Министър Петкова: С реализацията на "Балкански поток" България ще остане на газовата карта на Европа

Водещ: И посрещам първия гост- току-що завърналата се от САЩ преди няколко дни – министър  на енергетиката. Заповядайте, г-жо Петкова.

Теменужка Петкова: Здравейте. Благодаря.

Водещ: Welcome in Bulgaria.

Теменужка Петкова: Благодаря ви.

Водещ: Но преди да ви попитам какво правихте в Щатите, искам да ви попитам какво правите с безводието, което се отразява на енергетиката. С нарочна заповед на министъра на околната среда и водите Емил Димитров – Ревизоро се спря достъпа на различни предприятия, в това число и във вашия сектор, на водата, която е за питейни нужди. Как се отразява това на производството на ток? Доколкото разбрах даже, ако това е достоверно, не знам дали вие имате сводка от днес, ТЕЦ "Бобов дол" е спрял днес да произвежда енергия.

Теменужка Петкова: Да, така е. Проблемът с водата за питейни нужди наистина е много голям, много сериозен. И неслучайно законодателят, Законът за водите, ясно е определил приоритетите, когато става дума за това как да се използва водният ресурс. На първо място се задоволяват потребностите на бита за питейни нужди, на второ място, за напояване, и едва на трето място идват всички останали потребности от вода, в това число и производство на ел. енергия. Така че, законодателят много ясно е казал как трябва да се използват отделните обеми вода и ние сме длъжни да се съобразим със закона. Аз още преди 2 седмици съм пуснала специално писмо до Националната електрическа компания (НЕК), до Електроенергийния системен оператор (ЕСО), до Българския енергиен холдинг (БЕХ) с оглед на създалата се ситуация и трайното засушаване водата да се използва от страна на НЕК много пестеливо, да се използва предимно за регулиране на системата, така че да можем наистина да овладеем ситуацията в този момент. И НЕК се справя със ситуацията в момента – водата се разходва много пестеливо, работим с оборотна вода. Количеството, което Министерството на околната среда и водите (МОСВ) ни е отпуснало, го пестим максимално. Така че смея да твърда от страна на НЕК, компанията, която стопанисва и управлява най-големите и значими язовири, се отнасяме с необходимото внимание и се отнася с необходимата отговорност към ресурса, който изразходваме.

Водещ: Това е добре, но ако този период продължава по този начин, имате ли прогнози и стратегия как ще посрещнете енергийните нужди на България? Спрял ли е наистина "Бобов дол" да работи?

Теменужка Петкова: Да, информацията днес на ЕСО показва, че "Бобов дол" е спрял производството на ел. енергия, като причината е, че не му достигат съответните количества вода.

Водещ: Други тецове очаквате ли?

Теменужка Петкова: Не, на този етап няма такива. Разбира се, МОСВ е компетентното министерство, което отговаря за това как ще се изразходва водният ресурс. Така че това, което колегите от МОСВ са преценели на този етап съобразно обемите на язовирите, това трябва и да се спазва. Ние от страна на НЕК стриктно спазваме всички тези правила и тези изисквания. Тук може би е мястото да кажем, тъй като стана дума за производството на ел. енергия от вода, че в никакъв случай мощности...

Водещ: ТЕЦ "Бобов дол" не произвежда от...

Теменужка Петкова: ТЕЦ "Бобов дол" не, ТЕЦ "Бобов дол" – от въглища.

Водещ: Произвежда от вода.

Теменужка Петкова: Но понеже споменахте как ще се справи енергийната сфера тази ситуация, НЕК чрез своите вецове произвежда ел. енергия от вода. Но тук трябва да е ясно, че този тип мощности не могат да бъдат определени като базови мощности, по-скоро ние тази енергия я ползваме за балансиране на системата и за покриване на пика в потреблението на ел. енергия. Така че, затова имаме въглищни централи, това за базовите мощности, които гарантират сигурността на системата, атомната ни електроцентрала. Така че всички такива типове мощности в енергийната система на страната са мобилизирани, те работят успешно.

Водещ: Като говорим за въглищните електроцентрали, това е един проблем, който вече втора година и нещо може би се разисква на европейско равнище и тук, в България, е доста чувствителна тема, защото ние имаме все още достатъчно залежи от въглища, ресурс, който можем да използваме, докато се осъществят други проекти. А и също така дават поминък на цели региони, тези вецове дават поминък на населението, няма да ги соча по области, то не е малко на брой. На 31 януари бе взето решение на НС да възложи на Министерския съвет да предприеме действия за включване на България в платформата "Въглищни региони в преход". Ще прочета малко по-дълго, за да сме прецизни, затова го чета. "Без да се поеме ангажимент от страната да се изключат въглищните мощности. Навсякъде в дебатите се говореше само за централите на групата на БЕХ. Защо не се споменават и коментират и останалите въглищни централи?". Вие сама повдигнахте въпроса. "И мините на територията на България. Нека да ви напомня, ето тук съм си записала, че "те са също част от цитираните навсякъде 40% производство на енергията на въглищата в страната".

Теменужка Петкова: Първо трябва да кажа, че на 31 януари българският парламент взе наистина много важно решение, което е изцяло в неговата компетентност, тъй като съгласно Закона за енергетиката енергийната политика на страната, енергийната стратегия, се определя от НС и се изпълнява от МС. Така че в рамките на това решение българският парламент много ясно изрази своята позиция, изпълнявайки това свое правомощие, съгласно закона. Темата, свързана с въглищните централи, е много важна и много болезнена в българската електроенергийна система, защото този тип мощности са базови мощности, те осигуряват повече от 40% от енергията на страната. През зимата този процент достига 60. Без тези централи нашата електроенергийна система не би могла да функционира нормално. Това са и основни балансиращи мощности в електроенергийната ни система. Така че тези централи, особено ТЕЦ "Марица изток 2", това е държавният ТЕЦ, има много много специално място в енергийната система на страната. Това е централата, която има връзка с трите нива на напрежение в електроенергийната ни система и ако случайно се стигне до някаква авария в системата, това е централата, която ще даде възможност по най-бързия начин системата да бъде възстановена. Така че това, което българският парламент взе като решение, взе с пълно единодушие и смея да твърдя, че дава възможност за това ние като правителство, както и винаги досега това сме правили, да защитаваме тези централи и да отстояваме пред Европейската комисия (ЕК) тяхната важност и това че България настоява преходът към декарбонизация, преходът към нисковъглеродна икономика да се случи бавно, да бъде справедлив, да бъде съобразен със спецификите на всяка една държава и по никакъв начин да не излага на риск енергийната сигурност на отделните държави-членки.

Водещ: Имате ли конкретна възможност, имаме ли ние въобще като държава някаква стратегия, която да предложим, така че нашите въглищни централи , както казахме 40% от наличните енергийни мощности в България, да могат да се съхранят по-дълго и да се трансформират в производители на по-нисковъглеродни емисии – това, което е целта на този план?

1 2 3 4 5