Министър Петкова: "Стриктно спазваме закона при определяне на инсталациите, участващи в студения резерв"

Водеща: Първият гост, който ще отговаря за енергетиката, това е госпожа Теменужка Петкова, министърът на енергетиката. Добър ден и заповядайте.

Теменужка Петкова: Добър ден!

Водеща: Добре дошла.

Теменужка Петкова: Благодаря.

Водеща: Настанете се. Госпожо Петкова, горещата тема от деня е предстоящият обявен от Енергийния системен оператор търг за Студен резерв, който трябва да се състои на, само да погледна датата, извинявайте, че ми бяга имейла, на 7 ли беше?

Теменужка Петкова: На 10 бяха отворени офертите на големите горивни инсталации, които са депозирали оферта за участие в търга за Студен резерв. През тази седмица, през предстоящата седмица предстои да бъде обявено и класирането.

Водеща: Така. Но възникват няколко въпроса. Кой например създаде списъкът на вероятните участници и замисълът, за да се проведе този търг и посочи критериите за участие?

Теменужка Петкова: Може би имате предвид списъка, регистъра по-скоро, в който са вписани всички горивни инсталации, които имат право да участват в съответно търговете на Електроенергийният системен оператор за осигуряване на Студен резерв. Тази процедура се е състояла през месец март по време на служебното правителство. Всички горивни инсталации, които отговарят на определите изисквания, са намерели място в този регистър и съответно това им дава и възможност те да кандидатстват в конкурса за Студен резерв, който Електроенергийният системен оператор обяви.

Водеща: Казвате всички енергийни оператори, които отговарят на изискванията, но защо тогава се налагаше директора, изпълнителния директор на Електроенергийния системен оператор АД,господин Йотов, да задава допълнителни въпроси и към вас като министър на енергетиката, и към министъра на околната среда, Нено Димов, по повод дали някои от участниците, които фигурират в този списък, отговарят на изискванията. Например дали ТЕЦ Свищов АД има издадено комплексно разрешително, да не изреждам тук параметрите, които трябват, казано разговорно, за сероотчистване на преработените газове.

Теменужка Петкова: Да, на емисиите.

Водеща: Да, защо се налагаше да се направи това уточнение?

Теменужка Петкова: В хода на процедурата, която Електроенергийния системен оператор стартира за осигуряването на Студения резерв, която процедура е много важна процедура за цялата енергийна система. Не беше далеч времето, когато през януари месец всички така говорехме много масирано точно за Студения резерв, дали той е активиран, дали се е задействал, дали всички горивни инсталации, които имаха ангажимент да го осигурят, можаха да реагират адекватно. Та тази процедура е изключително важна и в ходя на тази процедура постъпиха няколко сигнала от, така, отделни податели, които сигнали даваха ясно да се разбере, че в конкурса съществува риск да участват и съответно да бъдат допуснати до осигуряване на Студен резерв горивни инсталации, които не отговарят на съответните екологични  изисквания или чиито комплексни разрешителни не са актуални и не са дотам изпълнени.

Водеща: Веднага да ви запитам, за да стане ясно. Защо трябваше да получавате сигнали отвън, ЕС да получава, и вие също като министър и министъра на екологията, отвън, това някаква манипулация ли е?

Теменужка Петкова: Ами след като ние имаме подобна индикация за проблем и след като имаше и реално постъпили сигнали, това наложи веднага да бъде изискана информация от компетентния орган – Министерство на околната среда и водите, който е в правомощията си да каже коя от големите горивни инсталации съответно отговаря на изискванията, кое комплексно разрешително изтича, кое комплексно разрешително е безсрочно. Така че да можем ние да получим една много по-реална представа за възможностите на тези големи горивни инсталации да осигурят съответно този Студен резерв. С две писма изпълнителният директор на ЕСО отправи запитване до Министерството на околната среда и водите, получихме, отговор, последният отговор е от 13 юли, от четвъртък. И в това писмо много ясно се казва, че една от горивните инсталации, всъщност притежава комплексно разрешително, което е издадено през 2005 година, това е ТЕЦ Свищов, за който и вие попитахте. През 2016 г. това комплексно разрешително е актуализирано, но за съжаление ТЕЦ Свищов не е предприел необходимите мерки така, че да приведе комплексното си разрешително в съответствие с промяната на нормативната уредба. Това е наредбата за горивните инсталации, свързана с определяне на нормите за серен диоксид. И това е преходният национален план, който национален план има индикации, че не е изпълнен и съответно в изпълнителна агенция по околната среда не е постъпила необходимата информация, свързана с изпълнение на този ангажимент. Това, което сега предстои, през тази седмица е, с тези писма, разбира се, разполага и комисията, която трябва да разгледа, оцени, съответно и класира участниците, които са подали оферти, и съответно тези, които отговарят на всички изисквания иса подали най-добри ценови предложения, да бъде определени и за изпълнители и доставчици на този Студен резерв. Комисията разполага с тази кореспонденция между ЕСО и Министерството на околната среда и водите и се надявам те да реагират адекватно и да направят такова класиране, което да отговаря на всички законови изисквания.

