в този период вече позволи технологията, да се мисли за нещо наистина зелено и устойчиво, което да не вреди на системната сигурност. Тоест на това, когато има нужда от електричество в България, да го има, а не да сме пак на режим на тока.

Водещ: Добре, само да кажа нещо, за да обясня на зрителите. Трите централи, двете така наречени американски и ТЕЦ "Марица-изток 2", произвеждат около 45%, нали така, от електроенергията в България?

Александър Николов:  Когато е пиково потребление, може да стигнем до там.

Водещ: Да. Това означава, че ако ние, като казвам ние, имам предвид българската държава, решим да се закриват, трябва да има някакъв план, при който да са изградени мощности, които да заместят поне част от тези, които предстоят...

1 2 3