Министър Петкова: "През ноември АЯР ще издаде лиценз за удължаване живота на 5-ти блок на АЕЦ "Козлодуй"

Водещ: Здравейте г-жо Петкова.

Теменужка Петкова: Здравейте.

Водещ: Ще отстъпите ли от увеличението на таксите на "Булгартрансгаз" срещу което протестира бизнесът?

Теменужка Петкова: Аз мисля, че тук не става въпрос за това кой ще отстъпи, защото, така, една от основните цели на нашето правителство е да осигурим такава бизнес среда, която да даде възможност на българската индустрия да бъде конкурентноспособна и ние това сме го доказали...

Водещ: Това са таксите за пренос на газ

Теменужка Петкова: …със своите действия. Да, но когато става въпрос за таксите за пренос на природен газ, които "Булгартрансгаз" реализира, тук не става въпрос за това дали някой ще се съгласи да отстъпи или не. Тук става въпрос за, така, въвеждането на един регламент, който регламент е трябвало да бъде въведен…

Водещ: 2011-та…

Теменужка Петкова: Да…

Водещ: европейски регламент…

Теменужка Петкова: Преди близо 5 год. е бил финалният…

Водещ: Входно-изходен модел, какво значи входно-изходен модел?

Теменужка Петкова: Точно така. Ами, това е входно-изходен модел, на базата на който се определя цената за пренос и цента съответно за капацитет по отношение на транзита на природен газ. Това е модел, който дава възможност, на база на горни граници на приходите да бъдат опредени съответно тези такси. Към настоящият момент "Булгартрансгаз" работи със, съответно такси, които са опредени през далечната 2005-та год., от бившата Държавна комисия за енергийно и водно регулиране. Тези такси не са променяни оттогава и на практика България не е спазила регламента да въведе този модел. И ние сме единствената страна в ЕС, която не е въвела този входно-изходен модел. На базата на този входно-изходен модел ще се получи така, че таксите съответно за пренос на природен газ, такса "пренос" и "достъп" ще бележат съвсем леко увеличение, но това е съвсем нормално, тъй като този модел на практика дава възможност да се определи една справедлива цена.

Водещ: Четирите национални бизнес работодателски организации, обаче, твърдят, че това ще има тежко отражение върху конкурентоспособността на българския бизнес.

Теменужка Петкова: Ами тук с бизнеса, тук с бизнеса имаме, така, нюанси в преценката по отношение на това как ще се отрази този входно-изходен модел. Ние направихме няколко срещи с българската индустрия, БФИЕК, които са, така, основен инициатор на този диалог, имахме две такива срещи, миналата седмица проведохме още една и мисля, че…

Водещ: Те твърдят друго, обаче, те казват – таксите не трябва да…, никъде не следва от входно-изходния модел, европейския модел, че трябва да се увеличат таксите. Може да си се въведе, в рамките на тези такси, които са сега.

Теменужка Петкова: Значи, таксата се увеличава в резултат на промяната на модела. Таксата се увеличава за това, защото тя ще отрази реалният размер на разходите, които трябва да бъдат извършени от "Булгартрансгаз" и от всеки един оператор, за да може да поддържа системата в съответното състояние, което да позволи качествени услуги, които предоставяме и на бизнеса и на битовите потребители. Така че колегите от бизнеса заявиха, че те не са против въвеждането на входно-изходния модел, те знаят, че той трябва да бъде въведен, тъй като България, както вече споменах, е последната страна членка на Ес, която не е въвела този модел и ако ние не го направим това от 01.10. тази година, когато започва новата газова годния, ни грози поредната наказателна процедура – нещо което аз смятам, че никой не желае да се случва, тъй като ако има такава наказателна процедура в последствие ще има съответно и санкции, глоби, които ще бъдат наложени срещу българската държава и тогава питам аз, кой ще плати тези санкции?

Водещ: До къде е проекта за…, става ясно, че Вие ще държите на промяната на…

Теменужка Петкова: Имаме добър диалог с бизнеса. На последната среща стигнахме до единна позиция, така да се каже и регулатора също присъства неизменно на тези срещи. Поехме ангажимент, че този модел трябва да бъде въведен и на всяко тримесечие регулаторът и "Булгартрансгаз", Министерството на енергетиката, ще информираме бизнеса за това как се развива този модел и ако в хода на неговото изпълнение установим някои несъответствия или някакви несъвършенства, то ние веднага имаме готовност да пристъпим към промяна, към актуализация на този модел. Така че българският бизнес трябва да бъде спокоен.

Водещ: До къде е проекта за интерконектор между Гърция и България? Обявихте процедури за обществени поръчки.

Теменужка Петкова: проекта за интерконектора между Гърция и България, смея да твърдя е в една решителна фаза от своето развитие. Получихме преди броени дни разрешение за строеж на проекта на българска територия, такава процедура тече и в Гърция, знаете, че ние съвместно с нашите гръцки партньори реализираме този проект. Подготвяме документацията за възлагане на обществените поръчки. Те ще бъдат три. Две от документациите са готови и през месец октомври ще възложим обществената поръчка, свързана с избора на инженер – консултант, във връзка с реализацията на…

Водещ: Ще възложите или ще обявите?

Теменужка Петкова: Ще я възложим като обявяване на процедура…

Водещ: А, да ще я обявите.

Теменужка Петкова: Да, ще я обявим…

Водещ: Тепърва ще избирате.

Теменужка Петкова: …Да и ще тече процедура по избор на изпълнител. След което, пак в рамките на месец октомври ще възложим и обществената поръчка за доставка на тръби, а през месец ноември ще бъде възложена обществената поръчка, свързана с инжинеринга и строителството на проекта.

Водещ: Кога си представяте да бъдат избрани вече изпълнителите, въобще какви срокове си поставя България, защото…

Теменужка Петкова: Втората…

Водещ: …като се чуе обществена поръчка, по някой път може и години да продължат споровете…

Теменужка Петкова: Ами така е

Водещ: …между различни участници.

Теменужка Петкова: Знаете, че има, как да кажа, едно желание за обжалване на всякакви възможни обществени поръчки и колкото по-важни са проектите, толкова по-голямо е и желанието на определени, така, да ги наречем, заинтересовани лица да обжалват процедурите.

Водещ: Там за какви пари става дума, ще се борят тези фирми?

Теменужка Петкова: Прогнозната стойност на проекта е 220 млн. евро.

Водещ: Това са достатъчно пари, за да се ходи по съдилища и да се бави.

Теменужка Петкова: Да, това е един сериозен, сериозен ресурс, но аз се надявам, че, така, и всички заинтересовани страни ще проявят съответно разбиране и няма да има, така, просто обжалвания…

1 2 3 4 5 6