Водеща: Веднага най-малко два въпроса искам да ви задам. Първият е самият ТЕЦ Свищов АД не е ли знаел, че не отговаря на изискванията, за да бъде участник в търга за "Студен резерв".

Теменужка Петкова: Ами трудно ми е да говоря от името на ТЕЦ Свищов, но след като са подали оферта и след като са заявили желание за участие, очевидно смятат, че тяхното комплексно разрешително отговаря на всички изисквания. Това, разбира се, наложи ние да искаме компетентното становище на Министерство на околната среда и водите, за да можем да сме абсолютно сигурни в това, което някой претендира, че притежава. След отговора…

Водеща: Може ли да не бъдете толкова деликатна и дипломатична, защото аз държа също копие от отговора на Министерството на околната среда и водите, на министър Нено Димов, който казва, че каквито разрешителни, да не влизам в детайли, е имал ТЕЦ Свищов, те вече са с изтекъл срок, други не са подновени и той няма валидна легитимация да участва в този търг с тези документи.

Теменужка Петкова: Да, това, което се каза в писмото на министъра на околната среда и водите означава, че към настоящия момент ТЕЦ Свищов не е предприел необходимите действия, така че да приведе своето комплексно разрешително в съответствие с промяната в нормативната уредба.

Водеща: И още повече се каза, че няма как…

Теменужка Петкова: И преходния национален план.

Водеща: …как да ги предприеме тези действия в момента, защото е изтекъл срока.

Теменужка Петкова: За голяма част от тези действия срокът вече е изтекъл.

Водеща: Добре тогава. Вторият въпрос, задавам ви няколко наивни въпроса. На какво разчита ТЕЦ Свищов, че някой ще си затвори очите, че някой ще му помогне? Това не е ли така малко един знак, не към съда в момента и не към прокуратурата, по-скоро, но знак, че се разчита на някакво съдействие, което сигнализира за възможна корупция.

Теменужка Петкова: Ами вижте, всеки може да разчита на каквото прецени. Важното е,че ние разчитаме на закона и разчитаме на това да се спазват нормите, които законодателството е постановило. Така, че няма шанс нито една горивна инсталация, която не отговаря на законовите изисквания да намери място в компаниите, които ще осигурят Студения резерв през зимата. Все пак трябва да сме изключително внимателни към подбора на тези горивни инсталации, защото помним какво се случи през януари месец, тази година. Така,че ние сме много, така, много искаме да се спази закона и ще го спазим. Това е. А кой на какво разчита е негова лична преценка.

Водеща: Така де, но излезе още на бял свят, че в ТЕЦ Свищов, работят две кучета.

Теменужка Петкова: Ами да, аз също…

Водеща: Хора няма.

Теменужка Петкова: Аз също имам подобна информация, че там всъщност персоналът е освободен, но пък собствениците на ТЕЦ Свищов са декларирали, че ако те бъдат избрани и участват в осигуряването на студения резерв, те имат готовност да осигурят такава работна ръка. Въпреки че за мен лично малко ….

Водеща: Как става това за два часа, госпожо Петкова?

Теменужка Петкова: Малко, как да кажа, наивно звучи такова едно предложение. Тъй като все пак това трябва да бъдат хора, които притежават съответната квалификация, хора, които не можеш да ги вземеш от улицата и да ги пуснеш да разпалят котела, грубо казано. Така че това трябва да бъдат хора, които работят постоянно там, те трябва да са хора, които са преминали през съответните инструктажи, свързани с безопасността на труда, така че мисля, че подобен аргумент не е достатъчно състоятелен.

