Зам. - министър Николов: Работим активно, за да съчетаем краткосрочните решения за спасяване на системата с дългосрочна визия за промяна

Водещ: Продължаваме по сектори да разглеждаме какво се случва в държавата. Знаете, ревизии текат в почти всяко министерство, да не кажа във всяко. Та какво се случва в енергетиката – това е темата на следващия ни разговор. Мой събеседник е Александър Николов – зам.-министър на енергетиката. Здравейте, добро утро.

Александър Николов: Здравейте. Добро утро.

Водещ: Сега се правят, както казах вече, много различни ревизии. Най-общо казано – в какво състояние заварихте сектор "Енергетика"?

Александър Николов: Не знам как да отговоря кратко, но се сещам за един графит, който наскоро видях. И той е "Спящият разум ражда чудовища". Когато много неща се неглижират, съвсем естествено един проблем, ако е бил решим в много обозримо бъдеще, в момента е огромен. Ако говорим за финансовото и структурното състояние на енергетиката в момента, то е, меко казано, тежко. Естествено, контекстът "текущо"  може да се използва за оправдание, но той е такъв, какъвто е в продължение на много, много години. Неглижирането на развитието на сектора като цяло и също неглижирането на неефективното управление на активите води до много лош финансов резултат.

Водещ: Неглижиране ли е в основата на проблема?

Александър Николов: Със сигурност. Или може да се нарече некомпетентност, както искате. Това няма особено значение особено ако го разглеждаме от периода, който е достатъчно дълъг. Ако се разглежда и в контекста на подобни на нашата държава енергийни дружества, може да се види как в съседни нам страни, и дори държави не толкова на запад към Европа, може да се види как са се справили доста по-успешно от нас. Като под "доста по-успешно" визирам това, че държавни енергийни дружества, дори в Румъния, в момента са едни от най-големите инвеститори, даже в зелена енергия. Шапката на всички енергийни държавни дружества у нас, Българският енергиен холдинг (БЕХ), е с огромна задлъжнялост.

Водещ: Как се случи така? И защо всички енергийни дружества са в някаква дългова спирала, ако така мога да я определя?

Александър Николов: Да, може да се определи така, но не са всички. Сред успешните е основно АЕЦ "Козлодуй", който в текущия контекст с цените на квотите за въглеродни емисии и начина на производство на енергия е доста печеливш. Печелившите се използват, за да кърпят дупките в губещите. Така се случва.

Водещ: БЕХ губи ли, на загуба ли е заради ТЕЦ "Марица-изток 2"?

Александър Николов: Сам по себе си, ако го разглеждаме в отделен период и конкретно за последната година – не. Но финансовото му състояние и общата структура на системата трябва да се разглежда в контекст, тоест как се развива системата дългосрочно. Цената на емисиите е нещо, което е ясно, откакто е създаден пазарът за въглеродни емисии. Поради тази причина хората, които управляват разумно енергийната система, мислят дългосрочно. Тоест не се закупуват емисии от днес за утре, не се спасява системата, когато тя бъде изправена на ръба, а се мисли стратегически. Какво имам предвид? Дори ако необходимите въглеродни емисии за системата бяха закупени само една година по-рано, не да се мисли наистина стратегически, загубата на системата щеше да е със стотици милиони по-малко, отколкото е сега. За съжаление, пак казвам, няма абсолютно никакво мислене, няма стратегия за развитие, няма идея въобще как активите, произвеждащи енергия, която е със структура, неприемлива в Европейската комисия, да бъдат бавно заменени и по начин, който не води до социален стрес, по начин, който подобрява конкурентоспособността на икономиката.

Водещ: Но аз ви питах за ТЕЦ-2,  защото се появиха информации, че реално е във фалит, че скоро ще трябва да бъде затворен – щем, не щем. Синдикатите  предупредиха, че ще протестират. Какво е състоянието на ТЕЦ-а?

Александър Николов: Когато споменавате ТЕЦ-2, аз ще се възползвам да цитирам един от синдикалните представители на срещата при нас в министерството. Той каза, че за последните 10 години не е забит един пирон в енергетиката. Естествено че това е метафора и преувеличение, състоянието му е тежко, защото и по същата причина, поради която е тежко състоянието на цялата система. Дългосрочно неглижиране на проблемите.

Водещ: Решението в какво е?

Александър Николов:  Решението е да има визия, която съответства, първо, на решенията на Европейската комисия, второ - да се направи плавен преход, към който в момента се целим и за което работим дългосрочно и доста интензивно с екипа на вицепремиера Пеканов, за да може максимално успешно да използваме предстоящите финансови инструменти и по Плана за възстановяване и устойчивост, и по Фонда за справедлив преход. Тоест не може да има и със сигурност няма да има, доколкото са спазвали рационална политика, шоков ефект върху централата и шоков ефект върху целия регион, тъй като целият регион зависи и от Мини "Марица-изток", и от ТЕЦ 2 и ще направим всичко възможно да балансираме с нещо, което е доста тежко. То е спасяване на системата с дългосрочна визия за промяна.

Водещ: А част от решението ли е, защото виждаме в различни структури и в други министерства смяна на ръководствата, а тук не само говоря изобщо в енергийните дружества, за които казвате, че са в лошо финансово състояние?

Александър Николов:  Това да кажем, че ще го обсъждаме на малко по-късен етап по ред причини, тъй като има нужда от още данни, първо, и, второ, смяната на един човек не променя смяната на функциониране на цялата система и липсата на дългосрочна визия за тази система. Това, което се опитваме да направим, всъщност е от нещо, което е в незавидно състояние, да предприемем мерки, които поне да положат основите за тези, които идват след нас, да могат да направят този наистина плавен, разумен, ефективен за хората преход и също ефективен за бизнеса. Текущото състояние на енергетиката води до тежко разделение между бизнес, държавни предприятия, напрежение между хората. Липсвала е каквато и да е комуникационна стратегия, за да се обясни какъв е статусът, честно да се каже на хората, които са заети в енергетиката, какво предстои и защо.

Водещ: Ако правилно ви разбрах, може и да има промени, така ли, в ръководствата?

Александър Николов: Естествено, ако въпросът е може ли, може, но подлежи на дискусия. Мисля. че министър Живков в рамките на следващите две седмици ще има позиция и ще излезем с нарочна пресконференция.

Водещ: Другият голям длъжник е Националната електрическа компания, всъщност колко са нейните дългове към момента?

Александър Николов:  Текущо не мога да цитирам цифра по памет.

Водещ: Около 2 милиарда беше последното, което аз гледах.

Александър Николов:  Зависи кое се приема за дълг, дългосрочни задължения и така нататък.

Водещ: Но въпросът е как е толкова задлъжняло дружеството, възможно ли е да функционира на изцяло либерализирания пазар на електроенергия?

1 2