Министър Петкова: "Няма официална информация за продажбата на ЧЕЗ"

Водещ: Ще издържи ли енергийната система на страната и как се строят ядрени централи в България? АЕЦ "Козлодуй" удължи живота си с 10 г. засега. Ще има ли живот в проекта "Белене", който вече два пъти се провали? Ще говорим за всичко това. Започваме обаче с тема, която касае много българи – ЧЕЗ, която снабдява цяла Западна България с ток, вероятно ще бъде продадена на индийски консорциум. В студиото е министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Според информация на чешките медии, става дума за индийски консорциум. Вярно ли е това, действително ли е така?

Теменужка Петкова: Трудно ми е да кажа категорично дали това е вярно. Вие знаете, че това е една процедура, която чешката държава провежда. Това са активи, които са собственост на чешката държава и тази продажба се извършва по реда и при условията на чешкото законодателство. Така че всяка една информация, която идва оттам, вероятно е с голяма степен на достоверност.

Водещ: Информация, обаче, която идва оттук, т.е. казвате вероятно е така?

Теменужка Петкова: По всяка вероятност е така, след като чешките медии са го съобщили, но ние официална информация нямаме.

Водещ: Не сте получавали?

Теменужка Петкова: Не.

Водещ: Защото по информация, която идва от България, зад този инвеститор стои български. Зад този консорциум индийски, стои български инвеститор – "Фючърс Енерджи" и Валентин Христов. Имате ли какво да кажете за тази информация?

Теменужка Петкова: Знам, че много български компании са участвали в тази процедура, може би 6 или 7 български компании са взели участие в този търг. Знам, че това е компания, която се занимава с търговия на ел.енергия в България.

Водещ: На ток. Македония, Сърбия, доколкото знам.

Теменужка Петкова: Да, да. Доколкото и аз знам, те са едни от може би най-големите търговци на ел.енергия. Но по отношение на консорциума с индийската компания ми е трудно да говоря. Нямам детайли. Не зная точно каква е системата, по която са кандидатствали тези две дружества.

Водещ: Последен въпрос, защото това е голяма компания, която захранва в България един огромен процент електроснабдяването в България, Западна България минава през тази компания. И от тази гледна точка е въпрос и на национална сигурност кой ще бъде човекът, който ще управлява този бизнес. Ще бъдат ли проверени от тази гледна точка инвеститорите, които ще купят чешката компания?

Теменужка Петкова: Разбира се, че ще бъде направена такава проверка. Това, че чешката държава ще избере определени купувачи, не означава, че те ще бъдат одобрени на всяка цена от българските власти. Трябва да бъде направена проверка така, както предвиждат нормативните изисквания от Комисията за защита на конкуренцията, Комисията за финансов надзор, Комисията за енергийно и водно регулиране. Както и вие споменахте, това е електроразпределителното предприятие с най-много и най-ценни активи, така че ще бъде направена много сериозна проверка. И ако тези нови купувачи не отговарят на изискванията и стандартите в България, то тогава съответно ние имаме право да кажем своето мнение.

Водещ: Добре. Беше обявено от правителството, че приоритет по време на Председателството на Европейския съюз /ЕС/ ще бъде изграждането на един газов хъб, който се казва "Балкан" за пренос на природен газ. Това обаче бърка в доста интереси. Руските също. Докъде стигнахте с изграждането, изобщо разговорите за изграждането на такъв газов хъб?

Теменужка Петкова: Един от приоритетите на българското правителство в сектор "Енергетика" е именно диверсификацията на източниците и на маршрутите за доставка на природен газ.

Водещ: Това означава повече опции за нас?

Теменужка Петкова: Това означава повече опции за нас. Повече източници за доставка на природен газ и съответно по-конкурентни цени.

България, в рамките на предишния наш управленски мандат, разработи своя концепция за изграждане на такъв газоразпределителен център на територията на България. Този проект се ползва с безрезервната подкрепа на Европейската комисия /ЕК/. Ние получихме и финансиране, на базата на което в момента се провежда обществена поръчка, свързана с избор на изпълнител, който да изготви предпроектното проучване за този

проект. Така че реализацията на този проект, според мен, ще бъде много важна. Тя е приоритет не само за нас, тя е приоритет и за ЕС.

Водещ: Обаче удря по някакъв начин интересите на Русия, защото тя традиционно в региона всъщност е със силните позиции по отношение на преноса на газ.

Теменужка Петкова: Русия доставя близо 42% от природния газ за Европа, за цяла Европа. Така че без руския природен газ, няма как да бъде реализирана и концепцията за газоразпределителен център на територията на България. Но за да бъде реализиран такъв хъб, трябва да са налице поне три източника, различни източника за доставка на природен газ и ние работим именно в тази посока. Като един от потенциалните източници, разбира се разглеждаме руския природен газ. Знаете, че строим интерконектора с Гърция. Има още една възможност за друг източникза доставка на природен газ от Каспийския регион.

Водещ: Т.е. в добри отношения сме с руснаците по отношение на този проект? Няма да се превърнем ние в държавата, която стои по средата на европейските и руските интереси?

Теменужка Петкова: Проектът ще се реализира изцяло при спазване на европейското законодателство. Такава е концепцията и това, което ние правим е изцяло съобразено с европейското законодателство и този проект ще бъде реализиран по този ред.

Водещ: Тази седмица бяхте в Брюксел, премиерът също. Има ли някаква промяна по отношение на газовата директива?

Теменужка Петкова: Миналата седмица бяхме в Брюксел с премиера Борисов и с колегите от кабинета имахме среща на правителството с Колежа на комисарите. Срещата беше по повод предстоящото Председателство от 1 януари 2018 г., на което България ще има честта да председателства за първи път Съвета. В рамките на тази среща беше проведен разговор и с комисар Каниете, с господин Шефчович и там те информираха премиера и всички нас, затова че в същия ден е направено предложение за промяна на газовата директива. Това е директивата, която регламентира изграждането на газопроводи на територията на ЕС и всъщност е от изключително важно значение за развитието на този сектор.

Водещ: Промяна в каква посока?

Теменужка Петкова: Промяната, за която ЕК информира и пусна официално съобщение в рамките на същия ден, показва че тази директива разширява своя обхват, променя се дефиницията по отношение на междусистемна свързаност, междусистемна връзка, като досега в директивата се включваше единствено и само връзката между държави-членки – изграждането на междусистемни връзки и интерконектори между държави-членки. Изискванията, които важат за газовата директива, се прилагаха по отношение на тези държави-членки.

Водещ: На разбираем език – сега може да се прави това нещо с държави, които са извън ЕС?

Теменужка Петкова: Сега ЕК казва – правилата на Третия либерализационен пакет ще важат и за трети страни. И когато се изграждат газопроводи от и към трети страни и преминават границите съответно на страни-членки на ЕС и за тях ще важат изискванията на третия енергиен пакет.

Водещ: Това прави нещата по-лесни, предполагам?

1 2