Водеща: Т.е. ние с вас в момента се наемаме да станем гарант ние като медии, вие като министър. Министър Нено Димов също. Гарант за това, че търга за участниците за студен резерв ще бъде проведен по закон, без никаква протекция, без никакво снизхождение, без никаква нарушение на правилата.

Теменужка Петкова: Категорично, гарантирам, че законът ще бъде спазен. Законът е над всичко. Така че няма нито една горивна инсталация, която да може да се постави над закона.

Водеща: Доколкото разбирам ТЕЦ Свищов не толкова ще бъде елиминиран, а той се самоелиминира поради неизпълнени изисквания на закона.

Теменужка Петкова: Да на практика така се получи.

Водеща: А има ли друг от участниците, който също е в някакви други неизправности, нарушения или…

Теменужка Петкова: Ние отправихме запитване за всички участници в търга и министерството на околната среда и водите ни изпрати съответен отговор. Двете горивни инсталации, които се коментират с ТЕЦ Свищов и другата горивна инсталация е ТЕЦ Русе. Така че по отношение на ТЕЦ Русе информация от Министерството по околната среда и водите ясно посочва, че те са, ТЕЦ Русе е в процес на …

Водеща: Процес на преразглеждане на комплексното разрешение.

Теменужка Петкова: …преразглеждане на своето комплексно разрешително. Да и изпълняват съответно ангажиментите, които имат по нормативната уредба.

Водеща: Тоест…

Теменужка Петкова: Но разбира се ние ще си направим всички необходими проверки, за да се уверим, че това е така. Както вече споменах тази кореспонденция е налична, тя вече е предоставена на комисията, така че комисията в ЕСО ще направи всичко необходима, за да може да бъде спазена всяка една от буквите на закона.

Водеща: Плаши ли Ви това, че ТЕЦ Свищов си позволиха, те са в правото си вероятно, демокрация е, както казва министър-председателя, и всеки може да си пише каквото си иска и да си говори каквото си иска, но плаши ли Ви това, че ТЕЦ Свищов не само намекнаха, а даже сякаш открито казаха, че може би има някаква манипулация срещу тях, те да бъдат отстранени?

Теменужка Петкова: Всеки е свободен да прави каквато иска интерпретация. Ние трябва да спазваме закона. Трябва да анализираме фактите такива каквито са и съответно да се взимат решения единствено и само на базата на закона. А всеки може да се чувства и засегнат и обиден и да има претенции, разбира се когато фактите говорят всеки един е длъжен да се съобрази със тях и разбира се със закона.

Водеща: Забравих да проверя, но сега ми хрумва, Вие сигурно знаете, едно обжалване от страна на ТЕЦ Свищов дали ще спре изпълнението на процедурата?

Теменужка Петкова: Ами аз нямам информация към настоящия момент да има подобно обжалване, тъй като все още няма и резултати от класирането, така че…

Водеща: Да, но Вие казвате, че ще има резултати.

Теменужка Петкова: Да, тази седмица се надявам резултатите да са факт. Разбира се ние живеем в демократична правова държава – всеки може да обжалва всяко едно решение, има съд и той вече ще намери съответно решение.

Водеща: Да, но Вие виждате колко обжалвания спират много важни, в инфраструктурата, даже и в енергетиката, в почти всички области, спират много важни изпълнения на поръчки. После в някои моменти се оказва, че след години се решават въпросите, но се спират важни обществени процеси.

Теменужка Петкова: Ами вижте, в конкретния случай, изобщо когато се говори за енергетика, обикновено става дума и за нашата национална сигурност, тъй като енергийната сигурност е неразделна, бих казала изключително важна част от националната ни сигурност. Така че ако има подобно обжалване в енергийния сектор, то е свързано именно с тази процедура за обжалване на студен резерв, то тогава ние бихме могли да потърсим своето право и да поискаме предварително изпълнение, независимо от това кой обжалва процедурата, тъй като ние не можем да оставим енергийната система без студен резерв.

Водеща: Да, още повече, че сега е много горещо и лятото, зимата сега ще дойде – бързо…

Теменужка Петкова: Точно така

Водеща: …и ще трябва да бъдат подготвени за това. Добре, тогава, вероятно този разговор отива и към следващия въпрос. Какво е бъдещето на големите горивни инсталации в България?

Теменужка Петкова: Аз се надявам бъдещето да бъде сигурно и стабилно на големите горивни инсталации. Това, което ЕК прие на 28.04.2017 г.като референтен документ ще постави по безспорен начин на голямо изпитание българската енергийна система, но само преди броени дни – миналата седмица в Стара Загора беше проведен един форум, който беше по инициатива на двата синдиката и разбира се с партньорството на кмета на община Стара Загора – г-н Живко Тодоров. На този форум взеха участие премиерът Борисов, г-н Сергей Станишев като председател на ПЕС, парламентарни…

Водеща: Вие също, социалният министър също беше там

Теменужка Петкова: Аз също присъствах, социалният министър, депутати от всички политически партии, европейски депутати – изключително широко представителство. Аз бях много приятно изненадана от това, че всички политически сили заявиха своята готовност да обединим усилията си и да подкрепим големите горивни инсталации в искането на дерогация, така че ние да можем да запазим тези големи горивни инсталации, които осигуряват малко повече от 40% от електрическата енергия на България.

Водеща: Но възникват най-малко 2 въпроса, г-жо Петкова и Вие ги знаете като министър, даже във вашите изложения, аз бях там, излъчихме го на живо, споменахте, че ние не може да не се съобразим с изискванията. Ние даже сме втори в Европа, които замърсяваме чрез този вид инсталация, нали така?

Теменужка Петкова: Да, за съжаление това е така. Това показва статистиката, която колегите от Министерството на околната среда и водите водят. Има и наказателна процедура срещу България, във връзка със замърсяване на въздуха с фини прахови частици. Това е един много сериозен проблем, но независимо от това ние трябва да направим всичко необходимо да се позовем на тази правна възможност, която ни дава директивата, да искаме дерогация, тоест да искаме отклонение от нормите – завишените норми, които ЕК постави пред този вид инсталации.

Водеща: До колкото знам в други европейски държави например в Полша ли беше, мисля, че позволяват такова отклонение, или бъркам?

Теменужка Петкова: Всяка една инсталация ще се бори сама за себе си, така да се каже, ще иска дерогация сама за себе си. Това означава, че нашите големи горивни инсталации трябва да подготвят един анализ, който анализ много ясно да доказва, че разходите, които ще бъдат извършени, за да бъдат постигнати тези завишени изисквания в пъти ще превишават ефекта за екологията. Това ще бъде едно много сериозно изпитание пред всяка една от големите горивни инсталации, защото този анализ трябва да бъде направен изключително професионално. Всеки един разход, който се твърди, че ще бъде извършен, той трябва да бъде доказан и трябва да се базира на наистина реални разходи за подобен тип инвестиции. Така че тези големи горивни инсталации ще имат много работа, която трябва да свършат. Министерство на енергетиката, Министерство на околната среда и водите, всички ние ще мобилизираме  своите усилия, за да бъдем в подкрепа на тези големи горивни инсталации, особено в Министерство на енергетиката, където ние ще сме създали такова координационно звено, което ще има ангажимента да следи какво се случва във всяка една от големите горивни инсталации, преди тя да представи този свой анализ. Така че ние с всичко това, което е необходимо ще застанем зад тях, ще ги подкрепим и логистично, ще ги подкрепим и с експертиза, така че да можем наистина да направим един добър анализ, който да ни даде възможност да се защитим пред съответните компетентни органи и да получим тази дерогация, която, смея да твърдя, е от жизнено важно значение за енергийната система на България.

Водеща: Тя не е важна само за енергийната система на България, Вие както подчертахте, трябва да бъдат заместени тези мощности веднага и това не е реалистично, но не по-малко е онова, което каза министър-председателят в Стара Загора, това е социалният ефект. Там са заети около 230, 240 хил. души.

Теменужка Петкова: Около 100 000 със семействата.

Водеща: Прибавяйки и семействата.

Теменужка Петкова: Със семействата, с фирмите, които работят във връзка с дейността на тези инсталации там.

Водеща: Знаете, че Стара Загора, чест му прави на кмета Живко Тодоров е най-добрият град за живеене и наистина това е така и там трябва да се поддържа и надеждата на хората, това, което казах и в началото, към премиера Борисов, че могат да живеят добре, работейки онова, което харесват, обичат и знаят и могат.

Теменужка Петкова: Точно така.

Водеща: Така че тук вие, вече правителството на ГЕРБ, сте подложени на две остриета, едното е да спазите европейските и разбираемо необходимите норми, от друга страна обаче да не останат без препитание и без надежда толкова много хора.

Теменужка Петкова: Точно така. Има няколко аспекта този проблем. От една страна, чисто от гледна точка на енергийната сигурност, тъй като в Маришкия басейн има запаси от лигнитни въглища за следващите близо 60 години. Тези централи, които са изградени там, те не могат да работят чисто технологично те не могат да работят с друг тип въглища, те така са конструирани, че могат да работят единствено и само с този ресурс, който е в Маришкия басейн. Тоест не съществува възможност ние да търсим друга опция за доставка на въглища, които са с по-малко количество сяра и които биха могли да заместят този тип лигнитни въглища ,така че този запас, който имаме там, той трябва да се използва от една страна, от друга страна тези централи не могат да работят с други въглища, от трета страна всяка една подмяна на мощност в енергийната система изисква много време. Няма как в рамките на 4 или 5 години ние да пренастроим своята енергийна система, така че да можем да заместим тези мощности, които както вече споменах, дават малко над 40 % от електрическата енергия на страната. И от друга страна чисто социалният аспект, в Маришкия басейн централите Мини "Марица Изток" осигурят поминъка на няколко региона, така че това изключително голям проблем и изключително важна тема и хубавото е наистина ,че ние всички се обединихме и смея да твърдя, че това е първата и много важна стъпка към успеха. Смятам, че след като сме осъзнали колко е важен този въпрос вече наполовината сме свършили своята работа и ще я доведем до успешен край.

Водеща: Нека да припомня и още нещо, което каза миналата седмица, Вие нямахте възможност да присъствате, но ние коментирахме с инициаторите на тази дискусия в Стара Загора и каза президентът на КНСБ Пламен Димитров, че ако трябва да се закрият тези мощности и съответно начинът, по който трябва да бъдат консервирани тези шахти, тунели и тн. е твърде скъп и доста усилия и инвестиции и разработки изисква, за да не се случат нещата, които наблюдаваме в някои от местата, на които са закрити подобни минни находища – срутване на къщи, свлачища и тн. Това също може би го имате предвид.

Теменужка Петкова: Разбира се. Това са също едни много сериозни разходи, които трябва да бъдат извършени ако се стигне до тази ситуация, но аз се надявам, че няма да стигнем до решаването на този проблем.

Водеща: Кой ще ни подкрепи в Европа, според Вас? Лобизмът в България е мръсна дума, но понякога тя не е, ако има благородни и достойни цели.

Теменужка Петкова: Подкрепа ще търсим най-малко от останалите 7 държави, които заедно с нас гласуваха против. Все пак там са Германия, Румъния, Словакия, Полша, държави, които имат и сериозно влияние в рамките на ЕС. Ние ще търсим един общ подход с тях, ще търсим добри практики, които ще прилагаме и в нашата работа по тази тема. От друга страна ще разчитаме изключително много и на нашите евродепутати, които имат възможност по същия начин да оказват съответно влияние в отделните комисии в ЕП, имаме и наш еврокомисар, който също ще ни подкрепи. Така че ще търсим по всякакъв начин възможност за подкрепа. Това, което трябва да знаят българските граждани, това, което трябва да знаят колегите от Маришкия басейн, е , че тази дерогация ние ще искаме от нашия национален орган, това и Изпълнителната агенция по околната среда, но независимо от това, че ние ще искаме тази дерогация от нашия национален орган, това не означава, че няма да се приложат към нас всички правила по отношение на стандартите на ЕК. Така че трябва да мобилизираме много совите усилия, трябва да се концентрираме върху тази толкова важна задача и да можем да си свършим добре работата. Това, нашите ангажименти ще започнат от момента, в който в официален вестник на ЕС бъде публикуван този документ, от тогава текат 6 месеца в рамките, на които ние трябва да се подготвим. – или сега в края на юли, или през месец септември това ще стане факт и 6 месеца оттук нататък трябва да борим и трябва да работим много сериозно.

Водеща: Няма ли сега опозицията в лицето на БСП, които може би справедливо непрекъснато упрекват във всяко нещо управляващите, може би това е задачата на опозицията , да ви отворят отново въпроса, че не се осъществи Южен поток и да върнат упреците си, че ние отстъпихме под натиска на европейските правила, да ви напомнят, че може би Турският поток току виж мине през Гърция и Италия и ни заобиколи? Да ви попитат какво се случва с газовия хъб и въобще какво се случва с газовите проекти, които са цел и задача на вече ваше второ правителство.

Теменужка Петкова: Опозицията е за това, за да пита, опозицията е за това, за да иска да знае какво се случва.

Водеща: Е, ето аз Ви питам от името на опозицията, отговорете.

Теменужка Петкова: Да, имаме отговор на всеки един от тези въпроси и и мисля , че отговорите са абсолютно обосновани и абсолютно смислени. Първо, по отношение на "Южен поток", не по време на правителството на ПП ГЕРБ беше спрян проектът "Южен поток". Нека да не забравяме поради каква причина беше спрян проектът, той беше спрян на 3.6.2014 година с едно известие от страна на ЕК за образуване на наказателна процедура срещу България във връзка с допуснати груби нарушения на законодателството в областта на обществените поръчки, свързана с проведения през 2013 г., края, 2014 г. търг, така наречен търг за избор на изпълнители за строителството на проекта "Южен поток". ЕК счита, че там са…

Водеща: Не беше само заради това, знаете, че ЕК имаше против това да се упражнява монополно положение от страна на Русия за доставки на газ.

Теменужка Петкова: Да и за нарушаване на Третия енергиен пакет.

Водеща: Точно така.

Теменужка Петкова: Това са основните твърдения.

Водеща: Добре дайте в бъдеще…

Теменужка Петкова: Това е в миналото.

Водеща: …Ето, г-н Борисов, във ваше присъствие и в присъствието на председателя на Управителния съвет на "Газпром" Алексей Милер, разговаря с министъра на енергетиката на Руската федерация Александър Новак. Това се случи на 22-ри Световен петролен конгрес, който се проведе в Истанбул и Борисов беше специален гост. Какви новини имаме от там? Заглавието, което чета от МС: "Премиерът Борисов: Пътната карта за развитие на газопреносната  инфраструктура е позитивна стъпка в отношенията между България и Русия" – разкодирайте го.

Теменужка Петкова: Основната цел на нашето правителство и на всички българи трябва да бъде, когато става въпрос за тези големи газови проекти, трябва да бъде ние да запазим основното своето стратегическо място на газовата карта на Европа. Виждате колко динамично се развиват проектите в енергийния сектор, особено в газовата сфера

Водеща: /…/ това, че ние сме стратегически партньор на газовата карта?

Теменужка Петкова: Ние трябва да сме стратегически участник на газовата карта на Европа…

Водеща: Участник, да

Теменужка Петкова: … Тоест ние трябва да запазим своите позиции като транзитьор на природен газ, защото имаме прекрасна инфраструктура , газова инфраструктура. Имаме, притежаваме повече от 80% от компресорните станции на територията на региона се намират на българска територия. Имаме изключително добре развита газопреносна инфраструктура, инвестираме всяка година ресурс, много сериозен, в това да рехабилитираме, модернизираме своята газопреносна инфраструктура и ако допуснем да бъдем заобиколени от големите енергийни проекти в областта на газовата сфера това би било фатално. Приходите ни от транзит са малко над 110 млн. долара на година. Ние не можем да се лишим от подобни приходи. Така че това са нашите основни цели – първо да запазим своето стратегическо място на газовата карта на Европа и втората и много важна наша цел е да работим за диверсификацията на източниците и маршрути за доставка на природен газ. Всичко това може да се реализира изключително успешно и изключително добре през концепцията за изграждане на газоразпределителния център на територията на България. Тази седмица, миналата седмица всъщност – в четвъртък и петък тук бе г-н Борхард. Той е директор на Дирекция "Вътрешни пазари " в ЕК. Имахме много ползотворни срещи, беше проведена среща и с премиера Борисов, вицепремиера Дончев. В рамките на тези срещи ние отново бяхме уверени от страна на г-н Борхард, че ЕК твърдо стои зад България в реализацията на концепцията за газорапределителен център. Сега съвсем скоро предстои да стартира и обществената поръчка за предпроектното проучване . знаете, че там финансиране получихме от ЕК, което е ясен знак, че Комисията наистина залага изключително много на този проект. Този проект ще гарантира на първо място диверсификация на източниците и маршрути за доставка на природен газ и на второ място ще даде възможност за това да се развие пазара на природен газ не само в България, а и в целия регион.

Водеща: Имаме ли новина, извън протокола, за какво се договорихте по време на срещата с гръцкия министър на енергетиката и околната среда и климата Статакис в понеделник?

Теменужка Петкова: Тази среща с моя гръцки колега беше по моя покана, която аз отправих в рамките на посещението в Атина с президента Радев. С г-н Статакис ние имаме един прекрасен диалог, имаме и много общи, много важни теми. Една от темите, която дискутирахме беше свързана с развитието на проекта Ай Джи Би – това е изграждането на интерконектора Гърция – България. Другата много сериозна тема, която анализирахме беше възможността България да се включи като акционер в изграждането на Ел Ен Джи терминала на Александруполис.

Водеща: Това ли е новото?

Теменужка Петкова: Да, това, бих казала, че не е някаква новина, тъй като ние работим по този въпрос от рамките на предишния наш управленски мандат, но сега сякаш, така, реализацията  на този проект вече…

Водеща: Добива конкретизация.

Теменужка Петкова: … Да.

Водеща: Срокове някакви?

Теменужка Петкова: Ами до края на годината трябва да имаме вече яснота…

Водеща: А размера на инвестицията, която ние трябва да направим?

Теменужка Петкова: Предстои да се изясни това нещо в хода на разговорите между акционерите.

Водеща: А какво мислите, че постигаме с меморандума със Сърбия?

Теменужка Петкова: С меморандума със Сърбия ние постигаме няколко основни неща. Този меморандум беше подписан, ако говорим за меморандума на ниво министри, беше подписан в края на месец януари тази година. В рамките на този меморандум на ниво министри ние поставихме много ясно въпросът свързан с реализацията на интерконектора България – Сърбия, поставихме си срокове, които трябва да изпълним, тъй като България е доста по-напреднала в реализацията на този проект от нашите сръбски партньори, тъй като проблемът при тях е свързан с осигуряването на финансиране за този проект.

Водеща: Отпада ли въпросът, че те някак си без да го назовават съвсем пряко, очакват някаква финансова помощ и понеже ние сме заинтересована страна трябва да я направим…

Теменужка Петкова: Те определено очакват такава финансова помощ от ЕК в рамките на предприсъединителните програми, с които Сърбия разполага. Колегата ме увери, че те вече имат гаранция от страна на ЕК, че този ресурс ще бъде предоставен, че той е заделен.

Водеща: Размер, срокове?

Теменужка Петкова: Трудно ми е да кажа на този етапи и колегата Антич, така, пое ангажимента да ме информира за развитието на този процес. Миналата седмица бяхме на посещение в Сърбия заедно с колегите от "Булгартрансгаз" и беше подписан меморандум между двете компании – "Булгартрансгаз" и "Сърбия газ". Като този меморандум е свързан с това да се задълбочи сътрудничеството между тези две компании и да се търси възможност, да се анализират възможностите за съответно разширяване на газопреносната инфраструктура на двете страни така че да постигнем своята основна цел.

Водеща: С малки крачици вървим по един очертаващ се по-голям път.

Теменужка Петкова: Така е.

Водеща: Благодаря много за този разговор.

Теменужка Петкова: Аз също благодаря.

Водеща: Желая Ви успех.

Теменужка Петкова: Благодаря.

Водеща: Всичко хубаво и ще наблюдаваме какво ще се случи с търга за студения резерв другата седмица. Благодаря Ви още веднъж.

Теменужка Петкова: И аз.

Водеща: Разговаряхме с министър Петкова – министър на енергетиката.

Канал 3, "Беновска пита"